EKSTRA
MENÜ

Yırca

Yırca ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yırca haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 284 Yırca haberi bulunmuştur.

Yırca Haberleri

Somalı kadınlardan Kömür İsi Değil Sabun Misi

Somalı kadınlardan 'Kömür İsi Değil Sabun Misi'

BODRUM'da, düzenlenen kermese katılan Somalı kadınların, kömür karasından kendilerini kurtaran 'Kömürün isi, sabunun misi' projesinde ürettikleri sabunlar yoğun ilgi gördü.

26.12.2014Ege
Danıştaydan flaş Yırca kararı

Danıştay'dan flaş Yırca kararı

Manisa'nın Soma İlçesi'ne bağlı Yırca Mahallesi'nde, 6 bin 666 zeytin ağacının söküldüğü alanda termik santral yapılması için bakanlar kurulunun aldığı acele kamulaştırma kararı hakkında yürütmeyi durdurma kararı veren Danıştay, bakanlar kurulunun kararını esastan iptal etti. Karar Yırca Köylüleri sevince boğdu. Köylülerin avukatı Deniz Bayram, "Artık bu kararla ortak oraya termik santral yapılamaz" dedi.

26.12.2014Gündem
Danıştaydan flaş Yırca kararı

Danıştay'dan flaş Yırca kararı

Manisa'nın Soma İlçesi'ne bağlı Yırca Mahallesi'nde, 6 bin 666 zeytin ağacının söküldüğü alanda termik santral yapılması için bakanlar kurulunun aldığı acele kamulaştırma kararı hakkında yürütmeyi durdurma kararı veren Danıştay, bakanlar kurulunun kararını esastan iptal etti. Karar Yırca Köylüleri sevince boğdu. Köylülerin avukatı Deniz Bayram, "Artık bu kararla ortak oraya termik santral yapılamaz" dedi.Kolin Grubu, termik santralin yapılacağı Yırca Mahallesi'ndeki zeytinliklerin bulunduğu bölgeye, geçen 7 Kasım'da ağaç kesimi yapmak üzere 2 otobüs dolusu özel güvenlik görevlisi ve iş makinelerini gönderip, ağaç katliamı yaptı. Danıştay 6'ncı dairesi termik santral yapılacak alan için daha önce geçici olarak yürütmeyi durdurma kararı verdiği köylülerin müracaatını görüşüp kararını verdi. Danıştay 6'ncı Dairesi bakanlar kurulunun acele kamulaştırma kararını esastan iptal etti. Akşam saatlerinde kararı öğrenen Yırcalı köylüler büyük mutluluk yaşadı. Köy muhtarı Mustafa Akın, "Hep söylediğimiz karar çıktı" dedi.

26.12.2014Haber
Danıştay’a enerji damgası

Danıştay’a enerji damgası

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Danıştay’a üye olarak atanan 9’üyeden 3’ü enerji sektöründen geldi. Bu alanda atanan isimler, hukuk dairesi, nükleer santral sorumluluğu, teftiş kurulu başkanlığı gibi kritik görevlerde bulundu.

20.12.2014Ekonomi
Organik köyün RES zaferi

Organik köyün RES zaferi

TÜRKİYE’nin ilk organik tarımının yapıldığı yerlerdelerden İzmir’in Bayındır İlçesi’ne bağlı Çınardibi Köyü de dahil olmak üzere 3 ilçedeki, 9 köyü içerisine alacak şekilde 126 türbin direkli en büyük Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) projesi için Bakanlar Kurulu’ndan ’acele kamulaştırma’ kararı alınıp çalışmalara başlandı. Ancak dört bir yanları RES türbinleriyle çevrilecek olan Çınardibi köylülerinin yaptığı başvuru üzerine Danıştay 6’ncı Dairesi, Yırca’daki zeytin arazisinde olduğu gibi, bu proje için de ’acele kamulaştırma’ için ’olağanüstü koşullar’ görmeyip yürütmeyi durdurma kararı verdi.

18.12.2014Ege
Yargı Soma Yırcada ikinci kez dur dedi

Yargı Soma Yırca'da ikinci kez 'dur' dedi

Danıştay'ın Soma Yırca'da aldığı yürütmeyi durdurma kararından sonra şimdi de Manisa 2.İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı aldı. Kolin Şirketler Grubunun Soma Yırca'da yapılacak olan termik santral için 'acele kamulaştırma kararını' durduran Danıştay'dan sonra şimdi de köylülerden saklanan 'ÇED olumlu kararının' yürütmesi durduruldu.

