HDP konusunda Akşener, Kılıçdaroğlu gibi mi düşünüyor?

Kılıçdaroğlu’nun, “Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz” açıklaması HDP’deki ayrışmayı ortaya çıkardı.

Haberin Devamı

HDP’de İmralı, Kandil ve Demirtaş olmak üzere üç ekip önde görünüyor.

Sezai Temelli’nin, “Çözümün adresi İmralı’dır” çıkışı üzerine Selahattin Demirtaş ve Mithat Sancar’dan peş peşe açıklamalar gelmesinin nedeni o. Demirtaş ve Sancar, “Kürt sorununun çözümünün adresi Meclis’tir” diyerek İmralı’yı gömdüler.

Aynı zamanda da Kılıçdaroğlu’nun HDP’yi yeniden önemli bir siyasi aktör haline getirmeyi amaçlayan hamlesinin boşa çıkmasını önlediler.

Demirtaş ile Öcalan arasındaki çekişme bir sır değil. Ama bakalım İmralı’nın buna karşılık hamlesi ne olacak? Dikkatle izlemekte yarar var.

KILIÇDAROĞLU’NUN ZAMANLAMASI

Bu arada şimdiye kadar Kürt sorununun çözümünde Meclis’i adres gösteren Kılıçdaroğlu, neden HDP’yi adres gösterdi? Niye şimdi? HDP’nin 27 Eylül’de açıklayacağı tutum belgesine bir pas mı verdi? Kapatma davası nedeniyle zor günler yaşayan HDP’ye zeytin dalı mı uzattı? İleride değineceğim ama bunun tek bir yanıtı var o da Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı hesabı.

Haberin Devamı

Çünkü Kılıçdaroğlu daha 11 Eylül’de İzmir’de sanayiciler ve işinsanları ile toplantıda Kürt sorununun çözümünde Meclis’i adres göstermişti. CHP kurultayında açıkladığı, “İkinci Yüzyıl Manifestosu”nda da çözüm olarak yine Meclis’e işaret etmişti.

KILIÇDAROĞLU’NUN HDP HAMLESİ

Hakeza “22 Soru 22 Cevap, CHP’nin Türkiye’nin Kürt Sorununa Bakışı, Çözüm Çerçevesi” başlıklı belgede de çözümün adresi olarak Meclis gösteriliyordu. Peki HDP işi nereden çıktı? CHP lideri Meclis’le değil de neden HDP ile Kürt sorununu çözebileceklerini söyledi? Kılıçdaroğlu, HDP çıkışıyla cumhurbaşkanlığı adaylığının başlama vuruşunu yaptı.

CHP lideri dün sözlerinden çark edip, “Tek adres Meclis’tir” dedi. İmralı ve Kandil’in muhatapları olmadığını söyledi. Ama mesaj yerine ulaştı.

CUMHURBAŞKANLIĞI HESABI

Peki Kılıçdaroğlu HDP hamlesini niye yaptı? Siyasette hiçbir söz boşa söylenmez. Hele lider düzeyinde yapılan siyasi hamlelerin bir hedefi vardır. O hedef cumhurbaşkanlığı hedefi. 2023 seçimlerine giderken Kılıçdaroğlu, HDP oylarını yanına çekmek için çözümün adresi olarak gösterdi. Bu milimetrik olarak hesaplanmış bir hamleydi. Çünkü Kılıçdaroğlu, HDP’yi Kürt sorununun çözümünün adresi olarak değil, cumhurbaşkanlığı düğümünü çözecek parti olarak görüyor.

Haberin Devamı

Kılıçdaroğlu’nun HDP’ye can suyu olan bu açıklamasının tek bir hedefi var. O da cumhurbaşkanlığı yarışında HDP’nin desteğini sağlamak.

Çünkü Ekrem İmamoğlu’yla ilgili olarak yapılan değerlendirmede HDP desteğine vurgu yapılıyordu. Kürtlerin aynı rahatlıkla Kılıçdaroğlu ve Akşener’e oy vermeyeceğinin altı çiziliyordu. Kılıçdaroğlu bu hamlesiyle İmamoğlu’nun elinden HDP kartını alırken, diğer yandan da blok halindeki yüzde 10’luk HDP oylarını kazanmaya yönelik önemli bir hamle yaptı.

KANDİL VE İMRALI NASIL KARŞILADI?

Kılıçdaroğlu’nun çözümün adresi olarak HDP’yi göstermesi çözüm süreci üzerinden HDP’yi, Kandil’i ve İmralı’yı yeniden siyasi denklemin içine soktu. Kılıçdaroğlu, “İmralı da Kandil de muhatabımız değildir” dedi ama İmralı ve Kandil’in onu çoktan muhatap aldığı söyleniyor.

