EKSTRA
MENÜ

Lohusalık Dönemi

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 134 haberi bulunmuştur.

Lohusalık Dönemi Haberleri

Lohusalık depresyonu bebeğin yaşamını da olumsuz etkiliyor

Lohusalık depresyonu bebeğin yaşamını da olumsuz etkiliyor

Doğum sonrası ortaya çıkan lohusalık depresyonu, kadının yaşam kalitesini düşürüyor. Doğumdan sonraki ilk 2-4 haftada belirtileri ortaya çıkan ve 12’inci aya kadar devam edebilen lohusalık depresyonuna zamanında müdahale edilmesinin önemine işaret eden uzmanlar, kişinin depresyon geçmişi, birden fazla çocuğa sahip olma, plansız gebelik, eşle olumsuz ilişki gibi risk faktörlerine dikkat çekiyor. Uzmanlar bebeğin de bu durumdan etkilendiğine dikkat çekerek “Doğum sonrası depresyona sahip annelerin çocuklarının daha sinirli, çekingen, daha az yüz mimiği kullanan, az konuşan, sık davranış problemi gösteren ve bilişsel açıdan zorlanmalar yaşayabilen çocuklar olduğu görülmüştür” uyarısında bulunuyor.

28.01.2021Doğum
Perinatoloji nedir Hangi durumlarla ilgilenir İşte perinatoloji hakkında bilmeniz gerekenler

Perinatoloji nedir? Hangi durumlarla ilgilenir? İşte perinatoloji hakkında bilmeniz gerekenler

Perinatoloji, kadın hastalıkları ve doğum ana dalının bir yan dalı olarak ülkemizde giderek yaygınlaşan bir tıp uzmanlık alanıdır. Peki hangi hastalıklarla ilgilenir? Önemi nedir? Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Özgür Ersoy, konuyla ilgili tüm merak edilenleri detaylı bir şekilde anlattı.

Dünyaya getirdiği bebeğinin kokusunu bile alamadı Bir bağış Dilek hemşireye can, Tunç bebeğe umut olacak

Dünyaya getirdiği bebeğinin kokusunu bile alamadı! Bir bağış Dilek hemşireye can, Tunç bebeğe umut olacak

Dilek Akçabelen (30) yoğun bakım hemşiresi olarak 10 yıl boyunca yüzlerce hastaya şifa verdi. Doğum iznindeyken Kovid nedeniyle hastaneye yatırıldı. 34 haftalık bebeği 15 Nisan’da sezaryenle alındı. Kokusunu bile alamadığı oğlu 20 gün sonra taburcu oldu ama genç hemşire tam 41 gündür kalp-akciğer makinesinde yaşam mücadelesi veriyor. 6 kez plazma, iki kez de kök hücre nakli tedavisi gören Dilek hemşire Kovid’i yense de akciğer sertleşmesi yüzünden yaşaması için tek şansı kaldı: Organ nakli. Eşi için kampanya başlatan Tansu Akçabelen (30), gözyaşlarını tutamayarak “İnsanlarımıza organ bağışı yapmalarını rica ediyorum. Lütfen eşime can, oğluma umut olun” dedi.

27.05.2020Gündem
3 aylık bebeğini bırakıp kaçan anneden çıldırtan savunma

3 aylık bebeğini bırakıp kaçan anneden çıldırtan savunma!

Denizli'de sığındığı eve 3 aylık bebeğini bırakarak kaçan anne gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. Suna B. isimli kadın polisteki ifadesinde, kız bebeğinin kalbinin delik olduğunu o yüzden bırakarak kaçtığını söylediği ve bebeği istemediğini söylediği öne sürüldü.

17.12.2019Gündem
Aile Hekimleri öneriyor: Bebeğinizi doğar doğmaz emzirin

Aile Hekimleri öneriyor: Bebeğinizi doğar doğmaz emzirin

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu AHEF, bebeğinizi doğar doğmaz emzirmenizi öneriyor. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Özlem Sezen, “anne sütü bebek için eşsiz ve çok kıymetli bir besindir” diyor. Bebeğin hayata tutunması için en önemli besin olmanın yanı sıra bir aşı gibi koruyucu faktörler içeren anne sütünün eş değeri yoktur.

26.11.2019Yenidoğan
Hamilelikte uykusuzluk neden olur, çözümü var mı

Hamilelikte uykusuzluk neden olur, çözümü var mı?

