EKSTRA
MENÜ

Yırca

Yırca ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yırca haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 283 Yırca haberi bulunmuştur.

Yırca Haberleri

Yırca’da kesilen zeytin ağaçlarının yerine şenlikle yenileri dikiliyor

Yırca’da kesilen zeytin ağaçlarının yerine şenlikle yenileri dikiliyor

MANİSA’nın Soma İlçesi’ne bağlı Yırca Mahallesi’nde, Kolin firması tarafından termik santral yapmak için sökülüp, kesilen 6 bin 666 zeytin ağacının yerine Yırca Köylüleri ve Greenpeace tarafından düzenlenen şenlikle yenileri dikildi. İlk etapta 100 fidan toprakla buluşturulup, can suyu verildi.

24.05.2015Gündem
Yırca’da sökülen zeytinlerin yerine yenileri dikiliyor

Yırca’da sökülen zeytinlerin yerine yenileri dikiliyor

TÜRK Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası’nın çeşitli şubelerinin bir araya gelerek düzenlendiği etkinlikte; Manisa’nın Soma İlçesi’ne bağlı Yırca Mahallesi’nde, termik santral için sökülen 6 bin 666 zeytin ağacının yerine fidan dikimine başlandı. İlk etapta 200 zeytin fidanının dikildiği bölgede sayının, zaman içinde 6 bine ulaştırılacağı açıklandı.

17.05.2015Gündem
Yırcada sökülen zeytinlerin yerine yenileri dikiliyor

Yırca'da sökülen zeytinlerin yerine yenileri dikiliyor

TÜRK Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası'nın çeşitli şubelerinin bir araya gelerek düzenlendiği etkinlikte; Manisa'nın Soma İlçesi'ne bağlı Yırca Mahallesi'nde, termik santral için sökülen 6 bin 666 zeytin ağacının yerine fidan dikimine başlandı. İlk etapta 200 zeytin fidanının dikildiği bölgede sayının, zaman içinde 6 bine ulaştırılacağı açıklandı. Kolin Grubu, termik santral yapmayı planladığı Soma'nın Yırca Mahallesi'ndeki zeytinliklerin bulunduğu bölgede, geçen yıl 7 Kasım'da iş makineleriyle zeytin ağacı katliamı yaptı. Bölgede kesim yapılmaması için nöbet tutan köylülerin direnişine rağmen, arazideki toplam 6 bin 666 zeytin ağacı kesildi, söküldü, bazıları da kökünden kırıldı. Ülkede üzüntü yaratan kesim sonrası, termik santral yapılması için Bakanlar Kurulu'nca alınan 'acele kamulaştırma' kararı, Danıştay tarafından esastan iptal edildi. Kolin Grubu da bölgeye santral yapmaktan vazgeçti. Bölgeye belli zamanlarda çeşitli sivil toplum kuruluşları ve derneklerce zeytin fidanları gönderilip, dikim etkinlikleri gerçekleştirildi.

17.05.2015Haber
Kara Sevdalı Bulut İşçi Filmleri Festivalinde

"Kara Sevdalı Bulut" İşçi Filmleri Festivali'nde

10. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 1-10 Mayıs tarihleri arasında izleyicilerle buluşacak. İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da eş zamanlı olarak gerçekleşecek festivalde bu yıl “İşimiz Gücümüz Yaşamak” teması ile toplam 75 film gösterilecek. Sansür nedeniyle yıllarca Türkiye'de yayınlanamayan Kara Sevdalı Bulut filmi de festival kapsamında gösterilecek filmler arasında.

29.04.2015Keyif
O şirketin müdüründen RES açıklaması

O şirketin müdüründen RES açıklaması

MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'nin Yalıkavak ve Akyarlar mahalleleri arasına iki rüzgar enerjisi santrali (RES) yapılmak istenmesine yönelik eleştirilere, türbinleri yapacak şirketin Genel Müdürü Bertan Korkmaz yazılı açıklama yaparak tepki gösterdi.

23.04.2015Ege
Zeytinin zaferi

Zeytinin zaferi

Kolin Grubu, Manisa Yırca’ya yapacağı termik santraldan vazgeçti. Yeni proje alanı olarak Türkpiyale ve Kayrakaltı köyleri civarını belirleyen şirket “Yeni proje alanı üzerinde dikili zeytin ağacı bulunmuyor” diye açıklama yaptı.

22.04.2015Ekonomi
Kolin, termik santrali Yırcaya yapmıyor

Kolin, termik santrali Yırca'ya yapmıyor

Manisa Soma'nın Yırca Mahallesi'ne termik santral yapımı için kesilen 6 bin 600 zeytin ağacı Türkiye’nin gündemine oturdu. Köylüler en önemli geçim kaynaklarından biri olan zeytin ağaçlarının kesilmemesi için eylemler düzenledi. Güvenlik görevlileriyle yaşanan arbedede direnerek onları durdurmaya, makinelerin önüne geçip engel olmaya çalıştılar. Canlı yayında gözyaşları döktüler. Konu yargıya taşındı. Kolin şirketinin yapacağı termik santral için Danıştay ve Manisa 2. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı aldı.

21.04.2015Ekonomi
Yırca için son kararı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu verdi

Yırca için son kararı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu verdi

Soma’ya bağlı Yırca köyünde kurulması planlanan termik santral için kritik karar Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'ndan geldi. Danıştay 6. Dairesi’nin daha önce verdiği kararı, Kurul kısmi onama verdi. Bu kararla birlikte, termik santral yapma projesi de iptal edilmiş oldu. Bu kararla birlikte, yürüyen yargı sürecinin de sonuna gelinmiş oldu.

21.04.2015Ekonomi
Soma Yırcada neler oluyor

Soma Yırca'da neler oluyor

Danıştay kararı ile yapımı durdurulan ve yargı süreci devam eden 3. termik santral Soma ve Yırca köyünde sorun oldu. Termik santrale evet diyenlerle hayırcılar arasında imza kampanyası mücadelesi başladı.

31.03.2015Haber
Yırcada imza düellosu

Yırca'da imza düellosu

DANIŞTAY'ın 'acele kamulaştırma' kararını iptal etmesine rağmen Manisa'nın Soma İlçesi Yırca Mahallesi'nde termik santral yapılması için imza toplanmasına tepki gösteren Muhtar Mustafa Akın da 'Yırca'da Termik Santral İstemiyoruz' çağrısıyla imza kampanyası başlattı. Santrali istemediklerini vurgulayan Akın, 10 bin imza hedefiyle hareket ettiklerini ve toplanan imzalarla Ankara'ya gideceklerini söyledi.

25.03.2015Ege
Yırcada, termik santrale karşı imza kampanyası

Yırca'da, termik santrale karşı imza kampanyası

DANIŞTAY'ın 'acele kamulaştırma' kararının iptal edilmesine rağmen Manisa'nın Soma İlçesi Yırca Mahallesi'nde termik santral yapılması için imza toplanmasına tepki gösteren Muhtar Mustafa Akın da 'Yırca'da Termik Santral İstemiyoruz' çağrısıyla imza kampanyası başlattı.

25.03.2015Ekonomi
Enerji Bakanı bir de bizi dinlesin

"Enerji Bakanı bir de bizi dinlesin"

MANİSA'nın Soma İlçesi'ne bağlı Yırca Mahallesi'nde, 6 bin 666 zeytin ağacının söküldüğü alanda termik santral yapılması için Bakanlar Kurulu'nun aldığı 'acele kamulaştırma' kararı Danıştay tarafından, esastan iptal edilmesine rağmen tartışmalar bitmedi. Son olarak Yırcalı olduklarını söyleyen bir grup, termik santral yapımına destek istemek için Enerji Bakanı Taner Yıldız'ı ziyaret etti. Buna tepki gösteren Yırca Muhtarı Mustafa Akın, "O kişiler şirketten aldıkları para, faiziyle geri istendiği için böyle davranıyorlar. Ayrıca onların arasında gerçek Yırcalı yok. Biz buradayız imza topluyoruz ve açıkca Enerji Bakanımızdan randevu istiyoruz. Bir de bizi dinlesin" dedi.

24.03.2015Ege
Yırcada olup bitenleri anlattı: İmza toplayanlar...

Yırca'da olup bitenleri anlattı: "İmza toplayanlar..."

DANIŞTAY'ın 'acele kamulaştırma' kararının iptal etmesine rağmen Manisa'nın Soma İlçesi Yırca Mahallesi'nde termik santral yapılması için imza toplanmasına tepkiler sürüyor. Yırca Mahallesi Muhtarı Mustafa Akın, santral yapılmasını istemediklerini belirterek, "Mücadelemizin arkasındayız" dedi.

20.03.2015Ege
Bir grup Yırcalıdan termik santral imzası

Bir grup Yırcalı'dan termik santral imzası

Manisa Soma’da termik santral yapımı için kesilen 6 bin zeytin ağacı Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Kolin şirketinin yapacağı termik santral için Danıştay ve Manisa 2. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı aldı. Köylüler en önemli geçim kaynaklarından biri olan zeytin ağaçlarının kesilmemesi için eylemler düzenledi. Canlı yayında gözyaşları döktü. Bugün ise Soma Yırcalı köyünden bir başka grup köylerinde ‘termik santral’ yapılması için topladıkları 4 binden fazla imzayı Enerji Bakanı Taner Yıldız’a sundu. AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi ise, “Tapusu kendisinde olan hemşerilerimiz bu santralin burada yapılmasına Manisa'nın gelişmesi adına olumlu baktılar" şeklinde konuştu. Yırca Köyü muhtarı ise, " Paraları yiyenler ve sahte Yırcalılar bunlar" dedi.

19.03.2015Ekonomi
Olan zeytin ağaçlarına oldu

Olan zeytin ağaçlarına oldu

TERMİK santral kurmak için bir gecede 6 bini 666 zeytin ağacını kestiği Manisa Soma'nın Yırca Mahallesi'nden tepkiler üzerine umudu kesen Kolin Grubu, ilçede yeni yer aramaya başladı.

6.03.2015Ege
Manisa’da tedavi gören kanser hastası sayısında ürküten artış

Manisa’da tedavi gören kanser hastası sayısında ürküten artış

MANİSA Tabip Odası Başkanı Derya Pekbayık, ilde geçen yıl 2 bin 374 kanserli hastanın tedavi gördüğünü söyledi. Kentsel ve çevresel faktörler nedeniyle kanserli hasta sayısında her yıl artış yaşandığına dikkat çeken Pekbayık, 2013 yıllındaki kanserli hasta sayısının 1600 olduğunu hatırlattı.

8.02.2015Ege
ÇED gerekli değildir kararları askıda

'ÇED gerekli değildir' kararları askıda

İZMİR ve Manisa'da, rüzgar enerjisi santralleri (RES) ile termik santral projelerinin çalışmalarının hepsi, Bakanlar Kurulu'nun aldığı 'Acele kamulaştırma', valiliklerin verdiği 'ÇED gerekli değildir' kararlarıyla başladı. Ancak milyonlarca dolarlık bu yatırımlara karşı, hem köylülerin hem de çevrecilerin verdiği büyük doğa mücadeleleri sonuç verdi, Danıştay 6'ncı Dairesi ve yerel idare mahkemelerinin aldığı kararlar 'Acele Kamulaştırma'nın önüne kalkan oldu. Savaş afet gibi olağanüstü durumlarda kullanılması gereken 'Acele Kamulaştırma' kararlarına hukuk geçit vermedi.

27.01.2015Ege
Zeytini korumayana suç duyurusu

Zeytini korumayana suç duyurusu

Yırca köylüleri, ’zeytini korumayan’ Vali ve Kaymakam için yeniden suç duyurusu yaptı

18.01.2015Ege
Danıştaydan çifte durdurma

Danıştay'dan çifte durdurma

İZMİR’in Urla İlçesi’ne bağlı Ovacık Köyü’nde, Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) projesi için ormanlık alanda ağaç kesimine gidilince protestolara başlayan köylüler için Danıştay’dan, köylüleri sevindiren çifte haber geldi.

11.01.2015Ege
Taşdağı umudu

Taşdağı umudu

SomaAŞ’nin devlete kömür diye gönderdiği taşlar Yırca köyünde adeta küçükdağlar oluştururken, köylülerin de en önemli geçim kaynağı oldu.Köylüler, karda kışta 8 saat çalışıp, taşların arasından ayıkladıklarıkömürü çuvalı 11 liradan satarak hayata tutunmaya çalışıyor. HABER: BANU ŞEN

7.01.2015Haber
Somanın Yırca Köyünde taşdağı umudu

Soma'nın Yırca Köyü'nde taşdağı umudu

Soma AŞ’nin devlete kömür diye gönderdiği taşlar Yırca köyünde adeta küçük dağlar oluştururken, köylülerin de en önemli geçim kaynağı oldu. Köylüler, karda kışta 8 saat çalışıp, taşların arasından ayıkladıkları kömürü çuvalı 11 liradan satarak hayata tutunmaya çalışıyor.

6.01.2015Ekonomi
İztuzu özelleşmedi

İztuzu özelleşmedi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı dün 29 Aralık 2014 tarihinde Muğla 2. İdare Mahkemesi tarafından alınan kararla birlikte İztuzu Sahili’nin işletmesinin DALÇEV isimli firmaya verildiğini açıklamıştı. Ortaca Belediyesi Avukatı Berna Babaoğlu ise 29 Aralık tarihinde bakanlığa tebliğ edilen kararın 22 Aralık 2014’te alındığını söyledi. Babaoğlu 25 Aralık’ta İztuzu için yapılan ihale için Ortaca 1.Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından yürütmenin durdurulması kararı alındığını ifade ederek bu kararın hukuken 22 Aralık tarihli kararın üzerinde olduğunu dolayısıyla, ihaleyi kazanan DALÇEV’in İztuzu Sahili’ne giremeyeceğini söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ise sahil için alınan son mahkeme kararıyla ilgili olarak, "Mahkeme kararı henüz bize ulaşmadı ama hukuk neyi emrederse onu yaparız, dur derse dururuz, yürü derse yürürüz" diye konuştu.

6.01.2015Ekonomi

İztuzu'nda 24 saat nöbet kararı

Deniz kaplumbağalarının en önemli üreme alanlarından olan Dalyan İztuzu Plajının özelleştirilmesine karşı tepkiler büyürken, yöre halkı ve çevreciler plajda 24 saat nöbet tutma kararı aldı.

6.01.2015Gündem
RES projesi için yürütmeyi durdurma

RES projesi için yürütmeyi durdurma

İZMİR'in Urla İlçesi'ne bağlı Ovacık Köyü'nde, Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) projesi için ormanlık alanda ağaç kesimine gidilince protestolara başlayan köylüler için Danıştay'dan, köylüleri sevindiren çifte haber geldi.

5.01.2015Gündem
Kayıp kaçak ocakta

Kayıp kaçak ocakta

Enerji Bakanı Taner Yıldız, dün bakanlığının 2014 yılı faaliyetlerini değerlendirdiği basın toplantısında, kayıp-kaçak bedelleri ile ilgili 2008 yılında özelleştirmeden sonra muhasebe ayrıştırmasını hedefleyen bir çalışma yapıldığını, vatandaşın faturasında herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi.

1.01.2015Ekonomi
Kılıçdaroğlundan yeni yıl mesajı

Kılıçdaroğlu'ndan yeni yıl mesajı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "2015 yılında yeni bir başlangıç yapalım. 2015 yılında kendimiz ve çocuklarımız için yepyeni bir sayfa açalım. Tüm insanlığa huzur, ülkemize özgürlük, adalet, barış ve bereket getirsin" ifadelerini kullandı.

