EKSTRA
MENÜ

Kronik Ağrı

Kronik Ağrı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kronik Ağrı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.991 Kronik Ağrı haberi bulunmuştur.

Kronik Ağrı Haberleri

Kemik erimesi, ilaç kullanmadan tedavi edilebilir mi

Kemik erimesi, ilaç kullanmadan tedavi edilebilir mi?

Teşhis edilmesi zor olan ve halk arasında ”kemik erimesi” olarak bilinen osteoporozun nasıl teşhis edileceğine dair bilgiler veren Prof. Dr. İnan İlker Arıkan, ilaç kullanılmadan uygulanabilecek tedavi yöntemlerini paylaştı.Osteoporoz riski taşıyan hastalara egzersiz öneren Arıkan, ideal kiloyu sağlayan ve direnç artıran aktivitelerin günlük olarak yapılması durumunda, kas kütlesini ve kemik mineral yoğunluğunu korumaya faydalı olduğunu söyledi.

20.10.2020Sağlık
Endometriozis Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Endometriozis Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Merhaba sevgili okuyucular, sizlere bu yazımda “Endometriozis” hastalığından bahsetmek ve bir vaka örneği vermek istiyorum. Endometriozis, nadir bir hastalık değildir. Üreme çağındaki kadınların %10’unda endometriozis vardır. Dolayısıyla baştan söylemekte fayda var, yalnız değilsiniz! Gözlemlerime göre, özellikle endometriozis hastaları, hastalıkları hakkında oldukça okuyan ve araştıran bir kesim. Yine de, yanlış bilinen bazı noktaları tekrar tekrar vurgulamak gerekiyor.

Fibromiyalji Nedir Fibromiyalji Hangi Durumlarda Kötüleşebilir

Fibromiyalji Nedir? Fibromiyalji Hangi Durumlarda Kötüleşebilir?

Fibromiyalji, vücutta kas-iskelet ağrısı ile karakterize ve sıklıkla yorgunluk, uyku, hafıza sorunları ve ruhsal bozuklukların eşlik ettiği sık görülen bir durumdur. Hastalığın kesin nedeni bilinmiyor, merkezi sinir sisteminin ağrıyı düzgün bir şekilde değerlendiremediğinde fibromiyaljinin ortaya çıktığı sanılıyor.

21.09.2020İyi Yaşam
Glutatyon’un Multiple Skleroz (MS) hastalığına etkisi

Glutatyon’un Multiple Skleroz (MS) hastalığına etkisi

Ağrı, Beyin, Sinir Hastalıkları ve Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Kemal Erdemoğlu, Glutatyon’un Multiple Skleroz (MS) hastalığına etkisiyle ilgili önemli bilgiler paylaştı.

18.09.2020Sağlık
Fibromiyalji Nedir Fibromiyalji Tedavisi Nasıldır

Fibromiyalji Nedir? Fibromiyalji Tedavisi Nasıldır?

Genel kaslarda ağrı ve vücutta belirli noktalarda kronik ağrı oluşması olarak adlandırılan fibromiyalji sendromu ile ilgili açıklama yapan Fizyoterapist İsmail Dal, fibromiyalji hastalığını, belirtilerini ve tedavisini anlattı.

25.08.2020İyi Yaşam
Bu uyarılara dikkat Ağrılar kronikleşmeden tedavi edilmeli…

Bu uyarılara dikkat! Ağrılar kronikleşmeden tedavi edilmeli…

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor Sinan Bağçacı, kronik ağrılarla baş etmek için ilk safhada tedavi edilmesi gerektiğini belirterek, sadece ilaç tedavisinin düşünülmemesi gerektiğini kaydetti.

11.08.2020Sağlık
Ağrı Kontrolünde Zeytinyağı Kullanımı Nasıl Olur

Ağrı Kontrolünde Zeytinyağı Kullanımı Nasıl Olur?

Ağrılar, tıptaki en zor ve komplike alanlardan biridir. Birçok sebebe dayanabilir ve ağrının kökenini bulmadan tedavisi de mümkün olmamaktadır. Ancak doğru beslenme birçok sağlık probleminde olduğu gibi ağrı konusunda da işe yarar ve kendinizi daha iyi hissettirebilir. Geriatri Yaşlı Bakım ve Tedavi Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Nöroloji Uzmanı Dr. Hamit Toprak konu hakkında önemli bilgiler verdi.

