Mutfakta kullanılan baharatlar, faydaları ve kullanım alanları

Baharatların tümü, aroma veren yumru köklerin, meyvelerin, tohumların, ağaç kabuklarının çoğunlukla kurutulmuş halidir. Baharatlar yiyeceklerde koruyucu özellik oluşturur ve bozulmadan dolayı oluşan kokuları bastırır. Tane olanlar ise kullanmadan önce öğütülmelidir. Bu yazımızda ise sizlere baharatların özellikleri, faydaları ve kullanım alanlarından bahsedeceğim.

Haberin Devamı

AnasonTohumları toz haline getirilerek veya taze yaprakları kullanılan anason, bazı çörek ve bisküvilerde kullanılır. Rakı gibi içkilerde kullanılır. Çinlilere özgü 5 baharat tozunun hazırlanmasında da kullanılır.

Anason Faydaları Nelerdir?

Baharatlar arasında yer alan Anason’un öncelik faydaları arasında mideyi güçlendirme ve gaz söktürmesi bulunmaktadır. Öksürük sıkıntısı çeken hastaların tedavisinde kullanılmaktadır. Uykusuzluk çekenlere karşı oldukça faydalıyken aynı zamanda yatıştırıcı özelliği de bulunmaktadır.

Mutfakta kullanılan baharatlar, faydaları ve kullanım alanları

Ardıç Tohumu

Kendine has koku ve elzzeti vardır. Av hayvanları, domuz ve sığır etinin öz baharat içinde bekletilerek yumuşamasında ve soslarda kullanılır. Almanların sauerkraunt adlı kahana turşusunda da kullanılır.

Haberin Devamı

Ardıç Tohumu Faydaları

Eski Mısır’da sindirim sistemi için kullanılan Ardıç tohumunun, günümüzde birçok alanda kullanıldığı bilinmektedir. Vücut için iştah açıcı ve uyarıcı özellikleri bulunan bu baharat türünde aynı zamanda kansızlığı giderici besinler de yer almaktadır. Mide ve bağırsak gazlarını ortadan kaldıran Ardıç Tohumu bunun yanı sıra kandaki şeker oranını da düşürmektedir.

Aspir

50-60 cm boyunda tüysüz ve dikenli bir bitki olan aspirin çiçekleri, soslarda doğal boya maddesi olarak kullanılmaktadır. Yöresel yemeklerde de renk vermesi için sıkça kullanılır.

Aspirin Faydaları

Soğuk algınlığı başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılan aspir baharat tohumu, öncelikli olarak terleme amaçlı olarak kullanılmaktadır. Soğuk algınlığı geçiren kişilerin vücutlarından yer alan toksik maddelerin vücuttan atılmasına olanak sağlamaktadır.

Karabiber

Tuzun kullanıldığı neredeyse her yerde karabiber de kullanılır. En çok kullanılan baharat türüdür.

Beyazbiber

Karabiberin dış kabuklarının alınmış hali olan beyazbiber, daha kuvvetli olduğundan az miktarda kullanılmalıdır. Beyaz yemeklerde, çorbalarda, soslarda kullanılır.

Yeşilbiber

Haberin Devamı

Karabiber henüz yeşilken toplanır ve esintili, gölge bir yerde kurutulursa yeşil rengini korur. Daha hafiftir, güzel lezzeti ve kokusu farkedilir, süslemelerde de kullanılır.

Hardal

Beyazı daha çok sarı renktedir, toz hardal ise beyaz ve siyah hardalın öğütülüp karıştırılmış halidir. Sirke, tuz ilavesiyle elde edilen krem hardal en çok kullanılan şeklidir.

Hardalın Faydaları

Baharat türleri arasında herkesin de yakından bildiği Hardal’ın vücutta yer alan bir çok rahatsızlağa iyi geldiği uzmanlar tarafından belirtilmiştir. Hazmı kolaylaştıran ve kabızlığı önleyen Hardal, aynı zamanda göğüs hastalıklarına ve zatüre ile bronşite de iyi gelmektedir.

Çörek Otu

Haberin Devamı

Siyah tohumları susamı andırır. Yabani bir soğanın tohumları olan çörek otu, biberimsi bir lezzete sahiptir. Ekmeklerin, pidelerin, çöreklerin üzerine pişmeden önce serpilir. Kek ve bisküvilere de katılabilir. Sindirimi kolaylaştırır.

Çörek Otunun Faydaları

Bağışıklık sistemi açısından oldukça faydalı olan ve uzmanlar tarafından da belirtilen Çörek otu, kan şekerini düşürür, kansızlığı engeller ve kanın sulanmasına sağlar. Bunun yanı sıra vücutta yer alan hücrelerin yenilenmesini sağlarken, hazmı da kolaylaştırmaktadır.

Haşhaş Tohumu

Hindistan, İsrail ve Orta Doğu ülkelerine özgü yemeklerde sıkça kullanılan haşhaş tohumu, çeşitli ekmeklerde, çöreklerde, bisküvilerde, böreklerde de çeşitli yörelere özgü olarak kullanılabilir.

Haberin Devamı

Haşhaşın Faydaları

Ağrı kesici ve kolesterol düşürücü özelliğe sahip olan Haşhaş tohumu, bu faydalarının yanı sıra bağışıklık sistemini dengeler ve tansiyon konusunda düzensizlik yaşayan kişilerinde tansiyonu dengelenmesine sağlar.

Havlıcan

Çeşitli yöresel et yemekleri ve Uzak Doğu yemeklerinde kullanılan havlıcan, ıtırlı güzel çiçekleri olan bir bitkinin köküdür ve baharat olarak kullanılır.

Havlıcanın Faydaları

İştahsızlık çeken kişiler için oldukça önemli bir yere sahip olan Havlıcan, mide ve bağırsaktaki gazları ortadan kaldırırken aynı zamanda vücudunda güçlenmesini sağlamaktadır. Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıkların geçirilmesinde etkilidir.

Haberin Devamı

Çin Beş Baharat Tozu

Star anise, tarçın, karanfil, rezene ve beyaz biberin karıştırılmasıyla elde edilir. Sığır ve domuz yemeklerinde kullanılır.

Mutfakta kullanılan baharatlar, faydaları ve kullanım alanları

Hindistan Cevizi

Bir ağacın meyvesinden çıkan tohum olan Hindistan cevizi, rahatlatıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir. Çöreklere, unlu ürünlere, et ve tavuk yemeklerine katılır.

Hindistan Cevizi Faydaları

Hindistan cevizi karbonhidratlar açısından zengindir çok etkili ve fazla miktarda doymamış yağlar içerir ve aynı şekilde tam bir lif deposudur. Bol miktarda protein içermektedir. Niasin, pantotenik asit, piridoksin, riboflavin, tiamin yanında, C, E ve K vitaminleri içermektedir.

Kakule

Hint yemeklerinde çok kullanılan kakule, pilavlara lezzet verir ve zencefil familyasından bir bitkinin meyveleri ile tohumlarının kullanıldığı bir baharattır.

Kakulenin Faydaları

Şifalı baharatlar arasında yer alan Kakule’nin sağlık açısında brçok faydası yer almaktadır. Sindirim sistemine ve böbrek sağlına iyi gelen bir baharat türü olan kakule, ağız kokusunun giderilmesinde ve üst solunum yollarının rahatlatılmasında da etkilidir. Aynı zamanda kansere karşı da etkilidir.

Karanfil

Bütün olarak veya toz olarak pek çok yerde kullanılan karanfil, bir çiçeğin kısa sap ve çanakla birlikte bulunan meyveleridir ve dişçilikte de kullanılır. Ağız kokusu giderici etkisi de bilinmektedir. Hafif tatlılarda, baharlı şarap hazırlanmasında ve likör yapımında da yer alır

Karanfilin Faydaları

Baharat türleri arasında belki de en etkili olanı ve insanlar tarafında en çok bilineni karanfildir. Diş ağrılarının giderilmesinde ve kaşıntı ile bulantı gibi rahatsızlara iyi gelmesiyle meşhurdur. Öksürük ve kötü nefes kokusunu ortadan kaldırırken yorgunlukla soğuk algınlığını ortadan kaldırmaktadır.

Kereviz Tohumu

Kuvvetli, acımsı bir lezzeti olan kereviz tohumu, İtalyan yemeklerinde, çorbalarda ve tencere et yemeklerinde kullanıldığı gibi turşulara da konur.

Kerevizin Faydaları

Cinsel gücü arttırıcı bir baharat türü olan kereviz, iç salgı bezlerini ve böbrek üstü bezlerini çalıştırmaktadır. Kan içerisinde yer alan pislikleri temizlerken aynı zamanda unutkanlığa ve idrar söktürücü konusunda da etkilidir.

Kırmızıbiber

Biberler kurutulup öğütülerek elde edilen kırmızıbiber, soslarda, çorbalarda sıkça kullanılır. Hafif acının gerektiği her yerde kullanılabilir.

Kırmızıbiberin Faydaları

Kanserle savaşta en çok önemli bir yere sahip olan kırmızı biber içerisinde likopen yer almaktadır. Prostat, pankreas ve rahim kanseri bu kanser çeşitleri arasındadır. Kırmızı biber antioksidan açısından oldukça zengindir ve kalp rahatsızlığı riskini azaltır. Kolayca kilo vermenizi sağlar. bu sebzeler vücut sıcaklığını artırır ve oksijen gereksinimi yaratır.

Acı Kırmızıbiber

Çekirdekleriyle birlikte toz veya pul halinde bulunan acı kırmızıbiber, özellikle Meksika, Hint ve İtalyan yemeklerinde çok kullanılır. Salça haline getirilmiş şekliyle de çok kullanılmaktadır.

Acı Kırmızıbiberin Faydaları

Aztek ve Maya uygarlıkları tarafından ilca yapımında kullanılan Acı Kırmızıbiberin, vücudun sakinleşmesi ve iyileşmesi için etkilidir. Özellikle kanser hücrelerinin ortadan kaldırılmasında etkilidir. Kan dolaşımının hızlanmasında büyük katkı sağlamaktadır.

Kimyon

Maydanoz familyasından olan kimyon, keskin ve hafif acımsı bir lezzete sahiptir.

Kimyonun Faydaları

Kimyonun, insan sağlığının birçok bölgesine faydası bulunmaktadır. Cildin güzelleşmesi ve saçların güçlenmesi başta olmak üzere, astıma ve kansere de iyi gelmektedir.

Kişniş

Yaprakları ot olarak kullanılan kişnişin meyveleri de baharat olarak kullanılır. Turşularda, şekerlemelerde, bazı et ve fırın yemeklerinde kullanılmaktadır.

Kişnişin Faydaları

Cilt iltihaplanmasını geçiren ve kolesterolü düşüren Kişniş, bu faydalarının yanı sıra kan basıncına, kalp atışına ve ağız sağlığına iyi gelmektedir. Göz sağlığında da oldukça etkili olan Kişniş, stresi de azaltmaktadır.

Karaman Kimyonu

Fırın yemeklerinde, peynir lezzetlendirmede kullanılan Karaman kimyonu, çiğ köfte ve salatalarda da çok kullanılır.

Karaman Kimyonu Faydaları

İştah açıcı özelliği bulunan ve mide gazını engelleyen Karaman kimyonu, tüketilen yağlı besinlerin hazmedilmesini kolaylaştırmaktadır. Solunum sistemi hastalıklarının da ortadan kaldırılmasın etkilidir.

Köri Tozu

Hindistan’a özgü bu lezzet, genelde toz halindedir. Hindistan’da her aşçının farklı bir tarifi vardır. Acılık oranı değişmektedir. İçinde genelde soğan, kişniş, demirhindi, zerdeçal, acı kırmızıbiber, kimyon, çemen otu, toz hardal, karabiber, kakule, zencefil ve karanfil gibi baharatlar bulunur. Sosu hazırlanır ve tavuk, dana, kuzu, mantar, pilav gibi yemeklerde kullanılır.

Körinin Faydaları

Kori içerisinde bulunan krosin isimli madde ile vücutta yer alan tüm toksinleri temizleme özelliğine sahiptir. Doyurucu etkiye sahip olan köri baharatı, çok yemek yemek istemeyen kişilerce bir tutam tüketilebilir. Dengeli ve sağlıklı beslenme adına her gün bir çay kaşığı köri kullanımı zayıflamayı da desteklemektedir.

Mahlep

Çörek ve bisküvilerde kullanılan mahlep, fazla kullanılırsa acılık verir.

Mahlepin Faydaları

Şeker hastalığı için oldukça etkili olan ve karın ağrısı ile böbrek sancılarının giderilmesinde fayda sağlayan Mahlep, nefes darlığı, balgam ve idrar tutukluğunu da ortadan kaldırmaktadır.

Rezene Tohumu

Anasonu anımsatan rezene tohumu, acımsı bir tada sahiptir. Unlu, şekerli yiyeceklerde, elmalı payda ve balık yemeklerinde kullanılmaktadır.

Rezenin Faydaları

Bünyenin kuvvetlenmesinde ve sindirim sisteminin düzene girmesi gibi birçok faydası bulunun Rezenenin, aynı zamanda cilt sağlığına ve kolesterole de iyi gelmektedir.

Safran

Pahalı bir baharat olan Safran İran kökenlidir. Yemeklere sarı bir renk verir. Pilav, tavuk, balık ve tatlılarda daha çok kullanılır.

Safranın Faydaları

Hastalıkları önleyen baharatların başında gelen safranın faydaları arasında, antidepresan ve hücre sağlığı konusunda iyi gelmektedir. Sindirime faydalarının yanı sıra kalp sağlığı açısında da etkilidir. Kuru ciltlerin ise nemlendirilmesinde etkilidir.

Mutfakta kullanılan baharatlar, faydaları ve kullanım alanları

Sumak

Ülkemizde de çok yetişen sumak, yöresel çorbalarda, soğan salatalarında, kebaplarda, sebzelerde sık sık kullanılır.

Sumakın Faydaları

Sumakın faydaları arasında C vitamini deposu olan bu şifalı baharat, antioksidan deposudur. Kalp damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. İshale iyi gelmesi de sumak faydaları arasındadır. Diyabet yani şeker hastalığı gibi rahatsızlıklara karşı iyi gelir.

Tarçın

En değerlisi Seylan tarçınıdır. Çubuk halinde veya öğütülmüş toz olarak bulunur. Çikolata, kek ve meyve soslarında kullanıldığı gibi pudinglerde, içeceklerde, paylarda, dolmalarda, pilavlarda da kullanılır.

Tarçının Faydaları

Kan şekerini dengeleyen ve maya enfeksiyona karşı dirençli olan Tarçının faydaları arasında nezle, karın ağrısı ve bağırsak sorunlarının giderilmesi de yer almaktadır. Kanser önleyici bir etkisi bulunan tarçının aynı zamanda kasları rahatlatıcı özelliği de bulunmaktadır.

Dereotu Tohumu

Deniz mahsullerinde çok kullanılır.

Dereotu Tohumu Faydaları

Dereotu faydaları arasında kabızlık, toksin temizleme ve bağışıklık sistemi düzenleme gibi birçok fayda bulunmaktadır. Aynı zamanda şeker ve kolesterolün dengelenmesinde de etkilidir.

Vanilya

Kullanılacağı yiyeceğe konulup kaynatılarak koku ve lezzeti çıkarılan vanilya, çok kullanılırsa acılık kazandırır.

Vanilyanın Faydaları

Vanilyanın faydaları arasında ateş düşürücü etkiye sahipken, aynı zamanda sinir sistemini de uyarmaktadır. Bu şekilde daha canlı ve enerjik hissedebilirsiniz. Stres ve depresyonun ortadan kaldırılmasında da etkili olan vanilya astım ve soğuk algınlığının ortadan kaldırılmasında etkilidir.

Yabani Turp

Etlerin yanında verilen özel soslarda kullanılır.

Yabani Turpun Faydaları

Geçmiş çağlarda sırt ağrıları için, zehirlenmelerde ve öksürük sökücü gibi hastalıklarda kullanılmıştır. Geçmişinde belli araştırmalarda günümüze hediye edilen bu bitki pek çok şifa kaynağı barındırır.

Yenibahar

Lezzeti, küçük Hindistan cevizi, tarçın ve karanfil karışımını anımsatan yenibahar, sebze yemekleri, et suyu, çorba, sos, balık ve et yemeklerinde kullanılır. Dolmaları lezzetlendirir ve sosis, salam, sucuk içlerinde de kullanılır.

Yenibahar Baharatının Faydaları

Diş sağlığı açısında oldukça önemli bir yere sahip olan Yenibahar baharatının: Antimikrobiyal, antibakteriyel ve antiseptik yönleri nedeniyle diş sağlığınızı artırmaya yardımcı olabilir; bu baharat ile yapılan gargaralar özellikle ağız kokusu ve diş eti iltihaplanmasına karşı fayda sağlayacaktır

Zencefil

Bütün halinde bulunduğu gibi dilimlenmiş ve toz halinde de bulunur. Çin yemeklerinde, fırın ürünlerinde, çeşitli etleri bekletirken, sos yapımında, köri gibi baharatların hazırlanmasında kullanılmaktadır.

Zencefilin Faydaları

B3,B6, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum ve magnezyum mineralleri içerir. Aynı zamanda leyisn, treonin, triptofan, valin ve fenilanin gibi amino asitleri de içerir. Kanın normal dolaşımını korumaya yardımcı olur. İçerisindeki krom, çinko ve magnezyum aşırı terleme, ateş ve titremeyi engellemeye yardımcı olur. Anti-enflamator etkisi (zerdeçalın faydaları gibi) sebebi ile doğal olarak ağrı ve iltihaplar üzerinde azaltıcı etkisi vardır.

Zerdeçal

Biberli keskin bir kokusu olan zerdeçal, öğütülmüş halde bulunduğu gibi kök halinde de bulunur. Köri gibi karışık baharatların yapımında, çeşitli yemeklerde renk ve lezzet vermek için kullanılır.

Zerdeçalın Faydaları

Şeker hastalığı başta olmak üzere, sindirim sistemi ve iltihap ekleyici ile eklem ağrılarını giderici bir özelliğe sahip olan Zerdeçal faydaları arasında kalp ve damar hastalıkları da yer almaktadır.

 

Yazarın Tüm Yazıları