EKSTRA
MENÜ

Şeker Fabrikaları

Şeker Fabrikaları ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Şeker Fabrikaları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.053 Şeker Fabrikaları haberi bulunmuştur.

Şeker Fabrikaları Haberleri

Pancar üretimindeki rekor artış

Pancar üretimindeki rekor artış

Erzurum Şeker Fabrikası Genel Müdürü Necati Karavaizoğlu, rekor üretim gerçekleştiren Erzurum ve Erzincan'daki şeker fabrikalarının ilk defa kotasını doldurarak şeker ihraç edebileceğini belirtti.

10.03.2021Ekonomi
Kamunun imalat sanayisi yatırımlarında en yüksek pay yine kimya sektörünü

Kamunun imalat sanayisi yatırımlarında en yüksek pay yine kimya sektörünü

2021 Yılı Yatırım Programı'na göre, bu yıl en fazla ödenek yaklaşık 460 milyon lirayla kimya sektörüne ayrıldı. Ödenek tutarı geçen yıla göre en fazla artış gösteren sektör, yüzde 390 ile standardizasyon ve kalite oldu.

18.01.2021Ekonomi
Ağır, Orta, Hafif İş Kolu nedir

Ağır, Orta, Hafif İş Kolu nedir?

TÜİK'in belirlediği asgari ücret önerisi içerisinde yer alan Ağır, Orta ve Hafif İş Kolu ibareleri, pek çok kişinin dikkatini çeken hususlar arasında yer alıyor. Peki, TÜİK'in asgari ücret önerilerinde göz önünde bulundurduğu ağır, orta ve hafif iş kolu nedir? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

22.12.2020Ekonomi
Makinist nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Makinist olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Makinist nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Makinist olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Makinistler, ulaşım sektöründe en çok aranılan meslek sahipleri olarak ön plana çıkıyorlar. Büyük bir dikkat ve özen isteyen makinistlik, üstlendiği görevi layıkıyla yerine getirebilecek sorumluluk ve bilgi sahibi insanların yapabileceği bir meslek olarak kabul ediliyor. Peki Makinist nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Makinist olma şartları, maaşları ve iş imkanları nelerdir? İşte, tüm detaylar.

17.12.2020Meslekler
Ziraat Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Ziraat Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Ülkemizde meslek seçimi oldukça önemli bir konudur. Üniversite sınavına girecekler gençler yapmak istedikleri meslekleri seçmek için araştırmalarda bulunur. Özellikle sayısal çıkışlı öğrencilerin meslek seçebilmesi için oldukça fazla alternatif vardır. Ziraat Mühendisliği de ülkemizde oldukça bilinen ve sayısal alandan öğrenci alan bölümler arasında yer alır. Ziraat mühendisliği ile ilgili detayları derledik.

Tarım Ekonomisi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Tarım Ekonomisi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Gerek ülke gerekse ülkede yaşayan vatandaşlar için tarım vazgeçilmez bir sektör olmaktadır. Bu sebeple tarım ile ilgilenen kişilerin verimliliği arttırma ve sürdürülebilirliği sağlama gibi sorumlulukları bulunmaktadır. Bu sorumlulukları yerine getirebilecek uzman kişilerin yetiştirilmesi ise üniversitelerin tarım ekonomisi bölümleri ile ilgili olmaktadır. Tarımının işletmenlik kısmı ile daha çok ilgili olan bu bölüm hakkında daha detaylı bilgileri sizler için derledik.

Özelleştirmede 70,4 milyar dolarlık hasılat

Özelleştirmede 70,4 milyar dolarlık hasılat

Özelleştirme uygulamalarının başlamasından bu yılın ekim ayı sonuna kadar toplam 70,4 milyar dolarlık satış-devir uygulaması gerçekleştirildi.

18.11.2020Ekonomi
Yatırımcıya imar planı fırsatı

Yatırımcıya imar planı fırsatı

İstanbul Arnavutköy, Esenyurt; İzmir Salhane; Ankara Gölbaşı ve Mamak; Aydın Didim; Muğla Bodrum Gökçebel ile Eskişehir Odunpazarı’nda mülkiyeti Hazine’ye ait arsalarda yapılan imar planı değişiklikleri onaylanarak yatırımcılar için cazip hale getirildi.