20.03.2020İyi Yaşam
Koronavirüs Belirtileri ve Korunma Yöntemleri

Koronavirüs Belirtileri ve Korunma Yöntemleri

Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyaya yayılan koronavirüs, hepimizi korkutuyor. Koronavirüs hakkında pek çok şeyi de merak ediyoruz. Gerçekten nedir bu koronavirüs. Nasıl yayılır, belirtileri nedir ve kendimizi nasıl koruruz? Özellikle kanser hastaları daha mı çabuk etkilenir? Tüm bu soruları Tıbbi Onkoloji, İç Hastalıkları ve Fitoterapi (Bitkisel tedavi) Uzmanı Prof. Dr. Hakan Karagöl'e sorduk.

2.03.2020İyi Yaşam
Günde 8 saat oturmak sigara kadar tehlikeli

Günde 8 saat oturmak sigara kadar tehlikeli

Masa başı çalışma, sürekli araba kullanma ya da evde hareketsiz bir yaşam şeklini benimseme gibi nedenlerle sürekli oturma halinde olmanın fıtıktan kansere kadar birçok hastalığa davetiye çıkardığını kaydeden Dr. Sinan Akkurt, her saat başı 5-10 dakikalık egzersiz molaları ve günde en az 30 dakika açık hava yürüyüşü önerdi.

23.01.2020Sağlık
Diz ağrısı neden olur ve nasıl geçer Diz ağrısına ne iyi gelir Evde bitkisel çözümler ve doğal yöntemler

Diz ağrısı neden olur ve nasıl geçer? Diz ağrısına ne iyi gelir? Evde bitkisel çözümler ve doğal yöntemler

Diz ağrısı eklemlerde en sık karşılaşılan ağrılardan biridiri. Dizlerimiz gün içinde en yoğun kullandığımız eklemlerimizden biridir.. Bu sebeple dizde meydana gelen kronik ağrılar önemsenmeli ve neden meydana geldiği öğrenilmelidir. Doktorunuzun tavsiyesiyle uygulayacağınız tedavi dizlerinizi ömür boyunca sorunsuzca kullanmanızı sağlar. Peki Diz ağrısı neden olur ve nasıl geçer? Diz ağrısına ne iyi gelir

6.12.2019Sağlık
Sabahları yorgun ve uykusuz kalkıyorsanız dikkat

Sabahları yorgun ve uykusuz kalkıyorsanız dikkat!

Günümüzde bireylerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen çağın hastalığı da denilen Fibromiyalji, kronik ağrı veya yorgunluk sendromu olarak adlandırılıyor. Daha çok hassas yapılı ya da işkolik tarzda kişilik yapısındakilerde görülüyor.

28.09.2019Sağlık
Beslenmenin Ağrı Üzerine Etkileri

Beslenmenin Ağrı Üzerine Etkileri

Uzman Dr. Mehmet Ali Elmacıoğlu, beslenmenin ağrı üzerindeki etkilerini sizler için anlattı.

Siz de maskeli depresyona yakalanmış olabilirsiniz

Siz de maskeli depresyona yakalanmış olabilirsiniz

Depresyon, günümüzde dünyanın en önemli sağlık sorunlarından biri haline geldi. Yaşam boyu her 4 kişiden 1’i depresyona giriyor. Depresyondaki kişinin mutsuz, keyifsiz, gün içinde yatağından çıkamadığı ve normal gündelik işlerini ya da mesleğini yapamadığı düşünülür. Psikiyatrist Uzm. Dr. Burak Toprak maskeli (gizli) depresyonun belirtilerini ve tedavi yöntemlerini anlatıyor.

21.05.2019Sağlık
Bel ve boyun ağrısını giderecek yöntem

Bel ve boyun ağrısını giderecek yöntem

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Eyüp Baykara, radyofrekans ablasyon tedavi yönteminin özellikle bel ve boyun eklemlerine uygulanarak kronik ağrılı insanlara kalıcı rahatlama sağladığını söyledi.

26.03.2019Sağlık
Uykusuz Gecelerinizin Sebebi Fibromiyalji Olabilir

Uykusuz Gecelerinizin Sebebi Fibromiyalji Olabilir

Günlerce uyuyamamak, geçmek bilmeyen ağrının gölge gibi peşi sıra arkadan gelmesi ve bitmeyen bir kısır döngü… Eğer sürekli devam eden ağrılardan şikayet ediyor, uyuyamadığınız için bir türlü toparlanamıyor ve birçok doktora gitmenize rağmen çözüm bulamıyorsanız fibromiyalji olabilirsiniz. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Şenay Sıldır, fibromiyaljiyi anlattı.

