EKSTRA
MENÜ

Iraklı Kürtler

Iraklı Kürtler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Iraklı Kürtler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.312 Iraklı Kürtler haberi bulunmuştur.

Iraklı Kürtler Haberleri

Independent: Kürtler için büyük felaket

Independent: Kürtler için büyük felaket

İngiltere’de yayın yapan Independent gazetesinin Ortadoğu muhabiri Patrick Cockburn, peşmergenin Irak güçleri karşısında çekilmesini, ‘Kürtlerin tarihindeki en büyük felaketlerden biri’ olarak tanımladı.

18.10.2017Dünya
Sandığa gidiyor

Sandığa gidiyor

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, uyarılara rağmen bugün ‘bağımsızlık referandumu’ yapacaklarını ilan ederken Türkiye’nin sınırı kapatacağını ummadığını belirtti ve “Bunun her iki tarafa da bir faydası olmaz" dedi. Referandumun “sınırların belirlenmesi” anlamına gelmediğini söyleyen Barzani, “Bağdat’la diyalog ve müzakereler devam edecek” diye konuştu.

24.09.2017Dünya
Burası Guam, füze de olsa yavaş gelsin

Burası Guam, füze de olsa yavaş gelsin

Kuzey Kore’nin füze tehdidindeki Guam’ın yerlileri Chamorro’lar bir yanda Kim Jong Un ile uğraşırken diğer tarafta da ABD içinde kendi kültürlerini korumaya çalışıyor.

17.08.2017Dünya
Washington’dan DEAŞ notları: Rakka’dan sonra SDG ne olacak

Washington’dan DEAŞ notları: Rakka’dan sonra SDG ne olacak

ABD başkenti, geçen hafta üç gün boyunda DEAŞ ile Mücadele Koalisyonu’nun toplantılarına ev sahipliği yaptı. Türkiye, YPG’nin içinde yer aldığı SDG’den temsilcinin katılmayacağı yönünde garanti istedi. Büyükelçi Çorman, konferansta Türkiye’nin itirazlarını bir kez daha dile getirirken, Washington’da ‘DEAŞ kontrolündeki Rakka alındıktan sonra YPG ile işbirliğiniz ne olacak’ sorusuna yanıt verebilen yok.

15.07.2017Dünya
Kürtlerin bağımsızlık kararında Ankarayı gerecek Kerkük planı

Kürtler'in bağımsızlık kararında Ankara'yı gerecek Kerkük planı

Kuzey Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi bağımsızlık referandumu için tarihi belirledi. 25 Eylül 2017 tarihinde Kürtler sandık başına gidecekler. Kerkük'ün de listeye alınması ise kriz çıkaracak.

8.06.2017Dünya
The Times: Iraklı Kürtler sonbaharda referanduma hazırlanıyor

The Times: Iraklı Kürtler sonbaharda referanduma hazırlanıyor

İngiliz The Times gazetesi, bölgedeki üst düzey yetkililere dayandırdığı haberinde, Iraklı Kürtlerin sonbaharda bağımsızlık referandumuna hazırlandığını duyurdu. Referandumun Kerkük'ü de kapsayacağı ifade ediliyor.

8.05.2017Dünya
Kerkükteki bayrak gerilimi büyük krizin işareti

Kerkük'teki 'bayrak' gerilimi büyük krizin işareti

Kerkük Vilayet Meclisi'nin 28 Mart 2017'de Kerkük'te kamu kurumlarında Irak bayrağının yanına Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağının asılmasına ilişkin kararı Irak'la ilgilenenlerin dikkatinin en azından kısa bir süreliğine Musul'dan Kerkük'e dönmesine neden oldu. Ancak bugün Kerkük'te yaşananlar kısa süreli ve geçici bir gelişmenin ötesinde uzun vadede derin sorunlara dönüşebilecek bir sürecin ilk işaretleri olabilir. Bu nedenle Kerkük'teki bayrak meselesini daha geniş bir çerçeveden değerlendirmek gerekiyor.

29.03.2017Gündem
Trump’a yakın isimden mesajlar: Kürtler ABD için tampon güç

Trump’a yakın isimden mesajlar: Kürtler ABD için tampon güç

Hafta sonunda Roma her yıl düzenlenen Akdeniz Diyalogları toplantısına ev sahipliği yaptı. Suriye krizinin damga vurduğu toplantının Kerry, Lavrov, Mogherini, de Mistura gibi ağır topları vardı. En çok dikkat çeken konuşmacılardan biri de Trump yönetiminin Ortadoğu politikasını anlatması için davet edilen Mary Beth Long oldu. Long aslında Trump’ı reddeden Cumhuriyetçi müesses nizamın kalbinden çıkma bir isim. Yıllarca CIA’in operasyonlar bölümünde görev yapmış. Oğul Bush döneminde hem Rumsfeld hem de Gates’in savunma bakanlıkları sırasında yardımcılıklarını yaparak Pentagon’da kritik bir koltukta oturmuş. 2012’de Mitt Romney’nin kampanyasını yürütmüş. Trump’ın kampanyasına da son aylarda katılmış. Sadece ismi dışişleri bakan adayı olarak adı geçen Romney’le değil Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı atadığı General Michael Flynn ile de yakın çalışmış. Henüz yeni yönetimde resmi bir görevi yok ancak Amerikan basını kendisine teklif gittiğini yazdı. Trump’lı ABD’nin Türkiye için ne anlama geleceğini yorumlamasını istedim. Trump’ın bugüne kadar henüz söylemediklerine ışık tutan önemli tüyolar verdi.

4.12.2016Gündem
ABD Irak eski Büyükelçisi Halilzad: Allah’a şükür Türkiye, Irak’a girmedi

ABD Irak eski Büyükelçisi Halilzad: Allah’a şükür Türkiye, Irak’a girmedi

ABD'nin eski Irak Büyükelçisi Zalmay Halilzad, 2003 yılında hem İran, hem diğer komşu ülkelerin ABD’nin müdahalesinden sonra Irak’ın parçalanması ve Kürt devleti kurulmasından endişeleri olduğunu belirterek, "Bu konuşmaları Türkler ve İranlılar’dan duyduk. Irak’a müdahale etmeye karar verdiğimizde, Türkiye’yi Irak’a girmesi konusunda soğutmamız gerekiyordu. Allah’a şükürler olsun ki Türkiye, Kürdistan ve Irak’ın diğer bölgelerine girmedi" diye konuştu.

16.05.2016Gündem
#sabahkahvesi: Bugün başlarken bilmeniz gerekenler – 18.03.2016

#sabahkahvesi: Bugün başlarken bilmeniz gerekenler – 18.03.2016

Günün haberlerini Ertuğrul Özkök seçti...

17.03.2016Gündem
Merkel, El Abadiyle görüşecek

Merkel, El Abadi'yle görüşecek

Almanya Başbakanı Merkel, yarın Irak Başbakanı Haydar El Abadi'yle Berlin'de bir araya gelecek.

10.02.2016Dünya
Peşmergenin Şengal operasyonu hakkındaki tüm ayrıntılar

Peşmerge'nin Şengal operasyonu hakkındaki tüm ayrıntılar

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Peşmerge güçlerinin, Şengal (Sincar) kasabasını terör örgütü IŞİD'in elinden almak için başlattığı ABD destekli operasyon sürüyor. İşte tüm yönleriyle Peşmerge'nin Şengal operasyonu...

12.11.2015Dünya
ABD’den IŞİD’e 3-R’li savaş planı

ABD’den IŞİD’e 3-R’li savaş planı

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, ülkesinin IŞID’e karşı yeni mücadele taktiğini ‘3-R kampanyası’ diye tarif etti. Örgüte karşı yürütülen savaş bu üç unsur üzerinde odaklanacak. Bu ‘R’ler IŞİD’in Suriye’deki merkezi Rakka şehri, örgütün elinde olan Irak’ta Sünnilerin çoğunlukta olduğu El Enbar vilayetinin merkezi Ramadi ve Türkçe baskın anlamına gelen İngilizce “raid” kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor.

28.10.2015Dünya
Cemil Bayık: Ayrı bir devlet istemiyoruz

Cemil Bayık: Ayrı bir devlet istemiyoruz

İNGİLİZ Economist dergisi, bu haftaki sayısında Kürtleri konu ettiği geniş bir dosyaya yer verdi.

20.02.2015Dünya
Economist: Iraklı Kürtler bağımsızlık yolunda

Economist: Iraklı Kürtler bağımsızlık yolunda

İngiliz Economist dergisi, bu haftaki sayısında Kürtleri konu ettiği geniş bir dosyaya yer veriyor. Iraklı Kürtlerin bağımsızlık yolunda olduğunu belirten dergi, 'PKK'nın da rolünün değiştiği' yorumunu yapıyor.

20.02.2015Dünya
İbrahim Tatlıses 110 bin dolarlık zırhlı araç aldı

İbrahim Tatlıses 110 bin dolarlık zırhlı araç aldı

ABD’nin Miami kentine ameliyat olmak üzere giden İbrahim Tatlıses’in Miami’de 110 bin dolara satın aldığı sıfır kilometre 7 kişilik Cadillac Escalade ESV marka aracının zırhlı olduğu belirtildi. Tatlıses Cadillac’ı kullanması için güvenilir bir de Türk şoför tuttu.

7.02.2015Magazin
Kobani’deki Peşmerge değişecek iddiası

Kobani’deki Peşmerge değişecek iddiası

ABD’nin saldırıları, çatışmalar ve intihar saldırılarında 24 saatte Kobani’de 50 IŞİD teröristinin öldüğü bildirilirken, Suriyeli Kürtlere takviye için gelen Iraklı Peşmerge güçlerinin değiştirileceği açıklandı.

30.11.2014Dünya
ABD kaçak petrole savaş açtı

ABD kaçak petrole savaş açtı

Washington Yönetimi, IŞİD’in Türkiye bağlantılı petrol kaçakçılığını Kuzey Irak üzerinden yaptığını ilk kez açıkça söylerken, bundan sonra bu kaçaklığıkla ilişkili kişilere yaptırım uygulanacağını duyurdu. Cohen "Aracı, tüccar, rafine eden, taşıyan şirketler ve IŞİD petrolüyle ilişkili diğer herkes bilmeli ki, onları tespit etmede çok çalışıyoruz ve onları durdurmak için araçlara sahibiz" dedi.

23.10.2014Ekonomi
Peşmerge koridoru

Peşmerge koridoru

Kobani’de IŞİD’e karşı savaşan YPG’lilere silah desteği anlamında birkaç gündür başdöndürücü bir trafik yaşandı. ABD, Kobani’deki Kürtlere havadan Iraklı Kürtlerden temin edilen silahları attığını açıkladı. Türkiye ise topraklarından Iraklı Peşmergenin Kobani’ye geçmesine izin verdi.

20.10.2014Dünya
Kuzey Iraka Alman silahları yola çıktı

Kuzey Irak'a Alman silahları yola çıktı

Almanya'nın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) yollamayı kararlaştırdığı silah yardımı yola çıktı. Nakliye uçağında meydana gelen arıza, gecikmeye neden olmuştu.

25.09.2014Dünya
Irakta Kürtlerden hükümete şartlı destek

Irak'ta Kürtlerden hükümete şartlı destek

Irak Parlamentosu'nda 62 sandalyesi olan Kürtler, ilan edilen yeni hükümete şartlı olarak katılma kararı aldı. Kürtler, hükümetin ilk üç ayında taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda kabineden çekileceklerini duyurdular.

9.09.2014Dünya
Irak Meclisinden birlik hükümetine onay

Irak Meclisi'nden birlik hükümetine onay

Irak'ta, aylar süren siyasi krizin ardından Haydar El Abadi'nin kurduğu hükümet Meclis'ten güvenoyu aldı.

8.09.2014Dünya
IŞİD, bir peşmerge’nin başını kesti

IŞİD, bir 'peşmerge’nin başını kesti

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Kuzey Irak'ta çarpıştığı Kürt güçlere uyarı olarak, bir peşmergenin başının kesilme görüntülerini yayımladı.

29.08.2014Dünya
Mesut Barzaniden peşmergeye talimat: Teröristlere ve işbirlikçilerine acımayın

Mesut Barzani'den peşmergeye talimat: Teröristlere ve işbirlikçilerine acımayın

Irak Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani, IŞİD örgütüne karşı başta Musul olmak üzere birçok yerde savaşan peşmergelere yönelik yayınladığı talimatta, "Sivillerin can ve malının koruyun. Sivilleri ve teröristleri birbirinden ayırın. Ancak, teröristler ve işbirlikçilerine ise acımayın" dedi.

23.08.2014Dünya
Murat Özçelik: Irakta seyirciyiz

Murat Özçelik: Irak'ta seyirciyiz

Murat Özçelik kamuoyunun çok iyi bildiği büyükelçilerden biri olmadı hiç. Ancak yakın zamana kadar devletin tepe noktalarındakilerin iyi tanıdığı, güvendiği ve kritik dosyalarda birlikte çalıştığı bir isimdi. 2007-2011 arasında önce Irak özel temsilciliği, ardından Bağdat büyükelçiliği yaptı. Bu süreçte hem Iraklı Kürtlerle yakınlaşmanın, hem de Türkiye içinde başlatılacak Kürt açılımının altyapısını hazırlayan dar kadronun içinde yer aldı. İmralı’da başlayan görüşme sürecinin kamuoyuna açıklanmasından hemen önce, Kasım 2011’de Türkiye’nin ilk Kamu Güvenliği Müsteşarı olarak atandı. Ancak bu son görevi sadece 6 ay sürdü. Bağlı olduğu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile ters düştükleri yönündeki söylentiler uzun süre Ankara kulislerini meşgul etti. İki yıldır sessizliğini koruyor. Söyleşi teklifimi devletten ayrılığının perde arkasını değil Irak’ı konuşma koşuluyla kabul etti.