15.12.2014Ekonomi
RES alanında piknik

RES alanında piknik

İZMİR'in Urla İlçesi'ne bağlı Ovacık Köyü'nde, yapımına başlanan Rüzgar Enerjisi Santrali Projesi'nde, ağaçların kesilmeye başlamasıyla doğayı korumak için nöbete başlayan, çevreciler ve köylüler, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesi ardından türbinin kurulacağı alanda piknik yaptı. Kendilerine destek verenler için mayalı hamurun kızgın yağda pişirilmesi ile hazırlanan 'pişi' yapan direnişin sembollerinden 68 yaşındaki Emine Nalcıoğlu, "Ağaçlarımız için çok üzüldük. Onlar benimle büyüyen ağaçlar. Ağaçlarımıza bize bıraksınlar. Santrali başka yerde yapsınlar" dedi.

14.12.2014Ege
Türk’ün ağaçla imtihanı

Türk’ün ağaçla imtihanı

En son Yalova’daki katliamla bir kez daha kanıtlandı. Türkiye’de ağaçların büyüyüp yeşermesi ve yeşil kalması çok zor. Ülkenin dört bir yanında, doğayı tehdit eden projelerin inşaatları hızla devam ediyor. Her saniye onlarca ağaç kesiliyor. Tehlikenin boyutlarını anlayabilmek için Türkiye’nin değişik bölgelerinden 10 proje seçtik. Bu projeler bittiğinde 10 milyondan fazla ağaç kesilmiş olacak.

12.12.2014Hayat
Zeytin ağaçlarını kesen Kolin şirketi 60 bin fidan dikmek için protokol imzaladı

Zeytin ağaçlarını kesen Kolin şirketi 60 bin fidan dikmek için protokol imzaladı

Soma Yırca Mahallesi'nde termik santral yapımı için 6 bin 666 zeytin ağacı kesip söken Kolin Grubu, 60 bin fidan dikmek için Soma Belediyesi ile işbirliği protokolü imzaladı.

12.12.2014Ege
Dalga geçiyorlar

Dalga geçiyorlar

MANİSA’nın Soma İlçesi’ne bağlı Yırca Mahallesi’nde, termik santral yapılmak üzere sökülen zeytin ağaçlarıyla ilgili, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan sayımda resmi rakam belirlendi. 6 bin 666 zeytinin kökünden söküldüğü saptandı. Cansız gövdeleri artık kurumaya yüz tutan zeytin ağaçlarının saklanması için verilen ilginç karara göre ise, onları yediemin olarak teslim alan başta muhtar Mustafa Akın ile köylüler, zarar görmemeleri için korumak zorunda kaldı. Karara tepki gösteren Muhtar Akın, "Evladımızı öldürdüler, ardından alın cenazesini saklayın diyorlar. Resmen dalga geçiliyor" dedi.

9.12.2014Ege
Profesörden okaliptüslerin kesilmesine tam destek

Profesörden okaliptüslerin kesilmesine tam destek

MUĞLA’nın Ula İlçesi’nde, Akçapınar Azmağı kenarındaki 94 okaliptüs ağacının kesilmesine Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi biyolog Prof. Dr. Mehmet Sıkı’dan tam destek geldi. Türkiye’nin doğal bitkisi olmayan okaliptüslerin yeraltı su seviyelerini düşürdüğünü vurgulayan Prof. Dr. Sıkı, "10 yaşındaki bir okaliptüs ağacı yılda 250 ton suyu bünyesine almakta ve buharlaşma yolu ile havaya vermektedir" dedi.

9.12.2014Gündem
Yırcada katledilen 6 bin 666 ağacı koruma görevi köylüye

Yırca'da katledilen 6 bin 666 ağacı koruma görevi köylüye

Yırca Köyü'nde yaşanan zeytin ağacı katliamı Türkiye'yi ayağa kaldırmıştı. Zeytinliklerini korumak isteyen köylüler jandarma tarafından engellenmiş, Kolin Grubu'nun güvenlik görevlilerince de tekme tokat dövülerek ağaçları kesilmişti. Zeytin ağaçlarını korumak isteyen köylülere engel olan devlet, aynı köylülere bu kez kesilen ağaçları koruma görevi verdi.

9.12.2014Gündem
Ağaç nöbeti

Ağaç nöbeti

SOMA Yırca’da köylülerin termik santrale karşı zeytin ağaçlarını korumak için başlattıkları direniş sembol olurken, Urla Ovacıklılar da kızılçam ormanları için RES’e karşı mücadele başlattı.