Çikolata kisti neden olur Çikolata kisti hamile kalmaya engel mi

Çikolata kisti neden olur? Çikolata kisti hamile kalmaya engel mi?

Ülkemizde her 10 kadından 1’inde rastlanan çikolata kisti (endometriozis), çoğunlukla 18 ila 45 yaş arasındaki hiç hamile kalmamış kadınları tehdit ediyor. Peki, çikolata kistinin belirtileri neler? Çikolata kisti hamile kalmaya engel mi? Konuyla ilgili en çok merak edilen soruları uzmanlardan öğrendik.

18.12.2018Sağlık
İki elle cep telefonu kullanmayın

İki elle cep telefonu kullanmayın

Hatalı cep telefonu kullanımı, baş, boyun ve sırt ağrılarına davetiye çıkarıyor. Başı öne eğip telefona bakmanın ortalama insan başının kendi ağırlığından 5 kat daha fazla vücuda ağırlık yüklenmesine neden olduğunu belirten Öğr. Gör. Mehmet Toprak, telefonunun tek elle kullanılmasının daha az zararlı olacağını söyledi.

26.07.2018Sağlık
İki elle cep telefonu kullanmayın

İki elle cep telefonu kullanmayın

Hatalı cep telefonu kullanımı, baş, boyun ve sırt ağrılarına davetiye çıkarıyor. Başı öne eğip telefona bakmanın ortalama insan başının kendi ağırlığından 5 kat daha fazla vücuda ağırlık yüklenmesine neden olduğunu belirten Öğr. Gör. Mehmet Toprak, telefonunun tek elle kullanılmasının daha az zararlı olacağını söyledi.

26.07.2018Sağlık
Tek istediği dişlerini beyazlatmaktı... 32 dişinden oldu

Tek istediği dişlerini beyazlatmaktı... 32 dişinden oldu

Antalya’da dişlerini beyaz bir görünüme kavuşturmak için kaplama kararı alan 2 çocuk annesi 41 yaşındaki Sunay Öztürk, işlem sonrası azı dişiyle başlayıp tüm dişlerini saran ağrılarını dindirmek için 1,5 ayda tüm dişlerini çektirdi. Buna rağmen ağrıları bir türlü dinmek bilmeyen Öztürk’e son olarak halk arasında ‘delirten hastalık’ diye bilinen ‘trigeminal nevralji’ teşhisi konuldu.

31.05.2018Gündem
Ameliyatsız bel ağrısı tedavisi: Radyofrekans

Ameliyatsız bel ağrısı tedavisi: Radyofrekans

Pek çok kişi bel ağrılarından dertli. Bel ağrısının sebebi kas ve bağ dokusundaki zorlanmalara bağlı gerilmeler olabileceği gibi bu yapıların oluşturduğu zincirdeki bozukluk da yaşam kalitesinde düşüşe neden olabilir. Gerekli önlem alındığı takdirde basit bel ağrılarının kolayca tedavi edilebileceğini söyleyen Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Kader Keskinbora girişimsel tedavi yöntemlerini anlattı.

28.05.2018Sağlık
David Copperfield, Atilla Taşın yıllar önce açıkladığı sırrını bu sefer de mahkemede açıklamak zorunda kaldı

David Copperfield, Atilla Taş'ın yıllar önce açıkladığı sırrını bu sefer de mahkemede açıklamak zorunda kaldı

ABD'li sihirbaz David Copperfield, bir izleyicisinin sahnede sakatlandığı gerekçesiyle tazminat davası açması üzerine numaralarından birinin sırlarını mahkemeye açıklamak zorunda kaldı.

20.04.2018Dünya
Dikkat Sosyal jet lag kalbinize kötü geliyor

Dikkat! Sosyal jet lag kalbinize kötü geliyor

Aynı gün içinde 6 saat diliminden fazla uçtuysanız jet lag’in neye benzediğini bilirsiniz; yorulma, duygularda karışıklık, sinirlilik ve dahası…

11.12.2017Sağlık
O hastalık sahneyi bıraktırdı

O hastalık sahneyi bıraktırdı

ABD’li ünlü şarkıcı Lady Gaga, geçtiğimiz günlerde müzik kariyerine ara verdiğini açıklamasının ardından şimdi de sosyal medyadan yıllardır fibromiyalji (kronik ağrı sendromu hastası) olduğunu duyurdu.

