Çocuğunuzla iletişiminizi güçlendirecek sihirli cümleler

Seni çok seviyoruz, iyi ki varsın… Bir çocuğun anne ve babasından duymak istediği en güzel cümlelerden biridir. Birçok davranışımızla bu duygu ve düşüncenizi anlatabilirsiniz ama en etkilisi bunu ifade etmektir. Peki, çocuklarla iletişiminizi güçlendirecek sihirli sözcükler nelerdir?

Haberin Devamı

ÇOCUKLA İLETİŞİMİMİZİ GÜÇLENDİRECEK VE MUTLU ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEMİZİ SAĞLAYACAK SİHİRLİ CÜMLELER

Çocuk anne ve babası tarafından ruhsal olarak, duygusal olarak kabul gördüğünde bu boyut anlam kazanır. Kabul görmeyi en iyi anlatan ifadelerden biri de bu cümledir.

Bir derdin olursa bil ki yanındayız

Avrupalılar için bu söz 18 yaşından sonra pek kullanılmaz. Ama kültürümüzde çok önemli ve gerçek bir yeri vardır. Okul bittikten sonra iş hayatına atılan çocuğa destek olunur, evlenenin eşyaları alınır, düğünü yapılır. Bunlar yetmez, torunlara da itina ile bakılır. Anne babalar her zaman çocuklarının yanında olurlar. Bunu bilen çocuklar kendilerini duygusal olarak hep güçlü hissederler. 

Senden önemli mi?

Düşük not alınca üzülen çocuğa, yanlışlıkla bir eşyaya zarar verince korkan çocuğa söylenir. Maddi şeylerin çocuktan önemli olmadığını en güzel anlatan cümlelerden biridir. Çocuğun psikolojisini çok olumlu etkiler, terapi gibidir.

Seninle yaşamak çok eğlenceli

Mutlu hissetmek konusunda çocukların ilk kriteri gülmektir. Gülmek onlara göre mutluluktur. Yaşamı eğlenceli hale getirmek, ortak esprilerinizin olması çok etkilidir. Onların espri anlayışlarını fark edin ve kullanın. Çocuklar gülme konusunda biz yetişkinlerden çok daha iyidirler. Yetişkinler günde ortalama 4-5 kez gülerken, çocuklar 400 civarında gülerler. 

Sana güveniyorum

Bir çocuğun anne ve babasından duymak istediği en güzel cümlelerden biridir. Birçok davranışımızla bu duygu ve düşüncenizi anlatabilirsiniz ama en etkilisi bunu ifade etmektir. 

Gülmek sana yakışıyor

Gülmenin ayıp karşılandığı, mutlu olmanın yadırgandığı toplumlarda çocuklar mutlu olamaz. Çocuklar doyasıya gülerse mutlu hissederler. Çocuklar tüm duyguları yaşarlar ama bu cümle mutlu olunan anı pekiştirmesi bakımından oldukça etkilidir. 

Canın sağ olsun

Başarısızlıklar karşısında yıkılıp kalmamak, tekrar ayağa kalkıp mücadele etmek için kullandığımız kültürümüzün en güzel sözlerinden biridir ve İngilizce karşılığı yoktur. 

Senin annen/baban olmak çok güzel bir duygu

Bir çocuğu mutlu eden en güzel cümlelerden biri de budur. Anne ve babasının onun varlığından mutlu olduğunu bilmesi çocuğu da çok mutlu eder. 

Sahip olduklarına şükret

Mutlu olmak sahip olunan şeylerin kıymetini bilmekle yakından ilişkilidir. Elindekilerle yetinmesini bilen, elindekinin kıymetini bilen çocuk mutlu olur.

HÜRRİYET AİLE ÖZEL/ Sedef Batı  MUTLU AİLELERİN 101 SIRRI KİTABI

  

Yazarın Tüm Yazıları