8.12.2014Ege
TSKdan dikkat çeken reklam

TSK'dan dikkat çeken reklam

Türkiye'de geçen yıl Gezi Parkı, ardından son dönemde Yırca Köyü ve Yalova Belediyesi'nin ağaç kesmesiyle gündemde ilk sıralara oturan çevre duyarlılığına, bir katkı da Türk Silahlı Kuvvetleri'nden geldi.

8.12.2014Gündem
TSKdan anlamlı kamu spotu

TSK'dan anlamlı kamu spotu

Türkiye'de geçen yıl Gezi Parkı, ardından son dönemde Yırca Köyü ve Yalova Belediyesi'nin ağaç kesmesiyle gündemde ilk sıralara oturan çevre duyarlılığına, bir katkı da Türk Silahlı Kuvvetleri'nden geldi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından hazırlanan bir kamu spotu ile, Mehmetçiğin Türkiye'nin her yerindeki ağaç dikme faaliyetlerine dikkat çekildi. Amacı, "ağaçlandırma faaliyetleri konusunda farkındalık oluşturmak ve çevre duyarlılığının artırılmasına katkı sağlamak" olarak belirlenen kamu spotu, "Anadolu'da bir yer" ibaresiyle başlıyor. Çocuklar ve Mehmetçikler'in ellerinde fidanlarla, birlikte ağaç diktiklerini gösteren kamu spotunun sonunda ise, "TSK her yıl vatandaşlarla birlikte bu topraklarda binlerce fidan dikmektedir. Siz de bir fidan dikin, yarınlarımız yeşersin" denildi.

8.12.2014Haber
Böylesi de oluyormuş

Böylesi de oluyormuş

Aydın’da linyit kömürü çıkarılan bir maden kapatılarak yerine ucu bucağı belli olmayan 13 bin ağaçlık zeytin ormanı yaratıldı. Üstelik kratere dönüşmüş çukurlar suni gölete, ağıllara hapsedilmiş hayvanlar doğaya salınarak.

7.12.2014Ekonomi
Kılıçdaroğlu: Mal varlıklarına el koyabilecekler

Kılıçdaroğlu: Mal varlıklarına el koyabilecekler

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Güçlü Çiftçi Güçlü Türkiye etkinliğine katıldı. Ankara’da düzenlenen buluşmada çiftçiler ile bir araya gelen Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada makul şüphe uygulamasına değinerek "Türkiye tarımıyla beraber batış noktasına doğru gidiyor. Yeni bir kanun çıktı. Makul şüpheden ötürü sizin evinizi, fabrikanızı, iş yerinizi arayabilecekler. Sonra makul şüpheden ötürü sizin mal varlıklarınıza el koyabilecekler. Sonra makul şüpheden ötürü sizi hapse atabilecekler. Siz gidip bir avukat tutacaksınız. Makul şüpheden ötürü dosyanıza gizlilik kararı alacaklar. Sizin avukatınız da dosyanın içinde ne var onu öğrenemeyecek. Bunların getirdiği ileri demokrasi bu" dedi.

6.12.2014Gündem
Aydında jeotermal enerji için zeytin ağaçları kesildi

Aydın'da jeotermal enerji için zeytin ağaçları kesildi

AYDIN'ın Efeler İlçesi'nde, özel bir firma tarafından satın alınan jeotermal sahasındaki zeytin ağaçlarının bir bölümü kesilirken bir bölümü de dozerlerle söküldü. Çalışmalara tepkiler üzerine ara verilirken, şu ana kadar 150 civarında zeytin ağacının kesilip, söküldüğü ileri sürüldü.

4.12.2014Ege
Aydında 150 zeytin ağacı söküldü

Aydın'da 150 zeytin ağacı söküldü

AYDIN'ın Efeler İlçesi'nde, özel bir firma tarafından satın alınan jeotermal sahasındaki zeytin ağaçlarının bir bölümü kesilirken bir bölümü de dozerlerle söküldü. Çalışmalara tepkiler üzerine ara verilirken, şu ana kadar 150 kadar zeytin ağacının kesilip, söküldüğü ileri sürüldü. Türkiye henüz Soma'da kesilen 6 bin zeytin ağacı olayının sıcaklığını yaşıyor. Eğer zeytin ağaçları bu şekilde kesilmeye devam ederse önümüzdeki yıllarda sofralara zeytin koymak zorlaşacak...

3.12.2014Ekonomi
Muharrem İnce Yalovada çınar fidanı dikti

Muharrem İnce Yalova'da çınar fidanı dikti

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Belediye Başkanı'nın ağaç katliamını Twitter'dan çok sert sözlerle eleştirdi. Daha sonra Yalova’da köprülü kavşak yapımı için ağaçların kesildiği bölgede inceleme yapan İnce, bölgede çınar ağacı fidanı dikti ve "Sadece Yalovalılardan değil, Türkiye’deki yurttaşlarımızdan değil, bütün insanlıktan özür diliyorum" dedi.

