GeriSağlık 10 adımda boyun ağrılarından kurtulun!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

10 adımda boyun ağrılarından kurtulun!

10 adımda boyun ağrılarından kurtulun!
Abone Olgoogle-news

Ani hareket, fiziksel aktivite yetersizliği ve çeşitli hastalıklar sonucu...

Bilinçsiz ilaç ve kas gevşetici kullanımı ağrıları daha da arttırabilirken, modern tedavi yöntemlerine ek olarak alınan kişisel önlemler ağrıların kısa sürede kontrol altına alınmasını sağlıyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uz. Dr. Sabahattin Verim, boyun ağrıları ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

10 adımda boyun ağrılarından kurtulun

BOYUN AĞRILARININ BİRÇOK SEBEBİ OLABİLİR

Boyun ağrıları, boyun omurgasını oluşturan kemikler, eklemler ve omurların arasında yer alan disklerle beraber, omurga etrafındaki kas ve bağlarda ortaya çıkan sorunlar nedeniyle oluşur. Modern yaşamın ve sürekli oturmanın bir sonucu olan boyun ağrıları, yaşam kalitesini düşürür ve iş gücü kaybına neden olur. Her 3 kişiden biri, hayatı boyunca en az bir kez boyun ağrısından şikayet eder. Modern yaşamın getirdiği olumsuzluklardan biri olan boyun ağrılarına; boyun fıtığı, disk dejenerasyonu, boyun omurgasında kireçlenme, miyofasyal ağrı sendromları, romatizma, osteoporoz, kötü duruş ve boynu kötü kullanma ile tekrarlayan strese bağlı zedelenme gibi pek çok neden yol açmaktadır.

BİLGİSAYAR BAŞINDA VAKİT GEÇİRENLER DİKKAT!

Özellikle bilgisayar başında çalışanlarda, ev hanımlarında ve uzun yola çıkan şoförlerde, sürekli tek noktaya odaklanan kişilerde, öğretmenlerde boyun ağrıları daha sık görülmektedir. Kolda kuvvet kaybı, parmaklarda uyuşma, karıncalanma, hissizlik, baş öne eğildiğinde boyun ve sırt ağrısı, boyun hareketinde kısıtlılık ve kola yayılan ağrı varsa, mutlaka fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanına başvurulmalıdır.

 

10 adımda boyun ağrılarından kurtulun
 

VÜCUT YAŞLANDIKÇA BOYUN AĞRILARI ARTABİLİR

Boyun 7 adet omurdan oluşur. Omurlarımızın arasında da hareket edebilmeyi sağlayan diskler yer alır. Bu diskler içerdiği su ve kollajen yapı sayesinde omurga üzerine binen yükü hafifletir. Aynı zamanda iki kemik dokunun birbirine temas etmesini de engeller. Yaş ilerledikçe veya travmalar arttıkça disk dokusu suyunu kaybedip daha sert ve hareketi kısıtlı hale gelir. Vücudun yükünü taşıyan bu disk dokusu dejenere olduğu zaman, ağrılar ortaya çıkmaya başlar. Bunlar, boyun ağrılarının en önemli nedenlerinden biri olan boyun fıtığının belirtileridir.

BOYUN AĞRILARINI ÖNLEMEK İÇİN 10 ALTIN KURAL

1. Masa başında çalışanlar, kol destekli bir sandalyede, omuzları geride ve ayakları yere değecek şekilde oturmalıdır. Sırt, bel ve ense bir yastık ile desteklenmelidir.
2. Uzun süre bilgisayar kullanmaktan, kitap ve gazete okumaktan, televizyon seyretmekten kaçınılmalıdır.
3. Yüksek bir noktadan bir şey alınacakken, merdiven kullanılmalı veya o yüksekliğe yakın olmaya çalışılmalı, ani ve sert hareketlerden kaçınılmalıdır.
4. Özellikle iş yaparken, rahat ve sıkmayan kıyafetler giyilmelidir.
5. Masada otururken veya bilgisayar kullanırken 45 dakikada bir 5 dakikalık ara verip, ayağa kalkılmalı, yürüme ve gevşeme egzersizleri yapılmalıdır.
6. Yüz üstü değil, sırt üstü yatmalı ve yastıkla boynun normal eğriliği korunmalıdır. Televizyon izlerken baş kanepenin koluna konulmamalı ve bu şekilde uyunmamalıdır.
7. Telefon ahizesi omuz ile baş arasına sıkıştırarak konuşulmamalıdır.
8. Gün içinde uzman yönlendirmesi ile planlanan germe ve güçlendirme egzersizleri yapılmalıdır.
9. Omurga sağlığı için yürüme ve yüzme gibi egzersizler ihmal edilmemelidir.
10. Hayata bağlı kalıp, stresten mümkün olduğunca uzak durulmalı, sosyal aktivitelere daha çok ağırlık verilmelidir.

DHA

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle