EKSTRA
MENÜ

Döviz Borcu

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.639 haberi bulunmuştur.

Döviz Borcu Haberleri

PETKİMden damping uyarısı

PETKİM'den damping uyarısı

PETKİM Genel Müdürü Kenan Yavuz, dünya piyasalarındaki durgunluk nedeniyle petrokimya sektöründeki birçok üreticinin stoklarını eritmek için Türkiye pazarına dampingli fiyatlarla girdiğini savundu.

2.09.2008Ekonomi
İTOdan para poltikalarında gevşeme talebi

İTO'dan para poltikalarında gevşeme talebi

Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, para ve maliye politikalarında belli ölçüde gevşetmeye gidilmesi gerektiğini, böylece iç piyasanın rahatlayacağını belirterek, "Unutmamalıyız ki, 2009 yılında bizi ayakta tutacak olan iç taleptir" dedi.

9.10.2008Ekonomi
Bakan Şimşek: Türkiyenin temeli sağlam

Bakan Şimşek: Türkiye'nin temeli sağlam

İNGİLTERE'nin başkenti Londra’da temaslarda bulunan Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin ekonomik krize karşı bağışıklığı olmadığını, ancak sağlam temellere sahip bulunduğunu söyledi.

24.10.2008Ekonomi
Adnan Polat meydan okudu

Adnan Polat meydan okudu

Galatasaray Kulübü'nün kasım ayı olağan divan kurulu toplantısı bugün Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu'nda yapıldı.

12.11.2008Futbol
MÜSİAD Başkanı bankalara yüklendi

MÜSİAD Başkanı bankalara yüklendi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği(MÜSİAD) Başkanı Vardan, bankaları güneşte şemsiye satma yarışı içinde olup da yağmurda şemsiyeleri toplamaya çalışmakla suçlayıp “ Bankalarımızı üzerinden para kazandıkları ülkeye, tüketiciye ve üreticiye daha sadık olmaya, daha vefalı davranmaya ve altın yumurtlayan tavuğu kesmemeye davet ediyorum” dedi.

17.12.2008Ekonomi
30 milyar dolar yattı artık yan yana alışveriş merkezleri yapmayalım

30 milyar dolar yattı artık yan yana alışveriş merkezleri yapmayalım

Alışveriş merkezleri (AVM) ile perakendeciler arasında kira başta olmak üzere maliyetlerle ilgili süren anlaşmazlıklar kepenk kapatma eylemine kadar varınca, 25 AVM yatırımcısı sektöre liderlik yapma hedefi ile Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) çatısı altında bir araya geldi.

27.02.2009Ekonomi
Şimşek “Kriz Sempozyumu”nda konuştu

Şimşek “Kriz Sempozyumu”nda konuştu

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul'da, Fatih Üniversitesi Genç Girişimciler Kulübünce düzenlenen “Kriz Sempozyumu”nda konuştu.

12.03.2009Ekonomi
ATOdan 63 maddelik kriz paketi

ATO'dan 63 maddelik kriz paketi

Ankara Ticaret Odası (ATO) 63 maddelik kriz paketi önerisi hazırladı. ATO Başkanı Sinan Aygün, dün akşam TBMM Başkanı Köksal Toptan'ı ziyaretinde, “Küresel Kriz ve Önerilerimiz” başlıklı paketi sundu.

24.03.2009Ekonomi
Nisandan itibaren indirim kampanyaları beklemeyin

Nisan'dan itibaren indirim kampanyaları beklemeyin

Orka Grup Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, hazır giyimde son aylarda görülen indirim oranlarının bahar döneminde tekrarlanmayacağını savunarak, geleceğe yönelik iyimser beklentileri olduğunu söyledi.

