Doğumdan 1 hafta sonrası sünnet için ideal!

Güncelleme Tarihi:

Doğumdan 1 hafta sonrası sünnet için ideal
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 12, 2015 10:00

Uzmanlar, “Yenidoğan sünneti için 7 -10. günleri beklemek en sağlıklısı” diyor.

Haberin Devamı

Sünnet sezonu açıldı. Anne babalar, yaz tatilini fırsat bilerek çocuklarına sünnet yaptırıyor. Ailelerin bir kısmı bebekleri doğar doğmaz sünnet ettirmek istiyor. Ancak doğum sonrası ilk 28 günlük süreçte yapılabilen yenidoğan sünnetinde en ideali doğumdan sonra en az 7 gün beklemek. Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Lütfü Tahmaz, ilk bir hafta içinde vücut fonksiyonlarının yeterince gelişmediğine dikkat çekerek, “Yenidoğan sünneti için 7 -10. günleri beklemek en sağlıklısı” diyor.

Yenidoğan sünnetinde genel anestezi yapılmıyor

Yenidoğan sünnetinde genel anestezi uygulanmıyor ve küçük bir iğne ile düşük miktar anestetik madde kullanılarak lokal anestezi sağlanıyor. Gerekli anestezi sağlandıktan sonra operasyon cerrahi yöntemle gerçekleştiriliyor. 15-20 dakika süren operasyonda kanama kontrolü sağlandıktan sonra, yaklaşık 7 günde eriyerek kaybolan estetik bir dikişle damarlar tek tek bağlanıyor.
Halk arasında lazer olarak bilinen koter sisteminin sünnet işleminde kesinlikle kullanılmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Lütfü Tahmaz, “Son dönemde sünnet derisinin sıkıştırılarak açılmasıyla uygulanan dikişsiz sünnet yöntemlerinde bir standart sağlanamayabiliyor. Penis cildinin tamamen alınması gibi sorunlar çok ciddi onarımları gerektirebiliyor. Bunun için sünnetin her yaşta cerrahi ve dikişli olarak yapılması en sağlıklı yöntem” diyor.

Haberin Devamı

Prematüre ya da düşük doğum ağırlıklı bebeklerde bebeğin doğum kilosunun 3-3,5 kilo gibi sağlıklı bir yenidoğan kilosuna ulaşması bekleniyor. Daha sonra yine cerrahi yöntemle sünneti yapılabiliyor.

Gün içinde taburcu ediliyor

Sünnet yapıldıktan sonra bebek gün içinde hastaneden ayrılabiliyor ve ertesi gün pansuman için yeniden çağırıyor. Yaklaşık 5 – 7 gün içinde iyileşme gerçekleşiyor. Sünnet sonrasında aşırı bir şişlik, renk değişikliği, kızarma, enfeksiyon ya da kanama varsa mutlaka doktora başvurmak gerekiyor.

Yenidoğan sünnetinin yararları

  • Genel anestezi gerektirmiyor. Lokal anestezi ise küçük bir iğne ile 1 ml lokal anestetik enjeksiyonu ile yapılabiliyor. Krem tarzı lokal anestetik çok kullanılıyor ama yenidoğanda “methemoglobinemi” denen ve dokulara yeterince oksijen gitmemesi sonucu oluşabilen son derece ciddi bir sağlık sorununa neden olabiliyor. Ayrıca 3-4 kilo ağırlığındaki bir bebek için kullanılacak krem miktarını ayarlamada sorun yaşanabiliyor. Bu nedenle enjeksiyonlu lokal anestezi tercih ediliyor.
  • Yenidoğan döneminde yaralar daha hızlı iyileşebiliyor.
  • Enfeksiyon riski daha düşük.
  • Kanama riski uzman bir doktor kontrolünde yüzde 99 engellenebiliyor.
  • Sünnet derisi erken dönemde alınan bebeğin, idrar yolu enfeksiyonu geçirme riski o denli az alıyor.

Ancak operasyonun dikkatli yapılması önemli. Ayrıca operasyonu “sünnet klempi” gibi hazır kullanımlı aletlerle yapmak süreyi kısaltıyor olsa da önemli sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Yeni doğan sünneti ne zaman sakıncalı?

  • Çocuğun doğduğunda ilave bir sistemik hastalığı varsa,
  • Genel sağlık durumu bozuksa,
  • Enfeksiyon tablosu görülüyorsa,
  • Penise ait anomaliler varsa,
  • Yenidoğan sarılığı ile ilgili değerleri çok yüksekse ve bir tedaviye ihtiyaç duyuluyorsa, bu tedavi tamamlanmadan kesinlikle sünnet yapılmaması gerekiyor.

BAKMADAN GEÇME!