EKSTRA
MENÜ

Vajinal Duş

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 173 haberi bulunmuştur.

Vajinal Duş Haberleri

Hamile kalabilmeyi kolaylaştıran 12 ipucu

Hamile kalabilmeyi kolaylaştıran 12 ipucu

Uzun süre gebe kalmamak için çeşitli yolları denemiş olan kadınlar çocuk yapma kararı aldıklarında bir an önce gebe kalmak ister. Kural olmamasına rağmen, 35 yaş altında ve sağlıklı bir kadında düzenli ilişkiyle gebeliğin ilk 12 ay içinde, 35 yaş üstü çiftler için 6 ay arasında gerçekleşmesi beklenir. Özel Medicana Bursa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Okan Özden gebe kalmayı kolaylaştıracak yöntemler hakkında bilgi verdi.

Genital Bölge Hijyeni Nasıl Sağlanmalı

Genital Bölge Hijyeni Nasıl Sağlanmalı?

Genital hijyen, kadın sağlığı ve üreme sağlığının korunmasında ki en önemli basamaktır. Sağlıklı bir genç kızda genital organlar flora olarak adlandırılan birçok mikroorganizmayı içerir. Bu mikroorganizmalar arasındaki dengenin bozulması enfeksiyonlara yol açarak üreme sağlığına zarar verebilir. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, genital hijyen ve olası genital enfeksiyonlar hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Vajinal duş yöntemi gerçekten sağlıklı mı

Vajinal duş yöntemi gerçekten sağlıklı mı?

Vajinal duş, doğum kanalının (hazne) yani vajinanın temizlenmek maksadıyla su ya da başka sıvılarla yıkanmasıdır. Bu konuda halk arasında en sık su ile yıkama kullanılır. Peki vajinal duş gerçekten faydalı mıdır? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Güçlü Kaleağası açıkladı.

8.12.2020Sağlık
Hijyenik kadın pedleri ne kadar güvenilir

Hijyenik kadın pedleri ne kadar güvenilir?

Tipik bir kadın, yaşamı boyunca 12 binden fazla ped veya tampon kullanır. Acaba bu ürünlerin uzun dönem kullanımı ne kadar güvenli?

25.02.2020Saglik
Genital bölge nasıl temizlenir Vajina sağlığı nasıl korunur

Genital bölge nasıl temizlenir? Vajina sağlığı nasıl korunur?

Vajina, kadın vücudunda anatomik olarak hassas bir bölgede bulunuyor. Vajinanın dışarıdan gelen zararlı bakterilere karşı savaşabilmesi için, vajinadaki sağlıklı bakterilerin yaşaması gerekiyor. Bunun için genital bölge temizliği çok önemli. Peki genital bölge ve vajina nasıl yıkanmalı, nasıl temizlenmeli? Vajinal duş sağlıklı mı? Vajina temizliği jelleri ve günlük ped kullanımı vajina sağlığı için zararlı mı? Kadın hastalıkları uzmanı Op. Dr. Pınar Kadiroğulları, Hürriyet Lifestyle'dan Gizem Aydoğan'a açıkladı.

Yaz aylarında genital hijyen için 10 altın öneri

Yaz aylarında genital hijyen için 10 altın öneri

Sıcak havaların gelmesi ile birlikte kadınlarda vajinal ve idrar yolları enfeksiyonlarında artış gözleniyor. Özellikle tatil zamanı ıslak mayo ile oturmak, dar kıyafetler giymek, hijyenik olmayan tuvaletler kullanmak hastalıklara davetiye çıkartıyor.

11.07.2019Sağlık
Yaz Aylarında Genital Hijyen İçin 10 Altın Öneri

Yaz Aylarında Genital Hijyen İçin 10 Altın Öneri

Sıcak havaların gelmesi ile birlikte kadınlarda vajinal ve idrar yolları enfeksiyonlarında artış gözleniyor. Özellikle tatil zamanı ıslak mayo ile oturmak, dar kıyafetler giymek, hijyenik olmayan tuvaletler kullanmak hastalıklara davetiye çıkartıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Nilgün Turhan, yaz aylarında genital hijyen için 10 öneride bulundu.

Vajinal akıntı neden olur Akıntı nasıl giderilir

Vajinal akıntı neden olur? Akıntı nasıl giderilir?

Vajinal akıntılar, aslında kadın genital sisteminin temizliği konusunda önemli bir yere sahiptir. Vajinadan gelen bu sıvı, salgı bezleri tarafından üretilir, içinde ölü hücreleri ve bakterileri taşır. Böylece vajina temiz kalır ve enfeksiyonlardan korunur. Peki, vajinal akıntısı olan kadınlar hangi durumda doktora gitmeli? Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

25.06.2019Sağlık
Dış gebelik nedir Dış gebelik riskleri neler

Dış gebelik nedir? Dış gebelik riskleri neler?

Ektopik gebelik halk tarafından bilinen adıyla dış gebelik, bir gebelik komplikasyonudur. Ektopik gebelik en sık olarak Fallop tüplerinde (tuba uterina) görülür ve tubal gebelik adını alır. Bununla birlikte yumurtalıkta, servikste, abdomende de görülebilir. Hatta rahimi alınmış kadınlarda bile gösterilmiştir. Peki, dış gebelik tam olarak nedir? Dış gebelik riskleri neler?

15.04.2019Sağlık
Vajinal akıntı neden olur Vajinal akıntının rengi böyleyse dikkat

Vajinal akıntı neden olur? Vajinal akıntının rengi böyleyse dikkat!

Vajinal akıntı, kadınların ortak şikayetlerinden biridir. Vajinal akıntı; şeffaf, süt beyazı, beyaz ve pütürlü, yeşil, sarı, gri, kahverengi, pembe veya kırmızı renkte olabilir. Her rengin farklı anlama geldiğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Çağlar Helvacıoğlu, vajinal akıntı konusunda önemli bilgiler verdi.

11.04.2019Sağlık
Smear testi nedir, nasıl yapılır

Smear testi nedir, nasıl yapılır?

Uzmanlar dünyada her yıl yaklaşık 500 bin kadının HPV nedeniyle rahim ağzı kanserine yakalandığını belirtiyorlar. Oysaki yılda bir kez yaptırılması önerilen pap smear testi ile rahim ağzı kanserlerinin yüzde 90’ı erken dönemlerinde tedavi edilebiliyor. Smear testinin amacını, ne sıklıkta yaptırılması gerektiğini ve nasıl yapıldığını Jin. Op. Dr. Turgay Karakaya anlatıyor.

7.02.2019Sağlık
Hamilelikte farklı renkteki akıntılar ne anlama geliyor

Hamilelikte farklı renkteki akıntılar ne anlama geliyor?

Gebelikte vajinal akıntı normal mi? Hamilelik dönemimde akıntının nedenleri nelerdir? Hamilelikte hangi akıntılar tehlikelidir? Hangi renkte akıntı nelerin habercisi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Çağlar Helvacıoğlu anlatıyor.

Genital Bölgenize Asla Yapmamanız Gereken 8 Şey

Genital Bölgenize Asla Yapmamanız Gereken 8 Şey

Her kadın genital temizliğine dikkat eder. Daima güzel kokmasını ve temiz olmasını ister. Fakat bunun için uyguladığımız işlemler aslında vajinamızın doğal dengesini bozup enfeksiyonlara neden olabilir. İşte genital bölgenize asla yapmamanız gereken 8 şey...

Rahim ağzı kanseri tespitinde Smear testi çok önemli

Rahim ağzı kanseri tespitinde Smear testi çok önemli

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ali İrfan Güzel, “Rahim ağzı kanseri, erken tanı konulması durumunda tamamen iyileşen bir kanser türüdür" dedi.

7.12.2018Sağlık
Vajinal akıntı neden olur Vajinal akıntı çeşitleri

Vajinal akıntı neden olur? Vajinal akıntı çeşitleri

“Kadın anatomisi ve fizyolojisi gereği sağlıklı her kadının vajinal akıntısı olur” diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Özgür Ağlamış; yeşil, sarı, kahverengi, beyaz, kokulu veya köpüklü akıntının nedenleri anlattı, tedavilerine ilişkin neler yapılabileceğinden söz etti.

31.10.2018Sağlık
Vajinit nedir, nasıl tedavi edilir

Vajinit nedir, nasıl tedavi edilir?

Vajinit, vajinada gerçekleşen iltihaplanma olarak tanımlanabilir. Kadınların üçte biri, yani önemli bir çoğunluğu hayatının bir döneminde bu hastalığın belirtilerini görebilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Evrim Aksoy, vajinit hakkında detaylı bilgi verdi.

27.09.2018Sağlık
3 adımda vajinal hijyen nasıl sağlanır

3 adımda vajinal hijyen nasıl sağlanır?

Günlük akıntıları yoğun olan kadınlar için vajinal hijyeni korumak çok daha önemli… Peki, vajinal hijyeni sağlamak için nelere dikkat etmeli.