25.03.2009Ekonomi
IMF: Paranızı hurdaya çıkarın AB’de olmasanız da Euro’ya geçin

IMF: Paranızı hurdaya çıkarın AB’de olmasanız da Euro’ya geçin

IMF’nin hazırladığı, Financial Times Gazetesi’nde yayınlanan gizli raporda, Doğu Avrupa ülkelerine, "AB’ye üye olun ya da olmayın, kendi paranızı hurdaya çıkarın. Özellikle dış borçları dikkate alarak Euro’ya geçin" çağrısı yaptı.

7.04.2009Ekonomi
Merkez’den şirketlere döviz borcu, vatandaşa kredi kartı uyarısı

Merkez’den şirketlere döviz borcu, vatandaşa kredi kartı uyarısı

Merkez Bankası, bireysel bankacılıkta kredi kartlarında artan borçluluğa, ticari bankacılıkta da firmaların taşıdığı kur riskine dikkat çekti.

28.05.2009Ekonomi
Babacan: Bu işler aya insan göndermek gibi değil

Babacan: Bu işler aya insan göndermek gibi değil

ANTALYA’da iş dünyası ile bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, küresel krize ilişkin dikkat edilmesi gereken bir dönem olduğunu belirterek, "Sanayici, tüccar, hane halkımız, biz devlet bütçesi olarak ayağımızı yorganımıza göre uzatacağız. Formül bu" dedi. Türkiye’nin referandum ve sonrasında seçimde tek başına güçlü bir hükümeti tekrar iktidara getirdiğini kaydeden Babacan, "Türkiye gözünü kırpmadan en zor kararları dahi alabilecek bir siyasi yapıya sahip. Çok önemli kararları çok hızlı alabiliyor, hızlı hareket edebiliyoruz" diye konuştu. Babacan ABD ve AB'de yaşanan gelişmeleri değerlendirirken de "Bu işler çok böyle aya insan göndermek gibi, uzaya roket fırlatmak gibi çok ince mühendislik, matematik hesabı gerektiren işler de değil. Sağduyusu olan herkesin aslında kolayca ya bu işin doğrusu nedir dendiğinde söylenebilecek bir iş. Bir ülkenin eğer borcu çoksa, bütçe açığına dikkat etmesi gerekir" dedi

12.08.2011Gündem
İhracat 100 milyar doları bir hafta içinde aşacak

İhracat 100 milyar doları bir hafta içinde aşacak

İhracat eylülde yüzde 16.4 artarak 10 milyar 723 milyon dolar oldu. Böylece 9 aylık ihracat yüzde 21.7 artışla 99 milyar 453 milyon dolara yükseldi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ihracatta 100’ler kulübüne ekim ayının ilk haftasında girileceğini belirtti.

1.10.2011Ekonomi
Alışveriş merkezlerinde ‘döviz borcu biter, kira TL olur’ barışı göründü

Alışveriş merkezlerinde ‘döviz borcu biter, kira TL olur’ barışı göründü

Alışveriş merkezlerinde döviz üzerinden uygulanan kiraların TL’ye dönmesi için adımlar atılmaya başlandı. BMD Başkanı Yılmaz Yılmaz, “Bir alışveriş merkezinin TL ile kiralama yapacağı kesinleşti, bir alışveriş merkezi de bunun sinyallerini verdi” derken, Torunlar GYO da kredisi biten alışveriş merkezlerinde TL’ye geçmek için çalışmalara başladıklarını belirtti.

20.10.2011Ekonomi
Halkın borcu artsa da ödediği faiz azalıyor

Halkın borcu artsa da ödediği faiz azalıyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vatandaşın 2009 yılında ödediği faizin, harcanabilir gelirine oranının yüzde 5 olduğunu belirterek, “Bu yıl ise yüzde 4’ler civarında. Her ne kadar vatandaşın borcu artsa da ödediği faiz hane halkı geliriyle kıyaslandığında faiz yükü azalıyor” dedi.

3.12.2011Ekonomi
‘Çile vergisi’ne çözüm arayışı

‘Çile vergisi’ne çözüm arayışı

Gününde kapatılmayan ya da bir bölümü kapatılan döviz cinsi kredi kartı borçlarına, bazı bankaların borcun tamamı üzerinden yüzde 15 oranında KKDF yansıtmasıyla ilgili olarak dün Hürriyet Gazetesi’nde yer alan “Kartta döviz borcu kalana çile vergisi” başlıklı haber üzerine Türkiye Bankalar birliği (TBB), yeni bir düzenleme yapılması için harekete geçti.

20.11.2012Ekonomi
Merkez Bankası: Firmaların döviz borcu azaldı

Merkez Bankası: Firmaların döviz borcu azaldı

Merkez Bankası, finansal kesim dışındaki firmaların 2013 mart ayı itibariyle net döviz pozisyonu açığının 145 milyar 978 milyon dolar olduğunu açıkladı.

5.06.2013Ekonomi
AŞ’lerde avukat zorunluluğu yanlış uygulama

AŞ’lerde avukat zorunluluğu yanlış uygulama

Anonim şirketlerde avukat bulundurma zorunluluğunun yanlış bir uygulama olduğunu ifade eden Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu uygulamanın belli bir meslek erbabının zamanında bastırmasıyla mecliste kabul edilmiş bir düzenleme olduğunu dile getirdi.

22.06.2013Ekonomi
2 TL’ye milyarlık savunma

2 TL’ye milyarlık savunma

ABD ekonomisindeki toparlanmanın parasal daralmayı hızlandıracağı endişesinin gelişmekte olan piyasalardaki baskısı sürerken, gözler asıl olarak dolardaki yükselişte.

7.07.2013Ekonomi
Borsa ipten döndü

Borsa ipten döndü

Çarşamba günü yüzde 3,46’lık düşüşle dünyanın en fazla düşen piyasası olan Borsa İstanbul’da satışlar dünde devam etti.

22.08.2013Ekonomi
Kaçış yok apartman aidatı bile takipte

Kaçış yok apartman aidatı bile takipte

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, devrin değiştiğini belirterek, “Nereye uçtuğunuzdan, apartman aidatınıza kadar tüm para hareketlerinizi biliyoruz. Bir gün önüne de koyacağız” dedi.

23.08.2013Ekonomi
Dolarda yükseliş abartılacak konu değil

"Dolarda yükseliş abartılacak konu değil"

Maliye Bakanı Şimşek dolardaki yükselişin abartılacak bir konu olmadığını söyledi. Şimşek "Bu gelişmekte olan bir para çıkışının sonucudur. Türkiye'nin bankacılık sektöründe kriz yok ve sapasağlam duruyor, iyi yönetiliyor, gözetiliyor ve iyi denetleniyor" dedi.

24.08.2013Ekonomi
Dolar şirketlerin belini kırdı

Dolar şirketlerin belini kırdı

ABD Merkez Bankası’nın tahvil alımlarını azaltacağına ilişkin endişeler, Suriye’ye askeri operasyonun tedirginliği ve Merkez Bankası’nın attığı adımların yetersiz kalacağına ilişkin kaygılar piyasalarda tansiyonu yükseltti.

1.09.2013Ekonomi
Yatırıma yeni torba geliyor

Yatırıma yeni torba geliyor

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Koç grubuna yapılan denetimin Gezi olaylarıyla ilişkilendirilmemesi gerektiğini belirterek, "Bakkal Ahmet, sanayici Mehmet nasıl denetleniyorsa Koç Grubu da Sabancı Grubu da öyle denetleniyor" dedi.

27.09.2013Ekonomi
Zafer Çağlayandan önemli açıklamalar

Zafer Çağlayan'dan önemli açıklamalar

Ekonomi Muhabirleriyle kahvaltıda buluşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan önemli açıklamalarda bulundu. Çağlayan, geliri TL iken dövizle borçlananların durumuna ilişkin olarak "Valla buna Güzin Abla bile yanıt veremez. Allah kolaylık versin" dedi.