15.09.2017Magazin
Dikkat Sosyal jet lag kalbinize kötü geliyor

Dikkat! Sosyal jet lag kalbinize kötü geliyor

Aynı gün içinde 6 saat diliminden fazla uçtuysanız jet lag’in neye benzediğini bilirsiniz; yorulma, duygularda karışıklık, sinirlilik ve dahası… Bunun nedeni, hızlı bir şekilde yeni bir zaman dilimine geçerek vücudunuzun biyolojik saatinin bozulmasıdır. Biyolojik saatin bozulması, hemen hemen tüm fizyolojik işlevlerinizin zamanlamalarının düzenlenmesi açısından kritik öneme sahiptir. Fakat bu kritik zamanlar birkaç gün içinde yerini düzelmiş vücut fonksiyonlarına bırakır.  Yani her şey düzelir. Ya peki sosyal jet lag?

21.08.2017Sağlık
Her 4 kadından biri bu sorunu yaşıyor

Her 4 kadından biri bu sorunu yaşıyor

Toplumda her ne kadar adı pek bilinmese de pelvik taban yetersizliği, bir başka deyişle pelvik taban fonksiyon bozukluğu oldukça sık görülen önemli bir sorun. Yapılan klinik çalışmalara göre bu tablo neredeyse 4 kadından birinde ortaya çıkıyor.

29.06.2017Sağlık

Yazar Sonuçları

COVID-19 ve ağrılar

COVID-19, pnömoni oluşturarak korku salan ölümcül yönünü bize hissettirmektedir. Covid hiç belirti vermeden geçirilebildiği gibi pnömoni ve ölümle sonuçlanan durumlar şeklinde de karşımıza çıkabilmektedir ki bu bulgulara ‘extrapulmoner’ yani akciğer dışı belirtiler demekteyiz.

20.10.2020

Kronik pelvik ağrı

Kadın hastalıkları ve doğum branşında, özellikle bel ağrıları olmak üzere bel ve bacağa vuran ağrılara sık rastlanmaktadır.

22.08.2020

Kronik ağrılı hastaya müdahale nasıl olmalı?

Ağrı fiziksel ve psikolojik etkenlerin oluşturduğu bir durumdur. Ağrının meydana gelişi ve kişinin bu durumu algılaması nörolojik, biyokimyasal ve duygusal reaksiyonların etkisiyle olur. Ağrıyı ölçerken nesnel bir yöntem bulunmamaktadır. Akut ağrı ve kronik ağrı durumlarına bakıldığı zaman farklı yönlerden etkin şekilde farklar görülmektedir. Ağrınızı tedavi edecek doktorun akut ağrı ve kronik ağrıyı tedavi ederken bunların ayrımını yapacağı psiko-sosyal farklılıkları da gözden geçirmesi gerekir. Kronik ağrı konusu akut yumuşak doku hasarı ile karıştırılabilmektedir.

11.02.2020

Nöral terapi nedir? Nöral terapi nasıl uygulanır?

Nöral terapi; ağrı şikayetiyle başvuran hastalarda, otonom sinir sistemi bozuklukları olanlarda tedavi için etkili ve güçlü bir yöntemdir. Tedavide iyileşme mekanizmasını harekete geçiren bir enjeksiyon uygulanır. 19. yüzyılın başlarında yöntem oluşmaya başlamış ve gelişmiştir.

30.01.2020

Ayak bileği kıkırdak problemleri

Ayak bilek kıkırdak problemlerinin büyük bölümü travmaya bağlı gelişir. Bu travmanın en sık sebebi ise ayak bilek burkulmalarıdır. Klasik bir ayak bilek burkulması sonrasında, %95 oranla tama yakın iyileşme gerçekleşirken, geriye kalan bölümünde ise tekrarlayan burkulmalar veya kıkırdak problemlerine bağlı uzun süreli ağrılar ortaya çıkabilir.

4.10.2019

Neden magnezyumsuz olmuyor?

