EKSTRA
MENÜ

Taner Kılıç

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 900 haberi bulunmuştur.

Taner Kılıç Haberleri

Altın Portakal Şiir Ödülü yeniden canlandırılmalı

Altın Portakal Şiir Ödülü yeniden canlandırılmalı

Uzun yıllar seçici kurul başkanlığını yaptığım Altın Portakal Şiir Ödülü’nün tekrar başlatılmasını öneriyorum. 1997’de başlayan ödüle 2014’te son verilmişti...

25.02.2021Kitap Sanat
Büyükada toplantısında dört kişiye hapis cezası

Büyükada toplantısında dört kişiye hapis cezası

Büyükada’da toplantı yaptıkları otelde 5 Temmuz 2017’de gözaltına alınan 11 kişinin davasında mahkeme, Uluslararası Af Örgütü Onursal Başkanı ve eski Direktörü Taner Kılıç’ı ‘FETÖ’ye üyelik’ten 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı.

4.07.2020Gündem
Son dakika... Büyükada davasında karar çıktı

Son dakika... Büyükada davasında karar çıktı

BÜYÜKADA'da 5 Temmuz 2017 tarihinde yaptıkları toplantıya ilişkin insan hakları örgütlerinin temsilcisi 11 sanığın "Silahlı terör örgütüne üye olma" ve "Silahlı terör örgütüne yardım etme" suçlarından yargılandığı davada karar çıktı.

3.07.2020Gündem
Büyükada davasında karar çıkması bekleniyor

'Büyükada' davasında karar çıkması bekleniyor

Kamuoyunda “Büyükada davası” olarak bilinen Uluslararası Af Örgütü Onursal Başkanı ve eski Direktörü Taner Kılıç’ın da aralarında olduğu 6 sanığın “Silahlı terör örgütüne üye olma” ve “Silahlı terör örgütüne yardım etme” suçlarından yargılandığı davada yarın karar verilmesi bekleniyor.

2.07.2020Gündem
Büyükada davası ertelendi

Büyükada davası ertelendi

Büyükada'da 5 Temmuz 2017 tarihinde yaptıkları toplantıya ilişkin insan hakları örgütlerinin temsilcisi 11 sanığın "Silahlı terör örgütüne üye olma" ve "Silahlı terör örgütüne yardım etme" suçlarından yargılandığı dava, sanık avukatlarının savunmalarını tamamlamadığı gerekçesiyle ertelendi. Duruşmada, savcının mütalaasına karşı sanıklar savunmalarını yaptı. Duruşmaya katılan diğer sanıklar da, savcının mütalaasındaki suçlamaları reddederek beraatlarını talep etti.

19.02.2020Gündem
‘Büyükada’da savcı 6 ceza 5 beraat istedi

‘Büyükada’da savcı 6 ceza 5 beraat istedi

Büyükada'da 5 Temmuz 2017’de toplantı yaptıkları otelde gözaltına alınan Uluslararası Af Örgütü Türkiye, Yurttaşlık Derneği ve İnsan Hakları Gündemi Derneği temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 11 kişinin yargılandığı dava karar aşamasına geldi.

28.11.2019Gündem
Büyükada Davasında savcı mütalaasını açıkladı

Büyükada Davası'nda savcı mütalaasını açıkladı

Büyükada'da 5 Temmuz 2017 tarihinde yaptıkları toplantıya ilişkin insan hakları örgütlerinin temsilcisi 11 sanığın "silahlı terör örgütüne üye olma" ve "silahlı terör örgütüne yardım etme" suçlarından yargılandığı davada savcı esas hakkındaki mütalaasını bildirdi.

27.11.2019Gündem
Rahip Brunson’a ziyaret

Rahip Brunson’a ziyaret

İzmir’de terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla tutuklanan ve tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD uyruklu rahip Andrew Craig Brunson’ı, İstanbul Başkonsolosluğu’ndan gelen bir din adamı ile avukat ziyaret etti. Yaklaşık bir saat süren görüşme sonrasında evden çıkan ziyaretçiler, açıklama yapmadan 34 plakalı siyah plakalı ciple ayrıldı.

18.09.2018Gündem
Son dakika… Rahip Brunson’un itirazı bir kez daha reddedildi

Son dakika… Rahip Brunson’un itirazı bir kez daha reddedildi

İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi, FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla tutukluluğu "sağlık sorunları" gerekçe gösterilerek ev hapsine çevrilen ABD uyruklu din adamı Andrew Craig Brunson'ın ev hapsi ile yurt dışı çıkış yasağının kaldırılması için yapılan itirazı yeniden reddetti.

17.08.2018Gündem
Pastör dosyasında da adı geçiyor... Kılıç serbest

Pastör dosyasında da adı geçiyor... Kılıç serbest

BÜYÜKADA toplantısıyla ilgili 11 sanığın ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ ve ‘silahlı terör örgütüne yardım etme’ suçlarından yargılandığı davanın son tutuklu sanığı Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç’ın tahliyesine karar verildi.