Uyku hepimiz için en temel ihtiyaçlardan biri... Hamilelik döneminde pek çok kadın uyku sorunları ile karşı karşıya kalabilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, anne adaylarının uyku düzeni ile ilgili merak edilenleri yanıtladı.

Hamilelikte Uykusuzluğa Karşı Öneriler

Hamilelikte Uykusuzluğa Karşı Öneriler

Uyku hepimiz için en temel ihtiyaçlardan biridir. Özellikle gebelik döneminde değişen uyku düzeni, aslında; anne ve babanın bebeğe alışma sürecini pekiştiren bir doğa mucizesidir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, anne adaylarının uyku düzeni ile ilgili merak edilenleri yanıtladı.

Lohusalık dönemi estetik için uygun bir zaman mı

Lohusalık dönemi estetik için uygun bir zaman mı?

Çocuk sahibi olmuş her kadının bildiği gibi “lohusalık dönemi” mutluluk veren fakat aynı zamanda da anneyi çok fazla yıpratan bir dönemdir. Lohusalık dönemindeki anneler zor bir dönemden geçtikleri için psikolojik ve bedensel olarak yıpranabiliyorlar. “Lohusalık döneminde, estetik ameliyat ve uygulama yapılır mı?” sorusu anneler tarafından sıkça merak edilen konuların başında gelir.

18.06.2019Sağlık
Aile hekimleri yeni anneleri bilgilendiriyor

Aile hekimleri yeni anneleri bilgilendiriyor

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu AHEF, bebeğinizi doğar doğmaz emzirmenizi öneriyor. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu ( AHEF ) Başkanı Dr. Özlem Sezen, “anne sütü bebek için eşsiz ve çok kıymetli bir besindir” diyor. Bebeğin hayata tutunması için en önemli besin olmanın yanı sıra bir aşı gibi koruyucu faktörler içeren anne sütünün eş değeri yoktur.

5.06.2019Doğum
Bipolar Bozukluk Hakkında Bilinmeyenler

Bipolar Bozukluk Hakkında Bilinmeyenler

“Manik depresif hastalık” ve “İki uçlu mizaç bozukluğu” olarak bilinen bipolar bozukluk, bireylerde; “mani-hipomani”, “depresyon” ve “karma” olmak üzere çeşitli dönemleri kapsayan duygu durum atakları halinde görülüyor. Yrd. Doç. Dr. Emre Tolun Arıcı, bipolar bozukluk hakkında doğru bilinen yanlışlara dikkat çekti.

Yeni annelere lohusalık dönemi için beslenme önerileri

Yeni annelere lohusalık dönemi için beslenme önerileri

Yeni doğum yapmış anneler, emzirme döneminde nelere dikkat etmelidir? Annenin sütü az geliyorsa neler yapılmalıdır? Anneler bu süreçte nasıl beslenmelidir? Anne sütü nasıl saklanmalıdır? Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Derya Fidan, lohusalık döneminde en çok merak edilenleri açıkladı.

8.03.2019Doğum
Hamilelikte cinsellik yaşanmalı mı

Hamilelikte cinsellik yaşanmalı mı?

Hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi? “Hamileyken cinsel ilişkiye girilmez” düşüncesi doğru mu? Baba adayları ne yapmalı? Hamilelikte cinsel istek zaman zaman değişiklik gösterebilir mi? Hamilelik döneminde cinsel ilişki bırakılmalı mı? Hamilelikte cinsellik nasıl olur? Hamilelikte ilk 3 ay cinsellik nasıl yaşanır? Hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?

3.01.2019Sağlık
Lohusa şerbeti nasıl yapılır

Lohusa şerbeti nasıl yapılır?

Doğumdan sonraki lohusalık dönemi geleneklerinden olan lohusa şerbeti nasıl yapılır? Lohusa şerbeti geleneği hakkında neler biliyoruz?

30.11.2018Doğum
Lohusalık döneminde bu önerilere dikkat

Lohusalık döneminde bu önerilere dikkat

Hamilelik ve doğum doğanın kadına sunduğu inanılmaz bir deneyim. Ancak yeni bir canlının dünyaya geldiği bu dönemin her aşaması son derece önem taşıyor. Üstelik bu süreç sadece hamilelikle de sınırlı kalmıyor. Gerek anne, gerekse bebeğin sağlığı için doğumdan sonraki 6 haftayı kapsayan lohusalık dönemine de dikkat etmek gerekiyor.

20.06.2018Doğum
Lohusalık dönemi nedir Doğumdan kaç gün sonra cinsel ilişkiye girilir

Lohusalık dönemi nedir? Doğumdan kaç gün sonra cinsel ilişkiye girilir?

Lohusalık dönemi ve doğumdan sonra cinsellik, yeni annelerin en çok merak edilen konulardan biri. Peki, lohusalık dönemi nedir? Doğumdan kaç gün sonra ilişkiye girilir? Evlilik ve İlişki Terapisti/Cinsel Terapisti Dolunay Kadıoğlu, lohusalık dönemi psikolojisi; Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe ise doğum sonrası cinsellik konusuyla ilgili soru işaretlerini yanıtladı.

28.02.2018Gündem
Doğum sonrası depresyonun 6 belirtisi

Doğum sonrası depresyonun 6 belirtisi

Çoğu zaman ‘annelik hüznü’ ile karıştırılarak tedavisi geciktirilebilen doğum sonrası depresyon, yeni doğum yapmış annelerin yüzde 10-20’sinin karşı karşıya kaldığı psikiyatrik bir hastalık.

16.02.2018Doğum
Hamilelik döneminde iki kişilik beslenmeyin

Hamilelik döneminde iki kişilik beslenmeyin!

Hamilelikte beslenme alışkanlıklarının bebeğin sağlığını etkilediğine dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cüneyt Genç, “Bebeğinin daha sağlıklı olacağını düşünüp, iki kişilik beslenme gibi bir yanlış yapmamalı. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek isteyen anne adayları, bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimi için tüm besin gruplarından yeterli miktarda tüketmeli” diyor.

Cinsel ilişkide ağrı birçok kadının ortak sorunu

Cinsel ilişkide ağrı birçok kadının ortak sorunu

Altta yatan sebep belirlendiğinde tedavi edilebilen bir sorun...

3.05.2016Sağlık
Şeyda Coşkun: Anne olmanın getirdiği özgüven  hiçbir şeyle ölçülemez

Şeyda Coşkun: 'Anne olmanın getirdiği özgüven hiçbir şeyle ölçülemez'

Çok konuşuluyor, merak ediliyor, ilgi çekiyor. Zayıflattığı ünlüler, sabah yürüyüşleri, diyetleri derken anne oldu, hızla eski formuna geri döndü ve konuşulmaya devam ediyor. Şeyda Coşkun, bu süreçte neler yaşadığını ve hayatında nelerin değiştiğini Women’s Health dergisinin yeni sayısında anlattı.

27.12.2015Magazin
Doğumdan sonra seksten neden uzaklaşılır

Doğumdan sonra seksten neden uzaklaşılır?

Bu dönemde cinsel istek düzeylerinde belirgin farklılıklar vardır.

17.12.2015Sağlık
Lohusalık dönemi depresyonundan kurtulmanın 5 yolu

Lohusalık dönemi depresyonundan kurtulmanın 5 yolu!

Bu öneriler ile depresyondan kurtulup bebeğinizle keyifli vakit geçirin!

6.11.2015Doğum

Yazar Sonuçları

Gebelik ve Lohusalık Döneminde Cinsel Yaşam

Gebelik döneminde cinsel hayat ne çocuk bekleyenlerin sorabildiği ne de doktorların bilgi vermeyi gerekli gördüğü bir durumdur.

4.05.2021

Lohusalık döneminde sizi neler bekliyor?

Doğumdan sonraki 4 ila 6 haftalık dönem ‘lohusalık dönemi olarak’ adlandırılır. Peki, bu dönemde yeni anneleri neler bekliyor?

19.02.2020
Lohusalık dönemi ve sonrasında yaşanan cinsel problemler nelerdir

Lohusalık dönemi ve sonrasında yaşanan cinsel problemler nelerdir?

Yeni doğum yaptınız, süt verip, emzirirken, anneliğin tadını çıkarırken kucağınızda en değerliniz olan bebeğiniz var iken cinsel hayatınızın gebe kalmadan önceki haline dönmesi kolay olmayabilir. Doğum sonrası bir çok kadın cinsel ilişkide ağrı veya cinsel dürtülerinde azalma gibi seksüel problemler yaşayabilmektedir.

27.03.2019

Gebelikte kalsiyum kullanımı neden önemli?

Hamilelik döneminizde dengeli bir beslenme alışkanlığı edindiğinizde, sıvıyı bol miktarda aldığınızda, doktorunuzun verdiği demir içerikli ilaçları düzenli olarak aldığınızda, normal sınırlar içinde kilo almak,sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek, sağlıklı bir bebek doğurmak ve doğum sonrası formunuzu korumak için beslenmeyle ilgili size düşenleri tümüyle yerine getiriyorsunuz demektir.

