EKSTRA
MENÜ

Gripten Korunma Yolları

Gripten Korunma Yolları ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Gripten Korunma Yolları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 54 Gripten Korunma Yolları haberi bulunmuştur.

Gripten Korunma Yolları Haberleri

Kış Reçetesi: Gripten Koruyan Besinler

Kış Reçetesi: Gripten Koruyan Besinler

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, yaz sebzelerinin kışın tüketilmemesi gerektiğini söyleyerek, bağışıklık sistemini güçlendirmek için lahana, brokoli, karnabahar, kereviz, turp, ev turşusu, soğan ve karnabahar yenmesini önerdi, gripten koruyan besinleri anlattı.

21.10.2019İyi Yaşam
Grip aşısı eylül ekimde olunmalı

Grip aşısı eylül ekimde olunmalı

Grip aşısının yüzde 90'lara varan oranlarda grip enfeksiyonunu önlemeye yaradığını belirten Opr. Dr. Onur Uysal, "Gripten korunmada en etkili yöntemlerden biri grip aşısı. Grip aşısı yaklaşık 2 hafta içinde etki eder. Bu yüzden eylül ve ekim aylarında aşılanmakta fayda vardır" dedi.

14.10.2019Sağlık
Gribin Şifası Aşıda Değil, Doğada

'Gribin Şifası Aşıda Değil, Doğada'

Kış mevsimi yaklaşırken özellikle çocuklar arasında hızla yayılan grip virüsüne karşı grip aşısı yaptırmanın koruyucu olmadığına, hatta ciddi yan etkileri bulunduğuna dikkat çeken Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, gripten korunmak için şifanın aşıda değil, doğada olduğuna dikkat çekiyor.

18.09.2019İyi Yaşam
Grip Ölüme Neden Olabilir

Grip Ölüme Neden Olabilir!

Mevsimsel gribin dünyanın her yerinde dolaşan influenza virüslerinin neden olduğu akut bir solunum yolu enfeksiyonu olduğunu söyleyen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Çağrı Jorayev, gribin özellikle yüksek risk altındaki kişilerde ağır hastalıklara veya ölüme neden olabildiğini belirtti.

16.09.2019İyi Yaşam
Gebelikte grip zatürreye dönüşmesin

Gebelikte grip zatürreye dönüşmesin

Türkiye, ülke genelinde sert geçen kış aylarının etkisiyle grip salgınıyla boğuşuyor. Hastaneler ağır gribe yakalanmış her yaştan hastayla dolup taşarken hamileler, çocuklar, ileri yaştakiler ve kronik hastalığı olanlar gribe karşı daha savunmasız durumda bulunuyor.

Gripten Korunmanın Yöntemi Elleri Yıkamak

Gripten Korunmanın Yöntemi Elleri Yıkamak

Etrafınıza şöyle bir bakın. Herkes ya öksürüyor ya boğazı ağrıyor ya da hapşırıyor. Yüksek ihtimalle bu belirtilere halsizlik sorunu da eşlik ediyor. Böyle olunca akla gelen ilk hastalık grip oluyor. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Zehra Çağla Karakoç, gripten korunmanın temel yolunun elleri yıkamak olduğunu anlattı.

Gripten korunmanın en etkili yolları

Gripten korunmanın en etkili yolları

Nezle ve grip gibi enfeksiyonlarında artışın yaşandığı bu günlerde salgınlardan etkilenmemek için bazı önlemler alınabilir. İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ali Kemal Özkan gripten korunmanın en etkili yollarını anlatıyor.

24.10.2018Sağlık
Grip aşısı ne zaman yapılır

Grip aşısı ne zaman yapılır?

Grip aşısı ne zaman yapılır sorusunun yanıtı yüz binlerce vatandaş tarafından merak dilen konular arasında yer almaya başladı. Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte gribe karşı korunmak isteyen vatandaşlar, grip aşılarının hangi tarihlerde yapılacağını sorguluyor. Peki, grip aşısı ne zaman yapılır?

12.09.2018Sağlık
Yiyin İçin, Gribe Karşı Güçlenin

Yiyin İçin, Gribe Karşı Güçlenin

Grip derdinin tek devası dinlenmek mi? Vücudu güçlü tutmak, gribe karşı korur mu?C ve A vitamini gribe karşı etkili mi? Grip, hangi gıdalara karşı etkisiz kalıyor? Probiyotikler ve prebiyotiklerin gribe karşı rolü ne? Diyetisyen Emre Uzun, bu soruları yanıtladı ve en önemli hamlenin bağışıklık sistemini güçlendirmek olduğuna işaret etti.

Grip aşısı yaptırmanın tam zamanı

Grip aşısı yaptırmanın tam zamanı

Uzmanlar grip aşısı ne zaman yaptırılmalı sorusuna cevap verdi, "Şu anda aşının tam zamanı. Solunum yolu ve akciğer hastaları, kanser tedavisi görenler, steroid tedavisi görenler gibi hastaların da aşılanması gerekiyor. Ayrıca gebeler, obezler ve sigara içenlerin mutlaka aşılanması gerekiyor."

