EKSTRA
MENÜ

Atatürk'e Hakaret

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 34 haberi bulunmuştur.

Atatürk'e Hakaret Haberleri

Sevda Noyanın Atatürkün Hatırasına Hakaret soruşturmasında flaş gelişme

Sevda Noyan'ın 'Atatürk'ün Hatırasına Hakaret' soruşturmasında flaş gelişme

BİR televizyon programındaki sözlerinin kamuoyunda tepki uyandırması sonrasında 6 yıla kadar hapis istemiyle hakkında dava açılan Sevda Noyan hakkında 10 Kasım 2013'te Atatürk için yaptığı bir paylaşımı nedeniyle "Atatürk'ün hatırasına hakaret ettiği" iddiasıyla soruşturma yürütüldüğü ortaya çıktı. Savcılık, Noyan hakkındaki soruşturmaya yetkisizlik kararı verdi.  

6.07.2020Gündem
Atatürke, Türklüğe ve dini inançlara hakaret eden kadın serbest

Atatürk'e, Türklüğe ve dini inançlara hakaret eden kadın serbest

Antalya'da dün özel halk otobüsünde yolcular ile çifte vatandaşlığı bulunan bir kadın arasında Türklüğe, Atatürk'e ve dini inançlara hakaret ettiği iddiasıyla tartışma çıkmıştı. Şoför ve yolcularla tartışıp "Yine Türkiye'ye geldiğimi hissettirdiniz. Türkleşmeyin, barbarsınız" dediği iddiasıyla gözaltına alınan, İsviçre kimliği de bulunan çifte vatandaş S.Y. (39), polis merkezindeki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

9.05.2019Gündem
Son dakika... Hasan Akara Atatürke hakaretten hapis cezası

Son dakika... Hasan Akar'a Atatürk'e hakaretten hapis cezası

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret ettiği gerekçesiyle Hasan Akar’a verdiği 2 yıl 6 ay hapis cezası İstinaf Mahkemesi tarafından bozulan Bakırköy 18. Asliye Ceza Mahkemesi kararında direndi. Mahkeme Akar’ın savunmasında suçunu açıkça kabul ettiğini belirterek tekrar Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret ve halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik suçlarından 2 yıl 6 ay hapis cezasına hükmetti.

31.12.2018Gündem
Atatürke hakaretten tutuklanan polis adayı, serbest kaldı

Atatürk'e hakaretten tutuklanan polis adayı, serbest kaldı

KARABÜK'te arkadaşlarıyla sohbet ederken Atatürk'e hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alınıp tutuklanan Polis Meslek Eğitim Merkezi öğrencisi İ.Ö., avukatının itirazı üzerine serbest bırakıldı. İ.Ö., okuluna döndü.

5.12.2018Gündem
Atatürke hakarettten hapis ve tahliye

'Atatürk'e hakarett'ten hapis ve tahliye

Anıtkabir’de Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret ettiği video görüntüsü sonrası hakkında dava açılan Safiye İnci’ye 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, İnci’nin hükümle birlikte tahliyesine karar verdi.

9.10.2018Gündem
Anıtkabirde Atatürke hakarete gözaltı

Anıtkabir'de Atatürk'e hakarete gözaltı

SOSYAL medyada Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret eden Safiye İ., Çankaya ilçesinde oturduğu evinde gözaltına alındı.

21.07.2018Gündem
İsmailağa cemaati TVsinde Atatürke hakaret

İsmailağa cemaati TV'sinde Atatürk'e hakaret

RTÜK, İsmailağa cemaatinin televizyonu olan FM TV’de yayınlanan “Saklı Gerçekler” programında Atatürk için söylenen “Çanakkale Savaşında Hilafet’in 400 bin silahsız cengaverine bilerek ‘size ölmeyi emrediyorum’ dedi” ve “Atatürk asker maaşıyla bu kadar mal varlığını nasıl yaptı” sözleri nedeniyle kanalı uyardı. Aynı maddeden tekrar bir ihlal olursa kanalın lisansı iptal edilecek.

16.01.2018Gündem
Atatürke hakaret soruşturmasında savcılıktan 108 yıl sonra 31 Mart kararı

Atatürk'e hakaret soruşturmasında savcılıktan 108 yıl sonra 31 Mart kararı

Tarihte 31 Mart Vakası olarak bilinen süreç, 108 yıl sonra 16 öğretmenin Talim Terbiye Kurulu üyeleri hakkında yaptığı 'Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret' şikayeti nedeniyle soruşturma konusu oldu.

10.01.2018Gündem
Atatürke hakarette reddi hâkim talebi

Atatürk'e hakarette reddi hâkim talebi

Hasan Akar, ‘Atatürk’ün  hatırasına alenen hakaret etmek’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek’ suçlarından aldığı 2 yıl 6 ay hapis cezasının bozulması üzerine yeniden başlanan yargılamasında reddi hâkim talebinde bulundu.

12.12.2017Gündem
Atatürkün hatırasına hakaret davasında yeni gelişme

Atatürk'ün hatırasına hakaret davasında yeni gelişme

Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım ile ilgili hakaret içeren sözler sarf eden Hasan Akar’ın yerel mahkemenin verdiği 2 yıl 6 aylık hapis cezası İstinaf Mahkemesi’nce bozulmasının ardından görülen ilk duruşmada Akar reddi hakim talebinde bulundu. Akar’ın talebi reddedilerek karara bağlanmak üzere dosya bir üst mahkeme olan Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

12.12.2017Gündem
Atatürke hakaretten verilen cezası bozuldu, tahliye edildi

'Atatürk'e hakaret'ten verilen cezası bozuldu, tahliye edildi

İSTİNAF Mahmekesi’nin, Hasan Akar’ın, "Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret etmek" ve "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" suçlarından aldığı 2 yıl 6 aylık hapis cezasını bozduğu, bozma kararı ile birlikte sanığın tahliyesine karar vererek dosyayı, kararı veren Bakırköy 18. Asliye Ceza Mahkemesi’ne geri yolladığı öğrenildi.

3.11.2017Gündem
Atatürke hakaretten ertelemeli hapis

Atatürk'e hakaretten ertelemeli hapis

TV Net kanalında Derin Tarih isimli programda, Atatürk’ün manevi kızı hakkındaki sözleri nedeniyle, ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçundan beraat eden Süleyman Yeşilyurt, ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaretten’ 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

1.11.2017Gündem
Atatürke hakaretle suçlanan Süleyman Yeşilyurtun cezası belli oldu

Atatürk'e hakaretle suçlanan Süleyman Yeşilyurt'un cezası belli oldu

TV Net kanalında Derin Tarih isimli programa katılan Süleyman Yeşilyurt, Atatürk’ün manevi kızı hakkındaki sözleri nedeniyle, 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme' suçundan beraat alırken, 'Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret' suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yeşilyurt’un cezası ertelendi.

1.11.2017Gündem
Son dakika: Atatürke hakaret eden Hasan Akar için karar belli oldu

Son dakika: Atatürk'e hakaret eden Hasan Akar için karar belli oldu

Atatürk’e hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan ve 40 gün kaçtıktan sonra ilk duruşmaya geldiğinde tutuklanan Hasan Akar ikinci duruşmada “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçlarından 2,5 yıl hapse mahkum edildi. Mahkeme, sanığın tutukluluğunun devamına karar verdi. Karara tepki gösteren sanık avukatı Mustafa Arıboğa “Mahkeme baskı mı yedi acaba" deyince, hakim Ülker Kiraz avukatı duruşma salonundan çıkarttı.

19.07.2017Gündem
Ataya hakarete 20 günde tahliye

Ata'ya hakarete 20 günde tahliye

Derin Tarih programındaki sözleri nedeniyle ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ ve ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ten yargılanan Süleyman Yeşilyurt, ilk duruşmada tahliye oldu. Yeşilyurt “Yanlış anlaşıldıysam Türk milletinden özür dilerim” dedi.

1.06.2017Gündem
Yargı günü

Yargı günü

ATATÜRK’ün manevi kızı hakkındaki sözleri nedeniyle tutuklanan ve hakkında ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’, ‘Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçlarından 7.5 yıla kadar hapsi istenen Süleyman Yeşilyurt bugün hâkim önüne çıkıyor.

