GeriSağlık Göz Sağlığımız Tehdit Altında!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Göz Sağlığımız Tehdit Altında!

Göz Sağlığımız Tehdit Altında!

Göz bakımına gerekli özen gösterilmediğinde pek çok hastalık bizleri bekliyor.

Yanlış ve bilinçsiz kozmetik kullanımı ve makyajı yeterince temizlemeden uyumak, göz sağlığının en büyük düşmanlarından biri… Göz makyajı ve bakımına gerekli özen gösterilmediğinde; alerji, göz enfeksiyonları, tahrişe bağlı cilt hastalıkları gibi pek çok tehlike söz konusu olabiliyor.

Gözlerimizde de damar ve sinir dokuları fazlaca bulunur. Bu nedenle göz ve çevresi diğer bölgelere göre daha hassastır. Kozmetik malzemelerin içindeki birçok madde gözde alerjiye sebep olabilir.

Alerji geliştiğinde gözde kızarıklık, yanma, kaşıntı, batma, sulanma, çapaklanma gibi yakınmalardan biri, birkaçı ya da hepsi olabilir. Özellikle sık sık alerji problemi yaşayanların su ile çıkabilen ürünleri kullanmasında ve üreticinin önerdiği aralıklarla kozmetik malzemelerini yenilemesi yararlı olacaktır.

Yağsız ve Su Bazlı Ürünleri Tercih Edin

Yoğun yağ içeren kozmetik malzemelerinin kullanılmaması gerekiyor. Yağın gözyaşına karışıp bir tabaka oluşturarak görmeyi bulanıklaştırması, istenmeyen sonuçlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Yağlı ürünler korneanın beslenmesi için gerekli gözyaşının işlevini engelleyerek korneada oksijensizliğe neden oluyor. Bu da göz sağlığımızı tehdit ediyor.

Yatarken Makyajınızı Temizlemeden Yatmayın

Temizlenmeden yatılan göz makyajı gözlerde tahrişe neden oluyor. Kişide kuru göz, kaşıntı gibi şikayetler görülüyor. Göz kapakları ve gözaltlarına sürülen far zaman içerisinde gözyaşında ve gözün konjonktiva adlı dış zarı ile temas ederek tahrişe neden olabiliyor.
Kirpiklere sürülen rimeli ve kirpik diplerine uygulanan eyelineri uzun saatler çıkarmayan ve göz makyajını temizlemeyen bir kadının göz kapaklarının altında pürtüklü bir görünüm ve bunların içinde de siyah partikülleri görmek mümkün.

Makyaj Malzemesi ve Kremleri Dikkatli Kullanın

Makyaj malzemesi ve kremlerin kullanım süresi de göz sağlığı için büyük önem taşır. Kullanım tarihi geçmiş ürünler, gözlerde önemli şikayetlere yol açabilir. Renginde bozulma ve kokusunda değişme fark edilen ürünlerin kesinlikle kullanılmaması gerekir.
Makyaj yapmadan önce eller güzelce yıkanmalıdır. Makyaj yaparken hata yapıldığında, silmek için kirli ve önceden kullanılmış pamukların ve temizleme mendillerinin kullanılmaması gerekir.

Op. Dr. Mustafa Temel

False