GeriKişisel Bakım Vajinal Estetik Cinselliğin Kalitesini Artırıyor mu?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vajinal Estetik Cinselliğin Kalitesini Artırıyor mu?

Vajinal Estetik Cinselliğin Kalitesini Artırıyor mu?

Vajinal deformasyon, ruhsal durumunuzu bozup cinsel hayatınızı olumsuz mu etkiliyor?

Vajinal deformasyon, ruhsal durumunuzu bozup cinsel hayatınızı olumsuz mu etkiliyor? O zaman vajinal estetiği daha fazla ertelemeyin! Jinekolog Ebru Zülfikaroğlu tüm yönleriyle vajinal operasyonları anlatıyor.

Normal doğum, vajina yapısında kalıcı hasarlar oluşturarak vajinal genişlemelere ve gevşemelere neden olabiliyor. Dolayısıyla bu durum, cinsel birliktelikte çiftler için sorun olmaya başlıyor. Cinsel ilişki sırasında ağrı, cinsel doyumda ve cinsel ilişki sıklığında azalma yaşanıyor. Zaman içinde kadının kendine olan güveni azalıyor ve cinsel isteksizlik gelişiyor.

Son yıllarda cinsel hayatla vajina estetiği arasındaki bu ilişki, kadınların vajinal estetik (Vajinoplasti veya vajina daraltma) operasyonlarına daha sık başvurmasına neden oluyor.

Vajinal Estetik Operasyonları Nasıl Yapılır?

Vajinal estetik ile ilgili operasyonlar iki grupta inceleniyor.

Birinci grup operasyonlar için başvuran hastalar, genelde gençlerdir ve epizyotomi keselerinin düzgün iyileşmemesine bağlı vajinal deformasyonları vardır.

Cinsellik ve estetik sorunları ön plandadır. Bu tip operasyonlarda lokal anestezi tercih edilir. Ortalama 30 dakika sürer. Genelde adet bitiminde operasyon planlanır ve operasyon sonrası kişisel hijyen ile ilgili bilgiler verilir. Bu hastaların 4 hafta cinsel ilişkiye girmemeleri önerilir.

İkinci grupta ise daha ileri yaşlarda, estetik kaygılardan çok idrar kaçırma, rahim ve barsak sarkması gibi işlevsel bozukluklarla başvuran hastalar vardır.

Bu hastalar çoğu zaman problemlerini görmezden gelir ve doktora başvurmayı ertelerler çünkü bu durumlarını paylaşmaktan utanırlar. Büyük kısmının eşinin ve kendisinin cinsel sorunları vardır. Bu tip operasyonlarda genel anestezi tercih edilir. Vajina bölgesi daraltılır, idrar torbası ve barsak sarkması da düzeltilir. Hastalar 12- 24 saat hastanede kalır. Operasyondan sonra 4- 6 hafta cinsel ilişkiye girmemeleri önerilir. 

False