Latin toplumunda süper gücüm var

Yayınlandığı dönem ortalığı kasıp kavuran “Desperate Housewives” dizisiyle dünya çapında ünlenen Eva Longoria’nın ilk uzun metrajlı yönetmenlik denemesi “Flamin’ Hot”, Richard Montanez’in “A Boy, a Burrito and a Cookie: From Janitor to Executive” adlı anı kitabından uyarlandı. Frito-Lay fabrikasında temizlikçi olarak çalışırken baharatlı cips fikrini düşünüp şirketin CEO’suna ulaşan ve Hot Cheetos’un yaratıcısı olan Meksika kökenli Richard Montanez’in hikâyesini ekrana taşıyan Eva Longoria ile konuştuk.

Haberin Devamı

İlk defa uzun metrajlı bir film yönetiyorsunuz. İlk deneyim için neden doğru zamanın bu film olduğunu düşündünüz?

- 12 yıldır yönetmenlik yapıyorum, artık uzun metraj bir film çekmeliyim gibi bir niyetim yoktu. Ancak bu hikâye beni buldu. Menajerim bana senaryoyu gönderirken “Bu projeyi alamazsın çünkü hiç uzun metraj film yönetmedin. Bu, Searchlight yapımı bir film. Searchlight çok prestijli bir yapım şirketi” dedi. Bunu bana yeteneğime inanmadığı için değil, bu projeyi yönetmek için çok sayıda önemli ismin sırada olmasından dolayı söyledi. Yine de senaryoyu okur okumaz bu hikâyeyi anlatabilecek tek kişinin ben olduğumu menajerime söyledim. “Bu iş benim, başka hiç kimse benim gibi yapamaz” dedim. Çünkü Latin toplumunda süper gücüm olduğunu biliyorum. Senaryoyu okuduktan sonra bu işi kovaladım hatta bu işe takıntılı oldum. Searchlight beni seçene kadar peşlerini bırakmadım. Ve sonunda “Tamam tamam, işi aldın” dediler.

Haberin Devamı

Yönetmenlik için size ne ilham verdi?

- Hollywood’a taşındığımda aslında yönetmen ve yapımcıydım. Oyunculuk fırsatına sahip olunca kamera önüne yöneldim. Yani sonradan yapımcı ve yönetmene dönüşen bir oyuncu değilim. Hollywood’a ilk geldiğimde yapım şirketlerinde çalıştım. Asistanlık, casting yaptım, ödemeleri organize ettim. 23 yaşında üretiyordum ama istediğime ulaşmak için bir şeyler olması gerekiyordu. “Umutsuz Ev Kadınları” fırsatı geldiğinde kabul ettim ve diziyi film okulu gibi kullandım. Hayatımın 10 yılı sette, yılda 24 bölüm çekerek geçti. Bu çok fazla yönetmen demek, çok sayıda farklı yönetmen geldi. İyi olanlardan öğrendim. Kötüleri görmezden geldim. Çok fazla soru sordum ve her şeyi öğrenmek istedim.

Latin toplumunda  süper gücüm var

HOLLYWOOD’DA KAHRAMANLAR BİZE BENZEMİYOR

“Flamin’ Hot”ta çalışanların hepsi Latin değil mi?

- Hollywood’da kahramanlar asla bize yani Latinlere benzemiyor... Ben kadınların bakış açısıyla büyüdüm. Kendim işe alacak pozisyonda olduğumda farklı ırklardan insanları seçiyorum. Bilinçsizce işe almak yerine bilinçli olarak işe alıyorum. İnsanlar bilinçsizce birlikte çalıştıkları aynı kişileri işe almaya devam ediyor. Bir yapımcı ve yönetmen olarak hedefim, kamera arkasında Latin toplumu için deneyim akışı oluşturmak. Çünkü biz yetenekliyiz.

Haberin Devamı

Filmde her departman Latin kökenliydi. Bu insanları işe almak filmi daha iyi hale getirdi çünkü bu iş için doğru kişiler onlardı.

Filmin şarkısını yazan Diane Warren ile iş birliğiniz nasıldı?

- Komik bir hikâyesi var. 10 yıl önce prodüksiyon ofislerim onun binasındaydı. Bir gün asansörde karşılaştık. “Sen kimsin? Ne yapıyorsun? Hangi kata gidiyorsun?” diye sordu. “Yapımcı ve yönetmenim, 3’üncü kata çıkıyorum” dedim. “Filmin için bir şarkı yazmak istiyorum” dedi. “Filmim yok, sadece televizyona iş yapıyorum” diye karşılık verdim. O da “Tamam filmin olduğunda şarkıyı ben yapacağım” dedi. Ve sonra yıllar geçti. Benim Searchlight için “Flaming Hot”ı yöneteceğim açıklandığında aradı ve “filmin şarkısını ben yapıyorum” dedi. Bir şarkının filmin özünü yansıtması zor bir şey. Kimse bunu Diane Warren’dan daha iyi yapamaz. Sahnede kalmanızı sağlayan müzik. Şimdi film müziklerine hayranıyım...

Haberin Devamı

ÇEKİMLER İÇİN YENİ BİR FABRİKA KURDUK

Filmde müzik başlı başına bir karakter, öyle değil mi?

- Evet ve ses tasarımı... Ses ekibimle fabrikanın nasıl bir sese sahip olduğunu çok konuştuk. Keza mahallenin sesi nasıl olmalı diye de... Film için Frito Lay fabrikasını kurduk.

Fabrikayı çekimler için kullanmanıza izin vermediler mi?

- 2022 fabrikaları 1980’lerdekine benzemiyor. Şimdi fabrikalar çok robotik. Neredeyse hiç insan yok.  Ama 80’lerde, 70’lerde her işi insanlar yapıyordu. Şimdi durum böyle değil. Bu yüzden fabrikayı kurmak zorunda kaldık.

PepsiCo, çekimler sırasında size herhangi müdahalede bulundu mu?

- Bazı notlar göndermişlerdi. Onlar da Richard’ın hikâyesinin yüzde yüz arkasındaydılar. Ve çok mutlulardı. Düşünsene onlar için bu film 30 milyon dolarlık bir reklam gibi.

Haberin Devamı

Acı cips yiyerek büyüdüm

Setleri mi yoksa evde mutfakta yemek yapmayı mı daha çok seviyorsunuz?

- Çok evcil bir insan aynı zamanda da çok azimli ve çalışkan bir kariyer kadınıyım. Ve bunu iyi dengelediğimi düşünüyorum.

Cheetos cips yiyor musunuz?

- Markanın sahibi Latinler. Acı Cheetos’ları yiyerek büyüdüm. İlk kez normal Cheetos yediğimde bir sorun var diye düşündüm. Latinler sadece acı cips yer.

Yazarın Tüm Yazıları