GeriHamilelik Hazırlığı Gebelik dönemindeki sırt ağrıları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gebelik dönemindeki sırt ağrıları

Gebelik dönemindeki sırt ağrıları
Abone Olgoogle-news

Uzun süre ayakta kalmamak çok önemli.

Gebelik boyunca, vücutta meydana gelen değişimlerin sonuçlarından biri de sırt ağrıları. İşte sırt ağrılarından kurtulmak için birkaç öneri!

Günlük yaşamda her insanın ciddi problemleri arasında yer alan sırt ağrıları, hamile bayanlar için de büyük zorluklar getiriyor. Özellikle gebeliğin ilerleyen dönemlerinde kilo artışı ile bu durum daha çok ortaya çıkıyor.

Doğum sırasında bebeğin çıkabilmesi için, gebelik döneminde kalçadaki kemikler arasındaki eklemler yumuşayıp gevşer. Bu zorlu bir dönemdir ve bu dönemde rahim ağırlığı artış göstererek vücut ağırlık merkezinin değişmesine sebep olur. Değişimin sonucunda, duruş ve yürüme şeklinde değişiklikler meydana gelir. Bunun dışında karın kaslarındaki ayrılma da bu tür ağrılara sebep olabilmektedir.

Ağrının giderilebilmesi için, oturuş ve kalkış esnasında dikkat göstermek gerekiyor. Uzun süre ayakta kalmamak ise çok önemli. Otururken de bir ayağı yerden hafif yükseklikteki bir yere koymak fayda getirecektir. Ayrıca bir saatten fazla oturmamalı ve aralarda yürümelisiniz.

Ani kol kaldırma hareketlerinden uzak durun. Gebelik için tavsiye edilen egzersizlere uymaya özen gösterin.

Uzanırken veya uyurken dizlerinizi kıvırın. İsterseniz dizlerinizin arasına ve karnınızın altına doğru küçük yastıklar koymak iyi gelebilir.

Gebelik korsesi kullanmak isteyen bayanların, öncelikle doktorlarına gebelik korsesinin kendileri için faydalı olup olamayacağını sormalılar.

GEBELİKTE KİLO HESAPLAMA

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle