GeriSağlık Cinsel Kimliğinizle Barışın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cinsel Kimliğinizle Barışın

Cinsel Kimliğinizle Barışın

Kendinizi yeniden keşfetmenin zamanı!

Ev hayatında dırdırcı, iş hayatında mükemmeliyetçi, temizlik konusunda takıntılı, başkalarının düşüncelerine gereğinden fazla değer veren kadınlar, zihinsel iyileşme sonrasında aslında kadın olmanın keyifle dolu olduğunu öğreniyor. Kadınlardaki bazı rahatsızlıklar kadın kimliğinden memnun olmamaktan kaynaklanıyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ayşe Duman; "Kadın kimliğinden memnun olmayan kadının şikayetleri öncelikle; kadınlığını temsil eden bedensel fonksiyonlarında, cinsel fonksiyon bozukluğu, adet düzensizliği veya infertilite olarak ortaya çıkıyor. Sonrasında annelik, eşlik, gelin veya kaynana olma rolünde sorunlarla kendini gösteriyor. Bu rahatsızlarla kendini ifade eden ruh-beden ayrışması, sonrasında daha büyük hastalıklara hatta kansere bile yol açabiliyor" diye konuştu.

Kendinizle Barışık Olun

İnsan olmanın gereği, cinsel kimliğimizle barışık bir şekilde yaşamak. Fakat maalesef günümüzde her kesimden, her eğitim seviyesinden kadının kadınlığı ile bir kavgası var. Ve bu kavga zamanla kadın bedeninde ve ruhunda derin yaralar açıyor. Kadın ruhunun incelikleri yok sayılıp bedeni üzerinden yapılan planlar ruhun zorlanmalarını, ardından da bu kavgaları kaçınılmaz kılıyor.

Dr. Ayşe Duman, "Kadının bilinçaltına yerleştirilen değersizlik inancı, sonrasında eğitim ve kariyer planlaması sırasında "başkaları ne der" cümlesiyle başlayan kendi tercihlerini öteleme davranışı derken üzerine alınan ve gittikçe ağırlaşan yükler, kadını kendi ruhundan, kendi kimliğinden uzaklaştırıyor. Kadınlar, kadınlıklarından şikayet ederken aslında, bilinç altında yatan ve toplum tarafından yerleştirilen hipnozlardan şikayet ediyor" şeklinde konuşurken, "bu olumsuz hipnozları silmek için yenine olumlu-bilinçli anlayışı yerleştirmek gerekir" dedi.

Kadınlar zihinsel iyileşme ile aslında kadın olmanın angaryalarla değil, keyifle dolu olduğunu öğreniyor. Zihni ve duyguları rahatlayan kadın, bedenindeki iyileşmeyi de kısa zaman içinde görebiliyor. Öncelikle kadın olmanın aslında güzel olduğunu, güzellikler barındırdığını fark etmek gerekiyor. 

KENDİMİZLE BARIŞIK MIYIZ?

False