GeriSağlık Gribe yakalanmamak için 4 altın öneri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gribe yakalanmamak için 4 altın öneri

Gribe yakalanmamak için 4 altın öneri
Abone Olgoogle-news

Gribin beraberinde birçok hastalığı tetiklediğini biliyor muydunuz?

Kış mevsiminin kapıya gelmesi birçok hastalığa davetiye çıkartırken, özellikle çocukların ve yaşlıların bu mevsimde daha dikkatli olmaları gerekir. Muhtemel bir grip salgınından korunmanın yolu, öncelikle bağışıklık sistemini güçlendirmek ve uyku düzenine dikkat etmekten geçer.

1- NEZLE VE GRİBİ BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYIN

Gribe yakalanmamak için 4 altın öneri

Viral nedenlerle oluşan hastalıklar olsa da gribi, nezle ya da soğuk algınlığından ayrı tutmak gerekir. Nezle ve gripte ortak olan belirtiler burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ve baş ağrısı, halsizlik, kas-eklem ağrıları, gözlerde sulanma ve ateştir. Nezleden farklı olarak gripte, ateşin yüksekliği ve yakınmaların daha şiddetli hali görülür.

2- GRİP VE ZATURRE BİRLEŞİMİNİN YAŞANMAMASINA DİKKAT EDİN

Gribe yakalanmamak için 4 altın öneri

Grip Kasım-Mart ayları arasında daha yaygın olmak üzere tüm yıl boyunca önemli sağlık sorunu olarak karşımıza çıkar. Genç ve sağlıklı bireylerde çok önemli bir sorun oluşturmazken, yaşlılarda, kronik hastalığı olanlarda ve bebeklerde ise hayatı tehdit edebilir. Belirtiler, virüsün alınmasından 1-4 gün sonra başlar ve genellikle 1 hafta içinde de kendiliğinden düzelebilir. Gribi önemli hale getiren, bağışıklık mekanizmasının da zayıflamasına bağlı, ek olarak gelişebilecek zatürre, kronik bronşitin alevlenmesi, kulak iltihapları gibi diğer enfeksiyon hastalıklarının tabloya katılmasıdır.

3- GRİP DEYİP GEÇMEYİN

Gribe yakalanmamak için 4 altın öneri

Grip her yıl çok fazla insanın ciddi olarak hastalanmasına neden oluyor. Dünya genelinde bu hastalık mevsimsel ve yaygın olarak her yıl görülür. Ülkemizde gribin etkilerini azaltmak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından özel programlar yürütülerek grip hastalığının ülkemizdeki tipleri, yaygınlığı ve etkisi izlenmektedir. Elde edilen göstergelere göre 2015-2016 grip mevsiminin içerisinde bulunduğumuz haftaları itibariyle ülkemizde grip yavaş olarak başlamaktadır. Her ne kadar ülkemizde grip hastalığına dair olağan dışı bir durum oluşmamış olsa da yılın bu mevsiminde bazı önlemler almak hem sizin için hem de yakınınızdakiler için önemlidir.

4- GRİP AŞISI YAPTIRMAYI UNUTMAYIN

Gribe yakalanmamak için 4 altın öneri

Grip sezonunda diyabet hastalarında ölüm oranı yüzde 5 -15 artmaktadır. Salgın sırasında astım nedenli ölüm oranları yüzde 19-46 artmaktadır. Salgın sırasında kalp hastalığına bağlı ölüm oranları yüzde 1,8 oranında artmaktadır. Gribe karşı alınacak en büyük önlemler ise başta hasta kişiler ile yakın temastan kaçınmalıdır. Hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas sınırlandırılmalıdır. Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağız kağıt mendille kapatılmalı ve kullanılan kağıt mendil çöp kutusuna atılmalıdır. Sabun ve su ile eller sık sık yıkanmalıdır. Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınmalıdır. Yüzeyler sık sık temizlenmelidir. Risk gruplarına grip aşısı uygulanmalıdır.

İHA

GRİP Mİ YOKSA NEZLE Mİ?

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle