EKSTRA
MENÜ

Döviz Borcu

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.639 haberi bulunmuştur.

Döviz Borcu Haberleri

Erdoğanın ekonomik modeli baskı altında

"Erdoğan'ın ekonomik modeli baskı altında"

Financial Times gazetesindeki birer haber ve analizde, Türk ekonomisinin "baskı altında" olduğu vurgulanıyor.Gazetenin İstanbul'da yerleşik muhabiri Daniel Dombey, son haftalarda hızla değer kaybeden Türk lirasını korumak için faiz oranlarının yükseltilebileceğini belirtiyor.

7.01.2014Ekonomi
Yanılıyorsunuz

Yanılıyorsunuz

Hürriyet ekonomi yazarı Uğur Gürses yazıyor:

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CNN TÜRK’teki söyleşisinde Hande Fırat’ın sorularını yanıtlarken üç temel yanlışa düştü.

8.01.2014Ekonomi
Üreticide 2.20 TL’lik dolar endişesi

Üreticide 2.20 TL’lik dolar endişesi

Doların art arda rekorlar kırması üreticiyi endişelendirmeye başladı. Ancak üreticiler için asıl tehlike bu kurun kalıcı olması veya daha da yükselmesi... Ekonomistler sermaye girişinin azalmasıyla şirketlerin borç kapatmaya koştuğunu, enflasyonun bu seviyedeki kurdan olumsuz etkileneceğini söylüyor. 2.20 TL’lik dolar ve 3 TL’lik Euro kuru ihracatta Türk şirketlerine kağıt üstünde avantaj sağlasa da sektör temsilcileri kârlılığın azalacağını, maliyetlerin artacağını belirtiyor.

16.01.2014Ekonomi
Babacan borsadaki kritik kaybı açıkladı

Babacan borsadaki kritik kaybı açıkladı

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 17 Aralık operasyonu ve sonrasındaki sürecin ekonomiye yansıması konusunda, borsada 13 Aralık akşamı piyasa kapandıktan sonra 17 Ocak'a kadar ki 5 haftalık sürede halka şirketlerin toplam değerinin 46 milyar 542 milyon dolar düştüğünü belirtti.

19.01.2014Ekonomi
Ekonomide kalıcı hasar olmayacak

Ekonomide kalıcı hasar olmayacak

BAŞBAKAN Yardımcısı Babacan, “Borsada 13 Aralık akşamı piyasa kapandıktan sonra, 17 Ocak’a kadar ki 5 haftalık sürede halka açık şirketlerimizin toplam değeri 46 milyar 542 milyon dolar düştü. Faizlerde yüzde 0.98 artış oldu. Ekonomi üzerinde kalıcı bir hasar oluşmasına izin vermeyiz” dedi.

19.01.2014Ekonomi
Sokaktaki adam da almaya başlarsa dövizi tutamayız

Sokaktaki adam da almaya başlarsa dövizi tutamayız

Dövizdeki artışlar her gün yeni bir rekor kırarak devam ederken, işin kötü yanı kurların nerede duracağının görülememesi. Artık sürekli bir seyiri görüldüğünü hatırlatan bankacılar, bu trendin bir yerde kesilmesi gerektiği görüşündeler. Bir yerde durdurulmadığı takdirde sokaktaki adamın da döviz talebine başlayacağı, bu takdirde artık kurları durdurmanın çok daha zor olacağı konuşuluyor.

20.01.2014Ekonomi
Dolar fırladı reel ekonomide etkisi görülmeye başladı

Dolar fırladı reel ekonomide etkisi görülmeye başladı

Dolar 2.2505 TL ile yeni rekora ulaştı. Euro ve döviz sepetinde de tarihi rekorlar var. Ulaşılan kur seviyeleri piyasa uzmanları ve reel sektör temsilcilerini endişelendirmeye başladı. Oyak Yatırım Başekonomisti Mehmet Besimoğlu "Merkez Bankası'nın geçtiğimiz sene kur seviyesi telaffuz etmesi kurun yükselmesi karşısında şirket kararlarını geciktirdi. Döviz açığı olanlar da pozisyonlarını pek kapatabilmiş gözükmüyor. Şirket iflas haberleri de gelmeye başladı" diye konuştu

20.01.2014Ekonomi
Merkezin kararına işadamlarından tepkiler

Merkez'in kararına işadamlarından tepkiler

Merkez Bankası'nın faiz oranlarını sabit tutma kararı teknolojiden hazır giyime kadar birçok sektörde farklı yankı buldu.