27.09.2013Gündem
Bilek güreşine keşke girmeseydi

Bilek güreşine keşke girmeseydi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın hedefinde dolar kuru hedefi açıklayan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı var. Çağlayan, Başçı’nın dövizde hedef açıklamasını sert bir şekilde eleştirdi.

29.09.2013Ekonomi
‘Altın Türk halkının en çok zarar ettiği yatırım araçlarından birisi’

‘Altın Türk halkının en çok zarar ettiği yatırım araçlarından birisi’

Türkiye Sermaye Piyasaları Aracı Kurumlar Birliği Başkanı Atilla Köksal Türkiye’de hala eski yatırım, tasarruf alışkanlıklarının devam ettiğini söyledi. Yıllardır altın ve dövize yatırım yapanların zarar ettiğini, artık yatırımcının endeks ve hisse yatırımlarını uzun vadeli olarak düşünmesi gerektiğini belirten Köksal dolar kuru için ise 2.10-2.20 TL seviyelerinin rahatsız edici seviyeler olmadığını söyledi.

7.11.2013Ekonomi
Bankalar Fed’in kararına hazır

Bankalar Fed’in kararına hazır

TÜRKİYE’de bankaların Amerikan Merkez Bankası (Fed) kararlarına yüzde 80 hazır olduğunu belirten TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici “Yatırım tavsiyesi soranlara tek bir şey söylüyorum: Döviz borcu olan döviz alsın. Döviz borcu yoksa dolar almayın” dedi.

20.11.2013Ekonomi
Her 3 şirketten 1’i zararda

Her 3 şirketten 1’i zararda

Mart ile eylül arasında doların yüzde 12, Euro’nun ise yüzde 18.5 artması, döviz borcu olan şirketlerde önemli kur farkı zararları yarattı. Bu da Borsa İstanbul’da işlem gören her 3 şirketten birinin 9 ay sonunda zarar etmesini sağladı.

24.11.2013Ekonomi
Türkiyede 2014’te 18.770 şirket iflas edecek

"Türkiye'de 2014’te 18.770 şirket iflas edecek"

Alacak sigortası şirketi Euler Hermes Baş Ekonomisti Ludovic Subran ABD Merkez Bankası’nın (FED) tahvil alım programında kademeli sıkılaştırmaya gidecek olmasıyla belirsizliğin giderek artacağı 2014’te Türkiye’de 19.000’e yakın şirketin iflas edebileceğini belirtti. Subran 2013'te iflas eden şirket sayısının 18.050 olduğunu bildirdi.

14.12.2013Ekonomi
Önce hak et sonra harca

Önce hak et sonra harca

BDDK’nın Resmi Gazete’de yayımlanan taksit sınırlamasına ilişkin kararına Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’dan, “Önce hak edin sonra harcayın. 2 bin lira peşinatla 80 bin liralık otomobile binmeyin” dedi.

5.01.2014Ekonomi

Yazar Sonuçları

Dev holdingler tarihi değeri olan şirketlerini satmakla hata mı ediyor

SABANCI Holding’in Bossa’daki yüzde 50.12’lik hissesini satmak üzere ABN-AMRO’yu görevlendirmesini Hürriyet’te, "Hacı Ömer’in Kayseri’den yaya gidip Adana’da kurduğu Bossa’yı torun satışa çıkardı" başlığıyla yansıtmıştık.

6.08.2008

Açıkolik

EKONOMİMİZ, tedaviyi reddeden madde bağımlısı haline dönüştü. Bırakın cari açığı küçültmeyi, büyüdüğü kadar büyümesi için ne lázımsa yapılıyor.

2.09.2008

Özel sektörün dış borçlanması

SON yıllarda özel sektörün dış borçlanmasını artırma yoluyla aldığı kur riski ekonomide önemli bir kırılganlık noktası yarattı. Bu konuyu irdelerken doğru resmi görebilmek için bazı noktaları vurgulamakta yarar var.

7.09.2008

Yabancılar kur yerine IMF’yle anlaşmayı soruyor

KURLARDAKİ hızlı yükseliş, küresel krizin etkileri konusunda oluşan tedirginliğin iyice artmasına neden oldu.

22.10.2008

Cahide Teyze’nin döviz borcu paniği

CAHİDE Teyze, akşam telefon edip "Evladım, müsaitsen bir on dakika uğrayacağım" dediğinde, "Herhalde bir şeyler soracak" diye düşünmüştüm.

19.12.2008

Cahide Teyze’nin döviz kredisine yılbaşı müjdesi

DÜN yayımlanan bir Kararname, Cahide Teyze’nin imdadına hızır gibi yetişti. Sadece onun değil, döviz cinsinden "tüketici kredisi" kullanan, binlerce vatandaşın da imdadına yetişti.

30.12.2008

Bu seçim adil değil

BBP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cevdet Tellioğlu’yu, Çırağan Sarayı’nda ikinci kez dinledik.

5.03.2009

Merkez, ’döviz satacağım’ dedi, piyasa pek takmadı

BEKLEDİĞİMİZ oldu ve kurlar yükseldikçe Merkez Bankası’na "kura müdahale et" baskısı artmaya başladı. Merkez Bankası da bu baskılar karşısında, çabuk pes edip, bugünden itibaren günde 50 milyon dolarlık döviz satış ihalelerine başlayacağını açıkladı.

9.03.2009

Döviz borcu olana daha çok alacağı olana daha az vergi

BAŞLIKTA hata yok.

Dolar ya da Euro cinsinden borcu olanlar, borçlarının dışında bir de “borç vergisi”ödeyecekler.

10.10.2010

Döviz alacağı olana daha çok, borcu olana daha az vergi

BUNDAN dokuz ay önce, tam aksine bir uygulama vardı.

3.07.2011

Faiz ve kur tartışmaları bitmeyecek

KÜRESEL piyasalar, yine, sadece olumlu haberleri algılama süreci yaşıyor. Yani piyasalar bunaldı çıkış istiyor, bunun için her fırsatı kullanıyor, riskleri ise görmemezlikten geliyor.

18.01.2012

Bu gidişle sıcak paralı 2012’de de konuşuruz

DÜN 2011 yılına ilişkin ödemeler dengesi rakamları açıklandı, merakla beklenen yıllık cari açık rakamı rekor kırdı. Özetle; 2011 yılında cari açık milli gelirin yüzde 10’una ulaştı.

13.02.2012

Döviz borcu olan bir de borç vergisi ödeyecek

DOLAR ya da Euro cinsinden borcu olanlar, borçlarının dışında 17 Mayıs’a kadar bir de “borç vergisi” ödeyecekler.

17.04.2012

Kartta döviz borcu kalana çile vergisi

BAZI bankalar, Merkez Bankası’nın 12 yıl önce uygulamaya koyduğu bir genelgeyi öne sürüp, gününde kapatılmayan ya da bir bölümü kapatılan döviz cinsi kredi kartı borçlarına borcun tamamı üzerinden yüzde 15 oranında KKDF yansıtmaya başladı. Kart kullanıcılarında şok etkisi yaratan bu uygulama için Maliye yetkilileri, “Bu yorum farkı bankaların işgüzarlığı” dedi.

19.11.2012

Döviz alacağı olan ek vergi ödeyecek

Dolar ya da Euro cinsinden alacağı olanlar, alacaklarının dışında 17 Ağustos’a kadar bir de “alacak vergisi” ödeyecekler.

3.07.2013

İçe kapanan Türkiye’de dolar 2 TL’de tutunamaz

Geçtiğimiz hafta sonunda dolar kuru 2 TL’yi görünce piyasalar panik oldu.

25.08.2013

Piyasayı yabancıların tavrı belirleyecek

GEÇEN hafta piyasada yaşananlarda, neredeyse tümüyle, iç piyasadaki oyuncular belirleyiciydi.

29.12.2013