28.09.2016Sağlık
Bebeği gripten korumanın yolları

Bebeği gripten korumanın yolları

Bebeklerde grip nasıl tedavi edilir? Bebeği gripten korumak için ne yapmak gerekir? Lohusalık döneminde grip olduğunuzda bebeği emzirebilir misiniz yoksa grip emzirme yoluyla anneden bebeğe geçer mi? Tüm sorularımıza konunun uzmanları yanıt veriyor.

Gripten korunma yolları ve grip aşısı

Gripten korunma yolları ve grip aşısı

Gripte hastalıktan korunmak için önlem almak çok önemlidir!

21.01.2016Sağlık
Domuz gribinden korunmanın 10 yolu

Domuz gribinden korunmanın 10 yolu

Domuz gribi hızla yayılırken savunmasız kalmayın!

8.01.2016Sağlık
Türk TORAKS Derneğinden grip uyarısı

Türk TORAKS Derneği'nden grip uyarısı

Gribin çok sayıda insanı etkileyen salgınlara yol açabilen bir hastalık olduğuna vurgu yapan Türk Toraks Derneği, hastalığın kontrol altına alınmasında önemli rol oynayan kişisel korunma önlemlerine dikkat çekti.

7.01.2016Sağlık
10 altın kural ile gripten korunun

10 altın kural ile gripten korunun!

Bu kurallar ile bağışıklık sisteminizi güçlendirip gripten korunun!

4.12.2015Sağlık
Gribe yakalanmamak için 4 altın öneri

Gribe yakalanmamak için 4 altın öneri

Gribin beraberinde birçok hastalığı tetiklediğini biliyor muydunuz?

19.11.2015Sağlık
Gribe düşman yiyecekler

Gribe düşman yiyecekler

Grip sezonu öncesi bu uyarıları dikkate alın!

14.10.2015Sağlık
Gribe antibiyotikle karşı koymaya çalışmayın

Gribe antibiyotikle karşı koymaya çalışmayın

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Başkanı Ayşe Filiz Koşar, grip vakalarında bilinçsiz ilaç kullanımına dikkati çekerek, "Herhangi bir antibiyotik, grip için çok etkili değil. Halk arasında en sık yapılan yanlışlardan biri de gribe karşı antibiyotik kullanmaktır" dedi.

25.03.2015Sağlık
Gripten Korunma Yolları

Gripten Korunma Yolları

CNN Sağlık'tan Dr. Jennifer Shu, çocuklarınızı gripten korumanın 5 yolunu anlatıyor.

13.11.2013Diğer Videolar
Gribe iyi gelen meyve suları

Gribe iyi gelen meyve suları!

Hava değişimi yaşanan bu günlerde gribal enfeksiyonlardan korunmak için günlük olarak meyve ve meyve suyu tüketmek gerekiyor...

Hamileyken Gripten Korunma Yolları

Hamileyken Gripten Korunma Yolları

Kadınların çoğu dokuz aylık gebelikleri döneminde en az 1 kez gribe yakalanıyor.

Sonbahar ve kış aylarında sık görülen zatürreye dikkat Korunmak için...

Sonbahar ve kış aylarında sık görülen zatürreye dikkat! Korunmak için...

Akciğerlerin mikrobik iltihaplanması sonucu oluşan Zatürre (Pnömoni) hastalığı özellikle sonbahar ve kış aylarında görülen çok ciddi bir enfeksiyondur. Zatürreden korunmak için bağışıklık sisteminin en iyi düzeyde tutulması gerektiğini belirten İç Hastalıkları, Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım Torasik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Turgay Çelikel, hastalıkla ilgili önemli uyarılarda bulundu.

6.11.2020Sağlık
Grip ve nezleden nasıl korunabiliriz

Grip ve nezleden nasıl korunabiliriz?

Sonbaharda meydana gelen ısı değişimi, yeni mevsime uyum sağlayabilmeleri için tüm canlılarda bazı değişikliklere yol açıyor. Ağaçların yaprak dökmesi gibi insan vücudunda da mevsimsel dönüşüme hazırlık sırasında bağışıklık sisteminde zayıflamalar olabiliyor. Aynı zamanda havanın serinlemesi ile nezleye ve gribe yol açan virüslerin sayısının arttığına da dikkat çeken İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yaser Süleymanoğlu, gripten korunmanın 10 etkili yolunu anlattı.

5.11.2020Sağlık
Önümüzdeki kış mevsimine dikkat Aynı anda hem grip hem de koronavirüs tehlikesi

Önümüzdeki kış mevsimine dikkat! Aynı anda hem grip hem de koronavirüs tehlikesi

Her öksürük ya da boğaz ağrısı, koronavirüs belirtisi değil! Bu belirtiler gribe de işaret ediyor olabilir. Peki, koronavirüsü gripten nasıl ayırt ederiz? Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, “Önümüzdeki kış mevsiminde çok sayıda benzer vaka göreceğimiz tahmin ediliyor ama iki hastalığı birlikte geçirecek vakalar olmasından da endişe duyuluyor” dedi ve konuyla ilgili merak edilenleri yanıtladı.

