Erdoğan’dan kritik mesajlar

Dövizin füze hızıyla yükselip marketlerin etiket değiştirmek için eleman görevlendirdiği dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti grubunda, yeni ekonomik modelin ipuçlarını verdiği bir konuşma yapmıştı.

Haberin Devamı

Grup toplantısından çıkarken de konuşmayı nasıl bulduğumuzu sorduğunda, “Milletvekillerinin bilgilendirilmeye ihtiyacı vardı. O açıdan yararlı oldu” demiştik. Erdoğan da, “Aynı kanaatteyim” diye karşılık vermişti. O nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milletvekilleri ile kahvaltıda bir araya gelmesinden dolayı memnun oldum. Toplantıdan sonra görüştüğüm milletvekilleri de toplantının çok verimli geçtiğini, morallerinin yükseldiğini ifade ettiler. Konuştuğum milletvekillerinin ittifak ettiği bir nokta vardı. Aslında buna iki nokta demek daha doğru olur. Biri Erdoğan’ın moralinin çok yerinde olduğu, diğeri ise yeni ekonomi politikalarına olan inancının tam olduğu yönündeydi.

BAHÇELİ İLE GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Lideri Bahçeli ile görüşmesinin haberini milletvekilleri ile kahvaltıda veriyor. Erdoğan, milletvekillerine, ”Devlet Bey ile saat 14.00’te görüşmem var. Konuşmaları ona göre düzenleyelim” diyor. Peki bu bir sürpriz görüşme mi? Hayır. Çünkü Erdoğan her yılın ilk görüşmesini Cumhur İttifakı ortağı olarak Bahçeli ile yapıyor. O nedenle buna geleneksel Erdoğan ile Bahçeli görüşmesi demek daha doğru olur. Peki iki lider dünkü görüşmede neleri ele aldılar? Cumhur İttifakı’nın gündeminde hangi başlıklar varsa onları, diyebiliriz. Ama daha çok 2022 yılının planlamasına dönük bir görüşme olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Siyasi istikrarın korunması açısından Erdoğan-Bahçeli diyaloğunun güçlü bir şekilde devam etmesinin yararı büyük.

Haberin Devamı

SINIR KOYMADAN KONUŞUN

Şimdi tekrar dönelim Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, AK Parti milletvekilleriyle yaptığı kahvaltılı toplantıya. Bu yılın ilk toplantısıydı ama Erdoğan, gruplar halinde milletvekilleriyle kahvaltılı toplantıda bir araya gelecek. Şimdi gelelim toplantının havasına. Erdoğan, toplantının başında milletvekillerine, “Arkadaşlar, burada her şeyi konuşun. Sınır koymadan her şeyi anlatın. Burada her şeyi konuşalım çünkü önümüzde 2023 seçimleri var. Bizim zaman kaybetmeden 2023 seçimlerine kilitlenmemiz lazım” diyor.

Kahvaltıya davet edilen milletvekillerinden söz alıp genel siyasete, ekonomiye ilişkin değerlendirmeler yapanlar olduğu gibi, seçim bölgesinin sorunlarını aktaranlar da çıkıyor. Cumhurbaşkanı hepsini dikkatli bir şekilde dinliyor. Zaman zaman not alıyor. Araya girip soru sorduğu ya da bilgi verdiği de oluyor. Ama Bahçeli görüşmesi nedeniyle konuşma fırsatı olmayan milletvekillerinden ise görüşlerini Grup Başkanı İsmet Yılmaz aracılığıyla yazılı olarak bildirmelerini istiyor.

Haberin Devamı

YENİ EKONOMİK MODELE TAM DESTEK

Erdoğan ile milletvekillerinin kahvaltısında tahmin edileceği üzere en çok üzerinde durulan nokta ekonomiye ilişkin gelişmeler oluyor. Milletvekilleri, döviz kurundaki gerilemeden dolayı memnuniyetlerini ifade ediyorlar. Döviz kurundaki düşüşün piyasalara olumlu yansımalarını paylaşıyorlar. Ama yılbaşından itibaren gelen zamların olumlu havaya zarar verdiğinin altını çiziyorlar. Döviz yükselirken gelen artışların, dövizin düşmesine rağmen inmediğini ifade ediyorlar.