15.08.2018Gündem
Büyükada davasında tahliye

Büyükada davasında tahliye

Büyükada’da otelde yaptıkları toplantı nedeniyle 11 sivil toplum örgütü temsilcisi hakkında açılan davanın sanıklarından olan ve toplantıyı organize ettiği iddia edilen Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç, davanın görüldüğü 35’inci Ağır Ceza Mahkemesince yapılan tutukluluk incelemesi sonucu tahliye edildi.

15.08.2018Gündem
Son dakika: Rahip Brunsonın itirazına ret

Son dakika: Rahip Brunson'ın itirazına ret

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi, FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla tutukluluğu "sağlık sorunları" gerekçe gösterilerek ev hapsine çevrilen ABD uyruklu din adamı Andrew Craig Brunson'ın ev hapsi ile yurt dışı çıkış yasağının kaldırılması için yapılan itiraz yeniden reddetti.

15.08.2018Gündem
ABDden Papaz Brunson açıklaması: Önemli bir işaret...

ABD'den 'Papaz Brunson' açıklaması: Önemli bir işaret...

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo arasında gerçekleşen telefon görüşmelerinin ve birebir görüşmelerin, Papaz Andrew Craig Brunson konusu adına önemli bir işaret olduğunu belirtti.

7.08.2018Dünya
Beyaz Saraydan Türk yargısına müdahale eden yaptırım açıklaması

Beyaz Saray'dan Türk yargısına müdahale eden yaptırım açıklaması

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Türkiye'de yargılanmasına devam edilen Amerikalı Papaz Andrew Brunson'ın serbest bırakılmamasını gerekçe göstererek Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya ABD'nin yaptırım getireceğini açıkladı.

1.08.2018Dünya
Rahip Brunsonun itirazı için karar

Rahip Brunson'un itirazı için karar

İzmir'de terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla tutukluluğu "sağlık sorunları" gerekçe gösterilerek ev hapsine çevrilen ABD uyruklu din adamı Andrew Craig Brunson'ın ev hapsi ile yurt dışı çıkış yasağının kaldırılması için mahkemeye yapılan itiraz reddedildi.

31.07.2018Gündem
Kritik telefon görüşmesinin ardından ABDden açıklama

Kritik telefon görüşmesinin ardından ABD'den açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo telefon görüşmesi yaptı. ABD Dışişleri Bakanlığı görüşmenin Rahip Brunson konusunda olduğunu açıkladı.

28.07.2018Dünya
Trumptan Türkiyeye Rahip Brunson tehdidi

Trump'tan Türkiye'ye 'Rahip Brunson' tehdidi

ABD Başkanı Donald Trump, terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanmasına devam edilen ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson'ın serbest bırakılmaması durumunda Türkiye'ye geniş yaptırımlar başlatacağı tehdidinde bulundu.

26.07.2018Dünya
Cezaevinden çıkan rahip Brunson evine getirildi... ABDden ilk açıklama

Cezaevinden çıkan rahip Brunson evine getirildi... ABD'den ilk açıklama

İzmir'de terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson'un tutukluğu, "sağlık sorunları" dikkate alınarak ev hapsine çevrildi. Brunson saat 17.25 sıralarında cezaevinden çıktı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Brunson'un ev hapsine alınmasına ilişkin kararı menuniyetle karşıladıklarını söylerken, "Ancak bu yeterli değil. Brunson'a karşı inandırıcı bir kanıt görmedik. Türk yetkililere bu davayı derhal adil bir şekilde çözmeleri için çağrıda bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.

25.07.2018Gündem
Rahip davası için geldiler... Tutukluluğuna devam

Rahip davası için geldiler... Tutukluluğuna devam

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşmesi sırasında serbest bırakılmasını istediği rahip Andrew Craig Brunson dün ilk kez hâkim karşısına çıktı. ABD’den bir senatör de duruşmayı izlemek için İzmir’e geldi. ABD’li rahip Brunson suçlamaları reddetti. Gizli tanıklar dinlenmesinin ardından mahkeme, Brunson’un tutukluluğunun devamına karar verdi.

16.04.2018Gündem
Tutukluluğuna devam kararı verildi ABDli rahip fenalık geçirdi, ağlamaya başladı

Tutukluluğuna devam kararı verildi! ABD'li rahip fenalık geçirdi, ağlamaya başladı

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesi sırasında serbest bırakılmasını talep etmesi ile ismi gündeme gelen Amerikalı rahip Andrew Craig Brunson’ın tutukluluğuna devam kararı verildi. Brunson, savunmasını yaparken bir anda ağlamaya başladı. Kısa süreli fenalık geçiren Brunson, yerine oturdu. Bir süre dinlenen Brunson, mahkeme başkanının isterse devam etmeyebileceği yönündeki sözüne karşılık, "Sorun Şakran'da değil. Benim kafamda. Tek kişilik odada kalıyorum. Psikolojim bozuldu. Pskiyatri ilaçları kullanıyorum. Başka odaya alınmak istiyorum" dedi.

16.04.2018Gündem
Trumpın istediği papaz yarın hakim karşısında

Trump'ın istediği papaz yarın hakim karşısında

İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla tutuklu bulunan ve 35 yıl hapis cezası istenen ABD uyruklu din adamı Andrew Craig Brunson'un yargılanmasına yarın başlanacak.