Sağlıklı bir beden magnezyumsuz yapamıyor. Kas ve sinir fonksiyonlarının korunması, kalp ritminin düzenlenmesi, kemik bütünlüğünün sürmesi, bağışıklık sisteminin güçlü kalması ve daha pek çok işlev için magnezyum şart.

17.09.2019

Anne sütü ağrıları azaltıyor

Son zamanlara kadar emzirmenin annenin ağrıları üzerine bir etki oluşturup oluşturmadığı bilinmemekteydi. Yeni yapılan araştırmalara göre sezaryen ameliyatı ile dünyaya gelen bebeklerini en az 2 ay süre ile emziren annelerde, 2 aydan daha az süre boyunca emziren annelere göre kalıcı ağrı yaşama ihtimali üç kat daha az olmaktadır. Burada anne, bebeğin yaşamına destek olurken kendisi de ağrılara karşı bedenini korumaya almaktadır.

11.04.2019

Kronik kasık ağrılarının teşhis ve tedavisi

Kadınlarımızın çoğu yaşadıkları ağrıları normalleştiriyor ve doktor kontrolüne gitmiyor. Maalesef sadece ülkemizde değil tüm dünyada bu bakış açısı mevcut. Oysaki çoğu zaman kronik kasık ağrılarımızın sebebini Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanına gidip muayene olarak bulabilir ve uzun süredir çektiğiniz ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

10.04.2019

Fazla Kilolarınızdan Mide Botoksu ile Kurtulmak Mümkün

Günümüzde diyet ve egzersizle kilo veremeyen aşırı kilolu hastaların etkinliği kanıtlanmış birçok cerrahi yöntemle fazla kilolarından kurtulması mümkün. Ancak sadece 15-20 dakikalık cerrahi olmayan bir işlemle zayıflamak ister miydiniz?

6.02.2019

Aşk hormonu (oksitosin) nedir?

Ağrı, insan oğlu var olduğundan beri onu etkileyen bazen çaresiz bırakan zararlı bir durum. Bir şekilde ağrı çekmeyen canlı yok gibidir. Ağrı kişiye has bir özelliktir. Her canlı kendi ağrısı ile baş başadır. Bilindiği gibi ağrı akut yani aniden oluşan genellikle bir doku hasarının söz konusu olan ağrı olarak bilinirken, kronik ağrı; geçmeyen süreklilik arz eden bir ağrı olarak tanımlanır ve ağrı sınıflaması bu iki eksen üzerinden detaylandırılır.

24.12.2018

Yumurta bir mucizedir

Yumurta müthiş bir besin. Sadece harika bir protein deposu falan da değil. Sağlıklı yağlardan, vitamin ve minerallerden, kolin benzeri mükemmel moleküllerden de çok zengin. Harika bir aminoasit içeriğine sahip. Protein deposu. Koenzim içeriği çok yüksek. Antioksidan yapılanması çok iyi. Bitmedi! Yumurtada harika kolajenler de var. Zarı tip2, beyazı ise tip 1, 3, 5 kolajen zengini. Detaylar için buyurun...

1.10.2018

Ne çektin be plaza insanı!

Güneşsiz, havasız ortamlar; tükenmiş, sancılı insanlar... Kronik ağrı ve yorgunluk sendromu ‘fibromiyalji’yi algoloji-ağrı uzmanı Prof. Dr. Can Eyigör’le konuştuk.

16.03.2018
Kadınlar dikkat Kemik sinsi sinsi erir

Kadınlar dikkat! Kemik sinsi sinsi erir!

Osteoporoz, halk arasındaki tabiriyle “kemik erimesi”, özellikle menopoz dönemindeki kadınların çok dikkat etmesi gereken bir konu. Neden mi?

19.02.2018

Ağrı dindirici 5 doğal yöntem

Kronik ağrı kesici ilaçlar enerjinizi mi düşürüyor? İlaç kullanmaktan hoşlanmıyorsanız, reçeteniz hazır. İşte mutlu, sağlıklı ve ağrısız bir hayat için en etkili çözümlerden 5 tanesi…

13.01.2018
Fibromiyalji nedir Fibramiyalji belirtileri-tedavisi

Fibromiyalji nedir? Fibramiyalji belirtileri-tedavisi

Fibromiyalji, yaşam kalitesini ciddi derecede bozan bir rahatsızlıktır. Fizyoterapist Marife Tüfekçi, ağrı çeken fibromiyalji hastalarına önerilerde bulundu.

25.09.2017