MENÜ

Grip Belirtileri

Grip Belirtileri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Grip Belirtileri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 854 Grip Belirtileri haberi bulunmuştur.

Grip Belirtileri Haberleri

Grip aşısı gripten ne kadar koruyor

Grip aşısı gripten ne kadar koruyor?

Grip influenza virüsünün neden olduğu, bulaşıcı bir hastalık olduğuna dikkat çeken İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kemal Yıldız, “Hastalık semptomları virüsün vücuda girmesinden 1-3 gün sonra başlar. Aşı vücutta antikor oluşumunu sağlayarak yüzde 80 koruyuculuk sağlamaktadır. Grip aşısı grip mevsimi boyunca yapılabilir. Aşı, yapıldığı grip sezonu için etkili olmaktadır” dedi.

24.09.2020Sağlık
Grip aşısı vücutta koruyuculuk sağlar mı

Grip aşısı vücutta koruyuculuk sağlar mı?

Grip influenza virüsünün neden olduğu, bulaşıcı bir hastalık olduğuna dikkat çeken İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kemal Yıldız, hastalık semptomları virüsün vücuda girmesinden 1-3 gün sonra başlar. Aşı vücutta antikor oluşumunu sağlayarak yüzde 80 koruyuculuk sağlamaktadır. Grip aşısı grip mevsimi boyunca yapılabilir. Aşı, yapıldığı grip sezonu için etkili olmaktadır dedi.

24.09.2020Sağlık
Mevsimsel grip nedir, belirtileri nelerdir

Mevsimsel grip nedir, belirtileri nelerdir?

Grip influenza virüsünün neden olduğu, genellikle yıl içerisinde sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başına kadar olan dönemde daha sık görülen oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Toplumun özelliklerine göre her yıl belirli sayıda insanı etkiler ve hastalandırır. Bu nedenle her yıl sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başı arasında beklenen sayıda kişide görülen bu hastalık mevsimsel grip olarak ifade edilmektedir.

17.09.2020Sağlık
Koronavirüsü yenen doktor: Ne çektiğimi insanlar görse kurallara uyarlardı

Koronavirüsü yenen doktor: Ne çektiğimi insanlar görse kurallara uyarlardı

Tokat'ta koronavirüsü yenen uzman doktor Orhan Yıldız, yeniden görevine başladı. Testi pozitif çıktıktan sonra evinde tedavisine başlanan ve sürecin 10'uncu gününde sağlığına kavuşan Yıldız, "Bu hastalıkta çektiklerimi insanlar görse kesinlikle maske ve sosyal mesafe kurallarına uyarlardı" dedi.

26.08.2020Gündem
Bilim Kurulu Üyesi Yamanel: Okulların ertelenmesi kararı doğru

Bilim Kurulu Üyesi Yamanel: Okulların ertelenmesi kararı doğru

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, "Bu vaka sayılarıyla okulların açılması biraz zordu. Bu nedenle alınan karar bence çok doğru. Tabi ki bir ay sonra da yine vaka sayılarının değerlendirilmesi söz konusu olacaktır. Buna göre karar alınacaktır. Kararlar anlık olarak değişebiliyor. Çünkü çok dinamik bir süreç" dedi.

15.08.2020Eğitim
Bilim Kurulu Üyesi Yamanelden dikkat çeken açıklamalar

Bilim Kurulu Üyesi Yamanel'den dikkat çeken açıklamalar

SAĞLIK Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, "Bu vaka sayılarıyla okulların açılması biraz zordu. Bu nedenle alınan karar bence çok doğru. Tabi ki bir ay sonra da yine vaka sayılarının değerlendirilmesi söz konusu olacaktır. Buna göre karar alınacaktır. Kararlar anlık olarak değişebiliyor. Çünkü çok dinamik bir süreç" dedi.

15.08.2020Gündem
Gripten nasıl korunulur, grip belirtileri nasıl anlaşılır İnfluenza nedir

Gripten nasıl korunulur, grip belirtileri nasıl anlaşılır? İnfluenza nedir

Hastalıktan korunmada en etkili yöntem grip aşısıdır. Etkin ve güvenli aşılar tüm dünyada 60 yıldan uzun süredir kullanılmaktadır. Hastalığın en bilinen ismi olan ''Grip'' kelimesi Galya yerlilerinin dilinde bulaşmak manasına gelen ''Gripan'' kelimesinden köken almaktadır. Hastalığın tıbbi yazındaki adı olan ''İnfluenza'' kelimesi ise İtalyancada ''yıldızlardan gelen gizli kuvvet'' manasına gelen bir kelimeden türemiştir. Hastalığa halk tarafından ''Paçavra Hastalığı'' gibi isimler de verilmiştir.

