EKSTRA
MENÜ

Büyükada Davası

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 75 haberi bulunmuştur.

Büyükada Davası Haberleri

AYM’den ‘Büyükada Davası’nda 40 bin lira tazminat kararı

AYM’den ‘Büyükada Davası’nda 40 bin lira tazminat kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM), Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye Şubesi’nin kurucularından Özlem Dalkıran’ın, kamuoyunda ‘Büyükada davası’ olarak bilinen davada yaklaşık dört ay süreyle tutuklu kalmasını hukuki bulmayarak, ihlal ve 40 bin lira manevi tazminata hükmetti.

24.03.2021Gündem
Son dakika... Büyükada davasında karar çıktı

Son dakika... Büyükada davasında karar çıktı

BÜYÜKADA'da 5 Temmuz 2017 tarihinde yaptıkları toplantıya ilişkin insan hakları örgütlerinin temsilcisi 11 sanığın "Silahlı terör örgütüne üye olma" ve "Silahlı terör örgütüne yardım etme" suçlarından yargılandığı davada karar çıktı.

3.07.2020Gündem
Büyükada davasında karar çıkması bekleniyor

'Büyükada' davasında karar çıkması bekleniyor

Kamuoyunda “Büyükada davası” olarak bilinen Uluslararası Af Örgütü Onursal Başkanı ve eski Direktörü Taner Kılıç’ın da aralarında olduğu 6 sanığın “Silahlı terör örgütüne üye olma” ve “Silahlı terör örgütüne yardım etme” suçlarından yargılandığı davada yarın karar verilmesi bekleniyor.

2.07.2020Gündem
Büyükada davası ertelendi

Büyükada davası ertelendi

Büyükada'da 5 Temmuz 2017 tarihinde yaptıkları toplantıya ilişkin insan hakları örgütlerinin temsilcisi 11 sanığın "Silahlı terör örgütüne üye olma" ve "Silahlı terör örgütüne yardım etme" suçlarından yargılandığı dava, sanık avukatlarının savunmalarını tamamlamadığı gerekçesiyle ertelendi. Duruşmada, savcının mütalaasına karşı sanıklar savunmalarını yaptı. Duruşmaya katılan diğer sanıklar da, savcının mütalaasındaki suçlamaları reddederek beraatlarını talep etti.

19.02.2020Gündem
Büyükada Davasında savcı mütalaasını açıkladı

Büyükada Davası'nda savcı mütalaasını açıkladı

Büyükada'da 5 Temmuz 2017 tarihinde yaptıkları toplantıya ilişkin insan hakları örgütlerinin temsilcisi 11 sanığın "silahlı terör örgütüne üye olma" ve "silahlı terör örgütüne yardım etme" suçlarından yargılandığı davada savcı esas hakkındaki mütalaasını bildirdi.

27.11.2019Gündem
Pastör dosyasında da adı geçiyor... Kılıç serbest

Pastör dosyasında da adı geçiyor... Kılıç serbest

BÜYÜKADA toplantısıyla ilgili 11 sanığın ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ ve ‘silahlı terör örgütüne yardım etme’ suçlarından yargılandığı davanın son tutuklu sanığı Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç’ın tahliyesine karar verildi.

15.08.2018Gündem
Cezaevinden çıkamadan tekrar tutuklandı

Cezaevinden çıkamadan tekrar tutuklandı

İSTANBUL 35. Ağır Ceza Mahkemesi, Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı avukat Taner Kılıç hakkında Büyükada davasında önceki gün tahliye kararı verdi.

1.02.2018Gündem
Taner Kılıç cezaevinden çıkmadan tutuklandı

Taner Kılıç cezaevinden çıkmadan tutuklandı

Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Taner Kılıç hakkında Büyükada davasında verilen tahliye kararına savcılık itiraz etti. İtirazın üst mahkemece kabul edilmesinin ardından Taner Kılıç, cezaevinden çıkmadan tekrar tutuklandı.

1.02.2018Gündem
Büyükada davası: Son tutuklu da tahliye edildi

Büyükada davası: Son tutuklu da tahliye edildi

BÜYÜKADA’da gözaltına alınan insan hakları savunucularının yargılandığı davada tutuklu tek sanık olan Uluslararası Af Örgütü Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç hakkında tahliye kararı çıktı.

31.01.2018Gündem
‘Schröder’ polemiği

‘Schröder’ polemiği

İSTANBUL’da tutuklu yargılanan insan hakları savunucusu Peter Frank Steudtner’in serbest bırakılması için eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder’in arabuluculuk yaptığı iddialarını Almanya federal hükümeti yalanlamadı.

27.10.2017Dünya
‘Schröder etkili oldu’ iddiası

‘Schröder etkili oldu’ iddiası

ALMAN hükümeti, Büyükada davası sanıklarından insan hakları savunucusu Peter Steudtner’in önceki gün serbest kalmasını memnuniyetle karşıladı.

26.10.2017Dünya
Büyükada davasında karar çıktı Almanyadan ilk tepki

Büyükada davasında karar çıktı! Almanya'dan ilk tepki

Büyükada'daki toplantıya ilişkin yabancı uyrukluların da aralarında bulunduğu 8'i tutuklu 11 sanığın yargılandığı davada, tutuklu sanıkların tümünün tahliyesine karar verildi. Almanya, Peter Steudtner'in serbest kalmasını memnuniyetle karşıladı. Büyükada'da toplantı yaptıkları otelde 5 Temmuz’da gözaltına alınan Uluslararası Af Örgütü Türkiye, Yurttaşlık Derneği ve İnsan Hakları Gündemi Derneği temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 8’i tutuklu 11 sanık dün ilk kez hâkim karşısına çıktı.İstanbul 35’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmayı TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı AK Parti Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Almanya İstanbul Başkonsolosu Georg Wilhelm Dr. Birgelen ve Fransa İstanbul Başkonsolosu Bertrant Buchwalter de izledi. 7’si tutuklu 9 sanığın katıldığı duruşmaya, İlknur Üstün ile ByLock suçlamasıyla İzmir 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuklu olan Taner Kılıç ise SEGBİS ile bağlandı. Sanıklar ifadesinde suçlamaları kabul etmeyerek tahliyelerini talep etti. Günal Kurşun, Peter Frank Steudtner, İlknur Üstün, Ali Ghravi, İdil Eser, Özlem Dalkıran, Nalan Erkem’in adli kontrol ile tahliyesini talep eden duruşma savcısı, Veli Acu’nun tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi. Mahkeme 4 kişiye yurtdışına çıkış yasağı koyarak sanıkların hepsini tahliye etti.

26.10.2017Haber
Büyükada davasında karar çıktı Almanyadan ilk tepki

Büyükada davasında karar çıktı! Almanya'dan ilk tepki

Büyükada'daki toplantıya ilişkin yabancı uyrukluların da aralarında bulunduğu 8'i tutuklu 11 sanığın yargılandığı davada, tutuklu sanıkların tümünün tahliyesine karar verildi. Almanya, Peter Steudtner'in serbest kalmasını memnuniyetle karşıladı.

25.10.2017Dünya
Büyükada davası sanıkları hakim karşısında

Büyükada davası sanıkları hakim karşısında

Büyükada’da toplantı yaptıkları otelde 5 Temmuz’da gözaltına alınan Uluslararası Af Örgütü Türkiye, Yurttaşlık Derneği ve İnsan Hakları Gündemi Derneği temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 8’i tutuklu 11 kişi hakim karşısına çıktı.

25.10.2017Gündem
Büyükada Davası başladı

Büyükada Davası başladı

BÜYÜKADA’da 5 Temmuz 2017’de yapılan toplantıya ilişkin aralarında Alman vatandaşı Peter Frank Steudtner ile İsveç vatandaşı Ali Ghravi’nin de aralarında bulunduğu 8’i tutuklu 11 sanığın yargılandığı dava başladı.

25.10.2017Gündem
Osman Kavala davasında yeni gelişme

Osman Kavala davasında yeni gelişme

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin "Anayasayı ihlal" ve "siyasal veya askeri casusluk" suçlarından yargılanan Osman Kavala ve eski CIA danışmanı Henri Jak Barkey'in yargılandığı dava, Gezi Parkı olayları davasıyla birleştirildi.

5.02.2021Gündem
Son dakika haberi... Manukyan’ın olağanüstü mirası Şimdi kimin olacak

Son dakika haberi... Manukyan’ın olağanüstü mirası! Şimdi kimin olacak?

Genelev patroniçesi ve vergi rekortmeni Matild Manukyan’ın milyonlarca liralık servetinin tek mirasçısı 80 yaşındaki Kerope Çilingir’in ölümünün ardından şimdi gözler müthiş mirasın kime kalacağında. Mahkeme dava konusu olan mal varlığına tedbir koymuştu.

10.08.2020Gündem
Ve Babuna ailesi karşı karşıya

Ve Babuna ailesi karşı karşıya!

