GeriÇocuk Sağlığı Dumansız Spora “Evet”
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dumansız Spora “Evet”

Dumansız Spora “Evet”

Çocuklarımıza örnek olalım! Dumansız spora evet, sigara içen sporculara hayır!

Kasların mazotu oksijen iken, kanımızdaki oksijen seviyesini düşüren, karbonmonoksit seviyesini yükselten sigaranın sporla bağdaşması mümkün değildir. Bu nedenle de sporla bağdaşmayan bu kötü alışkanlığın sporla olan bağlantısının koparılması gerekir.

Maalesef bu bağın en güçlü olarak bulunduğu spor dalı futboldur. Genelde çocuk evde maç seyreden babasını veya dayısını, amcasını, abisini heyecanlandıkça, sevindikçe, üzüldükçe sigara içerken görerek büyür. Aslında ne yazık ki sigarayla kurulan bağ sadece futbolla da sınırlı kalmaz, daha tehlikesi büyümek, kocaman adam olmak, erkek olmak gibi çocuk için çok daha önem verilen konularla da ciddi bağlar oluşmasına sebep olur. Sonuç olarak dumansız spor ileri nesillerde sigara içme oranını ciddi oranda azaltacak çok önemli toplumsal bir projedir.

Sporcuları Spor Adamlarını Ne Kadar Örnek Alıyorlar?

Büyüme çağındaki çocuklar, sporcuları veya spor teknik adamlarını çok fazla örnek alıyorlar. Daha da tehlikelisi bu idol olan insanların güç, beceri, başarı, gelişmiş vücut yapısı gibi sadece iyi özellikleri ayıklanarak değil, bir bütün olarak algılanıyor, yani bu kişinin iyi özelliklerini alayım ama sigara zararlı bir şey, bu özelliğini almayayım demiyor küçük beyinlerdeki bilinçaltı...

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Uzm. Dr. Anıl Yeşildal

False