21.05.2020Gündem
Koronavirüsü yenen 7 sağlık çalışanı immün plazma bağışı yaptı

Koronavirüsü yenen 7 sağlık çalışanı immün plazma bağışı yaptı

RİZE'de koronavirüsü yenen aralarında doktorların da bulunduğu 7 sağlık çalışanı immün plazma bağışında bulundu.

9.05.2020Gündem
3 adımda korona teşhisi

3 adımda korona teşhisi

Dünya genelinde salgın ilanıyla birlikte koronavirüs paniği de had safhaya ulaştı. Peki koronavirüs nasıl teşhis ediliyor, hastaneye şüpheli bir vaka geldiğinde nasıl bir yol izleniyor? İşte adım adım koronavirüs teşhisi...

13.03.2020Gündem
İranda Ulusal Kriz Yönetim Kurumu Başkanı da koronavirüse yakalandı

İran'da Ulusal Kriz Yönetim Kurumu Başkanı da koronavirüse yakalandı

İran Ulusal Kriz Yönetim Kurumu Başkanı İsmail Neccar'ın da yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandığı açıklandı.

9.03.2020Dünya
İtalya ve Güney Korede koronavirüs vakalarında artış

İtalya ve Güney Kore'de koronavirüs vakalarında artış

İtalya'da hafta sonu 16 kişide daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edildiği bildirildi. Vaka sayısı İtalya'da 152, Güney Kore'de 833'e çıktı.

24.02.2020Dünya
Korkulan yaşanmadı

Korkulan yaşanmadı

6 yaşındaki Çinli turist M.Y.’deki belirtiler korkuttu. İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde kırmızı alarm verildi. Ancak paniğe formdaki ‘yanlış işaretleme’nin neden olduğu ortaya çıktı.

1.02.2020Gündem
Vücut Direncini Yükselten Besinler

Vücut Direncini Yükselten Besinler

Vücut direncini yüksek tutmak ve gribe karşı savunma kalkanı oluşturmak için yenilen gıdalara dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Tuğba Küçük, gribe kalkan olan gıdaları açıkladı.

Sinüzite ne iyi gelir, sinüzit nasıl geçer Evde bitkisel çözümler ve doğal yöntemler

Sinüzite ne iyi gelir, sinüzit nasıl geçer? Evde bitkisel çözümler ve doğal yöntemler

Her mevsimde görülse de en çok kış aylarında ortaya çıkan ve genellikle burun- geniz akıntısı ile kendisini belli eden sinüzit, tedavi edilmediği takdirde kişilerin günlük yaşam kalitesini düşürüyor. Sinüs boşluklarının iltihaplanması olarak tanımlanan sinüzite evde uygulayacağınız bazı yöntemler iyi gelebilir. Peki, sinüzite ne iyi gelir, sinüzit nasıl geçer? İşte, sinüzit hastalığı ve tedavisi hakkında detaylar.

8.12.2019Sağlık
Grip tedavisi nasıl yapılır Grip aşısı gripten ne kadar korur

Grip tedavisi nasıl yapılır? Grip aşısı gripten ne kadar korur?

“Grip aşısı kimlere yapılıyor?” , “Grip aşısının yan etkileri var mı?” , “Aşıya rağmen grip olunur mu?” gibi soruların yanıtları aşı yaptırmak isteyen kişiler tarafından merak ediliyor. Doç. Dr. Elif Hakko, grip ve grip aşısıyla ilgili sıkça sorulan soruları cevapladı.

3.12.2019Sağlık
Nevzat Demirde olağanüstü hal

Nevzat Demir'de olağanüstü hal

Beşiktaş Teknik Direktörü Abdullah Avcı, teknik heyet ve futbolculardan Güven Yalçın’ın maça çıkamayacak derecede solunum yolu enfeksiyonu yaşaması, yine futbolculardan Umut Nayır ile Caner Erkin’in de grip belirtileri göstererek yatağa düşmeleri siyah beyazlı yönetimi harekete geçirdi.