24.10.2020Ekonomi
Makarna sektörü Kovid-19da ikinci dalga riskine hazır

Makarna sektörü Kovid-19'da "ikinci dalga" riskine hazır

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde olası "ikinci dalga" riskine karşı üretim kapasitelerinin ve stokların revize edildiğini söyledi.

7.10.2020Ekonomi
Son dakika... Bakan Albayrak Yeni Ekonomi Programını açıkladı

Son dakika... Bakan Albayrak Yeni Ekonomi Programı'nı açıkladı

Son dakika... Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak piyasaların merakla beklediği 'Yeni Ekonomik Programı' açıkladı. Bakan Albayrak "Ekonomik veriler güçlü V tipi toparlanmayı gösteriyor" ifadesinde bulunurken, işsizliğin de kademeli olarak düşeceğini ve 3 yıllık beklentileri açıkladı. İşte Bakan Albayrak'ın 'Yeni Dengelenme, Yeni Normal ve Yeni Ekonomi' temasıyla açıkladığı yeni yol haritası...

29.09.2020Ekonomi
Türkşeker’in çiftçiye desteği 1.2 milyar TL’ye ulaştı... ‘Çiftçimizin yanındayız’

Türkşeker’in çiftçiye desteği 1.2 milyar TL’ye ulaştı... ‘Çiftçimizin yanındayız’

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkşeker’in bu yıl çiftçiye yaptığı ödemelerin geçen yıla göre yaklaşık iki kat artışla 1 milyar 200 milyon liraya ulaştığını bildirdi.

2.09.2020Ekonomi
Türkiye İş Bankası 96 yaşında

Türkiye İş Bankası 96 yaşında

İş Bankası Genel Müdür Adnan Bali "Pandeminin ardından üretimde yerelleşme eğilimi güçlenecek ve ticarette coğrafi yakınlığın önemi artacak. Bu iki unsur, Türkiye'nin coğrafi konumunun kıymetini daha da arttıracak" dedi.

25.08.2020Ekonomi
Türkiye Şeker Fabrikaları (TÜRKŞEKER) 306 işçi alımı yapacak – TÜRKŞEKER işçi alımı başvuru şartları neler

Türkiye Şeker Fabrikaları (TÜRKŞEKER) 306 işçi alımı yapacak – TÜRKŞEKER işçi alımı başvuru şartları neler?

Türkiye Şeker Fabrikaları (TÜRKŞEKER) Türkiye’nin farklı şehirlerinde istihdam edilmek üzere 227’si meslek lisesi mezunu, 70’i ön lisans/MYO mezunu ve 9 ziraat mühendisi olmak üzere toplam 306 işçi alımı yapacağını duyurdu. Türkiye Şeker Fabrikaları işçi alımı için başvurular Türkiye İş Kurumunun İl/Şube Müdürlüklerine ve Türkiye İş Kurumu web sitesi üzerinden yapılabilecek. Peki, T TÜRKŞEKER işçi alımı başvuru şartları neler? Personel alımı hangi illerde yapılacak?

1.07.2020Gündem
Sözleşmeli tarım modeliyle kaliteli ürünün tüketiciye sunulması hedefleniyor

"Sözleşmeli tarım" modeliyle kaliteli ürünün tüketiciye sunulması hedefleniyor

Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ (TÜRKŞEKER) Genel Müdürü Mücahit Alkan, hububat üretiminde uyguladıkları "sözleşmeli tarım" modelinin tüketicinin kaliteli ürüne uygun fiyatla ulaşmasına katkı sağlayacağını bildirdi.

25.06.2020Ekonomi
Çiftçiye 400 milyon TLyi aşan avans desteği

Çiftçiye 400 milyon TL'yi aşan avans desteği

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, koronavirüs salgını sürecinde çiftçilere, hububat üretimi ve pancar küspesi için toplam 400 milyon lirayı aşan avans desteği verdiklerini bildirdi.

5.06.2020Ekonomi
Son dakika haberler... Bakan Albayrak açıkladı: 400 milyon TLyi aştı...

Son dakika haberler... Bakan Albayrak açıkladı: 400 milyon TL'yi aştı...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Pandemi sürecinde de çiftçilerimizin yanındaydık. Hububat üretimi ve pancar küspesi için toplam 400 Milyon TL’yi aşan avans desteğinde bulunduk. Çiftçilerimizden ilk hasadı Türkşeker almaya başladı. İnşallah, ülkemizin her karış verimli arazisini ürünsüz bırakmayacağız." dedi.

