• GÜNDEM
 • DÜNYA
 • EKONOMİ
 • SPOR ARENA
 • VİDEO
 • SEYAHAT
 • KELEBEK
 • YAZARLAR
 • SON DAKİKA
 • Serbest sanat çalışması ile yaratıcılık destekleme

  Bu doğrultuda çocuklarınız ile çok farklı bir deneyim yaşayarak evinizde eğlenceli bir etkinlik yapmaya ne dersiniz? Çocuklarınız ile bu faaliyeti yaparken hayal gücü için yepyeni olanaklar sunmuş olacaksınız. O zaman evde çok kolay hazırlayıp oynanabilecek eğlenceli bir oyun için malzemeler ve hazırlanışını sıralayalım:

  Malzemeler

  Yapılışı

  Eğer şeffaf yapışkanlı kağıt kullanılacak ise direkt cama yapıştırılır.

  Fasulye ve çubuklar çocuğa verilir, serbest sanat çalışması yapması sağlanır.

  Çocuğunuz çalışmayı yaparken, zaman zaman ortaya sunduğu desenlerin ne olduğu hakkında sohbet ederek beyin fırtınası yapıp zeka gelişimine de destek olabilirsiniz. 

  Ben oğluma sorduğumda bitmiş olan resmin sağ üst köşesinde ‘harika kanatlar’ yaptığını iletti. Sol üst köşede ben çiçek yapmıştım ve ortada bulunan çiçek çalışmasını kendisi yapmaya çalıştı. Alt kısımda bulunan düz ve sık bulunan kısma bir otopark yaptığını iletti.

  Görünüşte çok basit bir etkinliğin  çocuklarınıza birçok katkısı olabileceğini unutmayın.

  Kazanım: Bu eğlenceli oyunu oynarken çocuklarınızın ince kas motor becerilerini desteklemiş olacaksınız. El göz koordinasyonu sağlamasına fırsat tanımış olacaksınız. Yaratıcılığına da katkı sağlayacak.

  Not: Evde yapılan bu etkinlik 2.5 yaş sonrası çocuklar için uygundur.

  Yazının devamı...
  Yazının devamı...

  Karton kutudan oto yıkama

  "Anne nasıl yıkandı? Bu ne? Su nerden geliyor?" sorularını gün boyu sordu. Evde masanın altına arabalarını sokup yıkadığını görünce iş başa düştü dedim ve hemen kolları sıvadım. Su ile yapmak istedim ancak sonrasında asla elinden alamayacağımı düşününce, biraz da kendi hayal gücünü kullanmasını istediğim için su kullanmadan yapma kararı aldım.

  Malzemeler

  Karton

  4 adet kağıt havlu rulosu

  Kitap sayfası ya da gazete

  Yapıştırıcı

  Yapılışı

  Kağıt ya da gazete uzun şeritler halinde kesilir.

  Kağıtlar ruloya rastgele yapıştırılır.

  Dikdörtgen şeklinde bir parça alt zemin olmak üzere ayarlanır.

  Ön kısmından ruloların geçeceği şekilde iki adet delik açılır.

  Rulolar deliğe monte edilir.

  Dikdörtgenin yan kısmına 2 adet küçük dikdörtgen kenarlıklar hazırlanır.

  Dikdörtgenlerin ortasından birer tane ruloların geçeceği boyutta delik açılır.

  Deliklerden rulo geçirilir.

  Alt zemine monte edilir.

  Üst kısım için alt zeminin yarısı olacak boyutlarda bir parça hazırlanır.

  Ön tarafından rulolar geçecek şekilde iki adet delik açılır.

  Alt zemine takılan ruloların üstüne takılır.

  Ve oto yıkama hazır, ruloları çevirince direkt yıkama yapar modunda kağıtlar dönecektir.

  Kazanım

  Yaratıcılık desteklenir.

  Temiz-kirli kavramı öğretilir.

  Neden-sonuç ilişkisi kurar. 

  Küçük kaslar desteklenir.

  Not: Bu etkinlik 2.5 yaş sonrası için uygundur.

  Yazının devamı...

  Duyu eğitimi (Vücut farkındalığı)

  Mesela bir kitap okurken sadece okunan yazıya odaklanılır ve odada ya da dışarda duyulan sesleri, kolumuzun pozisyonunu, vücudumuzun hangi pozisyonda duracağını, ayaklarımızın nerede duracağını ve buna benzer ayrıntıları ayrıca değerlendirmek için zihnimizi yormayız. Bunu vücut kendiliğinden duyusal reseptörleri alır değerlendirir ve gerekli cevabı verir.

  Küçük yaşta bebekler için yaşam o kadar da kolay değildir. Bu  sebeptendir ki bebekler sürekli vücudun hareket eden parçalarına bakarak takip etme ihtiyacı duyabilirler.

  Bebeklik çağında proprioseptif duyu bozuklukları, büyük küçük kas gelişimi yani psikomotor gelişimdeki gerilikler ile kendini gösterebilir. Mesela bebek vücut parçalarını tam olarak bir pozisyona sokamadığı ve onlar ile ilgili yeterli bilgi alamadığı için dönemez, emekleyemez veya pozisyon değiştirmekte zorluk çeker.

  Okul çağındaki proprioseptif duyu problemi yaşayan çocuklar yavaş hareket ederler, koşarken sık düşerler. Topa vurmakta, kalem tutmakta, düğme iliklemekte, fermuar çekmede, diş fırçalamada zorluk yaşarlar.

  Bu çocuklar bir hareketi nasıl, ne hızda, ne kuvvetle yapacaklarını bilmezler. Örneğin çocuğun yazı yazarken silik yazması veya kalemi bastırarak kullanması, topa sert veya çok hafif vurması gibi.

  Görselde yapabileceğiniz çalışmalar ile çocukların bu alanda gelişimini sağlayabilir, görsellerin canlandırmasını yaparak eğlenceli bir oyun ile çocuğunuzun gelişimini destekleyebilirsiniz.

  Yazının devamı...