18.11.2019Futbol
Grip nasıl geçer Grip belirtileri nelerdir

Grip nasıl geçer? Grip belirtileri nelerdir?

Grip hastalığı nasıl geçer ve grip hastalığının belirtileri nedir sorularının cevapları kış aylarına yaklaştığımız bu mevsimde vatandaşlar tarafından cevabı merak edilen sorular arasında yer alıyor. Grip influenza adı verilen virüs tarafından meydana getirilen; 39 derece ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkan bir mevsim hastalığıdır.

12.11.2019Sağlık
Grip aşısı çıktı mı Grip aşısı ne zaman yaptırılır

Grip aşısı çıktı mı? Grip aşısı ne zaman yaptırılır?

Hastalık evresine girmek istemeyen vatandaşların yaptırmak istediği grip aşısı, eczanelerden temin edilebilecek. Peki, grip aşısı ne zaman yaptırılır? İşte, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarıyla grip aşısı çıktı mı sorusunun cevabı ve grip aşısı hakkında merak edilen bazı bilgiler

31.10.2019Ekonomi
Grip aşısı ne zaman yapılır Grip aşıları ne zaman dağıtılacak

Grip aşısı ne zaman yapılır? Grip aşıları ne zaman dağıtılacak?

Kış aylarının gelmesiyle beraber, nefes, öksürük, hapşırma ile bulaşan soğuk algınlığı ve grip kendisini göstermeye başladı. Özellikle kapalı alanlarda daha hızlı buluşan gribe karşı yapılacak olan aşı, 65 yaş üstü bireyler, solunum yolu ve akciğer hastaları, kanser tedavisi gören kişiler için büyük önem taşıyor. Peki, grip aşısı ne zaman yapılır? Grip aşıları ne zaman dağıtılacak? İşte, o konu hakkında bilgiler.

22.10.2019Sağlık
Grip Belirtileri Nelerdir Grip ile Soğuk Algınlığının Farkı Nedir

Grip Belirtileri Nelerdir? Grip ile Soğuk Algınlığının Farkı Nedir?

Kış aylarına doğru yaklaştığımız bu zaman dilimde vatandaşlar Grip hastalığının belirtilerini ve bu hastalığın soğuk algınlığı ile olan farklarını merak ediyorlar. Peki grip hastalığının belirtileri nelerdir ve grip hastalığı ile soğuk algınlığı arasındaki fark nedir?

10.10.2019Sağlık
Grip aşısı ne zaman yapılır Kimler grip aşısı olmalı

Grip aşısı ne zaman yapılır? Kimler grip aşısı olmalı?

Havaların soğuması ve ekim ayının gelmesi grip vakalarını artırdı. Uzmanlar vatandaşları enfeksiyon hastalıklarına karşı savunmasız bırakan grip konusunda uyararak aşı yaptırmaları önerisinde bulunuyor. Öte yandan her yıl 250-500 bin kişi grip ve komplikasyonları nedeniyle ölüyor. Peki, grip aşısı ne zaman yaptırılır? Kimler grip aşısı olmalı?

8.10.2019Sağlık
Yumurta Alerjisi Olanlar Grip Aşısına Dikkat

Yumurta Alerjisi Olanlar Grip Aşısına Dikkat

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Neşat Bozkurtgil, Ekim ayı sonu itibariyle özellikle risk grubundaki kişilerin grip aşısı yaptırması gerektiğini belirtti. Aşının gripten koruyan en etkili yöntem olduğunun altını çizen Bozkurtgil, yumurta alerjisi olan kişileri ise uyardı.

Grip hastalığı nedir, Gripten nasıl korunulur

Grip hastalığı nedir, Gripten nasıl korunulur?

Grip influenza adı verilen virüs tarafından meydana getirilen; 39 derece ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkan bir mevsim hastalığıdır. Grip kış aylarında yaklaşık 6-8 hafta kadar etkili olur. Etken influenza virüsü A, B, ve C tiplerine sahiptir. C tipi insanlarda hastalık yapmaz. İnfluenza A, daha hafif seyreder. Tip B ise daha çok çocukları etkiler. Grip virüsü bazı yıllarda büyük salgınlar yapabilir. Hastalığın bulaşma yolu hasta insanların solunum salgılarının sağlam insanlara bulaşması şeklindedir. Hastalığın kuluçka süresi 1-3 gündür. Peki Grip hastalığından nasıl korunulur?

