MENÜ

Yöresel Ürünler

Yöresel Ürünler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yöresel Ürünler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.358 Yöresel Ürünler haberi bulunmuştur.

Yöresel Ürünler Haberleri

Kelkit Platformu’nun 2004 İstanbul çıkarması

Kelkit Platformu’nun 2004 İstanbul çıkarması

Kelkit Havzası’nın doğal, tarihsel ve kültürel değerleri, bölgedeki 5 il ve 16 ilçenin katılımı ile kurulan ‘Kelkit Platformu’ tarafından Taksim’de yapılan etkinlikle İstanbullular’a tanıtıldı. Gün boyu, yöresel müzik dinletileri, halk oyunları, uygulamalı el sanatları, yöresel ürünler sergilenirken, izleyicilere yiyecek ve içecekler ikram edildi.

12.06.2004Kelebek
Açıkhava müzesi gibi köy

Açıkhava müzesi gibi köy

Safranbolu’nun minik bir modeli olan, ünlü ilçeye 11 km uzaktaki Yörük Köyü, 1997’de koruma altına alınıp turizme açıldı. Her tarafı kültür varlığı olarak tescillenen eserlerle dolu bir yer. Köyde en eskisi 450 yıllık 93 Safranbolu konağı, 300 yıllık bir çamaşırhane var.

5.05.2005Seyahat
Açıkhava müzesi gibi köy

Açıkhava müzesi gibi köy

Safranbolu’nun minik bir modeli olan Yörük Köyü, 1997’de koruma altına alınıp turizme açıldı. Her tarafı kültür varlığı olarak tescillenen eserlerle dolu bir yer.

5.05.2005Seyahat
Ekolojik alışverişin 10 adresi

Ekolojik alışverişin 10 adresi

Türkiye’de ekolojik (organik) tarım, ilk defa 1980’li yılların başında sözleşmeli çiftçilerle yapılmaya başlandı. Şu anda üretimin yüzde 98.5’i ihraç ediliyor. Yurtdışına gönderdiğimiz ürünler arasında bebek maması, müsli, havuç suyu, kuru meyve ve yemiş başı çekiyor.

6.04.2006Kelebek
100 bin turisti bekleyen proje

100 bin turisti bekleyen proje

Muğla’nın Bodrum İlçesi’ne bağlı Konacık Beldesi’nde, turistlere Anadolu kültürünü, el sanatlarını, yöresel, tarihi ve turistik değerlerini tanıtmak amacıyla "Anatolia Shopping Show Center" adı altında kurulan alışveriş ve shov merkezin açılışına turistler katıldı.

20.06.2007Ege
Bodrum’da 10 lezzet adresi

Bodrum’da 10 lezzet adresi

Deniz kasabası olan Bodrum’un, tüm Ege’de kendini hissettiren mutfak kültürünün yanı sıra kendine has yemekleri var. Çok yakınındaki Yunan adaları nedeniyle Rum mutfağından da etkilenmiş. Elbette Bodrum sofralarının baş lezzetleri balık ve yöresel otlar. Balıktan her şey yapılıyor burada: Çorba, pastırma, börek, salata... Hardal otu, ilmik otu, baldıran otu yörenin belli başlı yemek malzemeleri.

9.08.2007Seyahat
Taksim bayrama Balık Ayhan ile girecek

Taksim bayrama Balık Ayhan ile girecek

İstanbul Taksim Gezi Parkı’ndaki ramazan etkinlikleri diğer bölgelerde düzenlenenlerden farklı. Dekorasyon daha girişte insanı çekiyor. Stantlarda satılan yöresel ürünler şaşırtıcı derecede çeşitli. Müzik programı da dolu. Sadece tasavvuf müziğine değil, ilüzyon, tiyatro, meddah gösterileri ve etnik müziğe de bolca yer veriliyor. Sanat etkinliklerinin organizasyonunda İstanbul Kültür Sanat Vakfı da rol almış. Bu akşam Erol Günaydın-Rasim Öztekin meddah gösterisi, bayramda ise Balık Ayhan konseri var.

4.10.2007Kelebek
Ekmeğin fiyatında talep de belirleyici unsur

Ekmeğin fiyatında talep de belirleyici unsur

Büyük şehirlerde kg fiyatı 2 YTL'ye yükseltilen ekmek, daha küçük şehirlerde 1,5 YTL'ye satılıyor.

24.10.2007Gündem
Organik alışveriş adresleri

Organik alışveriş adresleri

Türkiye'de organik yiyeceklerin en büyük müşterisi kadınlar ve internetten üzerinden sipariş edilebildikleri için organik pazar giderek büyüyor...

Alıç sirkesinden Düzköy bebeğine tüm yöresel ürünler bu sitede

Alıç sirkesinden Düzköy bebeğine tüm yöresel ürünler bu sitede

Türkiye’nin her köşesinden gelen yöresel ürünleri bulabileceğiniz bir site var: yoresel-urunler.com’da bu hafta 64 farklı yöreden, 292 ürün satışta. En büyük ağırlık 163 çeşitle yiyecek- içecek bölümünde.

23.10.2008Kelebek
ABDnin Adana Konsolosu Siirtte

ABD'nin Adana Konsolosu Siirt'te

ABD'nin Adana Başkonsolosu Eric Green, Siirt'te temaslarda bulundu.

9.02.2009Gündem
Gümüşhaneye Pestilkent kurulacak

Gümüşhane'ye Pestilkent kurulacak

Pestil ve kömesi ile ünlü Gümüşhane'ye, yaklaşık 3 bin metre karelik bir alan üzerine, sektörü bir araya getirecek “Pestilkent” kurulması planlanıyor.

19.02.2009Ekonomi
Kars gravyerini kesince yağı akıyor ‘mutlu inek’ kokuyor

Kars gravyerini kesince yağı akıyor ‘mutlu inek’ kokuyor

Yiyecek-içecek sektöründeki hızlı gelişmenin bir sonucu olarak dünyaca ünlü Elle Bistro dergisi Türkiye’de de yayınlanmaya başladı. Dünyanın en prestijli yemek dergisi Elle Bistro’nun Türkiye’deki ilk sayısının kapak konuğu olan ünlü şef ve işletmeci Mehmet Gürs, “Mikla’da tümüyle yerli lezzetler olacak. Kars gravyerini kesince yağı akıyor. Belli ki inek sağlıklı, şişko bir inek. Mutlu bir inek” diye konuştu.

1.08.2009Ekonomi
Cumhurbaşkanı Gülün oğlundan e-alışveriş sitesi

Cumhurbaşkanı Gül'ün oğlundan e-alışveriş sitesi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bu yıl Harvard'ı kazanan 'girişimci oğlu' Mehmet Emre Gül, 'memlekettengelsin.com'la yöresel ürünler satmaya başladı. Sitede pastırmadan mantıya 20 yöreden 200'e yakın ürün var.

4.08.2010Gündem
Hızlı, sağlıklı ve ucuz yemek bal gibi de olur

Hızlı, sağlıklı ve ucuz yemek bal gibi de olur

Yarın sokağınızın köşesinde bir Bread’s’ tabelası görürseniz sakın şaşırmayın. Pıtrak gibi çoğalan bu restoran zincirinin yeni bir şubesi her an sizin mahallenizde de açılabilir. İki ay gibi kısa bir sürede İstanbul’da 30 restorana ulaşan bu zincirde yemekler fabrikada pişip restoranlara gönderiliyor

14.08.2010Kelebek
Mesir macunu ilk kez İzmir fuarında

Mesir macunu ilk kez İzmir fuarında

Manisa'yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, “Bu yıl gerçekleşecek 79.İzmir Enternasyonal fuarında yöresel ürünler özel bölümünde Manisa'yı temsil etmek ve Mesir Macunu'nun tanıtımını yapmak amacıyla dernek olarak ilk kez katılacağız” dedi.

25.08.2010Ekonomi
Cindoruk: Anayasadan geriye birşey kalmamış kırıntısı kalmış

Cindoruk: Anayasadan geriye birşey kalmamış kırıntısı kalmış

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu ancak yeni anayasayı tüm partilerin bir araya gelerek yapması gerektiğini söyledi.

3.09.2010Gündem
Her kavanoza 7 yıl hapis

Her kavanoza 7 yıl hapis

Yöresel Ürünler Fuarı’nda hırsızlık yapmaktan tutuklanan iki kadın arkadaş hakkında çalıntı her kavanoz için 3 ile 7 yıla kadar hapis istendi.

10.07.2011Gündem
Kupa Doğan Denizin

Kupa Doğan Deniz'in

Binicilikte Özel Unvan ve Türkiye Şampiyonası Engel Atlama Yarışmaları, Ankara'da başladı.

7.10.2011Spor
Balıkesir, Berlin Turizm Fuarında

Balıkesir, Berlin Turizm Fuarı'nda

Balıkesir dünyanın en büyük turizm fuarı olarak kabul edilen ITB Berlin Turizm Furanı'na katılıp Türkiye Salonunda stant açtı.

9.03.2012Ege
Uşak ürünlerini Ankara da tanıdı

Uşak ürünlerini Ankara da tanıdı

UŞAK Ticaret ve Sanayi Odası (UT-SO), Organize Sanayi Bölgesi (UOSB), Karma Organize Sanayi Bölgesi (KOSB), Belediye ve Esnaf Sanayi Odaları Birliği, Ankara’da düzenlenen 5. Ege İlleri Tanıtım Sergisi’nde açtıkları stantlarda kenti tanıttı.

28.04.2012Ege
İzmir gevreğine sahip çıktı

İzmir gevreğine sahip çıktı

Yılbaşından itibaren aralarında İzmir Gevreği, Ordu İncir Reçeli, Antep İçli Köftesi ve Erzurum Oltutaşı'nın da olduğu 68 ürün için coğrafi işaret başvurusu yapıldı.

19.06.2012Ege
Süt ihracatı patlayacak

Süt ihracatı patlayacak

Türkiye Süt üreticileri Merkez Birliği (SÜTBİR) Genel Başkanı Ali Koyuncu, Avrupa Birliği'nin (AB) Türk firmalarının süt ve süt ürünleri ihracatına izin vermesine ilişkin, “10 yıl sonra Avrupa'nın et ve süt ihtiyacını Türkiye karşılayacak” dedi. Ulusal Süt Konseyi Başkanı Harun Çallı da söz konusu gelişme ile sadece Avrupa pazarının değil, Afrika pazarının da Türkiye'de üretilen süt ve süt ürünlerine açıldığını belirterek, “Türkiye'nin 2012 yılındaki süt ve süt ürünleri ihracatı 250 milyon dolar. İhracat rakamı, 1-2 yıl içinde 4 misline çıkar” diye konuştu.

3.04.2013Ekonomi
Üretip kazandılar

Üretip kazandılar

İzmir'de açılışı gerçekleştiren Yöresel Ürünler, El Sanatları ve Kültürel Tanıtım Festivali'ne katılan Kadın Kooperatifi üyeleri semt merkezlerinde; hazırladılar, tasarladılar, pişirdiler, ürettiler ve satışa sunup para kazandılar.

25.04.2013Ege

Yazar Sonuçları

Sigara yasağına tersten başlıyoruz

Pazartesi gününden itibaren, kapalı alanlarda sigara yasağı devreye giriyor. Amerika ve Avrupadaki yasaklar önce lokantalardan ve barlardan başlatılmış, ardından kapalı alanlara geçilmişti. Bizden önce başarılı şekilde bu işi gerçekleştirenlerden ders almak yerine, kendimize göre bir planlama yaptık ve tam tersten başladık. Göreceksiniz, uyum sağlamada daha fazla zaman harcıyacağız.

16.05.2008

Turşuya festival afarozu

Geçtiğimiz hafta Çubuk Belediyesi, ‘sessizce’ aldığı bir kararla altı yaşındaki festivalinden ‘turşu’ adını çıkardı. Ancak hem İçişleri Bakanı, hem de Ankara Valisi durumdan pek hoşnut değil.

21.09.2010