31.05.2017Gündem
Facebook’ta Atatürk’e hakarete tutuklama

Facebook’ta Atatürk’e hakarete tutuklama

Denizli’nin Honaz İlçesi’nde mermerci 43 yaşındaki E.Ç., sosyal medya hesabı Facebook’tan Atatürk’e hakaret ettiği gerekçesiyle jandarma tarafından gözaltına alındı. İşlemleri sonrası adliyeye sevk edilen E.Ç. tutuklandı.

19.05.2017Gündem
Cübbeliden tepki: Hasan Akar mıymış, neymiş...

Cübbeli'den tepki: "Hasan Akar mıymış, neymiş..."

Kamuoyunda 'Cübelli Ahmet Hoca' olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesine hakaret eden Hasan Akar'a tepki gösterdi. 'Bu da CIA’in oyunu' diyen Cübbeli, Atatürk’ün annesine hakaret edenlere kaynaklık eden Rıza Nur için “gavurun önde gideni” ifadelerini kullandı.

12.05.2017Gündem
Mahkeme: Yakalayın

Mahkeme: Yakalayın

‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ ve ‘Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek’ suçlarından haklarında soruşturma yürütülen Süleyman Yeşilyurt ve Hasan Akar için tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı.

11.05.2017Gündem
Mustafa Armağan’ın Kocaeli’deki programı iptal edildi

Mustafa Armağan’ın Kocaeli’deki programı iptal edildi

KOCAELİ Kitap Fuarı’nda söyleyişi ve imza etkinliğine katılacak olan Mustafa Armağan’ın programı tepkiler üzerine yayınevi tarafından iptal edildi.

11.05.2017Gündem
Cahiller

'Cahiller'

Atatürk’e hakaretle suçlanan Süleyman Yeşilyurt ve Hasan Akar’la ilgili verilen gözaltı kararı henüz uygulanmadı. Atatürk’ün manevi kızı Prof. Dr. Afet İnan’ın kurucusu olduğu dernek, Yeşilyurt ve Akar’a tepki gösterdi. Açıklamada “İnsanlığa hiçbir katkısı olmayan cahiller” ifadesi kullanıldı.

10.05.2017Gündem
AK Partiden uyarı

AK Parti'den uyarı

AK Parti yönetiminden teşkilata, Atatürk ile annesi ve manevi kızı konusunda önemli bir uyarı gitti.

10.05.2017Gündem
Atatürke hakaret tepkisi: Şiddetle kınıyorum

Atatürk'e hakaret tepkisi: Şiddetle kınıyorum

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, Atatürk’e yönelik hakaretlere tepki gösterdi. Yıldırım, Somali konulu yüksek düzeyli konferansa katılmak üzere İngiltere’ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi:

10.05.2017Gündem
Derin rezalete darbe üstüne darbe: Raflardan iniyor...

'Derin rezalet'e darbe üstüne darbe: Raflardan iniyor...

Nezih Kitapevi, Remzi, D&R ve Migros Mustafa Kemal Atatürk'e TV kanallarından ve dergi sayfalarından hakaret eden Mustafa Armağan'ın 'Derin Tarih’ dergisini raflardan indirdi. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Derin Tarih programı ile TVnet'e ağır ceza kararı aldı.Benzer hakaretler bir kez daha gündeme gelirse Derin Tarih’in yayından kaldırılması gündeme gelebilecek.

10.05.2017Gündem
Hasan Akar ve Süleyman Yeşilyurt hakkında gözaltı kararı...

Hasan Akar ve Süleyman Yeşilyurt hakkında gözaltı kararı...

Tvnet’teki Derin Tarih programında Atatürk’e ve manevi kızı Afet İnan’a, internetteki bir videoda da annesi Zübeyde Hanım’a hakaret edilmesine tepkiler çığ gibi büyüdü. Savcılık televizyonda hakaret eden Süleyman Yeşilyurt ile internetteki videoda Atatürk'e küfür eden Hasan Akar hakkında gözaltı kararı çıkarttı.

