Kanlı ve şanlı tiryakilik tarihi

REŞAD Ekrem Koçu, "Osmanlı Tarihinde Yasaklar" adlı eserinde memleketin tütünle tanışmasının tarihini Naima ve Peçevili İbrahim’e dayanarak 1600 yılında gerçekleştiğini yazıyor.

"İngiliz keferesinin" getirdiği ve "Kibarlara şifa niyetine satıp alıştırdığı" tütüne Peçevili İbrahim belli ki ayar olmuş:

"...Birbirinin yüzüne gözüne püf püf diye sokakları, mahalleleri dahi kokuttular..." diye girip, tütünün zararlarını saydıktan sonra tek faydasının forsa gemilerinde gözcülük yapanları uyanık tutmak olduğunu da eklemiş.

* * *

Sonra milletçe tütüne, çubuğa bağlanılan dönem, sonra da kelle paçacı sultanlardan Dördüncü Murad geliyor. Inı-nın-ınnn!

Dördüncü Murad, çocuklukta yaşanabilecek en büyük, en abartılı travmaları birkaç tur yaşadıktan sonra acımasız bir sultan olunca tütünü de yasaklıyor.

"Ne yasağı mirim?! Yak bir cigara, üfür dumanı Topkapı’ya, he-heyt!" şeklinde davranan, bu yasağın ciddiyetini kavrayamamış şahısların düştüğü vaziyet pek sevimli olmamış.

Tarih kitapları manzarayı şöyle anlatıyor: "...Öyle ki her sabah sokaklarda 40-50 ceset görülüyordu; celládlar, tütün içerken tutulanların başlarını vurup kellelerini koltuklarının altlarına bırakıyor, padişahın emri mucibince ne için öldürüldüklerini anlatmak için çubuğunu da kesik başın ağzına veriyorlardı..."

* * *

Gece, evinde, ocak başında gizlice çubuk içenleri enselemek için damlarda gezen tütün hafiyelerinin türediği bu dönem, alkol düşkünü Dördüncü Murad’ın karaciğeri patlatmasıyla sona ermiş.

Daha doğrusu yasak kalkmamış fakat sıkı vaziyette uygulanmamış da.

* * *

Tiryakiliğin kanlı ve şanlı tarihinden bugüne ışınlanmak gerekirse...

Sigara içen, fakat getirilen yasakları bazı yönlerden abartılı bulsam da destekleyen biriyim.

Şu anki ’Sigarasal’ durumum: "Bırakmayı denemiştim, sıkıldım. Bir daha bırakacağım ama şimdi değil vesaire vesaire..."

Sigara içmenin zorlaşacağı bir ülkede yaşamak tiryaki sabrımı zorlayacak fakat medeni ülke efekti olarak da hoşuma gidiyor bu yasak.

Şimdi oturup şöyle haberler bekleyeceğim:

"Sigara kontrolünde cezadan kurtulmak için dumanı içinde tutmaya çalışan genç Metro’da bayıldı!"

"Başbakan’ın pakete el koyma gibi sert uygulamalarına tepki gösteren farklı partilerden bir grup vekil Tüttür Türkiyem Partisi’ni kurarak grup oluşturdu..."

"Sigarasız Manyetik Duman adlı Türk icadı bilim dünyasını ikiye böldü!"

"Nikotin Kardeşliği adı altında faaliyet gösteren bir örgüte ait hücre evi basıldı. Örgütün nostaljik Yenice paketi süsü verilmiş patlayan şaka sigaralarıyla TBMM lokantasında eylem hazırlığında olduğu tespit edildi..."

* * *

Bu arada yasakların yakın çevremde etkisini hemen gösterdiğini de belirtmeliyim.

Haber değeri de var kendince: Adı "La"yla başlayan meşhur çizer, 31 Aralık gecesi "Bu gece son, bırakıyorum" dedi.

"Nikotin bantı, çekme haladı gibi bir yardım alıyor muyuz?" dedim.

"Yok!" dedi.
Yazarın Tüm Yazıları