3.09.2020Sağlık
Kış hastalıkları ve korunma yolları

Kış hastalıkları ve korunma yolları

Kış aylarında soğuk ve yağışlı günler ile birlikte; gribal enfeksiyon, soğuk algınlığı, bronşit ve zatürre gibi rahatsızlıkların görülme sıklığı artıyor. İç Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Erhan Aslanhan, kış hastalıkları ve korunma yolları hakkında bilgi verdi.

6.01.2020İyi Yaşam
Mutlaka korunun

Mutlaka korunun

Hava sıcaklık değerlerinin gün boyunca değiştiği mevsim geçişlerinin en sık karşılaşılan hastalığı grip, doğru tedavi edilmezse sinüzit, orta kulak iltihabı gibi önemli sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

27.10.2013Sağlık
Yaz ortasında hasta olunur mu demeyin

'Yaz ortasında hasta olunur mu' demeyin

Hava sıcaklıkları her ne kadar yüksek seyretse de çevremizde tıpkı kışın olduğu gibi aksırıp, öksüren ya da ateş, halsizlik ve kas ağrılarından şikayet eden pek çok kişiye rastlıyoruz.

100 kişiden 30u domuz gribi

100 kişiden 30'u domuz gribi

Türkiye'de domuz gribine ilişkin her 100 kişiden 30'unda salgının öngörüldüğü ve aşısının yan etkilerinin abartıldığı belirtildi.

12.11.2009Gündem
Domuz gribine karşı okulda alınması gereken önlemler

Domuz gribine karşı okulda alınması gereken önlemler

Domuz gribine karşı dezenfekte çalışmaları yapılması amacıyla okullarda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile birleştirilerek uzatılan tatil yarın sona ererken, Sağlık Bakanlığı, okullarda alınabilecek önlemler çerçevesinde sınıfların, öğretmen odalarının ve diğer odaların hava akımını sağlayacak şekilde sık sık havalandırılmasını önerdi.

1.11.2009Kelebek
2008-2009 grip sezonu açıldı ama Türkler gripten korkmuyor

2008-2009 grip sezonu açıldı ama Türkler gripten korkmuyor

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, 65 yaş üstündekilerin yanı sıra, astım, diyabet, kalp, damar gibi kronik hastalığı olanlar ile bağışıklığı azalmış bireylerin gribe karşı aşılanması gerekiyor. Örgüt, 2010 yılı itibariyle, her ülkede 65 yaş üstündekilerin en azından yüzde 75’inin aşılanmasını hedefliyor. İngiltere, örgütün hedefini geçen tek ülke.

24.10.2008Kelebek
Grip aşısı için hala zaman var

Grip aşısı için hala zaman var

ÇUKUROVA Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Muhsin Akbaba, kişinin gribe karşı bağışıklık kazanmasını ve yakalandığında hastalığı hafif atlatmasını sağlayan grip aşısının şubat ayına kadar yaptırılabileceğini söyledi.

13.12.2007Sağlık
7 hastalık ve korunma yolları

7 hastalık ve korunma yolları

Sonbahar mevsimiyle beraber hava sıcaklığında oluşan ani değişimler vücut direncimizi kırıyor...

Yazar Sonuçları

Hayır Grip Olmuyorum

Mevsim değişikliğinin ilk yansımalarından hastalıklar her mevsim geçişinde olduğu gibi çoktan aramıza sızmaya başladılar.

6.11.2019
Grip ve nezleden nasıl korunuruz

Grip ve nezleden nasıl korunuruz?

Kış aylarında grip ve nezleye karşı kendimizi nasıl korumalıyız? Grip ve nezle birbirinden farklı mıdır? Gribe karşı hangi önlemleri almalıyız?

13.02.2019

Grip sezonu devam ediyor

Geçtiğimiz hafta Amerika’dan giderek yayılan griple ilgili haberler geldi. Bazı hastanelerde hastalara acil servis koridorları ya da çadırlarda bakıldığı açıklandı. Durumdan endişe duyan ülkedeki sağlık otoriteleri de her zamankinden daha ağır hasta eden ve salgın yapan virüsün(H3N2) mutasyon geçirmiş olabileceğini söyledi. Bir kez daha gördük ki grip virüsleri kolay ve sık değişim geçirebiliyor.

19.02.2018

Grip aşısı olmayı unutmayın

Çoğumuz havalardaki garipliğin farkındayız. Sıcak mı, soğuk mu belli olmayan, kıyafetimizi havaya göre ayarlayamayacağımız tuhaf bir iklim yaşıyoruz.

20.11.2016

Seyahatten griple dönmeyin

Geçen hafta başında, iki hacı adayı Suudi Arabistan’da domuz gribine yakalandı. Önceki yıl, iyice anlaşılana kadar korkulu aylar yaşatan domuz gribinin bu sezon da görülmesi bekleniyordu.

5.12.2010