18.08.2014Gündem
Irak’taki Türkmenler de silah istedi

Irak’taki Türkmenler de silah istedi

Irak’ta Ezidiler, Hıristiyanlar ve Kürtler gibi IŞİD’in hedefleri arasında olan Türkmenler de bu terör örgütüne karşı kendilerine silah yardımı yapılmasını istedi. Irak Türkmen Cephesi (ITC) lideri Erşad Salihi daha önce Türkiye ziyaretlerinde, Irak’ın iç meselesini kendi iç dinamikleriyle çözmesi gerektiğini belirterek, ne Türkiye’den, ne de başka bir ülkeden silah isteyeceklerini söylemişti.

18.08.2014Dünya
IŞİDden kaçanlara 1600 TL

IŞİD'den kaçanlara 1600 TL

Irak’ta, IŞİD saldırısından kaçan ve zor koşullarda yaşam savaşı veren aileleri tespit çalışması yapan Kürt yönetiminin ilk aşamada her aileye 1 milyon dinar (1600 TL) yardımda bulunacağı belirtildi. Irak’ın Suriye sınırındaki Fiş Habur (Simelka) Sınır Kapısı’nda bir yıl arayla iki kez, insanlık trajedisi meydana geldi. Geçen yıl Suriye’nin Rojava bölgesinde IŞİD’in saldırısından kaçan Kürtlerin Irak’ın kuzeyine geçmekte kullandığı köprüyü, bu kez yine IŞİD’in Sincar’a saldırısı üzerine Suriye’ye kaçan Kürtler Irak’ın Kürt bölgesine geçmek için kullandı.

15.08.2014Dünya
Irak Başbakanı Maliki’den Kürtlere uyarı

Irak Başbakanı Maliki’den Kürtlere uyarı

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, Irak’taki son gelişmeleri değerlendirdiği televizyon konuşmasında, Irak ordusunun IŞİD tehdidi karşısında boşalttığı Kerkük gibi yerleri ele geçiren özerk Kürt yönetimini uyardı. Maliki, Bağdat hükümetine karşı mücadele eden aşiretlere ise IŞİD’e karşı birlikte hareket etme çağrısı yaparak, af teklif etti.

2.07.2014Dünya
Graham Fuller: Türkiye, Suriye politikasında hata yaptı

Graham Fuller: Türkiye, Suriye politikasında hata yaptı

Ortadoğu ve Kuzey Afrika coğrafyasındaki isyan dalgası, bölgenin siyasi ve toplumsal dokusunda büyük değişiklikler yarattı. Kimi ülkelerde, yıllarca bastırılan oluşumları yeniden canlandırdı, kimi ülkelerde de yeni siyasi akımlar başlattı.

20.06.2014Dünya
FT: Kürtler Yeni Ortadoğuda önemli bir aktör

FT: Kürtler Yeni Ortadoğu'da önemli bir aktör

Financial Times yazarı David Gardner, Mardin mahreçli yazısında IŞİD'in saldırısı sonrasında Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin Kerkük'ü alarak topraklarını üçte bir oranında genişlettiğine dikkat çekiyor.

18.06.2014Dünya
Salih Müslim: Suriyede özerk Kürt bölgesi kurmak istiyoruz

Salih Müslim: Suriye'de özerk Kürt bölgesi kurmak istiyoruz

PKK'nın Suriye uzantısı olarak bilinen Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) lideri Salih Müslim, federal Suriye oluşumu içinde özerk bir Kürt bölgesi kurmayı ümit ettiklerini söyledi.

2.12.2013Dünya
Irak Kürtleri, Diyarbakırı izledi

Irak Kürtleri, Diyarbakır'ı izledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Bazani'nin tarihi Diyarbakır buluşması, Erbil, Süleymaniye ve Duhok'ta geniş yankı uyandırdı.

16.11.2013Dünya
Nereden nereye

Nereden nereye

25 yıl önce ‘sığınan’ onlardı, 25 yıl sonra ‘sığınılan’ oldular.

