Ayşegül Domaniç Yelçe
Ayşegül Domaniç Yelçe
Ayşegül Domaniç YelçeYazarın Tüm Yazıları

“Kadına şiddet” bir türlü bitmek bilmiyor…

Merhabalar sevgili okurlar.

Haberin Devamı

 Kadına şiddet, ne yazık ki, yıllardır gündemimizden hiç eksilmeyen konuların başında geliyor. Ben de bu yazımda, Gazetemiz’ de çıkan haberlerden ve Filmmor Kadın Kooperatifi* verilerinden derlediğim “Eylül 2023 Kadın Cinayetleri” ne yer vermek istiyorum.

İşte geçtiğimiz Eylül ayında gerçekleşen, önlenebilir ancak önlenememiş kadın cinayetleri… Erkeklere ‘hayır’ demiş, kendi hayatları hakkında karar vermiş, şiddetsiz bir yaşam kurmak istemiş ancak yaşamları erkek şiddetiyle son bulmuş 31 kadın…

Meliha Uludağ 45, kızı Cansu Dönmez 19 yaşındaydı. Manisa’da birlikte yaşıyorlardı. İkisi de, 1 Eylül 2023’te, medyanın Meliha’nın ‘gönül ilişkisi’ olduğunu yazdığı erkek tarafından  sokak ortasında kurşun yağmuruna tutularak öldürüldü.

Özlem Küçükyılmaz  ve annesi Nazife Çetingök Karabük’te yaşıyorlardı. Özlem 45, annesi 62 yaşındaydı. Özlem’ in boşanma aşamasında olduğu kocası, 5 Eylül 2023’te, sokakta önlerini keserek ikisini de pompalı tüfekle öldürdü. Katilin 2008 yılında ilk eşini de öldürüp hüküm giydiği, cezasını çekip 2 yıl önce cezaevinden çıktığı öğrenildi. Ayrıca, Özlem Küçükyılmaz' ın bir önceki hafta eşinden şiddet gördüğü için KADES uygulamasını kullanarak polisten yardım istediği, ancak daha sonra şikayetinden vazgeçtiği belirtildi.

Haberin Devamı

Nazlı Karakoyun Hatay’da yaşıyordu. Evliydi ve iki çocuğu vardı. 8 Eylül 2023’te, komşular çığlıklarını duyduktan sonra balkondan beton zemine düşerek yaşamını yitirdi. Kocası cinayet şüphesiyle gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi.  

Fatma Yenigül 41 yaşındaydı. Kahramanmaraş’ta birlikte yaşadığı erkek, 9 Eylül 2023’te ‘bilinmeyen nedenlerden çıkan bir tartışma’ sonucunda Fatma’yı av tüfeğiyle öldürdü. 

Emine Başbuğ 40, kardeşi Çiğdem Demir 37 yaşındaydı. Emine’nin üç, Çiğdem’in iki çocuğu vardı. Emine’nin boşanmaya çalıştığı, bir dönem tehdit nedeniyle şikayet edip uzaklaştırma kararı aldırdığı erkek, 10 Eylül 2023’te, sokakta önlerini keserek ikisini de öldürdü.

Birsen Tunç 24 yaşındaydı. Ağrı’da sistematik şiddetine maruz kaldığı kocasını terk edip aile evine sığınmıştı. Ağrı'nın Patnos ilçesinde köy korucusu olan kocası, 11 Eylül 2023’te, konuşma bahanesiyle kayınpederinin evine geldi ve hem Birsen’i hem de ağabeyini bıçaklayarak öldürdü; kayınvalidesi ile kayınbiraderinin eşini de ağır yaraladı.

Haberin Devamı

Kader Dal Aydın’da yaşıyordu. Eşi tarafından, 12 Eylül 2023’te, evinin banyosunda başından vurulmuş halde bulundu. Ölümü, “şüpheli ölüm” olarak geçti kayıtlara.

Yeliz Keleş 32 yaşındaydı. İstanbul’da kocası ve üç çocuğuyla yaşıyordu. Kocası, 12 Eylül 2023’te; önce sokakta üvey amcasını sonra da üvey amcasıyla ilişki yaşadığını iddia ettiği ettiği Yeliz’ i evinde, çocuklarının gözü önünde öldürdü.

Sekiz yıllık evli olan Zeliha Akbulut 26 yaşındaydı, Konya’da yaşıyordu. Üç çocuğu vardı Zeliha’nın. Kocası cep telefonu kullanmasına bile izin vermeyecek kadar baskı altında tuttuğu Zeliha’yı, 12 Eylül 2023’te, arabayı ıssız bir yere çekerek öldürdü.

Edanur Çoban 18 yaşındaydı. Kayseri’de garsonluk yapıyordu. 13 Eylül 2023’te, işinden evine dönerken eski erkek arkadaşının silahlı saldırısına uğradı. Pompalı tüfekle açılan ateş Edanur’ un yaşamını sonlandırdı.

Haberin Devamı

Damla Dakım Konya’da yaşıyordu. 'Kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan yaklaşık 8 yıldır hükümlü olduğu ve kaldığı açık cezaevinden izinli olarak çıktığı belirtilen dini nikahlı eşi tarafından, 13 Eylül 2023’ te, sırtından ve boynundan bıçaklandı. Gürültü ve yardım çığlıkları üzerine komşuları 112 Acil Çağrı Merkezi’ ne haber verdi. İhbar üzerine adrese polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Ağır yaralı olan Dakım, ilk müdahalenin ardından ambulansla Konya Şehir Hastanesi’ne kaldırıldı ancak doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı.

Ezgi Gülizar 35 yaşındaydı. İzmir’de yaşıyordu. Boşandığı erkek tarafından, 14 Eylül 2023’te, bir parkta silahla altı el ateş edilerek öldürüldü.

Haberin Devamı

Kadının adı yok! 15 Eylül 2023’te Kocaeli Kandıra sahilinde kaç yaşında olduğu, nerede yaşadığı bilinmeyen, yani kimliği tespit edilemeyen bir kadın cesedi bulundu. Kadının cansız bedeninin başı, elleri ve ayakları yoktu. Tıpkı adının olmadığı gibi…

Ayşe Altan 31 yaşındaydı. Dört çocuğu vardı. Diyarbakır’da boşanmaya çalıştığı erkekten ayrılıp ailesinin yanına gelmişti. Kocası, 16 Eylül 2023’te, konuşma bahanesiyle evden aldığı Ayşe’yi pompalı tüfekle öldürdü.

Nurgül Demir 38 yaşındaydı. Bursa’ da yaşıyordu. Bir çocuğu vardı. Erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından, 16 Eylül 2023’te, on yaşındaki kızının gözü önünde tabancayla öldürüldü.

Gülseren Gökdemir 40 yaşındaydı. Kocaeli’ de yaşıyordu, İki çocuğu vardı. Boşanma aşamasında olduğu 23 yıllık kocası, 17 Eylül 2023’te, sokak ortasında önünü kesti ve boğazından bıçaklayarak öldürdü.

Haberin Devamı

Peri Dağlar 50 yaşındaydı. Evliydi ve İstanbul, Esenyurt’ ta yaşıyordu. 30 yıllık kocası tarafından,18 Eylül 2023’te, çocuklarının gözü önünde bıçaklanarak öldürüldü. Esenyurt Kaymakamlığı, polis ekiplerinin 10 Eylül günü şiddet ihbarı üzerine çiftin evine giderek işlem yaptığını ancak Peri Dağlar' ın herhangi bir şikayet ya da koruma talebinde bulunmadığını açıkladı.

Fatoş Çetin 25 yaşındaydı. İstanbul’da bir buçuk yıl kadar birlikte olduğu ve ağır şiddetine maruz kaldığı erkekten ayrılmış ve bebeğini de yanına alarak ailesinin yanına dönmüştü. Dört ay önce Fatoş’u bıçaklamış, ancak cezaevinden kısa sürede salınmış olan erkek tarafından, 18 Eylül 2023’te, yine bıçaklandı ve bu kez öldürüldü.

Nadire Gözelçolak 42 yaşındaydı. Antalya’da yaşıyordu, evliydi ve iki çocuğu vardı. 19 Eylül 2023’te, ‘kıskançlık tartışması’ sonucunda, 25 yıllık kocası tarafından kafasına av tüfeği ile tek el ateş edilerek öldürüldü.

Sehliye Özel 78 yaşındaydı. Evliydi ve İzmir’in bir köyünde yaşıyordu. 20 Eylül 2023’te, 92 yaşındaki kocası tarafından tüfekle öldürüldü.

