GeriDoğum Lohusalıkta 6. hafta
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lohusalıkta 6. hafta

Lohusalıkta 6. hafta

Karın küçülmüş, alınan kiloların üçte ikisi verilmiştir.

FİZİKSEL DEĞİŞİM

Lohusalık süresinin sonudur. Akıntı normal fizyolojik boyutlara gelmiştir. Karın küçülmüş alınan kiloların 2/3'ü verilmiştir. Fizik aktiviteler, spor yapmak gibi serbesttir. Cinsellik dilendiği gibi yaşanabilir.

Bu dönemden sonra hemen yeni bir gebelik arzu edilmez. Fakat ilk yumurtlama kanamadan önce olacağı için ilişkilerde gebe kalma ihtimali vardır. Bu ,sütün koruyacağı gibi bir yanlış inanışlada birleşince bazen 3-4 ayı bulmuş ve farkedilmemiş gebeliklere de rastlamaktayız.

Benim önerim normal doğumlardan 6 hafta sezeryanlardan ise 8 hafta sonra RİA takılması eğer anne süt vermiyorsa ve RİA istemiyorsa bir korunma yönteminin uygulanması yönündedir.

PSİKOLOJİK DEĞİŞİM

Lohusalık döneminin sonu olan 6. hafta, alışma evresinin geride bırakıldığı dönemdir. Artık, ailede yeni düzen oturmuş hatta eskimeye başlamıştır. Anne, bebek bakımına iyice alışmış, baba sürecin içine dahil olmuş, anne ve baba çift ilişkilerine cinsel ve duygusal anlamda geri dönmüş ve anne, kendisine daha fazla vakit ayırmaya başlamıştır. Bu dönemde bedenin uykusuz ya da az uykulu sisteme alışmış olması da kolaylık sağlar. Annenin yorgunluktan kaynaklanan unutkanlıkları azalır ve anne bedensel, zihinsel ve ruhsal olarak eski formuna kavuşmaya başlar.

Bu 6 haftalık “annelik stajı” denebilecek lohusalık döneminde, anne kendi istek ve ihtiyaçlarını herkesten daha iyi tanımlayabilir. O an neye gereksinim duyuyorsa bunu karşılayabilecek kişilerden talep etmeye çekinmemesi çok önemlidir. Bilgi için doktorunu arayabilir, destek için yakınlarının zaman ayırmasını isteyebilir ve eşine kendi bedensel dürtüleri doğrultusunda cinsel ihtiyaçlarını dile getirebilir. Aynı zamanda, kadının kendisini ihmal etmemesi ve ihtiyaçlarına özen göstermesi daha mutlu ve huzurlu bir anne olmasına yardımcı olacaktır.

BESLENME

EMZiREN ANNELER İÇİN ÖRNEK BESLENME PROGRAMI

SABAH

2 dilim peynir
1 yumurta
3-4 adet zeytin
1 tatlı kaşığı bal
3 dilim kepek ekmek
Domates-yeşillik
1 bardak süt

ARA

2 porsiyon meyve

ÖĞLE

1 Porsiyon etli sebze yemeği
4 Kaşık pilav ya da makarna
1 Kase yoğurt
Bol salata

ARA

1 adet kepekli tost+1 badak süt+ 2 adet ceviz

AKŞAM

Izgara tavuk/et/balık
1 kase çorba
4 kaşık zeytinyağlı sebze yemeği
Salata

ARA

2 porsiyon meyve
1 bardak süt

Aralarda susadıkça limonata, şerbet, taze meyve suyu ve bitki çayları içebilirsiniz.

BU İÇERİK, JİNEKOLOG OP. DR. TURGAY KARAKAYA, UZMAN KLİNİK PSİKOLOG ŞEYMA ÇAVUŞOĞLU ITRİ VE DİYETİSYEN SEÇİL KENAR TARAFINDAN HAZIRLANMIŞTIR.

AY AY BEBEK GELİŞİMİ

False