4.06.2020Ekonomi
Çiftçilere 30 milyon lira ödeme

Çiftçilere 30 milyon lira ödeme

Hububat üretimi ve ayçiçeği için sözleşme yapan 2 bin 560 çiftçiye avans ödemesi yapıldı

13.05.2020Ekonomi
Pancar üreticisine büyük destek

Pancar üreticisine büyük destek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkşeker’in sözleşmeli tarım uygulaması ile çiftçilerin krediye, faize muhtaç olmayacağını söyledi. Bakan Albayrak, proje ile çiftçilerin 3.5 milyar TL gelir elde edeceğini, tarımsal ürün ithalatında da 500 milyon dolarlık tasarruf sağlanacağını belirtti.

23.04.2020Ekonomi
Son dakika... Bakan Albayrak: Çiftçinin nakit avansını Türkşeker ödeyecek

Son dakika... Bakan Albayrak: Çiftçinin nakit avansını Türkşeker ödeyecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "Çiftçinin pancardan sonra ekeceği ürünün tohum, gübre ve nakit avansını Türkşeker ödeyecek. Çiftçi, krediye muhtaç olmadan üretim yapacak" dedi.

22.04.2020Ekonomi
Bakan Albayrak açıkladı 2547 firma incelendi Tespitler savcılıkla paylaşıldı

Bakan Albayrak açıkladı! 2547 firma incelendi! Tespitler savcılıkla paylaşıldı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "TÜRKŞEKER, 40 bin çiftçiye verilmesi gereken avans ile küspe istihkak bedellerinin ödemesini erken yapacak." dedi. Ayrıca stokçuluk ve karaborsacılıkla mücadele edildiğini belirten Bakan Albayrak 2547 firmanın incelendiğini açıkladı.

27.03.2020Ekonomi
Eber çürüdü

Eber çürüdü

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, Afyonkarahisar’da bulunan Eber Gölü’nün çürüdüğünü açıkladı. Gölün çevresindeki fabrikalar ve 17 yerleşim alanının atıklarıyla çöp alanına dönüştürüldüğüne dikkat çeken Kesici, şöyle konuştu:

22.03.2020Gündem
Bir günde 4 bin kişi mağazaya geldi, Cumhurbaşkanı Erdoğan aradı

'Bir günde 4 bin kişi mağazaya geldi, Cumhurbaşkanı Erdoğan aradı'

Eyüp Sabri Tuncer’in 3’üncü kuşak temsilcisi Engin Tuncer, “Etil alkol ihtiyacımız arttı. Şeker fabrikalarındaki melastan alkol ihtiyacımızı karşılıyoruz. Artan talebe karşı günde 45 ton alkol kullanarak 60 ton kolonya üretiyoruz. Yeterli alkol bulursak 100 ton kolonya da üretme kapasitemiz var” diye konuştu.

18.03.2020Ekonomi
Depremden etkilenen şeker pancarı üreticilerine erken ödeme yapılacak

Depremden etkilenen şeker pancarı üreticilerine erken ödeme yapılacak

Malatya Şeker Fabrikası, merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki deprem nedeniyle 2019-2020 dönemi şeker pancarı ödemelerine 40 gün erken başladı.

3.02.2020Ekonomi
Şeker fabrikası kura sonuçları sorgulama ekranı Binlerce kişiyi ilgilendiriyor

Şeker fabrikası kura sonuçları sorgulama ekranı! Binlerce kişiyi ilgilendiriyor

Şeker fabrikaları kura sonuçları sorgulama ekranı, perşembe gününün ilk saatlerinde pek çok vatandaşın gündemindeki konu olmaya başladı. Binlerce kişiyi yakından ilgilendiren Şeker Fabrikaları kura sonuçları, asil ve yedek liste olmak üzere kurumun resmi internet sitesi üzerinden kolayca görüntülenebilecek. Peki, şeker fabrikaları kura sonuçları sorgulama işlemi nasıl yapılabilecek? İşte, merakla araştırılan şeker fabrikası kura sonuçları hakkında merak edilen bazı bilgiler

23.01.2020Gündem
Şeker fabrikaları işçi alımı kura sonuçları açıklandı mı

Şeker fabrikaları işçi alımı kura sonuçları açıklandı mı?

