GeriSağlık Meme büyütme hakkında tüm merak edilenler...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meme büyütme hakkında tüm merak edilenler...

Meme büyütme hakkında tüm merak edilenler...
Abone Olgoogle-news

Göğüslerin büyütülmesi için ilaç ya da kremler kullanılabilir mi?

Meme büyütme operasyonu dünyada ve ülkemizde en popüler estetik operasyonlardan biridir. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Melike Erdim, meme büyütme ameliyatları ile ilgili merak ettiklerinizi yanıtladı.

Göğüslerin büyütülmesi için ilaç ya da kremler kullanılabilir mi?

Gelişimsel olarak memeleri küçük olan genç kadınlar veya yirmili yaşlarında göğüslerinin boyutu ve dolgunluğundan memnun olup otuzlu yaşlarla birlikte kilo alıp vermelerin, çocuk doğurup emzirmelerin ve ilerleyen yaşın da etkisiyle göğüs dolgunluğunun azalması şikayeti ile kadınlar meme büyütülmesi için yöntemler aramaktadırlar. Bu amaçla çeşitli ilaçlar veya kremler denenmektedir. Ancak meme büyütülmesi için tek etkili yol ameliyattır ve meme büyütülmesi için bilimsel olarak etkili olduğu gösterilmiş bir ilaç yoktur.

Meme büyütülmesi için özellikle sınırlı büyütmelerde yapılabilen yağ enjeksiyonları dışında en sık kullanılan ve en etkili yöntem meme protezleri ile yapılan meme büyütme ameliyatlarıdır.

Silikon jel ya da serum fizyolojik içerebilen meme protezleri, 1964 yılından beri kullanılmaktadır ve meme protezlerinin herhangi bir sağlık problemine yol açmadığı gösterilmiştir.

Meme protezi olan bir kadın süt verebilir mi?

Meme protezi olan genç bir kadının hamileliği veya emzirmesi üzerinde protezlerin olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.

Meme protezi ile meme büyütme ameliyatları kimlere yapılabilir?

Meme protezi konulan hastaları kabaca 2 gruba ayırabiliriz. Birinci grupta, memeleri gelişimsel olarak küçük olan ve mevcut durumundan daha büyük memesi olmasını isteyen hastalar yer alır. İkinci grupta, memelerinin boyutu eskiden iyi olup yaşın ilerlemesi, hamilelik ve emzirme ya da aşırı kilo alıp verme sonucu memelerinin hacim kaybetmesi hastaların ifadesiyle göğüslerinin içinin boşalması sebebiyle memelerinin eski hacmini kazanması ve dikleşmesi için ameliyat olan hastalar yer almaktadır.

İkinci gruptaki hastalarda bazen sadece meme protezi konularak memeyi toparlayıp dikleştirmek mümkün olmayabilir ve bu durumda meme protezi ile meme hacmi kazandırılırken gevşemiş deri ve meme dokusunu toparlayabilmek için meme dikleştirme ameliyatı eklemek gerekebilmektedir.

Meme büyütme ameliyatları ortalama 1.5 - 2 saat süren ameliyatlardır ve bu ameliyatlardan sonra ortalama iyileşme süreci 1 hafta - 10 gündür.

Meme protezi ile göğüsler ne kadar büyütülür?

Meme protezi konulacak hasta plastik cerraha başvurduğunda ilk muayenesinde vücudunun ölçülerine ve memesinin mevcut şekli ve boyutuna göre doğal bir sonuç elde edilebilmesi için ne boyutta ve ne şekilde bir protezin hangi plana konulacağı hakkında doktorundan bilgi alır. Daha önce yapılan ameliyat resimleri üzerinden hangi boyutta bir protezle nasıl görüneceği hakkında bilgi alır. Hastanın estetik tercihi ve doktorun muayene bulguları ile birlikte protez şekline ve boyutuna karar verilir.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Melike Erdim
Meme büyütme hakkında tüm merak edilenler...

False