Anastasia Emelinova, 32 yaşındaydı. Daha bir ay evvel Ukrayna’ dan Erzurum’a gelmiş, yazılım mühendisi olarak iş bulmuştu. 20 Eylül 2023’ te, sosyal medyadan tanıştığı erkek arkadaşı tarafından bir cam parçasıyla bacağından yaralandı ve kan kaybından yaşamını yitirdi. Sözün özü; savaştan kaçan Anastasia, erkek şiddetinden kaçamadı.

Fatma Özer, 50’li yaşlarının başındaydı. Üç çocuğu vardı. Yıllardır mücadele ettiği kanserden nihayet kurtulmuştu. 21 Eylül 2023’te, 36 yıldır evli olduğu erkek tarafından öldürüldü.

Berno Adilova, 46 yaşındaydı. Özbekistan’dan Düzce’ye gelmişti. 22 Eylül 2023’ te, dini nikahla birlikte yaşadığı, kendinden 22 yaş büyük bir erkek tarafından boğazından bıçaklanarak öldürüldü.

Sibel Yenigün, Eskişehir’de 2011’de kaybolmuştu. Ailesinin 12 yıl sonra savcılığa başvurması üzerine, polis HTS kayıtlarını 12 yıl sonra inceledi. Erkek arkadaşı olduğu söylenen kişinin Sibel’i tarım ilacıyla zehirlediği, cansız bedenini uçurumdan attığı 25 Eylül 2023’te ortaya çıktı.

Zhala Baghırova, 39 yaşındaydı. Azerbaycan’dan  gelmişti. Samsun’da yaşıyordu. 27 Eylül 2023’te, bir bağ evinde cansız bedeni bulundu. Kurşunun kendi tabancasından çıktığı belirlenen polis memuru, Zhala’ nın intihar ettiği ifadesine sığınmaya çalışsa da tutuklandı.

Medine Yavuz, 35 yaşındaydı. Gaziantep’te yaşıyordu. Evliydi, ancak boşanmaya çalışıyordu. Üç çocuğu vardı. 28 Eylül 2023’te evi basan kocası Medine’yi öldürdü; en büyüğü 18 yaşında olan üç çocuğunu ve olay sırasında orada bulunan komşusunu da yaraladı.

Zehra Gümüş, 44 yaşındaydı. Çorum’da iki çocuğuyla yaşıyordu. Boşandığı, tehditleri devam edince defalarca şikayet ettiği ve koruma kararı aldırdığı erkek tarafından, 28 Eylül 2023’te, cadde ortasında defalarca bıçaklandı. Kaldırıldığı hastanede, doktorların tüm müdahalelerine karşın kurtarılamadı.

Kübra Nur Avcı, 20’lerinin başındaydı. İstanbul’da stajyer avukatlık yapıyordu. 29 Eylül 2023’te bir plazanın 11. katından düşerek öldü. Ardında bir cümlelik intihar notu bulunduğu söylense de meslektaşları ve kadın örgütleri ölümünü şüpheli bularak en son kiminle görüştüğünün, yanında biri olup olmadığının araştırılmasını istedi.

Hadice Abdullah, 24 yaşındaydı. Şanlıurfa’da imam nikahı adı altında bir Suriyeli’ ye ‘verilmiş’ kadınlardan biriydi. 30 Eylül 2023’te, birlikte yaşadığı erkek tarafından sokak ortasında bıçaklanarak öldürüldü.

Ne kadar acıklı değil mi? Ben yazarken gözyaşlarımı tutamadım. Erkek şiddetine kurban giden o kadınların ailelerinin yaşadıkları acının ne denli büyük olduğunu hayal bile edemiyorum…

Bence, bir insanın canını almanın cezası, sebep her ne olursa olsun, “ömür boyu hapis” olmalı. Zira inanıyorum ki. Yüce Allah’ ın verdiği canı, Allah’ tan başkası alamaz…

Engellerimizi hissettirmeyecek engelsiz bir yaşam dileği ile…

 

* Filmmor Kadın Kooperatifi 2002 yılından beri sinemada, medyada ve her alanda toplumsal cinsiyet eşitliği için çalışıyor. Bu amaçla her yıl Uluslararası Filmmor Gezici Kadın Festivali’ni yapıyor; sinema, fotoğraf, film okuma, tasarım atölyeleri düzenliyor.

 

 

 

 

Yazarın Tüm Yazıları