Haberin Devamı

Kılıçdaroğlu bu hamlesiyle kapatma davası nedeniyle zor günler yaşayan HDP’ye hayat öpücüğü kondurdu.

Kılıçdaroğlu bu hamlesiyle İmralı’yı yeniden siyasi denklemin içine soktu.

Kılıçdaroğlu bu hamlesiyle Kandil’i yeniden umutlandırdı.

Kandil’den ve İmralı’dan, Kılıçdaroğlu’na destek açıklamaları gelirse, sürpriz olmasın. Öcalan’ın, demokratik siyaset çerçevesinde başta Kürt sorunu olmak üzere Türkiye’nin sorunlarının çözümüne dönük bir açılım değerlendirmesi kimseyi şaşırtmasın.

MERAL AKŞENER NE DİYECEK?

Cihan
Paçacı, Kılıçdaroğlu’nun tekil konuştuğu oysa Millet İttifakı ortakları olarak ortak bir dille konuşmak gerektiği yönünde uyarıda bulunmuştu.

Haberin Devamı

Ama bırakın CHP’yi, İYİ Parti kurmayları dahi Paçacı yerine Kılıçdaroğlu’na destek verdiler. Demek ki Kılıçdaroğlu’nun tekil konuşması Akşener’in kurmaylarını rahatsız etmiyor.

CHP liderinin “Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz” çıkışı, gözlerin yeniden İYİ Parti’ye çevrilmesine yol açtı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, HDP’nin meşru bir parti olduğunu söyledi. Böylece Kılıçdaroğlu’na destek çıktı.

Oysa aynı Müsavat Dervişoğlu kısa bir süre önce, Akşener’in HDP’yi PKK’nın uzantısı olarak gördükleri yönündeki sözlerini hatırlatıyordu.

Sahi bu arada ne oldu? Ne olduğunu ben size anlatayım.

Aytun Çıray, “HDP’yi PKK üzerinden şeytanlaştırıyorlar” açıklamasını 11 Ağustos tarihinde yaptı. O günden bu yana tam 44 gün geçti. Meral Akşener o günden bu yana Aytun Çıray’ın sözleri için bir şey konuşmadı. Bu da onayladığı anlamına geliyor. Çünkü Aytun Çıray, aynı zamanda Meral Akşener’in başdanışmanı.

Haberin Devamı

GÖZLER AKŞENER’E ÇEVRİLDİ

Oysa Meral Akşener, HDP’yi PKK’nın uzantısı olarak gördüklerini söylemiş, HDP’yi PKK’nın yanına konumlandırmıştı. Kendisinden randevu isteyen HDP heyetiyle ise görüşmemişti.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından sonra gözler Meral Akşener’e çevrildi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklaması Millet İttifakı’nın görüşünü yansıtıyor mu? Meral Akşener, Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını onaylıyor mu? İYİ Parti lideri Kürt sorununun çözümünde HDP’yi adres olarak görüyor mu?

HDP PLANI

MİLLET
İttifakı’nın oy oranı sağdan say, soldan say, seçimi kazanmaya yetmiyor. HDP’siz hiçbir hesap muhalefete seçim kazandırmıyor. 2023 seçimlerine 2 yıl varken İYİ Parti’nin milliyetçileri ile CHP’nin ulusalcıları HDP-PKK işbirliğine hazırlanıyor. Son anda yapılacak bir işbirliği çatlamaya neden olur kaygısıyla Millet İttifakı’nın HDP’yle dayanışma süreci başlatılıyor.

‘İTTİFAK DAĞILIR MI?’ KAYGISI

Kılıçdaroğlu’nun HDP’yle ilgili çıkışı, ‘Millet İttifakı’nda bir çatlamaya yol açar mı’ kaygısının yaşanmasına neden oldu. Zaten Millet İttifakı’nda çıkan en ufak bir pürüz muhalif medyayı telaşlandırıyor. Aman ittifakta bir çatlak oluşur mu kaygısına düşüyorlar. İttifak dağılacak diye çok korkuyorlar. Millet İttifakı’nı ayakta tutan Erdoğan düşmanlığı, yoksa iki günde birbirlerine girerler.

MECLİS’TE KOMİSYON KURULDU

Kılıçdaroğlu, yıllardır ‘Kürt sorununun çözüm yeri Meclis’ diyor. Meclis icra organı değil. Şimdiye kadar onlarca komisyon kuruldu ama Kürt sorununu çözmeye yetmedi. Sadece rapor yazıldı, sorunun adı konuldu. Yasakları kaldırmak suretiyle Kürt sorununun çözümünde en büyük ilerlemeyi Erdoğan sağladı.

Bu arada çözüm sürecinde Kürt sorununun çözümü için Meclis’te bir komisyon kuruldu. Naci Bostancı başkanlığındaki komisyona CHP üye bile vermedi.

Yazarın Tüm Yazıları