EKSTRA
MENÜ

Osman Baydemir

Osman Baydemir ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Osman Baydemir haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.114 Osman Baydemir haberi bulunmuştur.

Osman Baydemir, 1 Ocak 1971, Diyarbakır doğumlu 2004-2014 yılları arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmış olan Halkların Demokratik Partisi mensubu Kürt kökenli siyasetçi.

Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra bir yıl serbest avukatlık yaptı. 1995 yılında İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 1995-2002 yılları arasında İnsan Hakları Derneği Yönetim Kurulu üyeliği, yönetim kurulu başkanlığı, şube başkanlığı ve genel başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. 3 Kasım 2002 seçimlerinde DEHAP'tan Diyarbakır milletvekili adayı oldu; ancak parti barajı geçemediğinden seçilemedi. Mayıs 2003-Aralık 2003 tarihleri arasında ABD'de İngilizce eğitimi alan Baydemir, 7 dil bilmektedir. Diyarbakır Barosu, Toplumsal Hukuk Araştırma Vakfı üyelikleri yanı sıra Göç ve İnsani Yardımlaşma Vakfı ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı kurucu üyesidir. GABB (Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği) Kurucu Üyesi ve Başkanıdır. Hâlen Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği (UCLG) eşbaşkanıdır.

2009 Türkiye yerel seçimlerinde tekrar Demokratik Toplum Partisi Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Kapatılan DTP'den sonra Barış ve Demokrasi Partisi'ne geçti.

Hakkında yüzlerce soruşturma açılan Baydemir hakkında, 13 Ocak 2010 tarihinde Türk mahkemeleri tarafından geçici olarak yurtdışına çıkma yasağı getirilmiştir. 4 Nisan 2013 tarihinde Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yurtdışına çıkış yasağı kaldırıldı.

25 Aralık 2013 tarihinde partisi BDP (Barış ve Demokrasi Partisi) tarafından Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olarak gösterildi. Ancak kazanamadı.Barış ve Demokrasi Partisi'nin kendini feshetmesiyle ardıl parti Halkların Demokratik Partisi'ne geçti. Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri'nde HDP Şanlıurfa 1.Sıra adayı olarak gösterilmiş ve seçilmiştir.

 

Osman Baydemir Haberleri

Son dakika haberler.... Osman Baydemirle ilgili kırmızı bülten talebi

Son dakika haberler.... Osman Baydemir'le ilgili kırmızı bülten talebi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, İngiltere'de olduğu belirtilen ve 'Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak' suçundan aranan eski milletvekili HDP'li Osman Baydemir'in iadesi ve kırmızı bülten çıkarılması için talep hazırladı. Savcılıkça hazırlanan iade talebi ve kırmızı bülten formu, Adalet Bakanlığı'na gönderildi.

17.09.2020Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğandan HDPli Baydemire suç duyurusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan HDP'li Baydemir'e suç duyurusu

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, HDP Şanlıurfa eski milletvekili Osman Baydemir hakkında, İngiltere'de yaptığı konuşması nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

15.10.2019Gündem
HDPli Osman Baydemire 6 yıl hapis istemi

HDP'li Osman Baydemir'e 6 yıl hapis istemi

Eski HDP milletvekili Osman Baydemir hakkında Van'da partisince düzenlenen iki ayrı programda yaptığı konuşmalarda "Türk milletini, cumhuriyeti ve TBMM'yi alenen aşağılama" suçundan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

13.05.2019Gündem
İçişleri Bakanı Soylu: Suruçtaki olayın sorumlusu Muharrem İncedir

İçişleri Bakanı Soylu: Suruç'taki olayın sorumlusu Muharrem İnce'dir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Burada açık ve net söylüyorum. Şanlıurfa'daki, Suruç'taki olayın sebebi ve müsebbibi Muharrem İnce'dir. Çok nettir. Bunlara bu şımarıklığı veren, bunları siyasetin özünden ayırıp şiddete doğru yönelten anlayışın kendisi Muharrem İnce'dir." dedi.

16.06.2018Gündem
Suruç saldırısında flaş gelişme: Çok sayıda gözaltı aralarında HDPli aday da var...

Suruç saldırısında flaş gelişme: Çok sayıda gözaltı aralarında HDP'li aday da var...

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde AK Parti'lilere yönelik saldırıyla ilgili soruşturmada, aralarında HDP milletvekili adayı İsmail Kaplan'ın da yer aldığı 19 zanlı gözaltına alındı.    

16.06.2018Gündem
Alevi Festivali’ni 21 bin kişi ziyaret etti

Alevi Festivali’ni 21 bin kişi ziyaret etti

Londra’da, Alevi kültürünü tanıtmak amacıyla düzenlenen ve sekiz gün süren Avrupa’nın en büyük Alevi Festivali’nin finali Hackney Downs Park’ta gerçekleştirildi. Türkiye’den Niyazi Koyuncu, Töre Anadolu, Grup Zemheri, O ses Türkiye finalistleri Yener Bulut ve Ümit Durak’ın sahneye çıktığı festivali, 21 bini aşkın kişi ziyaret etti.

5.06.2018Avrupa
Vekillikleri düştü

Vekillikleri düştü

24 Haziran’da erken seçime gitmeye hazırlanan Meclis’te HDP’li iki milletvekilinin daha TBMM üyeliği sona erdi. HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir ile Hakkâri Milletvekili Selma Irmak’ın, yargılandıkları davalarda hüküm giydiklerine dair kesinleşen mahkeme kararları Meclis Genel Kurulu’nda okundu.

19.04.2018Gündem
İşçi Partisi, Türk adaylarını tanıttı

İşçi Partisi, Türk adaylarını tanıttı

Londra’da Türkiye kökenli toplumun yoğun olarak yaşadığı Enfield-North bölgesi İşçi Partisi milletvekili Joan Ryan, seçimlere katılan belediye meclis üyesi adaylarını tanıtmak amacıyla gece düzenledi. Gecede, Kuzey Enfield bölgesinden seçimlere katılan çok sayıda Türkiye ve Kıbrıs kökenli adaylar da yer aldı.

19.04.2018Avrupa
Son dakika... İki HDPli vekil için flaş karar

Son dakika... İki HDP'li vekil için flaş karar

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir ve HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak'ın milletvekilliği düşürüldü.

19.04.2018Gündem
HDP milletvekilleri, Mesut Barzani ile görüştü

HDP milletvekilleri, Mesut Barzani ile görüştü

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın başkanlık ettiği partili heyet, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) eski Başkanı ve KDP Başkanı Mesut Barzani'yi ziyaret etti.

7.04.2018Gündem
HDPli vekil Osman Baydemirin cezası onandı

HDP'li vekil Osman Baydemir'in cezası onandı

Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi, HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir'e polise hakaret suçundan yerel mahkemenin verdiği 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezasını onayladı.

23.03.2018Gündem
HDPnin yeni eş genel başkanları Buldan ve Temelli

HDP'nin yeni eş genel başkanları Buldan ve Temelli

HDP Eş Genel Başkanlığına Pervin Buldan ve Sezai Temelli seçildi.

11.02.2018Gündem
‘Tahrik’ten soruşturma

‘Tahrik’ten soruşturma

ANKARA Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Milletvekili Osman Baydemir hakkında, ‘Zeytin Dalı’ harekâtına ilişkin açıklamaları nedeniyle soruşturma başlattı.

29.01.2018Gündem
HDP’li Osman Baydemir’e Afrin soruşturması

HDP’li Osman Baydemir’e Afrin soruşturması

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir’in 28 Ocak tarihinde Afrin operasyonu ile ilgili olarak yaptığı açıklamalar nedeniyle hakkında 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama', 'Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını aşağılama, Devlete Karşı savaşa tahrik' suçlarından soruşturma başlattı.

29.01.2018Gündem
İki eski vekile 109 bin liralık icra

İki eski vekile 109 bin liralık icra

MECLİS Başkanlığı, milletvekillikleri düşürülen iki HDP’li Tuğba Hezer Öztürk ile Faysal Sarıyıldız’dan toplam 109 bin 782 lira alacak için icra süreci başlattı.

22.01.2018Gündem
HDP’li vekil için yakalama kararı

HDP’li vekil için yakalama kararı

HDP’li milletvekili Nadir Yıldırım hakkında tutuklanmasına yönelik yakalama kararı çıkartıldı.

22.01.2018Gündem
Maaşından 12 bin lira kesildi

Maaşından 12 bin lira kesildi

Meclis Genel Kurulu’nda ‘Kürdistan’ dediği için geçici çıkarma cezası alan HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, ay başında maaşını alırken bu cezanın maddi boyutuyla karşılaştı.

15.01.2018Gündem
HDPnin başına gelecek mi Ahmet Türk noktayı koydu

HDP'nin başına gelecek mi? Ahmet Türk noktayı koydu

HDP Eşbaşkanlığı için Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir’in adı geçerken, Ahmet Türk’ün 'ağabey formülü'yle eş genel başkanlığa getirilebileceği de konuşuluyordu. Ahmet Türk 'Böyle bir görevi yapmaya sağlığım el vermiyor' diyerek ağabey formülüne noktayı koydu. Türk, eski HDP Milletvekili Hasip Kaplan'ın açıklamaları için, "Talihsizliktir. Faşizme karşı ortak mücadele edilmesi gereken bir dönemde, geçmişte Kürt kesiminden çok sol ve sosyalist kesim ile ilişkisi olduğunu söyleyen Kaplan'ın bu mesajları vermesi doğru değildir" dedi.

11.01.2018Gündem
HDPde Türk formülü

HDP'de Türk formülü

HDP’de 11 Şubat’ta yapılacak olağan kongre süreci tartışmalı başladı.

10.01.2018Gündem
Osman Baydemir gözaltına alındı

Osman Baydemir gözaltına alındı

HALKLARIN Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, partisinin programları kapsamında geldiği İzmir’de, hakkında açılan bir dava kapsamında ifade vermediği gerekçesiyle dün gece gözaltına alındı. Bu sabah adliyeye götürülerek SEGBİS yoluyla ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılan Baydemir, açıklamasının ardından partisinin programına katılmak üzere adliyeden ayrıldı.

7.01.2018Gündem
Meclisten çıkarıldı... Yeni İçtüzük ilk kez uygunladı

Meclis'ten çıkarıldı... Yeni İçtüzük ilk kez uygunladı

TBMM İçtüzüğü’ne eklenen, “Anayasa’da düzenlenen idari yapıya aykırı tanımlamalar yapılamaz” kuralı dün Meclis’te ilk kez uygulandı.

13.12.2017Gündem
TBMMde bir ilk... HDPli Osman Baydemire Kürdistan cezası

TBMM'de bir ilk... HDP'li Osman Baydemir'e 'Kürdistan' cezası

TBMM’nin yeni içtüzüğündeki yaptırımların ilk uygulaması bütçe görüşmelerinde gerçekleştirildi. Genel Kurul’da HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, seçildiği bölgeye “Kürdistan” dediği için Meclis’ten iki günlüğüne atıldı. Baydemir, TBMM Genel Kurulu'ndan dışarı çıkarıldı. Olayı protesto eden HDP'li vekiller de bütçe görüşmelerini terk etti. Baydemir’in maaşının üçte ikisine de el konulacak.

13.12.2017Gündem