Şeker fabrikaları işçi alımı kura sonuçları için vatandaşların araştırması devam ediyor. TürkŞeker aracılığıyla işçi alımı kura sürecine başvuruda bulunan binlerce kişi, kura sonuçları hakkında herhangi bir bilgi yayımlanıp yayımlanmadığını araştırıyor. Peki, şeker fabrikaları işçi alımı kura sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, şeker fabrikaları işçi alımı kura sonuçları hakkında bazı bilgiler

21.01.2020Gündem
Şeker Fabrikası personel alımı için geri sayım başladı

Şeker Fabrikası personel alımı için geri sayım başladı!

Şeker Fabrikası personel alımı için geçtiğimiz haftalarda yayımladığı işçi alımı ilanının ardından bu kez kura sonuçları açıklaması merakla araştırılmaya başlandı. Şeker Fabrikası personel alımı kura sonuçları için tarih açıklaması yapan fabrika, İŞKUR aracılığıyla bilgileri yayımladı. Peki, 2020 Şeker Fabrikası personel alımı için sonuçlar ne zaman açıklanacak? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

12.01.2020Gündem
Türkiye Şeker Fabrikaları İŞKUR üzerinden işçi alımı yapıyor İşte başvuru şartları

Türkiye Şeker Fabrikaları İŞKUR üzerinden işçi alımı yapıyor! İşte başvuru şartları

Şeker Fabrikaları, Ankara ve Eskişehir Makine Fabrikaları ile Elektromekanik Aygıtlar Fabrikasına belirsiz süreli çalıştırılmak üzere toplam 1500 işçi alımı yapılacak. Söz konusu alımlar İŞKUR üzerinden yapılacakken, başvuru şartları ve diğer detaylar belli oldu. İşte, Türkiye Şeker Fabrikaları işçi alımı hakkında ayrıntılar...

7.01.2020Gündem
İŞKUR Şeker fabrikası işçi alımı 2020 başvuru nasıl yapılır

İŞKUR Şeker fabrikası işçi alımı 2020 başvuru nasıl yapılır?

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş İŞKUR aracılığı ile personel alımı yapacağını duyurdu. Şeker Fabrikası Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan personel alımı ilanına göre alımlar lise, önlisans ve lisans mezunu öğrenim düzeylerinden yapılacak. İŞKUR ile işe alımlar devam ediyor. Personel alımı için başvurular Türkiye İş Kurumu şubelerinden ve Türkiye İş Kurumu resmi internet sitesinden yapılabiliyor. Peki, Şeker Fabrikalarına personel alımı başvuru şartları neler?

3.01.2020Gündem
İŞKUR aracılığı ile Şeker Fabrikalarına personel alımı yapılacak - Başvuru şartları neler

İŞKUR aracılığı ile Şeker Fabrikalarına personel alımı yapılacak - Başvuru şartları neler?

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş İŞKUR aracılığı ile personel alımı yapacağını duyurdu. Şeker Fabrikası Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan personel alımı ilanına göre alımlar lise, önlisans ve lisans mezunu öğrenim düzeylerinden yapılacak. Peki, Şeker Fabrikalarına personel alımı başvuru şartları neler?

30.12.2019Gündem
Bakanlık harekete geçti Bu ürünlere dikkat...

Bakanlık harekete geçti! Bu ürünlere dikkat...

Tarım ve Orman Bakanlığınca, alternatif tatlandırıcıların, dış ticareti ve yurt içi tüketimi etkin şekilde takip edilerek, gıda mevzuatıyla belirlenen sınırlar dahilinde kullanımı sağlanacak. Bu amaçla riskli olduğu belirlenen ithalatçı şirketler ile gıda imalatçıları, ilgili kurumlarla iş birliği yapılarak denetlenecek ve ürünleri analiz edilecek.

16.11.2019Ekonomi
Menderesin kurduğu GÜBRETAŞ 68 yıldır Türk çiftçisinin yanında

Menderes'in kurduğu GÜBRETAŞ 68 yıldır Türk çiftçisinin yanında

Tarım sektöründe kimyevi gübre girdisi kullanımı yoluyla kalite ve verimliliği artırmak amacıyla 1952'de merhum Adnan Menderes Başbakanlığındaki Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan GÜBRETAŞ, Ar-Ge çalışmaları, yenilikçi ürünleriyle tarımsal üretimde verimlilik ve kalite artışına katkı sağlamaya devam ediyor.

