GeriHamilelikte Sağlık Dayanılmaz bel ağrılarınız mı var?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dayanılmaz bel ağrılarınız mı var?

Dayanılmaz bel ağrılarınız mı var?
Abone Olgoogle-news

Bel ağrısı bebeğin pozisyonuna bağlı olabilir mi?

Doğumda, kasılmalar sırasında çoğu kadın belinin alt kısmında yoğun bir şekilde ağrı hisseder. Bu ağrılar birçok nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Murat Emanetoğlu, bel ağrılarınızın nedenlerini ve azalmasını sağlamak için yapılması gerekenleri anlatıyor...

Bazı kadınlar kasılmalar arasında dahi bu ağrıları hissedebilirler. Bu ağrı, genelde bebeğin kafasının, belinizin alt kısmına basınç yapmasından kaynaklanır. Ancak başka faktörlerin de katkısı olur. Bir teoriye göre de bu ağrılar, rahimden yansıyan ağrılardır. Çünkü ağrılı adet gören kadınlar daha çok bunu hissederler ve bu yüzden ağrılar için, tamamen bebeği suçlamak doğru olmaz. Eğer adet sancılarınız ağrılı oluyorsa, doğum sırasında da bu tür ağrılarınızın olması muhtemeldir.

Bel ağrısı bebeğin pozisyonuna bağlı olabilir mi?

Doğum sırasında hissedilen bu tür bel ağrılarının, bebeğinizin başının sizin omurga kemiğinize baskısından kaynaklandığı düşünülürdü. Ancak 2005 yılında, yaklaşık 700 kadında yapılan bir araştırmanın sonucuna göre bebeklerinin pozisyonu yan geliş olan kadınların bel ağrısının yüz geliş pozisyonuna göre daha az olduğu anlaşılmıştır. Ancak maalesef daha sonraki durumlarıyla ilgili ayrıntılı bilgi sağlanamamıştır. Çünkü bu kadınların %90’ında ağrı tedavisi için epidural uygulanması gerekmiştir.

Bel ağrısını azaltmak için neler yapılabilir?

 • Bel ağrısını önlemek için sizin yapabileceğiniz bir şey yoktur. Fakat ağrıyı azaltmak için önerebileceğimiz bazı noktalar olabilir.
 • Kalçanızı biraz yukarıya kaldırın. Bu şekilde yapacağınız egzersiz, omurganıza olan baskıyı azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Kasılmalar arasında yanınızda bulunan kişiye belinizi ovdurabilirsiniz. Sizi rahatlatacak ne varsa onu isteyebilirsiniz.
 • Bazı kadınların, ağrılarını azaltmak için karşı tarafa basınç uygulanması hoşlarına gidebilir. Bu bölgeye eşiniz yumruğunu koyabilir veya bir tenis topuyla masaj yapabilir.
 • Ilık duş alabilir veya belinize ılık kompres ya da sıcak su torbası uygulayabilirsiniz.

Sıcak uygulama ile ağrılarınız azalabilir ve bu şekilde biraz rahatlayabilirsiniz. Öte yandan bazı kadınlar ise soğuk uygulamayı daha rahatlatıcı bulurlar. Bunun dışında sıcak-soğuk uygulama dönüşümlü olarak da yapılabilir. Kendinizi hangisinde iyi hissediyorsanız onu uygulayabilirsiniz. Yalnızca sıcak veya soğuk uygulamanın hangisi olursa olsun direk vücudunuza değmemelidir, araya havlu koymayı unutmayın.

Normal doğum gözünüzde çok büyüyorsa epidural yaptırmayı düşünebilirsiniz. Bu durumda ağrıları hiç hissetmezsiniz.

ANNE KARNINDA BEBEK GELİŞİMİ

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle