Ekrem İmamoğlu strateji değiştirdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da baş başa görüştüğü zaman İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan, İstanbul’un sorunlarına odaklanmasını, belediye başkanlığına yoğunlaşmasını istemişti.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili tartışmalar hakkında da “Bu işin bitmesi gerekiyor” demişti. Kılıçdaroğlu, “Öz olarak İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı yap, İstanbullulara hizmet et. Halk bizden hizmet bekliyor. Cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışmalarını sonlandır” demişti.

Ne oldu?

Ekrem İmamoğlu bir süre sessiz kaldı. Sonra Reuters haber ajansına açıklama yaptı. “Benim tek istediğim şey, İstanbul’a hizmet etmek” dedi. Bu sözden Kılıçdaroğlu’nun verdiği mesajın anlaşıldığı anlamı çıkıyor. Ama İmamoğlu bir şey daha söyledi.

Cumhurbaşkanı adaylığı sorulduğunda, “Günü geldiğinde, en doğru kararın ittifak sürecini yöneten genel başkanlar tarafından verileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU’NU RAHATSIZ ETTİ

İmamoğlu’nun, cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili tartışmalara noktayı koymak yerine, adres olarak Millet İttifakı liderlerini göstermesi Kılıçdaroğlu cephesinde suratların asılmasına yol açtı. Çünkü İmamoğlu hem ben cumhurbaşkanı adayı değilim dememişti hem de benim cumhurbaşkanı adayım Genel Başkan Kılıçdaroğlu da dememişti. Tam aksine cumhurbaşkanı adayını Kılıçdaroğlu tek başına belirlemeyecek, Millet İttifakı liderleri belirleyecek mesajını verdi. Millet İttifakı liderleri kimler? Başta Meral Akşener, Temel Karamolloğlu ve Gültekin Uysal. Tabii bir de Millet İttifakı’na katılırlarsa Ali Babacan ile Ahmet Davutoğlu. Böylece Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayını belirleyecek olan 6 liderden biri konumuna düşürülmüş oldu.

Haberin Devamı

İMAMOĞLU’NUN YENİ STRATEJİSİ

Kılıçdaroğlu ile görüşmesinden sonra İmamoğlu’nun nasıl bir yol izleyeceğini merak ettim. Çünkü Ekrem İmamoğlu, cumhurbaşkanı adaylığı konusunda en iddialı üç isimden biri. Meral Akşener onu, ‘İkinci Fatih’ ilan etti. Yüzünde “Rabbi Yessir” gördüğünü söyledi. Enerjisini 2023’teki cumhurbaşkanlığı seçimlerine harcamasını istedi. Daha ne desin? Bu desteklerin hiçbirini Kılıçdaroğlu ya da Mansur Yavaş için vermedi. İmamoğlu, Akşener’den çok güçlü bir destek aldı. HDP’nin de desteğine sahip. Ama Kılıçdaroğlu, İmamoğlu’nu cumhurbaşkanı adayı olarak istemiyor. Çünkü kendisi aday. Ayrıca istese cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili tartışmalara son noktayı koymasını ister miydi?

Ekrem İmamoğlu’nun, Kılıçdaroğlu ile görüşmeden sonra Ankara’dan İstanbul’a dönerken kendisine yeni bir yol haritası çizdiği anlaşılıyor. Çünkü İmamoğlu tam aksine İstanbul’un sorunlarını odaklanmak ve cumhurbaşkanlığı tartışmasını sonlandırmak yerine vites yükseltti. Dilini sertleştirdi. Bakanları hedef aldı. Bu yeni bir strateji. İmamoğlu, kendisini bakanlarla muhatap kılarak genel siyasette önemli bir aktör olduğunu göstermek istiyor.

Haberin Devamı

KILIÇDAROĞLU’NA KARŞI KILIÇDAROĞLU STRATEJİSİ

Ekrem
İmamoğlu aslında Kılıçdaroğlu’nun stratejisiyle Kılıçdaroğlu’nu vurmayı tercih etti. Çünkü Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adaylığını kafasına koyduğu 1 yıldan beri yeni bir strateji uyguluyor. Çektiği videolarda, yaptığı konuşmalarda kendini ön plana çıkarıyor, cumhurbaşkanı adaylığı konusunda yöneltilen sorulara, olumlu yanıtlar veriyor, sert bir muhalefet yapıyor. Kılıçdaroğlu böylece cumhurbaşkanı adaylığında kendini ön plana çıkarırken, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın geriye çekilmesini sağlıyor. CHP lideri şu ana kadar bu stratejisinde başarılı oldu.

Ama sanıyorum bundan sonraki süreç aynı şekilde işlemeyecek. Çünkü Ekrem İmamoğlu, geri adım atmak yerine ön plana çıkmayı tercih etti.

Haberin Devamı

Kılıçdaroğlu’nun istediği şekilde kendisinin cumhurbaşkanı adayı olmadığını açıklamadı. Yani son noktayı koymadı. Benim adayım, Genel Başkan’ım Kemal Kılıçdaroğlu demedi.

İstanbul’un sorunlarına odaklanmak yerine genel siyasete soyundu. Şimdiye kadar yapmadığının aksine bakanları hedef aldı.

İKİ BAKANI HEDEF ALDI

İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde terör örgütü mensuplarının işe alındığı iddiası üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Psikolojisi bozuk” diye yanıt verdi.

Kanal İstanbul’la ilgili konuşmasından dolayı Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’na “Sen hayatında bir tane küvette gemi oynatmış adam mısın?” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda yeni bir strateji izlemeye başlayan Ekrem İmamoğlu’nu dikkatle izlemekte yarar var. İmamoğlu’nun bu hamlesine karşı Kılıçdaroğlu’nun karşı hamlesi ne olacak?

Haberin Devamı

ENGELLİ RESSAM MUHAMMED POLEMİĞİ

CHP
Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir gazeteye verdiği röportajda engelli ressam Muhammed’in babasının oğluna iş istemek için Altındağ Belediyesi’ne gittiğinde, “Bir bez verelim, masaları silsin” denildiğini iddia etti. Bunun üzerine Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı çok sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu’nun doğruyu söylemediğini ifade etti. Muhammed’in ailesinin de bundan üzüntü duyduğunu açıkladı. Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı akademik dünyadan gelmiş, sanata ve sanatçıya çok duyarlı birisi.

Ekrem İmamoğlu strateji değiştirdi

Asım Balcı, “Biri 20 Temmuz 2019 tarihinde olmak üzere Muhammed’i iki kez ziyaret etmiştim. O zaman aldığımız tablolarını belediyemizde sergiliyoruz. Muhammed’e okulların bahçesinde ve belediyemizde uygun mekânlarda çalışması için bir teklif sunmuştuk. O da kabul etmişti. Ama pandemi araya girdi. Şimdi tekrar görüştük. Muhammed Altındağ’daki engelli çocuklarımızın okuduğu okul başta olmak üzere okulların bahçesinde resimler yapacak. Belediyemizin mekânlarını resimleriyle süsleyecek. Muhammed, Altındağ’ın duvarlarını sanat eserine dönüştürecek” dedi.

Haberin Devamı

ÖNEMLİ OLAN MUHAMMED

Tartışmalar bir yana, Muhammed için şöyle bir süreç işlemeye başladı. Muhammed’in her tarafını sanat eseri olarak işlediği evi kiralık. Kılıçdaroğlu, Mansur Yavaş’ın o evi satın alıp Muhammed’in ailesine bağışlanacağını açıkladı.

Önemli olan engelli ressam Muhammed’e sahip çıkmak. Hem Kılıçdaroğlu hem Asım Balcı sahip çıkar. Buna engel yok. Ayrıca bizi sevindirir. Çünkü engelli ressam Muhammed bizim gururumuz.

Yazarın Tüm Yazıları