21.01.2014Ekonomi
Merkez Bankasından çok sert faiz artırımı

Merkez Bankası'ndan çok sert faiz artırımı

Merkez Bankası olağanüstü toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıdan faiz artışı kararı çıktı.

28.01.2014Ekonomi
Ne oldu da ananasçı oldu

Ne oldu da ananasçı oldu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Hükümetin faiz lobisinin kucağına düştüğünü kimse inkâr edemeyecektir. Başbakan ananas üzerinden TUSKON’a saldırmakta, TÜSİAD’a da vatan hainliğini layık görmektedir. Bu kendini bilmezliktir” dedi.

28.01.2014Ekonomi
Faize gece yarısı şoku

Faize gece yarısı şoku

Para Piyasası Kurulu faizleri 4-5.5 puan artırdı. Bu kararla birlikte dolar ve euroda hızlı düşüşler görülürken dolar 2.17 TL'li rakamlara kadar geriledi. Euro da 2.97 TL'ye kadar indi.

28.01.2014Ekonomi
Dolar ve euroda sert düşüş

Dolar ve euroda sert düşüş

Merkez Bankası'nın şok faiz artışı dolar ve euroyu çok kötü vurdu. Henüz iki gün önce 2.40 TL'ye dayanan dolar kuru, bugün 2.18 TL'nin altına kadar geriledi. Ancak sonrasında tekrar yönünü yukarı çevirirken öğle saatlerinde 2.2100-2.2300 TL bandında hareket ediyor.

29.01.2014Ekonomi
Dolar ve euroda şok düşüş

Dolar ve euroda şok düşüş

Merkez Bankası'nın şok faiz artışı dolar ve euroyu çok kötü vurdu. Henüz iki gün önce 2.40 TL'ye dayanan dolar kuru, bugün 2.18 TL'nin altına geriledi.

29.01.2014Ekonomi
Döviz borcu yok demek yanlış

Döviz borcu yok demek yanlış

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, tüm siyasilerin ‘finansal istikrarı’ koruması gerektiğini söyledi ve “Bazı siyasiler ‘Vatandaşın döviz borcu yok’ diye rahatlar. Evet vatandaşın döviz borcu yok ama o vatandaşın çalıştığı işyerinin var. Özel sektörün 260-270 milyar dolar borcu var” dedi.

8.02.2014Ekonomi
Vatandaşın dolar sevdası devam ediyor

Vatandaşın 'dolar sevdası' devam ediyor

Merkez Bankası'nın faiz artırımı dolar kurunda son 3 haftada yüzde 7'ye yakın düşüş getirmesine rağmen yurtiçi yerleşiklerin dolar mevduatları artmaya devam ediyor. Piyasa uzmanları ve reel sektör patronlarına göre vatandaşın döviz talebi siyasi riskin canlı olması ve yurtdışında ABD kaynaklı ekonomik gelişmelerle birlikte artmaya devam edecek.

24.02.2014Ekonomi
Türkiye ekonomisine balon benzetmesi

Türkiye ekonomisine balon benzetmesi

Forbes dergisinde Türkiye ekonomisini patlamaya hazır bir balon olarak tarif eden bir yazı yayınlandı. Dergi yazarı Jesse Colombo tarafından kaleme alınan yazıda son yıllarda giderek şişen kredilerin ve kısa vadeli döviz borçlarının Türk ekonomisindeki balonu patlatacağı ve bunun diğer gelişen ülkeleri de etkileyen krize dönüşebileceği belirtildi.

6.03.2014Ekonomi
Notlar pusuda

Notlar pusuda

Geçmişte bankacılık ve kamu maliyesinin görünümü nedeniyle yatırım sınıfı nota erişimi zor ve geç olan Türkiye, şimdi şirketlerinin finansal kırılganlığıyla not kaybı ile yüz yüze. Fitch ve Moody’s sıkıntıya dikkat çekiyor.

25.03.2014Ekonomi
Altın çocuklar geliyor

Altın çocuklar geliyor

Şimşek Goldman Sachs’ın temsilcilik açacağını söyledi.

27.03.2014Ekonomi
Görüldüğü kadar kırılgan ülke değiliz

Görüldüğü kadar kırılgan ülke değiliz

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in stres senaryosunda en yoğun riske maruz kalanlar arasında Türk şirketlerinin yer aldığı açıklamasının yüzeysel değerlendirmeden kaynaklandığını söyledi.

29.03.2014Ekonomi
Şirketler risklerini hedge etmeli

Şirketler risklerini 'hedge' etmeli

Piyasalarda dolar görece sakin bir sürece girdi. Ancak ALB Menkul Genel Müdürü Metin Aytekin şirketler için kur riskinin henüz yok olmadığı görüşünde. Aytekin’e göre şirketler kur riskini hedge etmede 22 Mayıs 2013 tarihinden bu yana iyi bir sınav vermedi. Kurun tekrar dalgalanabileceğini söyleyen Aytekin şirketlere kur riskini hedge etmeyi önerdi.

16.05.2014Ekonomi
2015 kolay geçmeyecek

"2015 kolay geçmeyecek"

İZMİR Ekonomi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi, Garanti ve Yapı Kredi Bankalarının Eski Genel Müdürü Halit Soydan, ekonomiyi değerlendirirken "2015 yılı kolay geçmeyecek. Kemerleri bağlayalım" dedi.

15.12.2014Ege
Kılıçdaroğlu: Gencecik kızlar pazarlanıyor

Kılıçdaroğlu: Gencecik kızlar pazarlanıyor

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

3.02.2015Gündem
Ayaydın: Faiz kavgası ekonomiye zarar veriyor

Ayaydın: Faiz kavgası ekonomiye zarar veriyor

SON dönemlerde dolar kurundaki hareketliliğe dikkat çeken CHP Genel Başkan Baş Danışmanı ve İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, “Siyasilerin faiz üzerinden yaptığı ve artık çığırından çıkan Merkez Bankası kavgası nedeniyle dolar rekor üstüne rekor kırıyor.

1.03.2015Ekonomi
5 milyar liralık gün

5 milyar liralık gün

Dolar kuru bugün 2.5360 ile rekor kırdı. Dolarla borcu olan şirketler de bu rekordan ciddi anlamda etkilendi.

3.03.2015Ekonomi
Sanayicinin derdi Yüksek Maliyet

Sanayicinin derdi "Yüksek Maliyet"

EBSO'nun geleneksel anketine katılan sanayiciler sıkıntılarını anlattı.

22.03.2015Ege
Dolar 2.72yi de geçti (Dolar ne kadar oldu)

Dolar 2.72'yi de geçti (Dolar ne kadar oldu?)

Yaklaşan genel seçim sonrası siyasete ve ekonomi yönetimine ilişkin belirsizlikler ve dolardaki küresel değer kazancı dolar/TL'nin tarihi zirvesini yenilemesine neden oldu. Dolar 2,72 seviyesini aştı. Dolar 2.7230'u gördü.

15.04.2015Ekonomi
Dolar 2.6870 TL ile yeni zirveye çıktı

Dolar 2.6870 TL ile yeni zirveye çıktı

Dolar 2.6870 liraya çıkınca Merkez Bankası acil bir açıklama yaparak, 22 Nisan’daki toplantı gündemini açıkladı. Merkez’in döviz karşılıklarının faizini indirip TL karşılıklarının faizini yükseltmeyi görüşeceğini gerekirse ek tedbir alacağını söylemesine rağmen dolar sadece 1 kuruş düştü.

15.04.2015Ekonomi
Dolar 2.73ü geçti (Dolar ne kadar oldu)

Dolar 2.73'ü geçti (Dolar ne kadar oldu?)

Yaklaşan genel seçim sonrası nasıl bir siyasi tablo ve nasıl bir ekonomi yönetimi oluşacağına ilişkin belirsizlikler, dolardaki küresel değer kazancı ile birleşince dolar/TL her gün tarihi zirvelerini yenilerken, kur bugün de önce önemli bir psikolojik seviye olarak görülen 2.70'i ardından 2.73'ü aştı. Dolar 2.7306'yı görerek bir kez daha tarihi zirvesine çıktı.