11.06.2018Advertorial
Vajinal akıntılarla ilgili doğru bilinen 3 yanlış

Vajinal akıntılarla ilgili doğru bilinen 3 yanlış

Vajinal akıntılar hemen hemen her kadının başına gelen, tıbbi olarak normal kabul edilen ve hatta sağlıklı bir bedenin habercisi olarak görülen bir hadise olmasına karşın, toplumda birçok yanlış anlaşılmaya da sebep oluyor. İşte doğru bilinen o yanlışlar!

10.06.2018Advertorial
Vajinanıza asla yapmamanız gereken 10 şey

Vajinanıza asla yapmamanız gereken 10 şey

Kullandığınız pedlerden iç çamaşırınıza kadar her şey vajina sağlığınızı etkiliyor.

20.10.2016Sağlık
Hamilelikte karşılaşılabilecek zor anlar

Hamilelikte karşılaşılabilecek zor anlar

İşte en sık yaşanan sağlık sorunları ve dikkat etmeniz gerekenler...

Vajinal enfeksiyondan korunma yolları

Vajinal enfeksiyondan korunma yolları

Vajinal enfeksiyonlar her kadının hayatının bir evresinde karşılaştığı, bazen son derece basit bazen de ciddi sorunlara neden olabilen önemli sağlık sorunlarıdır.

27.04.2016Sağlık
Vajinal akıntı ve enfeksiyonlar

Vajinal akıntı ve enfeksiyonlar

Hangi tür ve renk vajinal akıntılar tehlikeli?

10.03.2016Sağlık
Vajinitin sebepleri

Vajinitin sebepleri

Kadınlarda bir sağlık sorunu olan vajinitin (vajinada akıntı) birçok nedeni bulunuyor. Sadaece cinsel yolla bulaşmayan vajinite mantar enfeksiyonu, parazit enfeksiyonu ve bakteriler de sebep olabiliyor. Peki vajinit nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemi nelerdir? İşte vajinitle ilgili bilmeniz gereken her şey

24.08.2015Kelebek
Ertesi gün hapı kesin çözüm değil

Ertesi gün hapı kesin çözüm değil!

Hamilelikten korunmak için alınacak önlemler...

11.02.2015Sağlık
Yazın Oluşan Kadın Hastalıkları

Yazın Oluşan Kadın Hastalıkları

Prof. Dr. Bülent Tıraş yazın oluşan kadın hastalıkları hakkında bilgi verdi...

Dar giysiler genital bölgede mantar oluşturuyor

Dar giysiler genital bölgede mantar oluşturuyor

Genital temizlikle ilgili bilinmesi gereken her şey!

6.04.2012Sağlık
Hangi Pozisyon Daha Uygun

Hangi Pozisyon Daha Uygun?

Hamile kalmanızı kolaylaştıracak tüyolar...

Vajinal Duş Hastalıkları Önlemiyor

Vajinal Duş Hastalıkları Önlemiyor

Vajinal duş, en çok eğitim düzeyi düşük kesimlerde görülüyor.

14.06.2011Sağlık
Olmayacak Bir Yeriniz Kaşınırsa

Olmayacak Bir Yeriniz Kaşınırsa?

Kaşıntı problemini önlemenin en büyük yolu hijyene dikkat etmekten geçer.

14.09.2010Sağlık
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Nasıl Korunmalı

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Nasıl Korunmalı?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için güvenli cinsel ilişki önemlidir.

14.09.2010Sağlık
Bebek Cinsiyetini Belirlemede Beslenme ve Duşun Rolü

Bebek Cinsiyetini Belirlemede Beslenme ve Duşun Rolü

Antik çağdan beri aranan, bebeğin cinsiyetini önceden saptayacak formülü bulundu mu?

Kadının gizli kutusu ve bilmedikleriniz

Kadının gizli kutusu ve bilmedikleriniz!

Vajina aşırı seks nedeniyle esneyip, genişler mi? Niçin ona dokunulması bize bu kadar muhteşem bir his yaşatıyor ya da bu bölgeye estetik yapılabilir mi? Bu konuyla ilgili tüm soruların cevaplarını sizler için derledik. Bu mini rehber sayesinde daha mutlu bir cinsel hayata sahip olmanın sırlarını keşfedeceksiniz.

22.03.2010Cinsellik
Vajinal duş sağlıklı mı

Vajinal duş sağlıklı mı?

Vajinal duş ne gebelikten korur ne de cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlar.

Bebek yapmak için çok seks yapmak şart mı

Bebek yapmak için çok seks yapmak şart mı?

Çiftlerin hamilelik mucizesini gerçekleştirme şansı her ay yüzde 30'dur.