YENİ MODELİ ANLATIN

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yeni ekonomi politikalarının doğru olduğunu, taviz verilmeden sürdürüleceğini anlatıyor. “Düşük faizi, yatırımı, büyümeyi, istihdamı önceleyen yeni ekonomi politikalarını sürdürmekte kararlıyız. Bu politikaların olumlu sonuçları bir süre sonra alınmaya başlanacak. Yeni ekonomi politikasını uygulamaya koyduğumuz andan itibaren dövizde yaşanan tersine süreç de bu konuda ne kadar doğru bir iş yaptığımızı ortaya koyuyor. Biz düşük faiz, yüksek büyüme olarak tarif ettiğimiz yeni ekonomik modelden taviz vermeyeceğiz. Ayrıca bundan taviz vermememiz gerekiyor. Yeni modelin ilk sonuçlarını almaya başladık. İnşallah iyi olacak. Bundan hiç şüphem yoktur. Bizim bu modeli anlatmamız lazım. Sizden de bu modeli anlatmanızı istiyorum. Yeni ekonomi modelini anlatın” diyor.

Haberin Devamı

2023’E KİLİTLENİN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletvekilleri ile görüşmesinde erken seçim beklentilerinin de önünü kesen açıklamalar yapıyor. “Önümüzde 2023 seçimleri var. 2023 seçimlerine kilitlenmemiz lazım. 2023 seçimlerine hazırlıklı olun. Çalışmalarınızı 2023 seçimlerine göre yoğunlaştırın. Bizim sürekli olarak sahada olmamız lazım” diyor. Erdoğan 2023 seçimlerini Türkiye açısından bir dönüm noktası olarak görüyor. Yerel seçimler 2024’te yapılacak olmasına rağmen belediye başkanlarına da 2023 seçimlerine hazırlıklı olun demedi mi?

KÜRT MESELESİ

AK Parti, Kürt meselesinin çözümünde çok önemli ilerlemeler sağladı. Bölge milletvekillerinden bu gerçeğin altını çizip Kürtlerle ilişkileri daha da geliştirecek bir dil teklifi geliyor. “Kürt meselesinde daha özenli bir dil kullanılsın” deniliyor. Erdoğan da özenli dil kullanılsın önerilerini dikkatle dinliyor.

Haberin Devamı

TARIMIN SORUNU

Toplantıda milletvekilleri tarım kesiminin sorunlarını dile getiriyorlar. Bir de öneride bulunuyorlar, “Asgari ücrette, memur ve emeklilere yapılan zamda olumlu adımlar attık. Ancak tarım kesimi çok ciddi sıkıntı içinde. Enerji, akaryakıt ve gübre fiyatlarındaki artış nedeniyle tarımda sıkıntı yaşanıyor” deniliyor. Peki öneri ne? Çiftçinin enerji, akaryakıt ve gübre giderlerinin yarısının devlet tarafından karşılanacağı bir teşvik sistemine geçilmesi teklif ediliyor.

ASİYE’Yİ UNUTMAYIN

Hayvan hakları konusu da geniş bir yer tutuyor. Milletvekillerinin, AK Partili belediyelerin hayvan barınakları konusunda iyi işler yaptıklarını gündeme getirmeleri üzerine Erdoğan, ”Doğru ama daha çok şeyler yapmamız lazım. Asiye bebeği unutmayın arkadaşlar. Evladımı o köpekler ne hale getirmiş. Yüreğim parçalandı” diye konuşuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Asiye bebeğin tedavisiyle bizzat ilgileniyor.

Haberin Devamı

REİS HAKKINI HELAL ETSİN

Toplantıda AK Parti Sinop Milletvekili Nâzım Maviş, Ayancık ilçesinde yaşanan sel felaketi üzerine devletin hızlı bir şekilde müdahale etmesinin meydana getirdiği memnuniyeti anlatıyor. Ama o arada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Kimmiş o?” diye sordurtan bir anekdot paylaşıyor:

“Ulaştırma Bakanımız Adil Karaismailoğlu ile Ayancık’taki çalışmaları takip ediyorduk. Ayancık’ta solcu bir siyasetçi olarak tanınan bir vatandaş önümüzü kesti. ‘Açık söyleyeyim sizin bu işi bu kadar hızlı bir şekilde toparlayacağınıza inanmıyordum. Bu işin altında kalırlar diye düşünüyordum. Ben Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaretten 10 ay 20 gün hapis cezası almış birisiyim. Reis’e selam söyleyin. Kendisine hakaret etmiş biri olarak Reis’ten helallik istiyorum’ diyor.” Bunun üzerine Erdoğan, “Kimmiş o?” diye soruyor. Nâzım Maviş, “Soner Turan isimli yerel siyasette tanınan birisi” diye karşılık veriyor. Bakalım Erdoğan Ayancık’a gidince o helalleşme gerçekleşecek mi?

 

Yazarın Tüm Yazıları