6.11.2019Ekonomi
Bakan Pakdemirli: Pancar üretiminde yüzde 11 artış bekleniyor

Bakan Pakdemirli: Pancar üretiminde yüzde 11 artış bekleniyor

TARIM ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, nişasta bazlı şeker kotasının yüzde 2,5’a düşmesiyle birlikte 1, 5 milyon ton ilave pancar kotası oluştuğunu belirterek, ”Nişasta bazlı şeker kotası, 2018 yılında yüzde 10'dan yüzde 5'e, 2019 yılında ise yüzde 2,5'a düşürüldü. Böylelikle çiftçimizin, ilave 1, 5 milyon ton pancarı kota kapsamında üretmesi sağlandı. Yaptığımız bu düzenleme doğrultusunda ülkemizde pancar üretimi artmakta, 2019 yılında bir önceki yıla göre pancar üretiminde yüzde 11'lik bir artış beklenmekte” dedi.

18.09.2019Ekonomi
Eski Pakistan Başbakanı Navaz Şerifin kızına hapis

Eski Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'in kızına hapis

Çaudri Şeker Fabrikaları davası kapsamında dün tutuklanan Meryem Navaz'ın ilk aşamada 12 gün cezaevinde kalmasına karar verildi.

9.08.2019Dünya
Masada bitirelim

Masada bitirelim

Hükümet 200 bin kamu işçisini ilgilendiren ilk toplu iş görüşmelerinde ilk 6 ay için yüzde 5, ikinci 6 ay içinse yüzde 4 maaş zammı teklif etti. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay “Enflasyonun yüzde 17 olduğu yerde bize yüzde 5 zam öneriyorlar. Bu teklifin konuşulabilir, müzakere edilebilir bir tarafı yok. Arzumuz bu işin masada bitmesi” dedi.

10.07.2019Ekonomi
Kamu işçisi ne kadar zam alacak İşçi zamları ne zaman belli olacak

Kamu işçisi ne kadar zam alacak? İşçi zamları ne zaman belli olacak?

Kamudaki yaklaşık 200 bin işçinin gözü, 2019-2020'deki ücret zammının belirleneceği Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerin yapılacağı tarihte. Görüşmelerde hükümet ve sendika temsilcileri zam tekliflerini masaya yatırılacak. Peki, kamu işçisinin alacağı zam ne zaman belli olacak? İşçiler ne kadar zaman alacak?

9.07.2019Gündem
Son dakika... Yüz binlerce çalışanı ilgilendiriyor Zam teklifi bugün açıklanacak

Son dakika... Yüz binlerce çalışanı ilgilendiriyor! Zam teklifi bugün açıklanacak

Kamudaki yaklaşık 200 bin işçinin 2019-2020'deki ücret zammının belirleneceği Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin ikincisi bugün yapılacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğindeki toplantıda, hükümetin kamu işçisine yönelik zam teklifini sunması bekleniyor.

9.07.2019Ekonomi
Pancar avansları ödemelerine yarın başlanacak

Pancar avansları ödemelerine yarın başlanacak

Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketince, eylül ayından itibaren alımına başlanacak pancara karşılık 180 milyon lira tutarında nakdi ve kristal şeker avans ödemeleri yarın yapılacak.

20.06.2019Ekonomi
Kamu işçisinin zam pazarlığı başlıyor

Kamu işçisinin zam pazarlığı başlıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, kamuda çalışan yaklaşık 200 bin işçinin 2019-2020 döneminde alacağı zam oranının belirleneceği Toplu İş Sözleşmeleriyle ilgili bir araya geldi.

16.06.2019Ekonomi
Şeker pancarı üretiminde artış beklentisi

Şeker pancarı üretiminde artış beklentisi

Tarım ve Orman Bakanlığı "Şeker pancarı üretiminin bu yıl geçen yıla göre yüzde 11,4 artarak 21 milyon tonun üzerinde gerçekleşmesi bekleniyor" açıklamasında bulundu.

