Polikistik over sendromunun 12 belirtisi

Güncelleme Tarihi:

Polikistik over sendromunun 12 belirtisi
Oluşturulma Tarihi: Kasım 20, 2018 00:00

Polikistik over sendromu (PKOS) nedir? Polikistik over sendromu hangi problemlere neden olur? Belirtileri nedir ve tedavisi nasıl yapılır? Polikistik over sendromu kısırlığa neden olur mu? Aklımıza takılan tüm soruları Op. Dr. Sibel Kaya anlatıyor.

Haberin Devamı

Polikistik over sendromu, (PKOS) yumurtlayamama sorunu ve kısırlığın yanı sıra, tedavi edilmediğinde kalpten hipertansiyona kadar birçok hastalığın oluşumuna yol açıyor. Yumurtalıklarda oluşan küçük iyi huylu kistlerle kendini gösteren hastalık, kadınlarda adet düzensizliği ile birlikte tüylenme, kilo alma ve sivilcelenmeye de neden oluyor. Tüm bu şikayetler, psikolojik sorunları kaçınılmaz hale getiriyor. 

Polikistik over sendromunun 12 belirtisi

13 -19 YAŞLARINDA KILLANMA ARTIŞI VARSA DİKKAT!

Sağlıklı bir ergenlik döneminde adet düzensizliği normal karşılanmaktadır. Bunun, bir hastalığın nedeni olarak ortaya çıkabileceği çoğu zaman akla getirilmemektedir. Ultrason görüntüleriyle de her zaman ayırıcı tanı konulamayabilir. Bu nedenle, adet düzensizliği görülen ergenlik dönemindeki kızlara kan testleri de yapılarak polikistik over olup olmadığı araştırılmalıdır. Polikistik over sendromu doğurganlık döneminde görülen endokrin bir hastalıktır. 13 ila 19 yaşlarında kıllanma artışı ve akne problemi ile kendini belli eder. Bu durumu, adet gecikmeleri yani adet düzensizliği takip eder.

Haberin Devamı

TEDAVİ EDİLMEZSE SAĞLIĞI TEHDİT EDEBİLİR

Ultrason muayenesinde yumurtalık boyutlarının arttığı ve 2-9 mm arasında çokça foliküllerin olduğu görülür. Yumurtalıkların bir tanesinde gözlense bile tanı için yeterlidir. Polikistik over sendromu adet düzensizliğine neden oluyorsa, öncelikle bu sorunun ortadan kaldırılması için gerekli tedavi başlanmalıdır. Yumurtlama uyarıcı tedavi ise ancak hasta çocuk sahibi olmak istediği takdirde uygulanmaktadır. Hastalığın kontrol altına alınmaması ya da tedavisinin tamamlanmaması, uzun dönemde hasta açısından önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Polikistik over sendromu tedavi edilmediğinde; hastaların % 50’sinde insülin direnci, % 8’inde Tip 2 diyabet, kıllanma artışı, akne, obezite ve kalp damar hastalıkları görülme riski vardır.

Polikistik over sendromunun 12 belirtisi

PKOS SENDROMUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ergenlik döneminde bir ya da iki adet dönemi sonrası adet görememe
Adet düzensizlikleri
Olağan dışı kanama
Vücutta fazla kıllanma
Yüzde ve sırtta aşırı sivilcelenme
Cilt dokusunda değişiklik
El üstünde lekelenmeler
Hamile kalmada zorluk ya da kısırlık
Kilo alma
Aşırı saç dökülmesi
Ses kalınlaşması
Göğüs ölçüsünde değişiklik

Haberin Devamı

KİLO KONTROLÜ SAĞLANMALI

Tedavi, hastanın yaşı ve isteğine göre değişmektedir. Öncelikle kilo kontrolü sağlanmalı, kilo kaybı ile düzenli adet görme oranı yükseltilmelidir. Çocuk sahibi olmak istemeyen hastalarda amaç hastanın hormonal dengesini düzenlemek ve düzenli adet görmeyi sağlamaktır. Bunun için doğum kontrol hapları veya progesteron içeren hormonal tedaviler uygulanabilir. Polikistik over sendromu olan hastalar da gebe kalabilir. Ancak gerektiğinde; kilo kontrolü, insülin direncini kıran ilaçlar, yumurta geliştirici ve yumurtlamayı uyaran ilaç tedavileri ile gebelikte başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

BAKMADAN GEÇME!