15.04.2015Ekonomi
Fitch Ratings: FEDin faiz artışı gelişmekte olan ülkeleri baskılayabilir

Fitch Ratings: FED'in faiz artışı gelişmekte olan ülkeleri baskılayabilir

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD Merkez Bankası Fed'in olası faiz artışının gelişmekte olan ülkelerin kredi temelleri üzerindeki baskıyı artırabileceğini belirtti.

20.07.2015Ekonomi
Dolarla borcu olan dikkat

Dolarla borcu olan dikkat

Bu köşedeki ilkyazımızda, “Yaklaşım Yayıncılık” olarak “Sevgili Hocamız sağlığına kavuşup, siz sevgili okurlarıyla buluşana kadar zaman zaman Şükrü KIZILOT hoca olsa bugün ne yazardı diye tahminde bulunup, onun adına sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.” demiştik ya bugün de öyle yaptık. “Dolar ya da Euro cinsinden alacağı olanlar, alacaklarının dışında 17 Ağustos’a kadar bir de ‘alacak vergisi’ ödeyecekler. Borcu olanlar ise ‘daha az vergi’ ödeyecekler!”Başlık ve yukarıdaki ifade sevgili Şükrü Hoca’ya ait. Bugün olduğu gibi, 2013 yılı ikinci geçici vergi döneminde de döviz kurları artmış ve kur artışının geçici vergi matrahına yansımasını aşağıdaki gibi açıklamış. Biz sadece tarihleri ve rakamları güncelledik..

28.07.2015Ekonomi
İşdünyasından koalisyon tepkisi

İşdünyasından koalisyon tepkisi

GENEL seçimin üzerinden 2.5 ay geçti, Ak Parti- CHP koalisyon görüşmeleri bir ay sürdü ve kurulamadı. İzmir iş dünyası temsilcileri, geniş tabanlı bir koalisyon hükümeti kurulamamasıyla tarihi bir fırsatın kaçırıldığını belirtirken, erken seçimin sonucu değiştirmeyeceği görüşünü savundu. Yatırımcının yurtdışına çıktığını, döviz borcu yüksek olan özel sektörün derdinin katlandığını anlatan temsilciler, "Bir parti tek başına iktidara gelene kadar seçim mi yapacağız" dedi.

15.08.2015Ege
Perakendecilerden kur sabitlensin talebi geldi

Perakendecilerden kur sabitlensin talebi geldi

Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD) Başkanı Alp Önder Özpamukçu, döviz kurlarındaki artışa bağlı olarak perakende sektöründe maliyetlerin yükselip, kârlılığın düştüğünü belirterek; bozulan kira/ciro oranları nedeniyle AVM'lere TL bazlı kira ya da kur sabitlemesine gitme çağrısı yaptı.

21.08.2015Ekonomi
Roubininin ekonomistinden Türkiye yorumu

Roubini'nin ekonomistinden Türkiye yorumu

Piyasalarda Kriz Kahini olarak bilinen, popüler ekonomist Nouriel Roubini'nin Roubini Global ekibinin içindeki Türkiye analisti Mert Yıldız, Radikal Genel Yayın Yönetmeni Ezgi Başaran ile konuştu. Yıldız Türkiye'de 2001 yılındaki gibi bir ekonomik krizin çıkma ihtimali olup olmadığı sorusuna, "Ne evet ne hayır" cevabını verdi.

28.08.2015Ekonomi
İTO: Merkez Bankası kuru sabitlesin

İTO: Merkez Bankası kuru sabitlesin

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, "Kurdan kaynaklı zararlarımızın karşılanması için, kısa vadeli döviz borcu olan iş adamına devlet 2,70'den döviz satışı gerçekleştirsin, Hazine Halkbank üzerinden esnaflara sağladığı yüzde 50 faiz indirimli kredi imkanını ülkemizdeki tüm şahıs firmalarına sağlasın" dedi.