28.11.2014Gündem
Yalovada ağaç katliamı

Yalova'da ağaç katliamı

Yurdun değişik yerlerinden farklı zamanlarda gelen ve herkesi üzen ağaç katliamı haberlerine bir yenisi daha eklendi. Bu kez Yalova'da çok sayıda ağaç köprülü kavşak inşaatı nedeniyle kesildi.

28.11.2014Gündem
Yalovada ağaç katliamı

Yalova'da ağaç katliamı

Yurdun değişik yerlerinden farklı zamanlarda gelen ve herkesi üzen ağaç katliamı haberlerine bir yenisi daha eklendi. Bu kez Yalova'da çok sayıda ağaç köprülü kavşak inşaatı nedeniyle kesildi.Yalova Belediyesi’ne bağlı ekipler, bu sabah erken saatlerde Tonami Meydanı’ndaki ağaçları kesmeye başlarken, yapılan çalışmalara İtfaiye Müdürlüğü ekipleri de katıldı. Çalışmalar çerçevesinde araç trafiği, Gaziosmanpaşa Mahallesi’ne yönlendirilirken, Yalova Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Şubesi ekipleri, trafik akışının sağlanması konusunda çalışma yürütüyor. Bu arada ağaçların kesilmesine tepki gösteren Yalova Platformu üyesi Hakim Menteş, "Biz işin başından beri burada ağaçların kesilmesine, buranın bir beton yuvasına dönmesine karşıyız. Yırca’da kesilen 6 bin zeytin ağacı, ’Termik santral ihtiyacı var’ diye yapılmıştı. Burada yapılanın da bundan farkı yoktur. Ya da 3’üncü boğaz köprüsü yapılacak diye yüzbinlerce ağacın kesilmesinden farkı yoktur. Belki ölçeği küçüktür ama zihniyet yine aynı zihniyettir. Sadece bir ihtiyaç var deyip diğer alternatifler düşünülmeden ağaçların kesilmesine biz her zaman karşıyız, karşı olmaya da devam edeceğiz. Şu yapılan bir ayıptır. Yalova için çok üzücü bir gündür" dedi.DHA

27.11.2014Haber
İstanbul Ankara arası 1 buçuk saat

İstanbul Ankara arası 1 buçuk saat

Ulaştırma Bakanı Elvan, Ankara-İstanbul arasını 1.5 saate indirecek yeni hızlı tren için hazır olduklarını açıkladı. Ankara’yı 3. havalimanına bağlayacak olan söz konusu proje 4.5 milyar dolara mal olacak.

27.11.2014Ekonomi
AVM, golf, toplu konut projeleri ÇEDden muaf tutuldu

AVM, golf, toplu konut projeleri ÇED'den muaf tutuldu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 1 yıl aradan sonra ÇED Yönetmeliğini yeniden değiştirdi. Alışveriş merkezleri, golf tesisleri, toplu konut projeleri, 100 km ve altı demiryolu projeleri, beyaz eşya boyama tesisleri, tuz çıkartılması, orman alanlarının dönüştürülmesi projeleri ÇED kapsamından çıkarıldı. Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği kanun hükmü, yönetmelikle geri geldi. Çevre Mühendisleri Odası, “Bu değişiklikler akla, bilime, mantığa aykırı” diyerek isyan etti.

25.11.2014Ekonomi

Yazar Sonuçları

Çocuklara masallar

YUMURTALAR atıyor gençler Belçika Başbakanı’na, salça sıkıyor, üstü başı, yüzü gözü mayonez içinde, protestoya gülüp geçiyor Belçika Başbakanı:

27.12.2014

Kalkınma Bakanlığı iklim politikasının en önemli oyuncusu

SALI günkü “Güneş enerjisinde akıl tutulması mı” yazısı epey ses getirmiş.

25.12.2014

Kadınlar ve çınarlar

MADEM. Bu hafta kadınlar ve devrilen çınarları konuştuk.

30.11.2014

Nasıl kıyacaksınız ya!

Daha 3 gün oldu... Çevre Bakanı İdris Güllüce Hürriyet Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek aracılığıyla isyanını kamuoyuna duyurdu.

25.11.2014

O vali orada kalmamalı

NORMAL ve medeni bir ülkede yaşıyor olsaydık, Edirne Valisi Dursun Şahin şimdiye kadar çoktan görevinden alınmış olurdu.

23.11.2014