GeriSağlık Kadınlar iki tür orgazm yaşıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadınlar iki tür orgazm yaşıyor

Kadınlar iki tür orgazm yaşıyor

Yapılan araştırma, Freud’un yıllar önce ortaya attığı teoriyi doğruladı.

Birçok araştırmacının anlamaya çalıştığı kadın orgazmı üzerine bir ölçüm yapıldı. Sonografi cihazı kullanılarak yapılan ölçümlerde dahili ve harici uyarılmalarda kan akışında farklılıklar olduğu gözlendi. Ayrıca Freud’un yıllar önce ortaya attığı iki tür orgazm teorisi, vajinal orgazmın hem dahili hem de harici uyarılma sağlandığı belirlenerek doğrulanmış oldu.

Araştırmacılar klitoral orgazmın sadece harici uyarılma sağladığını ancak vajinal orgazmın hem harici hem dahili uyarılma sağladığını belirledi. Test sırasında araştırmacı Odile Buisson ve Emanuele A Jannini üç gönüllü kadını sonografi makinesine bağladı. CUV adı verilen klitoral sinir sistemini görüntüleyen makine hem harici hem dahili uyarılmaları takip etti.

Vajinal uyarılma her iki bölgeyi de harekete geçirdi

Bu ölçümler bir ev ortamında gerçekleştirildi ve kadınların kendi kendilerini tatmin etmeleri istendi. Ölçüm sonucunda klitoral uyarılma, iç uyarılma sağlamadı ama vajinal uyarılma her iki bölgeyi de harekete geçirdi. Kadınların iki tür orgazm yaşadığı teorisini ilk ortaya atan insan "psikanalizin babası" olarak bilinen Sigmund Freud idi. Klitoral orgazmın adolesan döneme ait bir fenomen olduğunu ve kadınlık içgüdülerinin aslında ergenliğe ve böylece vajinal orgazma da ulaşmaya çalıştığını belirtti.

Bugüne kadar kanıtlanmayan teori doğrulandı

Freud bu konuda hiç deney yapmadığı ve bir kanıt sunmadığı için bugüne kadar havada kalan bu teori ilk kez bu deney ile bir anlamda doğrulanmış oldu. Freud'a göre kadınlar cinsel ilişki ya da mastürbasyon sırasında birden fazla orgazm yaşayabilir. Çoklu orgazmlarda ise birbiri ardına gerçekleşir.

False