9.05.2017Gündem
Son dakika: Atatürke hakarete gözaltı kararı

Son dakika: Atatürk'e hakarete gözaltı kararı

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca "Atatürk'ün hatırasına hakaret etme" suçundan Süleyman Yeşilyurt ve Hasan Akar hakkında iki ayrı soruşturma başlatıldı.

9.05.2017Gündem
Yusuf Halaçoğlundan Mustafa Armağana çok sert sözler

Yusuf Halaçoğlu'ndan Mustafa Armağan'a çok sert sözler

MHP'den ihraç edilen Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, tarihçi- yazar Mustafa Armağan’ın, Atatürk ile ilgili yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. “Bu gibi kişilerden dolayı artık tarihçiyiz demeye utanır olduk vesselâm” diyen Halaçoğlu, “Bu ülkede sandığımdan daha çok hain var maalesef” dedi.

9.05.2017Gündem
Mahkemeden Ataya hakarete duruşma saati: 9u 5 geçe gelin

Mahkemeden Ata'ya hakarete duruşma saati: 9'u 5 geçe gelin

Atatürk’ün ölüm yıldönümünde ‘Zulüm 1938’de son buldu’ başlığıyla video yayınlayan Akit TV’ye verilen duruşma saati dikkat çekti. Mahkeme, duruşmayı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm saati olan 09.05’te yapmaya karar verdi.

26.11.2016Gündem
TRT çalışanına Atatürke hakaret davası

TRT çalışanına Atatürk'e hakaret davası

TRT Türk’te yayınlanan belgeselde, Atatürk kast edilerek, “Firavunlar gibi saltanat sürdüler”, “Yediler içtiler, kustular” şeklindeki sözler nedeniyle belgeselin denetmeni TRT çalışanı İlyas Aksoy hakkında, “Atatürk’ün hatırasına hakaret” suçlamasıyla dava açıldı. İddianamede, şüpheli Aksoy hakkında 4.5 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

25.03.2016Gündem
Akit TVye ikinci suç duyurusu

Akit TV'ye ikinci suç duyurusu

İstanbul'da Avukat Faruk Emre Akı'dan sonra Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Manisa Şubesi de Atatürk’ün ölüm yıl dönümünde Akit TV’nin yayınında ’Zulüm 1938’de son buldu’ ifadelerine yer verilmesi üzerine suç duyurusunda bulundu.

12.11.2015Gündem
Atatürk’e hakarete RTÜK’ten ceza

Atatürk’e hakarete RTÜK’ten ceza

RTÜK, 10 Kasım yayını nedeniyle tepki çeken Akittv’ye para cezası verdi, kanalın aynı suçu bir kez daha işlemesi halinde yayın lisansı iptal edilecek.

11.11.2015Gündem
TRT ekranlarında Atatürke şok hakaret

TRT ekranlarında Atatürk'e şok hakaret

TRT’de yayınlanan bir belgeselde Atatürk'e, Cumhuriyet'in ilk yıllarına ve İsmet İnönü’ye hakaret dolu ifadeler yer aldı.

12.07.2015Gündem
Öğretmenden Atatürk’e hakaret iddiasına soruşturma

Öğretmenden Atatürk’e hakaret iddiasına soruşturma

Edirne’nin Keşan İlçesi’nde, sosyal medya hesabından Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret ettiği iddia edilen resim öğretmeni N.S. hakkında Milli Eğitim Müdürlüğü’nce idari soruşturma başlatıldı.

5.10.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Uydurulan palavralar neye dayanıyor

Atatürk’e, ailesine ve silah arkadaşlarına yönelik saldırılarda amiyaneliği anlamak güç değil. Sebep bizim hazin çağdaşlaşmamızdır. Kasabalara gerçek bir eğitim götüremedik. Mektep bitirenlerin gerçekleri yansıtan bir yorumuna rastlamak zor. Kulak dolgusu, dedikodu yöntemi tarihçiliğe de yansıyor. Sözü edilen insanların biyografilerinin ne kadar çarpıtılarak ve noksanla ele alındığını görünce dahi bunu anlarsınız.

13.05.2017