GeriSağlık Portakal ile cilt yaşlanmasına savaş açın!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Portakal ile cilt yaşlanmasına savaş açın!

Portakal ile cilt yaşlanmasına savaş açın!
Abone Olgoogle-news

Kışın cildinize iyi gelecek yiyecekler ve özel beslenme önerileri...

Cildi kötü etkileyen birçok soruna, kış aylarında yaşanan olumsuz hava koşulları da eklenince cilt sağlığı için bazı önlemler almak gerekir. Beslenme ve Diyet Uzmanı Berna Çil, bu aylarında cilde iyi gelecek besinler hakkında bilgi verdi ve özel önerilerde bulundu.

Yaşamın kaynağı olan beslenme, vücudumuzdaki tüm organlar, dokular ve hücreler için vazgeçilmez bir unsur. Tüm vücudumuzu saran cildimiz de besin öğelerinden doğrudan etkileniyor. Öyle ki, cilt ile ilgili kremlerin, gençleştirici veya iyileştirici uygulamaların içeriğine bakıldığında, en önemli bileşenin bir besin öğesi olduğu görülüyor.

Cildimiz için önemli olan vitamin ve mineraller

Tek tip gıdanın tüketildiği diyetler ya da yanlış beslenme alışkanlıkları vücutta vitamin ve mineral eksikliğine neden oluyor. Ancak cildin canlı ve sağlıklı olabilmesi için antioksidan etkisi olan vitaminlerle çinko ve selenyum gibi minerallerin yeteri miktarda alınması gerekiyor. İşte cildimiz için çok önemli olan bazı mineral ve vitaminler:

Çinko: Epitel hücre denilen cildin katmanlarını oluşturan dokularda depolanan çinko, hücre yenilenmesi için gereken çok önemli bir madde. Sivilce oluşumunu azaltıyor, yara ve yanıkların iyileşmesinde önemli rol oynuyor. Çinko eksikliği, tırnaklarda beyaz noktalanmalara, saçlarda dökülmelere neden olabiliyor.

Nelerde bulunur?: Buğday, karaciğer, badem, peynir, bulgur, ceviz, et, mantar ve kuru fasulye gibi gıdalarda bol miktarda bulunuyor.

Selenyum: Antioksidanlar cildin yıpranmasını engelliyor, yaşlanma etkilerini geciktiriyor, kırışıklığı azaltıyor, cilde elastikiyet kazandırıyor. Antioksidan özelliği olan selenyum hücre zarının dayanıklılığını da artırıyor. Ancak aşırı alındığında toksik etki gösterebiliyor.

Nelerde bulunur?: Deniz ürünleri, böbrek, yürek ve et gibi yiyecekler selenyum açısından zengin gıdalar arasında yer alıyor.

E vitamini: Hücre yenilenmesini sağlayan E vitaminin aynı zamanda antioksidan etkisi de bulunuyor. Hücre yenilenmesindeki rolü nedeniyle cilt sağlığı için önemli bir vitamin. Cildi koruyor, canlı ve genç kalmasını sağlıyor.

Nelerde bulunur?: Soya yağı, bitkisel yağlar, fındık ceviz, badem, buğday özü, tahıl taneleri, kurubaklagil ve tereyağı yüksek miktarda E vitamini barındırıyor.

A vitamini: Epitel dokunun bütünlüğü için gerekli olan A vitamini aynı zamanda cilt sağlığında da önem taşıyor. Güneşin zararlı etkilerini azaltıyor, akne tedavisinde etkili rol oynuyor.

Nelerde bulunur?: Karaciğer, balık, süt, yumurta sarısı, turuncu ya da sarı sebze ve meyvelerde A vitamini öncüsü maddeler bulunuyor.

C vitamini: Kollojen dokuları bir arada tutan C vitamini aynı zamanda antioksidan özelliğe sahip. Antioksidan olması nedeniyle cildi yaşlanmaktan koruyor, kahverengi yaşlanma lekelerini önlüyor, bağ dokularının sağlıklı olmasını sağlıyor.

Nelerde bulunur?: Özellikle yeşil yapraklı sebze ve meyveler, portakal limon gibi turunçgiller C vitamini yönünden zengindir.
Beslenmenizde bu yiyeceklere öncelik verin

 • Günde 2-3 ceviz ya da 5-10 badem tüketmelisiniz. Badem ve ceviz, çinko ve omega 3 açısından zengindir. Ayrıca cilt temizleyici özellikleri bulunur.
 • Her gün elma yemelisiniz. Elma E ve B 3 vitamini açısından zengindir.
 • Portakal ve mandalina gibi turunçgiller, tüm damar sağlığını koruduğu gibi cilt yüzeyindeki
 • damarlarda da etkili.
 • Ekmek seçerken, tam tahıllı olanlarını tercih edin. Tam tahıllılar, B grubu vitaminler açısından
 • zengindir.
 • Yoğurt, önemli bir kalsiyum kaynağı olduğu gibi cildi de parlaklaştırır.
 • Ispanak, brokoli ve kereviz, antioksidan özelliğinden dolayı beslenmemizde bulundurulmalı.
 • Zeytinyağı, ciltteki kırışık ve yaşlanma etkilerini azaltır. 

False