31.12.2014Gündem
Tek mesaj: Doğana sahip çık

Tek mesaj: Doğana sahip çık

İSTANBUL Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması günler öncesinden yaptığı çağrıyla, Marmara’ya sahip çıkmak için herkesi dün Kadıköy’e çağırmıştı. Valilik izin vermedi.

28.12.2014Gündem
Yırcada zeytin ağaçları kesen firmadan 60 bin zeytin fidanı

Yırca'da zeytin ağaçları kesen firmadan 60 bin zeytin fidanı

MANİSA'nın Soma İlçesi ve çevresinde 60 bin zeytin ağacının dikilmesini öngören, Kolin Şirketler Grubu'na bağlı Hidro-Gen A.Ş. ile Soma Belediyesi ve Ziraat Odası arasında imzalanan protokoller uyarınca ilk zeytin fidanları, Avdan Mahallesi Kurtyeri mevkisindeki tahsisli arazide törenle toprakla buluşturuldu. 7 Kasım'da santral yapacağı alanda 6 bin 666 zeytin ağacını kesen Kolin'e destek veren Ak Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, "Bu santral Soma'ya ve aynı yere yapılacak" dedi.

27.12.2014Ege
Koloğlu: Doğalgaz lobisinin işi

Koloğlu: Doğalgaz lobisinin işi

“İzmir-İstanbul otoyolu için yüzbinlerce ağaç kesildi kimse ses çıkartmadı’ diyen Kolin Şirketler Grubu Başkanı Naci Koloğlu, “Soma maden kazası sonrası hassasiyet oluştu. Yırca’da, Türkiye ayaklandırıldı. Köylülerle sorunumuz yoktu, Bu doğalgaz lobisinin işi” dedi.

27.12.2014Ekonomi
Danıştay ‘Yırca’da Bakanlar Kurulu kararını iptal etti

Danıştay ‘Yırca’da Bakanlar Kurulu kararını iptal etti

Soma’nın Yırca köyünde 6 bin 666 zeytin ağacının söküldüğü alanda termik santral yapılması için Bakanlar Kurulu’nun aldığı acele kamulaştırma kararının yürütmesini durduran Danıştay, şimdi de kararı esastan iptal etti.

27.12.2014Ekonomi

Yazar Sonuçları

Direne direne zeytini kurtardık

Greenpeace zeytinlik alanların imara açılması konusunda kamuoyunun görüşlerini öğrenmek amacıyla bir araştırma yapmış ve geçtiğimiz ay bu araştırmanın sonuçlarını açıklamıştı.

22.04.2015

Melda Onur’suz bir Meclis

TUTUKLU ve hükümlülerin yaşam kalitelerinin yerlerde süründüğü cezaevlerini ziyaret eden oydu.

5.04.2015

Küçük Prens coşkusu

HANGİ kitapçı vitrinine bakarsanız bakın, Antoine de Saint-Exupery’nin ‘Küçük Prens’ çevirisine rastlarsınız.

9.02.2015

Türkiye’nin çevre karnesi baştan aşağı sıfır

HATIRLARSANIZ, Çevre Bakanı “2014 çevre yılımız oldu” demişti.

25.01.2015

Değerlerine, kaynaklarına duyarsız bir toplumuz

TÜRKİYE Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu’nun Kırklareli’nde iki günlük ‘Doğal Varlıklar ve ÇED Süreçleri Semineri vardı.

13.01.2015

2015 e-kitap yılı olacak

2014 yılının son günlerinde kitaba yatırım yapan, Türkiye’de yeni bir teknolojik “kitap ekosistemi” kuran ilginç biriyle tanıştım.

1.01.2015

2015’e otuz bin başvuru

2014 hiçbir şeyden çekmedi Türkiye’de hukuktan çektiği kadar.

31.12.2014

Çocuklara masallar

YUMURTALAR atıyor gençler Belçika Başbakanı’na, salça sıkıyor, üstü başı, yüzü gözü mayonez içinde, protestoya gülüp geçiyor Belçika Başbakanı:

27.12.2014