12.06.2019Ekonomi
Canan Karatay yine şaşırttı: Çaya tereyağı koyun…

Canan Karatay yine şaşırttı: Çaya tereyağı koyun…

KOCAELİ Kitap Fuarı'nda konuşan Prof. Dr. Canan Karatay, "Bana 'Çayı şeker koymadan nasıl içelim?' diye soruyorlar. Ben de 'Tereyağı koyun' diyorum. Tereyağı, İngiltere gibi batı ülkelerinde krema olarak çayın içine koyulur" dedi.

28.04.2019Gündem
KIlıçdaroğlu: Bütün belediye başkan adaylarıma söylüyorum

KIlıçdaroğlu: Bütün belediye başkan adaylarıma söylüyorum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Kılıçdaroğlu açıklamasında "Bütün belediye başkan adaylarıma söylüyorum. Seçildiğiniz andan itibaren bu mahalle bana oy vermedi şu vatandaş bana oy vermedi şu esnaf bana oy vermedi diye bir ayrımcılık yapmayacaksınız" dedi.

18.03.2019Gündem
Kemal Kılıçdaroğlu: Biz Mustafa Kemalin, cumhuriyeti kuranların partisiyiz

Kemal Kılıçdaroğlu: "Biz Mustafa Kemal'in, cumhuriyeti kuranların partisiyiz"

CHP Genel Başkanı Kemel Kılıçdaroğlu, "Biz kimseyi düşüncesinden, inancından, yaşam tarzından ötürü ötekileştirmeyiz. Çünkü biz Mustafa Kemal'in, cumhuriyeti kuranların partisiyiz." dedi.

14.03.2019Gündem
Poşetler şeker pancarından mı yapılacak

Poşetler şeker pancarından mı yapılacak?

Şeker-İş Sendikası, petrol bazlı üretilen poşetler yerine şeker pancarı hamurundan üretilen poşetlerin kullanılabileceğini söyledi.

14.02.2019Ekonomi
ÇAYKURun hedefi Pakistan pazarı

ÇAYKUR'un hedefi Pakistan pazarı

ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim "Pakistan, Türk çay ihracatı için önemli bir dönüm noktası olabilir. Bu noktada Bakanlığımız nezdinde girişimlerimiz var. Herkesten nihai sonuca ulaşılabilmesi için destek bekliyoruz." dedi.

9.02.2019Ekonomi
Pancardan şeker üretiminin oranı artırıldı

Pancardan şeker üretiminin oranı artırıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı, daha önce yüzde 95 olan toplam şeker üretimi içinde pancardan üretimin payının 2019-2020 pazarlama yılı için yüzde 97,5'e yükseltildiğini açıkladı.

6.02.2019Ekonomi

Yazar Sonuçları

Kaktüslerin efendisi

Toprağa, bitkilere olan merakı küçük yaşta başlar. Bu merakla da eğitimini ziraat üzerine yapar.

22.11.2020

Zam gelmezse fabrikalar kapanabilir. Şekerde döngü bozuluyor

Ülkemizde 33 adet pancar şekeri fabrikası var. ÖİB’ye bağlı Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’ye ait 25 fabrikadan 10’u, 2018 yılında yapılan özelleştirme ihaleleri ile özel sektöre devredildi. Böylelikle 33 şeker fabrikası; devlete ait 15, özel sektöre ait 12 ve pancar kooperatiflerine ait 6 olmak üzere faaliyet gösteriyor. Mevcut durumda kamunun sektör payı yüzde 35.5, kooperatif fabrikalarının payı yüzde 36.9, özel fabrikaların payı ise yüzde 27.6 oldu.

6.08.2020

Çiftçi kooperatifleşmeden Türkiye bir yere gidemez

Kayseri’de pancar üreticileri arasında bir gün geçirdik. Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ve ekibi ile konuştuk. Türkiye’de şeker sektörü stratejik bir öneme sahip. “Kuraklık olursa Konya Ovası’nda pancar ekiminden vazgeçelim” demenin ucuz bir görüş olduğunu anladık.

24.12.2019

Atatürk tarihimizin en büyük ‘toplum morali’ yaratıcısı

1982 yılının ekim ayı... Şeref Özgencil’in yayıncısı olduğu bir dergi için Alpullu, Eskişehir ve Turhal Şeker Fabrikaları ile Yapı Kredi Bankası’nın kurucusu Kazım Taşkent’in kapısını Atatürk üzerine söyleşi yapmak üzere çaldım.

19.05.2019