GeriKanuni Hak Ve Yasalar Koruyucu Ailelere ve Yerleştirilen Çocuğa Sağlanan Olanaklar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koruyucu Ailelere ve Yerleştirilen Çocuğa Sağlanan Olanaklar

Koruyucu Ailelere ve Yerleştirilen Çocuğa Sağlanan Olanaklar
Abone Olgoogle-news

Ailesi olmayan çocuklar için başlatılan koruyucu aile uygulamasında aileler yalnız bırakılmıyor.

Ailesi olmayan çocuklar için başlatılan koruyucu aile uygulamasında aileler yalnız bırakılmıyor. Koruyucu aile olmak isteyenler ve korumaya alınan çocuklara destek sağlanıyor. Destek kapsamında neler var?

• Koruyucu ailelere baktıkları her çocuk için yeterli bakım ücreti ödenir. 

• Özürlü çocuklar için yapılacak ödemeler iki katına kadar artırılır. 

• Her öğretim yılı başında bir defaya mahsus olmak üzere eğitim masrafları karşılığı olarak bakım ücreti iki kat arttırılarak ödenir. 

• Şubat ve Ağustos aylarında çocukların yıllık giyim masrafları karşılığı olarak bakım ücreti iki kat arttırılarak ödenir. 

• Koruyucu Ailenin yanında bakılan çocuklar hastalandıklarında koruyucu ailesi tarafından hiçbir sevke tabi olmadan doğrudan sağlık karneleri ile devlet-üniversite hastanesi, sağlık ocağı, hükümet tabipliklerine, ayaktan veya gerekiyorsa yatarak muayene, tedavi için götürülebilmektedir. Bu durumlarda muayene ve tedavi bedeli Kurumumuz tarafından karşılanmaktadır. 

Yine koruyucu aile yanındaki çocuklar koruyucu ailenin çalıştığı kurumun bağlı olduğu sağlık kuruluşu ya da anlaşması doktoruna da götürülebilmektedir. Ancak, bu durumda muayene ve tedavi bedeli Kurumumuz tarafından karşılanamamaktadır.

Çocuklara verilen, Genel Müdürlükçe hazırlanıp bastırılan fotoğraflı seri numaralı sağlık karneleri her yıl İl Müdürlüklerince vizelenmektedir. 

• Koruyucu ailedeki çocukların okul servis aracı ücreti ödenir. 

• Koruyucu aile yanındaki çocukların meslek edinme kursu bedelleri ödenir. 

• Koruyucu aileler ve korudukları çocuklar için gerektiğinde üniversitelerin ilgili bölümlerindeki uzman kişilerden psikolojik ve psikiyatrik danışmanlık hizmeti sağlanır. 

• Okula giden veya bu yaştaki çocuklara her ay harçlık ödenir.

Gönüllü statüdeki koruyucu aileler yanındaki çocuklar için de talepte bulunduğu takdirde harçlık ödenmesi ile sağlık, Şubat-Ağustos ayları giyim masrafları ve Eylül ayı okul masrafları ile okula giden ve özürlü çocukların servis ücretleri, çocukların eğitim-öğrenim-meslek edinme kurs bedelleri karşılığı ödenmektedir. 

Koruyucu ailelere ödenen ücret ek gösterge dahil en yüksek devlet memuru aylık göstergesinin (9500) memur maaş katsayısıyla (Ocak ve Temmuz aylarında değişmektedir.) çarpımıyla elde edilen rakamın sırasıyla %22’si, %24’ü, %27’si ve %30’u alınarak belirlenmektedir. 2006 yılında ücretli koruyucu aile yanındaki çocuklar için ödenen aylık aşağıdaki gibidir. (Özürlü çocuklar için iki katına kadar arttırılmaktadır.) Harçlıklar ise kuruluş bakımındaki çocuklar için yapılan hesaplama ile belirlenmektedir (Çocuk Yuvaları Yönetmeliği Md. 46 ve Yetiştirme Yurtları Yönetmeliği Md.48). Memur maaş katsayısı, sırasıyla 600 (İlköğretim 1-4. sınıfı), 900 (İlköğretim 5-8. sınıfı), 1200 (Lise ve dengi okul) ve 2000 (Yüksek öğrenime devam eden) gösterge rakamı ile çarpılarak bulunan miktar kadar ödeme yapılmaktadır.

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu

False