20.03.2019

Lohusalık döneminde birbirinize karşı anlayışlı olun

Lohusalık dönemi annelerin depresyon geliştirmeye nispeten yatkın oldukları bir dönemdir ve bu dönemde ciddi ve uzun süreli sorunlar ortaya çıkabilir. Lohusalık depresyonu çoğu durumda dikkati çekmeyecek kadar hafif seyreder. Bazı durumlarda ise belirtiler olmasına rağmen bu belirtilerin dikkate alınmaması, hafife alınması, doktora başvurulmaması, doğum sonrası depresyonunun tedavisiz kalmasıyla sonuçlanır. Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kağan Kocatepe ile lohusalık döneminde yeni annenin yaşadığı problemleri konuştuk.

11.02.2019

Prolaktin neden yükselir? Prolaktin yüksekliği nelere neden olur?

Prolaktin ya da halk arasında bilinen adıyla süt hormonu, PRL geni tarafından üretilir ve hipofiz bezinin ön lobundan salgılanır. Peki, prolaktin hormonu yüksekliği neden olur? Prolaktin hormonu yüksekliği adet gecikmesine yol açar mı? Prolaktin hormonu yüksekliği kısırlığa neden olur mu? Merak edilenleri Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir anlatıyor.

30.01.2019

Doğum sonrası cinsel yaşam

Doğum sonrası cinsel yaşam en erken ne zaman başlamalıdır?

12.08.2018
Annelerin doğum sonrası yalnızlığı sona eriyor

Annelerin doğum sonrası yalnızlığı sona eriyor

Travmatik bir süreç olan doğum, her annede derin izler bırakabiliyor. Ancak asıl sorunlar doğum sonrası süreçte başlıyor ve anneler, en çok desteğe ihtiyaç duyduğu bu dönemde yalnızlık yaşıyor. Evde Bakım Hekimi Dr. Tayyar Vardar, anne adaylarına tavsiyelerde bulunurken bu süreçte lohusa koçlarından destek alınabileceğinin altını çizdi.

27.07.2018

Hamilelik döneminde cinsellik yaşanmalı mı?

Çiftlerin en sık kullandığı pozisyon olan erkeğin üstte olduğu pozisyon, gebelik haftası ilerledikçe anne adayında rahatsızlık yaratmaya başlar.

25.11.2017
Lohusalık nedir, ne kadar sürer

Lohusalık nedir, ne kadar sürer?

Lohusalık dönemi hakkında açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, bu dönemde nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatıyor.

6.11.2017

Emziren kadının seks hayatı nasıldır?

Doğum sonrası yatak odalarında çiftler arasında bir uzaklık peydah oluyor.

14.07.2017

Hamilelik döneminde cinselliği bırakmayın!

Gebelik döneminde kadındaki fizyolojik ve duygusal değişiklikler bazen de erkekteki duygusal değişimler, çiftin cinsel yaşamını ister istemez etkiler. Cinsel Terapist Dolunay Kadıoğlu, hamilelikte cinsellik hakkında bilgiler verdi.

25.06.2017
Gebelikte saç boyatılır mı

Gebelikte saç boyatılır mı?

“Hamilelikte saç boyatılır mı?” sorusunun her anne adayının merak ettiği sorular arasında yer aldığını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, hamilelikte saç boyatma ve kimyasallara maruz kalma konusunu aydınlatıyor.

17.05.2017
Lohusalık döneminde yapılması gerekenler

Lohusalık döneminde yapılması gerekenler

Lohusalık döneminin önemine dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, bu dönemde yapılması ve yapılmaması gerekenleri paylaşıyor.

9.05.2017
Bilmemek strese neden olur

Bilmemek strese neden olur

Mutlu bir bebek için önce anne babanın mutlu olması gerektiğini söyleyen Bebek Hemşiresi, Doğum Koçu Ferda Saraçoğlu, bilinçli anne baba olmanın önemini anlattı.

3.05.2017

Emziren annenin seks hayatında neler değişiyor?

Doğum sonrası yatak odalarında neler oluyor?

30.05.2016
Doğum sonrası depresyonu mu yaşıyorsunuz

Doğum sonrası depresyonu mu yaşıyorsunuz?

Bu dönemde eş ve çevre desteği çok önemli!

16.05.2016