24.09.2019Sağlık
Mevsimsel Grip Hastalığı (Grip) Nedir

Mevsimsel Grip Hastalığı (Grip) Nedir?

Grip influenza virüsünün neden olduğu, genellikle yıl içerisinde sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başına kadar olan dönemde daha sık görülen oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Toplumun özelliklerine göre her yıl belirli sayıda insanı etkiler ve hastalandırır. Bu nedenle her yıl sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başı arasında beklenen sayıda kişide görülen bu hastalık mevsimsel grip olarak ifade edilmektedir. Peki Gripten nasıl korunulur, grip türleri nelerdir?

16.09.2019Sağlık
Grip aşısı ne zaman yaptırılmalı

Grip aşısı ne zaman yaptırılmalı?

Eylül ayının gelmesi ve sonbaharın yüzünü göstermesiyle birlikte grip aşısına yönelik araştırmalar da hız kazandı. Grip aşısının hangi tarihlerde yaptırılmasının daha faydalı olacağı vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Peki, grip aşısı ne zaman yaptırılmalı?

12.09.2019Sağlık
Bebeklerde yaz mevsiminde grip ve nezleye dikkat

Bebeklerde yaz mevsiminde grip ve nezleye dikkat

Yaz mevsiminde gelişen grip ve nezle en çok bebekleri seviyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Sarı, bahar ve yaz mevsiminde devam eden bebeklerde grip ve nezle hakkında bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Grip Sandığınız Bu Belirtiler Kansere İşaret Edebilir

Grip Sandığınız Bu Belirtiler Kansere İşaret Edebilir

Dünyada görülen kanserlerin %10’unu oluşturan baş ve boyun kanserleri, kansere bağlı ölüm nedenleri arasında da 6. sırada yer alıyor. Basit bir ses kısıklığı ya da ağız içinde önemsenmeyen bir yara baş boyun kanserlerinin belirtisi olabiliyor. Özellikle geç tanı aldığında hayat kaybına neden olan bu kanser türü; tütün, sigara ve alkol kullanımının da artış gösterdiği gelişmekte olan ülkelerde ciddi bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkıyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Ümit Tunçel sizler için anlattı.

KKTCde domuz gribi alarmı

KKTC'de domuz gribi alarmı

Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyetinde 8 kişinin domuz gribi nedeniyle hayatını kaybetmesi, 47 ciddi vakanın da hastanelere başvurması üzerine uzmanlardan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için uyarı geldi. Prof. Dr. Cüneyt Ulutin, KKTC ve Türk vatandaşlarının alınabilecek basit tedbirlerle hastalıktan korunabileceklerini söyledi.

16.02.2019Dünya
Gebelikte grip nasıl geçer

Gebelikte grip nasıl geçer?

Annelik; bebeğini kucağına aldığında değil, anne olmaya karar verdiğinde başlar. Bir kadının hamile olduğunda gösterdiği özveri ve koruma içgüdüsü tam da bu yüzdendir.

Grip aşısı ne zaman yaptırılmalı Gripten nasıl korunulur

Grip aşısı ne zaman yaptırılmalı? Gripten nasıl korunulur?

Havaların soğuması ve kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte, grip aşısına yönelik araştırmalar hız kazandı. Grip aşısı konusunda bilgi sahibi olmayan vatandaşlar özellikle, aşının ne zaman yapılması gerektiği konusunda fikir sahibi olmak adına internette araştırma yapıyor. Peki, Grip aşısı ne zaman yaptırılmalı?

21.11.2018Sağlık
Grip aşısı ne zaman yaptırılır

Grip aşısı ne zaman yaptırılır?

Sonbaharın gelmesi grip vakalarını artırdı. Uzmanlar vatandaşları enfeksiyon hastalıklarına karşı savunmasız bırakan grip konusunda uyararak aşı yaptırmaları önerisinde bulunuyor. Öte yandan her yıl 250-500 bin kişi grip ve komplikasyonları nedeniyle ölüyor. Peki, grip aşısı ne zaman yaptırılır?

