MENÜ

Kapadokya Üniversitesi

Kapadokya Üniversitesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kapadokya Üniversitesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 751 Kapadokya Üniversitesi haberi bulunmuştur.

Kapadokya Üniversitesi Haberleri

Türkiye Drone Şampiyonası Kapadokya Etabı sona erdi

Türkiye Drone Şampiyonası Kapadokya Etabı sona erdi

Türkiye’nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST kapsamında düzenlenen Türkiye Drone Şampiyonası’nın üçüncü etabı Kapadokya’da sona erdi. Ürgüp Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen yarışların finalinde birinciliği Alp Erol Evrendilek, ikinciliği Erdem Üstüner, üçüncülüğü Özgürcan Özçelik elde etti.

29.07.2019Teknoloji
Öğretmenlere ‘İHA-0 Pilotluğu’ sertifikası

Öğretmenlere ‘İHA-0 Pilotluğu’ sertifikası

MEB’in mesleki ve teknik eğitim alanında, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda kurulu uçak bakım merkezi myTECHNIC ile yaptığı işbirliği sonucu ‘uçak bakım’ öğretmenleri İHA-0 Pilotluğu Sertifikası aldı ve işbaşı eğitimlerine katıldı. Bu kapsamda 72 uçak bakım alan öğretmenine 104 saatlik eğitim verildi.

16.07.2019Eğitim
MEBden meslek lisesi öğretmenlerine gelişim eğitimi

MEB'den meslek lisesi öğretmenlerine gelişim eğitimi

MEB, yılın ilk altı ayında sektörle yapılan işbirlikleri doğrultusunda, mesleki ve teknik Anadolu liselerinde görev yapan alan öğretmenleri, işbaşı ve mesleki gelişim eğitimlerini bitirdi. MEB, bu yıl içinde sektörle birlikte mesleki gelişim eğitimi alacak öğretmen sayısını 10 bine yükselterek bu doğrultuda gerekli planlamaları tamamladı.

10.07.2019Eğitim
Üniversiteden ünlü kimyagere vefa

Üniversiteden ünlü kimyagere vefa

Nevşehir’deki üniversite, kimyager Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu’nun fikri hayatını tanıtmak ve öğretmek için bir çalışma yaptı. Sinanoğlu’nun adının verildiği binaya, kimyagerin meşhur sözlerinden asılarak öğrencilere rehberlik etmesi hedefleniyor.

25.04.2019Eğitim
Sevgilisinden ayrılmak istedi, canından oldu

Sevgilisinden ayrılmak istedi, canından oldu

Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa köyü yakınlarından bulunan Damsa Barajı'nda bir kişi tartıştığı kız arkadaşını öldürdükten sonra intihar etti.

10.12.2018Gündem
Yeni fakülte ve yüksekokullar kuruldu

Yeni fakülte ve yüksekokullar kuruldu

Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak fakülte kurulması ve kapatılması ile adlarının değiştirilmesi hakkındaki Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne bağlı Kerkük ve Cerablus'ta iki ayrı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu kurulması kararlaştırıldı.

7.12.2018Eğitim
Adalet Bakanı duyurdu: Hakim ve savcılık için 70 puan barajı yeniden geliyor

Adalet Bakanı duyurdu: Hakim ve savcılık için '70 puan barajı' yeniden geliyor

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yargıda meslek öncesi eğitimle ilgili çok önemli bir karar aşamasında olduklarını belirterek, "Kısa vadede hakim ve savcı adaylığı için yapılan yazılı yarışma sınavında 70 puan barajını yeniden getirmeyi planlıyoruz" dedi.

3.12.2018Gündem
Üniversite öğrencileri Kapadokyada çevre temizliği yaptı

Üniversite öğrencileri Kapadokya'da çevre temizliği yaptı

Kapadokya Üniversitesi ve Kapadokya Turistik Otelcileri ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) ortaklaşa düzenlediği programda Göreme Açık Hava Müzesi'ni temizledi.

28.11.2018Kampüs
Gündelik hayat ve telefon alışkanlıklarımız

Gündelik hayat ve telefon alışkanlıklarımız

Cep telefonu kullanımıyla ilgili Türkiye ile Avrupa ülkeleri karşılaştırılarak yapılan araştırma, ilginç sonuçlar ortaya koydu.

30.09.2018Teknoloji
İnternet üzerinden E Kayıt ile üniversite kayıtları tamamlanıyor

İnternet üzerinden E Kayıt ile üniversite kayıtları tamamlanıyor!

Yeni kazandıkları üniversitelere kayıt işlemlerini gerçekleştirecek olan öğrenciler, üniversite e kayıt işlemi ile okulun yer aldığı şehre gitmeye gerek kalmadan kayıt gereksinimlerini tamamlıyor. E-Devlet ekranı üzerinden kolayca gerçekleştirilebilen üniversite e kayıt işlemi, birkaç aşama ile gerçekleştiriliyor. Öğrencilerin başvuruyu tamamlamalarının ardından karekodlu belgeyi almaları gerekiyor

3.09.2018Gündem
Yasaklı kokoreççi konuştu

Yasaklı kokoreççi konuştu

Nevşehir'de 5 üniversiteli öğrencinin hayatını kaybettiği kazaya neden olduğu iddia edilen kokoreççi konuştu. Kokoreççi Ferveren, 'Karayolu üzerinde herhangi bir ışıklandırma yokken belediye açığını benim üzerime atmaya çalışıyor. Kazanın olduğu yer, tezgâhımın bulunduğu yerden 5 metre içerideydi" kendini savundu. Uçhisar Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler yetkilileri de, kokoreççinin hem sakıncalı bir yerde hem de ruhsatsız çalıştığı için 3 kez uyarıldığını ve tutanak tutulduğunu belirtti

17.04.2018Gündem
Katliam gibi kaza: Çok sayıda ölü ve yaralı var

Katliam gibi kaza: Çok sayıda ölü ve yaralı var

NEVŞEHİR’de, kokoreç almak isteyen sürücünün yol kenarına park ettiği kamyonete arkadan çarpan otomobilde yaşamını yitirden 5 gencin, üniversite öğrencisi olduğu ortaya çıktı. Kazanın yaşanmasına neden olduğu belirtilen, restoran haline getirdiği midibüste satış yapan kokoreççinin, yol kenarında durup satış yapmasının yasaklandığı ortaya çıktı.

14.04.2018Gündem
İki fakültenin adı değişti, bir enstitü kuruldu

İki fakültenin adı değişti, bir enstitü kuruldu

Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre iki fakültenin adı değiştirildi, bir enstitü kuruldu ve üç enstitü ise kapatıldı.

28.03.2018Eğitim
Yeşilköy’de ‘Oku’ma zirvesi

Yeşilköy’de ‘Oku’ma zirvesi

Bu yıl 5’incisi düzenlenen CNR İstanbul Kitap Fuarı, 19 ülke ve Türkiye’den 350’nin üzerinde yayınevinin katılımıyla 10-18 Mart arası CNR Expo Yeşilköy’de kapılarını açıyor. Ana teması ‘Oku’ üzerine kurulan fuarın onur konuğu Alev Alatlı.

8.03.2018Kitap Sanat
Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki üniversiteye rektör atadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki üniversiteye rektör atadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrasya Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Kenan İnan, Kapadokya Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Hasan Ali Karasar'ı atadı.

29.12.2017Eğitim
Öğrenciler göçmenlerle buluştu

Öğrenciler göçmenlerle buluştu

Üniversite öğrencileri Nevşehir’in Gülşehir ilçesindeki göçmenlerle bir araya geldi.

22.12.2017Eğitim
Dünya gastronomisinin yıldızları Kapadokyadaydı

Dünya gastronomisinin yıldızları Kapadokya'daydı

Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı; Türk mutfak kültürünü dünyaya tanıtmak, dünya ve Türk mutfakları arasında köprü kurmak ve Türkiye’deki yeme-içme turizminin gelişimine katkı sağlamak amacıyla gastronominin önemli şeflerine ev sahipliği yapıyor. Şefler konferans öncesi Kapadokya’yı ziyaret etti.

7.12.2017Eğitim
Üniversite Çocuk Hakları Haftası’nı kutladı

Üniversite Çocuk Hakları Haftası’nı kutladı

Her yıl 20 Kasım’da kutlanan Dünya Çocuk Hakları Günü’nde bir vakıf üniversitesi de, çocukları yalnız bırakmadı. Pandomim gösterileriyle başlayan dört günlük etkinlik kapsamında çocuk istismarı, Türk aile yapısındaki yeri gibi konularda konferanslar yapıldı.

25.11.2017Eğitim
2 üniversite 23 öğretim üyesi alacak

2 üniversite 23 öğretim üyesi alacak

Eskişehir Osmangazi ile Kapadokya üniversitelerine 23 öğretim üyesi alınacak.

18.08.2017Eğitim
Üç üniversite kuruldu

Üç üniversite kuruldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan 7033 sayılı "Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Üç üniversite kurulurken, altı üniversitenin adı değişti.

1.07.2017Eğitim
Son Dakika: O tasarı Meclisten geçti

Son Dakika: O tasarı Meclis'ten geçti

ZEYTİNLİK ve mera sahalarında yatırım yapılmasına izin vereceği tartışmalarına neden olan ve muhalefetin itirazları üzerine bu düzenlemeden vazgeçilen Sanayinin Geliştirilmesi Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Yasa TRT’ye ödenecek cep telefonları, bilgisayarlar ve tablet bilgisayarlar, taşıtlar, uydu alıcıları ve set üstü medya kutuları bandrol oranlarını yeniden düzenledi.

18.06.2017Gündem
Ankara’ya iki, Kapadokya’ya bir üniversite

Ankara’ya iki, Kapadokya’ya bir üniversite

TBMM Genel Kurulunda Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın 19 ila 40’uncu maddelerini kapsayan 2’nci bölümü kabul edildi. Buna göre bazı yükseköğretim kurumlarının adları değişirken, Nevşehir’de Kapadokya, Ankara’da Ostim Teknik Üniversitesi ile Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi kurulacak. Üniversiteler sermaye şirketi statüsünde sermaye şirketi oluşturabilecek. Öğretim üyelerinde Ar-Ge projelerinde çalışmak için bir yıl ücretli izin verilebilecek. Ayrıca üniversitelerde istihdam odaklı politikalar geliştirecek, yeni eğitim programları ve kontenjanların planlanmasına yönelik süreçlerde öneride bulunacak. Yükseköğretim Programları Danışma Kurulu da hayata geçecek.

16.06.2017Eğitim
2 şehre 3 yeni üniversite geliyor

2 şehre 3 yeni üniversite geliyor!

TBMM Genel Kurulunda, Sanayi ve üretime destek tasarısı ikinci bölümde yer alan üç madde ile üç yeni üniversite kurulmasını öngören üç madde kabul edildi.

15.06.2017Kampüs
Üniversitenin adını halk belirleyecek

Üniversitenin adını halk belirleyecek

Nevşehir’e üniversite kurulması çalışmaları sürerken, kurulacak üniversitenin adı Nevşehir Valiliği’nin ’www.nevsehir.gov.tr’ adlı internet sitesinde halkoyuna sunuldu.

10.01.2007Gündem
Üniversitenin adını halk belirleyecek

Üniversitenin adını halk belirleyecek

NEVŞEHİR’e üniversite kurulması çalışmaları sürerken, kurulacak üniversitenin adı Nevşehir Valiliği’nin resmi internet sitesinde halkoyuna sunuldu.

10.01.2007Gündem
Güney Korelilere Türkiyeyi tanıtarak meşhur oldu

Güney Korelilere Türkiye'yi tanıtarak meşhur oldu

İzmirli İrem Çıray, yüksek lisans için gittiği Güney Kore’de adeta turizm elçisi oldu. Youtube kanalında çok sayıda abonesi olan Çıray, aynı zamanda bir televizyon programı için çektiği videolarla Türkiye’yi Güney Korelilere tanıtarak ülkeye turist kazandırıyor.

3.09.2019Dünya
Yeni sezon, yeni kitaplar...

Yeni sezon, yeni kitaplar...

Yerli edebiyatın ustalarının en yeni eserleri, dünyanın dört bir yanından ödüllü romanlar, çarpıcı biyografiler, yeni keşifler, tarih, bilim, anı türünde dikkat çeken çalışmalar... Yayın dünyası yeni sezona hazırlanırken önümüzdeki günlerde tanışacağımız kitapları seçtik, öne çıkanları derledik...

22.08.2019Kitap Sanat
Sultan Sazlığına doğasever akını

Sultan Sazlığı'na doğasever akını

Türkiye'nin en önemli sulak alanlarından biri olan Sultan Sazlığı Milli Parkı, Kurban Bayramı'nda doğaseverlerin akınına uğradı. Kayseri'nin Develi, Yahyalı ve Yeşilhisar ilçelerinin kesiştiği üçgende bulunan Sultan Sazlığı'nda sala binen doğaseverler, parkurları gezip kuş türlerini gözlemledi.

19.08.2019Seyahat
Porsuk Höyükte Roma dönemine ait yaşam alanı bulundu

Porsuk Höyük'te Roma dönemine ait yaşam alanı bulundu

Hititlere ait orijinal kerpiçlerin bulunduğu Niğde'nin Ulukışla ilçesi Porsuk köyü yakınlarındaki Porsuk-Zeyve Höyük'te, bu yılki kazılarda Roma dönemine tarihlenen ev kalıntılarına ulaşıldı.

14.08.2019Seyahat
Elektrikler ne zaman gelecek 1 Ağustos elektrik kesintisi programı

Elektrikler ne zaman gelecek? 1 Ağustos elektrik kesintisi programı

İstanbul'un Avrupa ve Anadolu Yakası'ndaki birçok ilçede elektrik kesintisi yaşanıyor. Kağıthane, Fatih, Başakşehir, Sarıyer, Bağcılar, Beykoz, Çekmeköy, Tuzla ve Maltepe gibi birçok ilçeye bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle elektrik verilemiyor. Peki, elektrikler ne zaman gelecek? 1 Ağustos elektrik kesintisi programı

1.08.2019Gündem
İstanbul bir hayaletler şehridir

İstanbul bir hayaletler şehridir

Dünyanın önde gelen dört Bizans tarihçisiyle buluştuk, şehirlerin şehrini konuştuk: Atatürk ve Jön Türkler Bizans’a nasıl bakardı? Ortalama bir Bizanslının günü nasıl geçerdi? Fatih İstanbul’da kimin intikamını aldığını söyledi? Osmanlı mimaride ve sanatta Bizans’ı aştı mı?

28.07.2019Hürriyet Pazar
Jewett’ın kemanından üç Türk bestecisi

Jewett’ın kemanından üç Türk bestecisi

Adnan Saygun’un ‘Partita’sını yazıldıktan 58 yıl sonra ilk kez kaydeden Amerikalı kemancı Ellen Jewett, iki genç bestecimize de eser sipariş etti. Saygun’un yanı sıra Onur Türkmen ve Mahir Cetiz’in eserleriyle ‘Turkish Works for Solo Violin’ albümünü hazırladı. Albümü, dünyanın en çok CD satan firmalarından Naxos yayımladı.

25.07.2019Kitap Sanat
Sagalassos Antik Kentine turist ilgisi

Sagalassos Antik Kenti'ne turist ilgisi

Burdur'un Ağlasun ilçesinde "aşkların ve imparatorların şehri" olarak bilinen, 1750 rakımdaki 5 bin yıllık antik kenti, senenin ilk 6 ayında 27 bin 740 kişi ziyaret etti.

18.07.2019Seyahat
Ralliciler Göbeklitepe’de

Ralliciler Göbeklitepe’de

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, 10 ülkeden 90 araç, 35 takım ve 150 sporcunun katılımıyla gerçekleşen Europa Orient & Doğu Batı Dostluk Rallisi’ne Göbeklitepe’de ev sahipliği yaptı. Göbeklitepe Yılı’nın ilan edilmesiyle birlikte antik kente gelen ziyaretçi sayısında yüzde 300’lük bir artış olduğunu belirten Bakan Ersoy, “Bu sene tahmini olarak 3 milyondan fazla ziyaretçi alacağını düşünüyorum. Geçtiğimiz yıllarda 1 milyon civarındaydı” dedi.

28.05.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Bağnazlık ve yanlışta ısrar etmek yok yeniden korkmayız

KAPADOKYA Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Alev Alatlı aradı:

21.07.2018

'Yıldız Savaşları'nın Batuu gezegeni Kapadokya'da mı

22 Ekim Perşembe... Bütün dünyada 1970’lerin sonundan beri 4 neslin izlediği ünlü “Star Wars”ın (Yıldız Savaşları) geçtiği gezegenin kapısından girerken gün henüz ağarıyor.

1.09.2019