11.09.2015Ekonomi
İTO Başkanı İbrahim Çağlardan önemli çağrı

İTO Başkanı İbrahim Çağlar'dan önemli çağrı

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, Eylül ayı Meclis toplantısında piyasalarla ilgili Oda'nın iki önerisini dile getirdi.

11.09.2015Ekonomi
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekciden Hürriyete saldırıya tepki

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'den Hürriyet'e saldırıya tepki

Hürriyet Gazetesi'ne yapılan saldırı ile ilgili de konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, insanların haber ve bilgi alma hakkının, yaşam ve nefes hakkı kadar kutsal olduğunu söyledi. Zeybekci, "Bunları hiç bir kimsenin uygun görmesini kabul edilebilir bulmuyorum. Sessiz kalmayı da kabul edilebilir bulmuyorum" diye konuştu.

11.09.2015Ekonomi
Notu etkiler

Notu etkiler

İTO Başkanı İbrahim Çağlar’ın ‘Döviz borcu olan şirketlere 2.70 TL’ye dolar satın’ önerisine ekonomi kurmayları, ‘Kriz sinyali verir, notu düşürür’ ve ‘Adalet sağlanamaz’ yorumu yaptılar.

11.09.2015Ekonomi
Yazarlardan 2.70 kur değerlendirmesi

Yazarlardan 2.70 kur değerlendirmesi

Hürriyet Dünyası ekonomi yazarları Erdal Sağlam ve Uğur Gürses İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar'ın döviz borcu olan iş adamlarına '2.70'ten dolar satılsın' açıklamasını değerlendirdi. İşte Sağlam ve Gürses'in yazıları...

12.09.2015Ekonomi
Dolar 3,10a dayandı, zamlar kapıda

Dolar 3,10'a dayandı, zamlar kapıda

Dolar 3.10’a, Euro ise 3.50’ye dayandı. Şirketlerin döviz borcu riski giderek büyüyor. Türkiye’nin iflas risk primi son 3 yılın zirvesinde. İçeride gerilim dışarıda FED baskısı var, döviz kurları tutulamıyor, zamlar kapıda.

14.09.2015Ekonomi
HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, bakan olduktan sonra sonra ilk kez seçildiği kenti ziyaret etti

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, bakan olduktan sonra sonra ilk kez seçildiği kenti ziyaret etti

SEÇİM hükümetinde Kalkınma Bakanlığı’na getirilen HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, İzmir’e geldi. Önce partisinin il başkanlığını ve Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret eden Müslüm Doğan, İzmir Ticaret Odası’na (İTO) da gitti. Burada, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ile görüşen, sonrasında açıklama yapan Müslüm Doğan yaşanan olaylara yönelik olarak, "1 damla kana bile tahammülümüz kalmadı. 1000 yıldır barış içinde kardeş olan insanlar, birbirlerine düşman edilmek isteniyor" dedi.

15.09.2015Ege
Ünlü bankacıdan çok sert uyarı

Ünlü bankacıdan çok sert uyarı

İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, son 10 yılda şahlanan Türk bankacılık sektöründe bu dönemin artık geride kaldığını söyledi.

1.10.2015Ekonomi

Yazar Sonuçları

Döviz alacağı olan şubatta ‘Alacak Vergisi’ ödeyecek

Dolar ya da euro cinsinden alacağı olanlar, alacaklarının dışında 17 Şubat’ta bir de “alacak vergisi” ödeyecekler.

14.01.2014

Sokaktaki adam da almaya başlarsa dövizi tutamayız

Dövizdeki artışlar her gün yeni bir rekor kırarak devam ederken, işin kötü yanı kurların nerede duracağının görülememesi.

21.01.2014

Başçı ‘yoğurdu üfleyerek mi yiyor’?

Merkez Bankası dün açıkladığı yılın üçüncü Enflasyon Raporu’yla enflasyon tahminlerini yükseltti.

31.10.2014

Rahatı kaçan parametre: Döviz kuru

Son bir hafta içinde, tarihsel olarak rekor kıran döviz kuru gerilemeye başladı.

19.02.2015

Faiz takıntısının maliyeti artışta

GEÇEN hafta Merkez Bankası’nın faizleri artırmaması, piyasalardan beklenenin üzerinde tepki aldı.

27.09.2015