18.09.2018Sağlık
Bebeklerde grip ve nezle belirtileri nelerdir

Bebeklerde grip ve nezle belirtileri nelerdir?

Mevsim geçişlerinin olmazsa olmazı grip ve nezle, bağışıklık sistemi daha zayıf olan bebekleri sandığımızdan daha fazla etkiler. Çoğu zaman hafif sayılabilecek nezle, bebeklerde huzursuzluk ve sıkıntılara neden olur. Öksürük ve burun akıntısıyla kendini gösteren nezle, solunum yoluyla bulaşır ve zamanla akciğerlere yerleşerek ağır hastalıklara sebebiyet verebilir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Sarı, bebeklerde grip ve nezle hakkında bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Kalp gribine dikkat

Kalp gribine dikkat!

Son zamanlarda hemen hepimizin yakındığı grip bizi yatağa düşürecek kadar şiddetli seyrederek yaşam kalitemizi ciddi boyutlarda etkileyebiliyor. Üstelik çoğumuzun hafif ve geçici bir hastalık olarak gördüğü için hekime bile başvurma gereği hissetmediği grip genellikle bir hafta içinde iyileşse de kimi zaman ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

24.01.2018Sağlık
Dikkat, son günlerde grip vakalarında artış görülüyor

Dikkat, son günlerde grip vakalarında artış görülüyor

Yurt genelinde grip (influenza) vakalarında artış yaşanıyor. Son günlerde herkes öksürükten, boğaz ağrısından ya da burun akıntısından yakınıyor. Çoğunlukla bu belirtilere halsizlik, kas ağrısı ve baş ağrısı da eşlik ediyor. Böyle olunca mevsim itibariyle akla gelen ilk hastalık ‘grip’ oluyor.

10.01.2018Sağlık
Grip hakkında doğru bilinen 6 yanlış

Grip hakkında doğru bilinen 6 yanlış

Gripten korunmak için toplumda kulaktan dolma pek çok yanlış bilginin olduğunu söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Sezen Özkök, önemli uyarılarda bulundu.

7.12.2016Saglik

Yazar Sonuçları

Hayır Grip Olmuyorum

Mevsim değişikliğinin ilk yansımalarından hastalıklar her mevsim geçişinde olduğu gibi çoktan aramıza sızmaya başladılar.

6.11.2019

Grip sezonu devam ediyor

Geçtiğimiz hafta Amerika’dan giderek yayılan griple ilgili haberler geldi. Bazı hastanelerde hastalara acil servis koridorları ya da çadırlarda bakıldığı açıklandı. Durumdan endişe duyan ülkedeki sağlık otoriteleri de her zamankinden daha ağır hasta eden ve salgın yapan virüsün(H3N2) mutasyon geçirmiş olabileceğini söyledi. Bir kez daha gördük ki grip virüsleri kolay ve sık değişim geçirebiliyor.

19.02.2018

Yine kuş gribi, yine Çin’de

Çin Ulusal Sağlık ve Aile Planlaması Komisyonu, 31 Mart’da Çin’de kuş gribi olarak bildiğimiz avian influenza A(H7N9) virüsü ile enfekte 17 yeni insan vakasını Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirdi. Örgüt, kuş gribinin görüldüğü ülkelere seyahat edenlerin, kümes hayvanlarından ve bulundukları ortamlardan uzak durmasını öneriyor.

19.04.2017

Grip ve soğuk algınlığının farkı nedir?

Grip belirtileri nelerdir? Grip ve soğuk algınlığının farkı nedir? Grip olduğumuzda ilaç almak doğru mu? Grip en çabuk nasıl geçer? Grip virüsünden korunmak için neler yapmalıyız? Merak edilen tüm soruları Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı. Prof Dr Elif Dağlı yanıtlıyor.

11.01.2017

Grip aşısı olmayı unutmayın

Çoğumuz havalardaki garipliğin farkındayız. Sıcak mı, soğuk mu belli olmayan, kıyafetimizi havaya göre ayarlayamayacağımız tuhaf bir iklim yaşıyoruz.

20.11.2016

Hamilelikte geçirilen grip bebeği etkiler mi?

Anne adaylarının gripten korunmak için yapması gerekenler…

21.10.2016