Adnan Oktar organize suç örgütüne yönelik soruşturma sonucunda haklarında dava açılan ve örgütün elebaşı Adnan Oktar'ın da aralarında bulunduğu 167'si tutuklu 226 sanığın yargılandığı davada, sanıkların savunmaları alındı. Duruşmada tutuklu sanıklardan 1998 yılında hayatını kaybeden eski milletvekili Tevfik Ertüzün'ün oğlu, profesör Cevat Babuna'nın torunu Saim Erdem Ertüzün'ün savunması alındı. Ertüzün dosyanın müştekilerinden anneannesi Semin Babuna ve abisi Emre Ertüzün için 'kandırmışlar' ifadelerini kullandı.

27.09.2019Gündem
Dışişleri Bakanı’ndan flaş sözler: İrandaki olayları iki lider destekliyor

Dışişleri Bakanı’ndan flaş sözler: İran'daki olayları iki lider destekliyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran'daki olayları değerlendirirken, "İran'daki gösterilere iki kişi destek veriyor, Netanyahu ve Trump" dedi. Mevlüt Çavuşoğlu,  "Çatışmaların bir an önce durması, istikrarın geri gelmesini isteriz. İran'ı eleştiren ülkelerin samimi ve çifte standarttan uzak olması gerekiyor. Mısır’da darbe oldu, herkes destek verdi. Hani darbeye karşıydınız? Ruhani’nin açıklamalarını olumlu buluyoruz. Temennimiz sürecin bir an önce bitmesi" dedi.

3.01.2018Gündem
Eskişehir Barosu’nda ‘Elimi nasıl sıkmazsın’ kavgası

Eskişehir Barosu’nda ‘Elimi nasıl sıkmazsın’ kavgası

Eskişehir Barosu Başkanı Rıza Öztekin, bir stajyer avukatın ruhsat töreninde elini sıkmayı reddeden Avukat Pınar Çelik Arpacı’nın kürsüde yapacağı konuşmaya izin vermedi. Öztekin kürsünün önüne geçip kolundan tutarak, beş yıl kadın komisyonu başkanlığı yapan Arpacı’yı engelledi.

2.11.2017Gündem
Hiçbir başkan layüsel değildir

Hiçbir başkan layüsel değildir

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AK Partili belediye başkanlarının istifasıyla ilgili “Neticede hiçbir belediye başkanı layüsel (sorumsuz) değildir” dedi. Erdoğan başka partilerde de ‘sorunlu belediyelere dair kulağına çok şeyler geldiğini’ söyledi, partiler problemleri kendileri çözmezse müdahale edileceğinin işaretini verdi. Azerbaycan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan şunları söyledi:

1.11.2017Gündem
Adaların idam fermanı

Adaların idam fermanı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Adalar Belediyesi’nin onayladığı yeni imar planının Koruma Kurulu’ndan geçmesi halinde adaların nüfusu katlanarak artacak. Üstelik söz konusu planda onca tescilli yapı, arkeolojik ve doğal sit alanıyla ilgili tek bir not bulunmuyor.

22.08.2017Gündem
Adalar’dan casus gelir bizlere

Adalar’dan casus gelir bizlere!

Yazı çoğunlukla sarhoş kavgalarına müdahale ederek geçiren Adalar Emniyeti, 22 yıl sonra ilk kez bir ‘terör’ ihbarı almıştı. En son 1995 yılında Kadıköy’de banka soyan bir silahlı militan, polisten kaçmak için Bostancı’dan tekne kaçırıp, saklanılabilecek en kötü yere, Kınalıada’ya kaçınca, Adalar’da heyecan yaratmıştı. Aradan o kadar uzun zaman geçmişti ki, o ana tanık olan polisler bile çoktan emekliye ayrılmıştı. Çeyrek asır sonra, ‘casusların’ Büyükada’da toplandığını öğrenen Adalar Emniyeti, Askor Oteli’ni bastı. Dokuz kişi, ‘kapısı açık toplantı salonunda oval şekilde oturmuş konuşurken’ kıskıvrak yakalandı! Ancak bir casusluk komedisine ait olabilecek bu sahne, 5 Temmuz 2017 günü gerçekten yaşandı.

19.08.2017Hürriyet Pazar
Tehdit ve şantajlar karşılık bulmaz

'Tehdit ve şantajlar karşılık bulmaz'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Almanya ile yaşanan gerilime ilişkin açıklama yaptı. Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in Türkiye hakkındaki açıklamaları için "Tarih boyunca tüm kurulan Türk devletlerinin, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Türk milletinin hiçbir tehdit ve şantaj karşısında boyun eğmediğini en iyi Almanya bilir, Berlin bilir. Dolayısıyla bu tehditlerin de şantajların da Türkiye'de karşılık bulmayacağını bilmesi gerekiyor" dedi. Çavuşoğlu, "Bize bu yönde yapılan tehditleri de aynı devlet ciddiyetiyle değerlendirir ve bunun karşılığını da elbette veririz" diye konuştu. Çavuşoğlu "Almanya bize karşı olan tüm terör örgütlerinin adeta yeniden faaliyete başladığı ana üs olmuştur" dedi.