Vajinal enfeksiyona karşı önlem alın

Vajinal enfeksiyona karşı önlem alın

Kadınlardaki doğal hormonlar, ter ve yağ salgısını da artırarak vajinal salgı artışına neden olur. Vajinal salgı, menstrüel siklus denilen adet döngüsü, cinsel aktivite, egzersiz ve kullanılan doğum kontrol yöntemine göre değişkenlik gösterir. Ancak bu normal salgının birikmesi irritasyon ve kokuya neden olabilir.

5.10.2007Kelebek

Yazar Sonuçları

Bitmeyen Kabus: Vajinal Mantar

Kaşıntı, akıntı, kızarıklık… Bu üçlüyü tanımayan kadın yoktur sanırım. Mantar enfeksiyonu, kadınların yakından tanıdığı, günlük hayatı güçleştiren ve kronikleştiği zaman da kelimenin tam anlamıyla çekilmez olabilen bir vajinal enfeksiyondur. Psikolojiyi bozar, ilişkileri etkiler, kabusun ta kendisidir.

8.03.2021

Vajinal duş gerçekten faydalı mı?

Vajinal duş, doğum kanalının (hazne) yani vajinanın temizlenmek maksadıyla su ya da başka sıvılarla yıkanmasıdır. Bu konuda halk arasında en sık su ile yıkama kullanılır.

8.12.2020

Smear testi nedir, smear testi sonucu neyi gösterir?

Smear testi halk arasında simir testi, sürüntü testi, pap test, pap simir veya rahim ağzı kanseri testi olarak da ifade edilmektedir. Smear testi rahim ağzı kanserinin erken tanısı için kullanılan bir testtir. Rahim ağzı kanseri özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde sık rastlanılan bir kanser türüdür. Jinekolojik kanserler içinde 2. sıklıkta görülen kanserdir.

14.11.2020

Dış gebelik nedir? Dış gebelik neden olur?

Dış gebelik sorusunun cevabı; sperm ile yumurta birleşmesinin ardından oluşan embriyonun rahim zarı dışında herhangi bir alana tutunması ile oluşan durumdur. En fazla fallop tüplerine yerleştiği görülmüştür ve bu yerleşme oranı %95’tir. Dış gebelik görülme sıklığı genel olarak %1-2 civarındadır. Gebeliğe bağlı olarak görülen anne ölümlerinin yüzde 10’unu civarındadır.

9.01.2020

Vajinal kuruluk neden olur ve nasıl tedavi edilir?

Normalde vajina duvarları açık renkli bir sıvı tabakasıyla nemli kalır. Östrojen hormonu bu sıvının salgılanmasını sağlar ve bu sayede vajina duvarı sağlıklı, kalın ve elastik halde kalır.

6.10.2019

Yaz Aylarında Genital Hijyen Nasıl Korunur?

Yaz mevsimiyle beraber bir kısmımız için havuz-deniz mevsimi başladı. Bu dönemde oluşabilecek enfeksiyonlarla ilgili aldığımız sorular nedeniyle kısa bir özet yapmak istedim.

24.06.2019
Vajinal duş, gebelikten korur mu

Vajinal duş, gebelikten korur mu?

Vajinal duş, doğum kanalının temizlenmesi maksadıyla vajinanın su ya da başka sıvılarla yıkanmasıdır. Bu amaçla halk arasında en sık kullanılan sıvı sudur. Peki, vajinal duş yapmak zararlı mıdır?

28.12.2017

İlk muayeneden kaçmayın, geç kalmayın!

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, genç kızların ilk jinekolojik muayene tedirginliğinin sebebinin ne ile karşılaşacaklarını bilmediklerinden kaynaklandığını belirtiyor.

22.05.2017
Lohusalık döneminde yapılması gerekenler

Lohusalık döneminde yapılması gerekenler

Lohusalık döneminin önemine dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, bu dönemde yapılması ve yapılmaması gerekenleri paylaşıyor.

9.05.2017
Yeni evlenenlerin kabusu “balayı sistiti”

Yeni evlenenlerin kabusu “balayı sistiti”

İdrar yaparken yanma, sızı ve acı hissi varsa dikkat!

14.07.2016

Genital bölge temizliğinde dikkat edilecek noktalar

Cinsel ilişki sonrası yapılan vajinal duş hamilelikten korur mu?

5.08.2014

Kadınların yağlarla savaşında yeni silah Islak liposuction

Spora ve diyete rağmen vücutlarının şeklini bozan yağ kitlelerinden şikayet eden kadınlar için liposuction en çok başvurulan yöntemler arasında.

9.07.2008