15.04.2018Gündem
Cezaevinden çıkamadan tekrar tutuklandı

Cezaevinden çıkamadan tekrar tutuklandı

İSTANBUL 35. Ağır Ceza Mahkemesi, Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı avukat Taner Kılıç hakkında Büyükada davasında önceki gün tahliye kararı verdi.

1.02.2018Gündem
Taner Kılıç cezaevinden çıkmadan tutuklandı

Taner Kılıç cezaevinden çıkmadan tutuklandı

Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Taner Kılıç hakkında Büyükada davasında verilen tahliye kararına savcılık itiraz etti. İtirazın üst mahkemece kabul edilmesinin ardından Taner Kılıç, cezaevinden çıkmadan tekrar tutuklandı.

1.02.2018Gündem
Büyükada davası: Son tutuklu da tahliye edildi

Büyükada davası: Son tutuklu da tahliye edildi

BÜYÜKADA’da gözaltına alınan insan hakları savunucularının yargılandığı davada tutuklu tek sanık olan Uluslararası Af Örgütü Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç hakkında tahliye kararı çıktı.

31.01.2018Gündem
Uluslararası Af Örütü Türkiye Şubesinin Başkanı Kılıça tahliye

Uluslararası Af Örütü Türkiye Şubesi'nin Başkanı Kılıç'a tahliye

Büyükada'da 5 Temmuz 2017 tarihinde yaptıkları toplantıya ilişkin insan hakları örgütlerinin temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 1'i tutuklu toplam 11 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.  Davanın tek tutuklu sadığı Uluslararası Af Örgütü Türkiye şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç'ın tahliyesine karar verildi.

31.01.2018Gündem
Af Örgütü yöneticisi Taner Kılıç için karar çıktı

Af Örgütü yöneticisi Taner Kılıç için karar çıktı

Haziran ayından beri tutuklu Uluslararası Af Örgütü Türkiye Başkanı Taner Kılıç'ın tutukluğunun devamına karar verildi. Ayrıca Kılıç'ın davası hak savunucularının davasıyla birleştirildi.

26.10.2017Gündem
Büyükada davasında karar çıktı Almanyadan ilk tepki

Büyükada davasında karar çıktı! Almanya'dan ilk tepki

Büyükada'daki toplantıya ilişkin yabancı uyrukluların da aralarında bulunduğu 8'i tutuklu 11 sanığın yargılandığı davada, tutuklu sanıkların tümünün tahliyesine karar verildi. Almanya, Peter Steudtner'in serbest kalmasını memnuniyetle karşıladı. Büyükada'da toplantı yaptıkları otelde 5 Temmuz’da gözaltına alınan Uluslararası Af Örgütü Türkiye, Yurttaşlık Derneği ve İnsan Hakları Gündemi Derneği temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 8’i tutuklu 11 sanık dün ilk kez hâkim karşısına çıktı.İstanbul 35’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmayı TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı AK Parti Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Almanya İstanbul Başkonsolosu Georg Wilhelm Dr. Birgelen ve Fransa İstanbul Başkonsolosu Bertrant Buchwalter de izledi. 7’si tutuklu 9 sanığın katıldığı duruşmaya, İlknur Üstün ile ByLock suçlamasıyla İzmir 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuklu olan Taner Kılıç ise SEGBİS ile bağlandı. Sanıklar ifadesinde suçlamaları kabul etmeyerek tahliyelerini talep etti. Günal Kurşun, Peter Frank Steudtner, İlknur Üstün, Ali Ghravi, İdil Eser, Özlem Dalkıran, Nalan Erkem’in adli kontrol ile tahliyesini talep eden duruşma savcısı, Veli Acu’nun tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi. Mahkeme 4 kişiye yurtdışına çıkış yasağı koyarak sanıkların hepsini tahliye etti.

26.10.2017Haber

Yazar Sonuçları

Yeni dönemin şifreleri

ABD ile Brunson krizinin zirvede olduğu 22 Ağustos’ta “Şu sıralar Trump’ın en çok Amerika’da uçağın merdivenlerinden inen Brunson’ı Beyaz Saray’da ağırlayıp seçim zaferini cebine koymayı hayal ettiğine inanıyorum” diye yazmıştım.

15.10.2018

Brunson işi nereye gidiyor?

İZMİR 2. Ağır Ceza Mahkemesi Brunson’la ilgili adli kontrolün kaldırılması talebini “adli kontrol tedbirini gerektirici nedenlerde herhangi bir değişiklik olmadığı” gerekçesiyle reddetti.

15.08.2018

Maklube örgüt üyeliğine delil olabilir mi?

BUNDAN önceki dört yazıda rahip Andrew Brunson hakkındaki iddianameyi, konu aldığı misyonerlik faaliyetleri, suçlamaların teolojik boyutu ve istihbaratçılık suçlamaları gibi başlıklar üzerinden tematik bir çerçevede değerlendirmeye çalıştım.

14.08.2018