20.07.2017Gündem
Söyleşinin kaynağı eksik

Söyleşinin kaynağı eksik

“DEV organizasyon öncesi açıklandı! Müthiş önlemler” başlıklı haber,  İstanbul’da yapılan Euroleague 2017 Final Four’un güvenliğini üstlenen Magus Güvenlik AŞ Genel Müdürü Atilla Akyürek ile söyleşiyi içeriyordu.

25.06.2017OkurTemsilcisi
Profesör oğluna dava açtı

Profesör oğluna dava açtı

Hakaret ettiği iddiasıyla gelini Sevda S.’den 25 bin lira tazminat isteyen İmren S., bu kez öz oğlu, ünlü Kardiyoloji Profesörü İlke S.’yle mahkemelik oldu.

18.10.2016Gündem

Yazar Sonuçları

Maklube örgüt üyeliğine delil olabilir mi?

BUNDAN önceki dört yazıda rahip Andrew Brunson hakkındaki iddianameyi, konu aldığı misyonerlik faaliyetleri, suçlamaların teolojik boyutu ve istihbaratçılık suçlamaları gibi başlıklar üzerinden tematik bir çerçevede değerlendirmeye çalıştım.

14.08.2018

Hukuk ekmektir

BUGÜN Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dört gözle beklenen ‘Orta Vadeli Program’ı açıklayacak.

9.08.2018

Amerika ile ‘yapıcı görüşme’

DIŞİŞLERİ Bakanı Çavuşoğlu ile Amerikalı mevkidaşı Pompeo, Singapur’daki ASEAN toplantısında beklenen görüşmeyi yaptılar.

3.08.2018

Hukuk mu, guguk mu?

BÜYÜKADA davası Türkiye’de hukuk ve adalet sorunlarını gözden geçirmek için tipik bir dosyadır.

27.10.2017

İşte Tiraje Dikmen’in vasiyeti

Türk sanatının önde gelen isimlerinden ressam Tiraje Dikmen’in öğrencilere burs verilmek kaydıyla İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne bıraktığı milyonlarca lira değerinde gayrimenkul ile değer biçilemeyecek kültürel mirasının akıbetinin ne olduğunu sormuştum geçen hafta.

12.08.2020

ABD ilişkilerinde son dakika gelişmeler

Başbakan Binali Yıldırım’ın ABD Başkan Yardımcısı Michael Pence ile 8 Kasım'da yapacağı görüşmenin dün gece geç saatlerde yapılamayacağı haberi Ankara'ya ilk ulaştığında bir heyecana yol açtı ama kısa sürede durum anlaşıldı. Gerekçe, ABD Başkanı Donald Trump'ın kendi yokluğunda Pence'den kilise saldırısı nedeniyle 8 Kasım'da Teksas'a gitmesinini istemesiydi.

6.11.2017

Abdulhamit Gül geldikten sonra...

TÜRKİYE ile Avrupa Birliği ve ABD arasındaki en ciddi tartışmalar, gazetecilerin ve insan hakları eylemcilerinin tutukluluğu üzerinden yapılıyordu.

26.10.2017

17 soruda Büyükada’da Gizli Toplantı Davası: Hak savunucuları neden içerideler?

5 Temmuz’da ihbar üzerine Büyükada’da bir otele baskın yapıldı. Ve çeşitli sivil toplum örgütleri yöneticisi ve üyeleri gözaltına alındı. Sonra da 8’i tutuklandı. İki kişi serbest kaldı. Ben onlardan Nejat Taştan’a sordum...

14.09.2017

Yoksa metal yorgunu mu oldunuz Binali Bey?

BAŞBAKAN Binali Yıldırım şöyle bir şey söyledi geçen gün:

17.08.2017

1 Mayıs emekçilerin onur bayramıdır!

SENDİKALARIMIZ bu yıl da 1 Mayıs’ı davullarla, halaylarla karşılayacak. Dün işçilerin haklarını kabul ettirmeyi sağlamak için meydanlardaydık.

1.05.2017

Yargı üzerinde dış vesayet!

AVRUPA Yargı Kurulları Ağı’nda (ENCJ) de gözlemci statüsünde bulunan Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu, 15 temmuz sonrası görevden alınan çok sayıdaki hâkim ve savcı hakkında yeterli gerekçe gösterememesi nedeniyle eleştiriliyor.

12.10.2016