21.08.2013Gündem
Rojava’da neler oluyor

Rojava’da neler oluyor

Suriye'nin kuzeyinde Kürtler ile İslamcılar çatışıyor, bombalar patlıyor, suikastlar düzenleniyor, katliam haberleri geliyor. PKK'nın Suriye kolu PYD sınıra bayrak çekerken diplomasi trafiği yoğunlaşıyor. 'Rojava'da neler olduğunu uzmanına sorduk.

8.08.2013Gündem
Talabani’nin halefi kim olacak

Talabani’nin halefi kim olacak

İngiliz Reuters ajansı Almanya’da tedavi gören 79 yaşındaki Irak Cumhurbaşkanı, Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) lideri Celal Talabani’nin yokluğunun, “eski” rakibi Barzani ailesini endişelendirdiğini yazdı.

4.03.2013Gündem
Petrol devlerinin umudu ‘Türkiye’

Petrol devlerinin umudu ‘Türkiye’

Washington’u, Türk-Amerikan ilişkilerini iyi bilen isimlerden CSIS Türkiye Projesi Direktörü Dr. Bülent Alirıza, Maliki-ABD ittifakının kolay kolay bozulmayacağı öngörüsünde bulunurken, Türkiye’nin ise Kuzey Irak’ın zengin kaynaklarına kayıtsız kalmayacağına kesin karar verdiğini vurguladı. Alirıza, “Kuzey Irak’taki petrol şirketleri, yeni boru hattı için lobiyi kendileri yapmıyorlar, bunu Türkiye’nin halletmesini bekliyorlar” diye konuştu.

31.01.2013Ekonomi

Yazar Sonuçları

Hangisi daha güzel? (5)

Dışişleri Bakanlığı’nda diplomat olarak görev gördüğüm 37 yıllık süre içinde yaptığım görevler, bulunduğum ülkeler ve şehirlerle ilgili bazı düşünce ve anılarımı aktarmaya başladığım yazı dizime bugün de devam ediyorum.

7.03.2019

Iraklı Kürtler için kadife boşanma seçeneği var mı?

IRAK’ın kuzeyinde yaşayan Kürtlerin -tek taraflı olarak- bağımsızlık için referanduma gitmeleri ve sandıktan yüksek bir oranla bu yönde bir karar çıkartmaları uluslararası alanda emsali çok sık görülen bir durum değil.

27.09.2017

Clinton ateşle oynuyor

Eski First Lady, eski Dışişleri Bakanı, ABD’nin yeni başkan adayı…

11.10.2016

Türkiye’nin fotoğraf “Depo”su

Türkiye’de yüzlerce foto muhabirini tek bir çatı altında toplamayı başaran kolektif fotoğraf ajansı Depo Photos, arşivinde Türkiye’nin yakın tarihine tanıklık eden kareleri barındırıyor.

28.09.2015

Sınır ötesi riskler

TÜRKİYE günlerdir Suriye’ye yapılabilecek askeri bir operasyon ya da sınırda güvenli bölge oluşturulma olasılığını konuşuyor.

5.07.2015

Süleymaniye Notları: IŞİD’in ömrü, İran, Türkiye, vs…

Uluslararası sorunların ele alındığı geniş katılımlı toplantıların en verimli yanlarından biri, toplantı salonunda gün boyu düzenlenen panellerde konuşulanlar olduğu kadar, hatta ondan daha da çok, “kulisler”dir.

13.03.2015

Irak’ta bağımsız Kürt devletine doğru

IRAK ve Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün 11 Haziran’da Musul’u ele geçirmesinin en önemli sonuçlarından biri, Ortadoğu’nun altüst olan jeopolitiği içinde Irak’ta bağımsız bir Kürt devletinin kurulması düşüncesini uluslararası politikanın gündemine iyice yerleştirmiş olmasıdır.

30.06.2014

Erdoğan’ın hassas Kerkük sınavı

“KERKÜK’te oldubitti peşinde koşanlara bu uyarıyı bugünden yapmak zorundayım” diye seslendi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 9 Ocak 2007 tarihinde AK Parti grubuna konuşurken.

26.06.2014

Irak’taki mezhep savaşının ilk sonuçları

IRAK ve Şam İslam Devleti” (IŞİD) örgütünün ülkenin kuzeyinden ortasına doğru çok geniş bir coğrafyada egemenliğini kurmasıyla birlikte, yalnızca Irak içindeki değil bütün Ortadoğu’daki güç dengelerinin altüst olduğunu, bunun sonucu bölgedeki bütün ittifakların yeni baştan şekilleneceğini söyleyebiliriz.

18.06.2014

Türk milleti Anayasada kaldı

BÜTÜN riskleri alarak şimdiden açıkça ilan ediyorum.

22.04.2013