GeriKişisel Bakım Siyah noktalara savaş açan formüller
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Siyah noktalara savaş açan formüller

Siyah noktalara savaş açan formüller

Doğal yöntemlerle siyah noktalarınızdan kurtulmanız mümkün!

Burun üzerinde oluşan siyah noktalar ciddi bir kozmetik sorun oluşturuyor. Bu sorunu gidermek için yapılan çalışmaların çoğu istenen başarıyı bir türlü göstermiyor. Bu konuda yapılabileceklerle ilgili bilgileri Dermatoloji Uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu verdi.

Siyah noktalar burun üzerindeki gözeneklerde biriken sebum isimli deriyi koruyan yağlı salgının havayla teması ile oksidasyonu sonucu oluşur. Aslında sebum sarımsı renkte bir salgıdır. Sadece hava ile temas etmesi halinde rengi oksidasyona bağlı olarak koyulaşır. Bu görüntü her insan için geçerlidir. Sadece yağ salgısı fazla olan kişilerde gözenekler de daha geniş olur. Bu durumda görüntü daha rahatsız edici olabilir.

Sebum salgısının tamamen yok edilmesi olanaksızdır. Bu salgı derideki sebum bezleri tarafından deriyi korumak amacı ile üretilir. Yüzeydeki veya gözenekler içindeki yağı sıkarak boşaltmaya çalışmak, derin gözenek temizleyicilerle yapılan temizlikler geçici bir düzelme sağlasa da aslında sebum salgılanmasını artırıcı etkiye neden olacaktır. Bu durum sorunun kısır döngüde devamına neden olabilir.

Siyah noktalarla savaş için doğal formüller

1. formül: Bir tatlı kaşığı limon suyunu bir çorba kaşığı yoğurda ekleyin, temiz cilde sürün. 10 dakika beklettikten sonra cildinizi temizleyin.

2. formül: Süt ve toz jelatini bire bir ölçek karıştırıp hafifçe ısıtıın. Sonra temiz cilde bir maske gibi uygulayın ve 15 dakika sonra maske formunu kaldırın. 

3. formül:  Isıtılmış bala bir çay kaşığı limon suyu ekleyin. Karışımı burnun üzerine sürün, 5-10 dakika bekletip yıkayın.

Yağ salgısı fazla olan kişiler ne yapmalı?

Temel bakımda ideali ılık su ve yumuşak bir temizleyici ile yüzün iki kez temizlenmesi yeterlidir. Yağ salgısı fazla olan kişilerde retinol içerikli ürünler (yağ üretimini kontrol etmede yardımcı olur) ve Alfa hidroksi asitli ürünlerin (deri üst katmanını hafifçe soyarak üst deriyi uzaklaştırmaya yardımcı olur) aralıklı kullanımı ile sorunu kontrol altına alabilirsiniz.

Geniş gözeneklere sahip olan kişiler ne yapmalı?

Geniş gözenekli kişilerde bazı lazer uygulamaları ile gözenekleri daraltmak mümkündür. Bu tür tedaviler ile elde edilen düzelmeler kalıcı olmayabilir. Bu nedenle aralıklı tekrarı gerekebilir veya diğer tedaviler ile birlikte kullanılarak elde edilecek sonuç artırılabilir.

False