Eğitim Haberleri

  Dünya gastronomisinin yıldızları Kapadokya'daydı

  Hürriyet Eğitim
  07.12.2017 - 17:16 | Son Güncelleme:

  Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı; Türk mutfak kültürünü dünyaya tanıtmak, dünya ve Türk mutfakları arasında köprü kurmak ve Türkiye’deki yeme-içme turizminin gelişimine katkı sağlamak amacıyla gastronominin önemli şeflerine ev sahipliği yapıyor. Şefler konferans öncesi Kapadokya’yı ziyaret etti.

  Dünyanın en iyi 10 gastronomi konferansı arasında gösterilen ve bu sene 3'üncüsü düzenlenen Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı için İstanbul’da bir araya gelen mutfağın dünyaca ünlü yıldız şefleri, Kapadokya Üniversitesi Aşçılık Program Başkanı Remzi Güçlü ile öğrencileri tarafından hazırlanan yemeğe konuk olmak üzere konferans öncesinde Kapadokya Üniversitesi’ni ziyaret etti. 'The Best Chef' ödülüne layık görülen ve 'Dünyanın En İyi 50 Restoranı' listesinin üçüncüsü Joan Roca, ‘Dünyanın En İyi 50 Restoranı’ listesine adını altın harflerle yazdıran Mauro Colagreco, Virgilio Martinez, 'Asya'nın En İyi 50 Restoranı' listesinden Hiroyasu Kawate, İspanya'da ‘Kralların pastacısı’ olarak anılan Paco Torreblanca, Latin Amerika’nın en iyi şefi seçilen Mitsuharu Tsumura, ‘Dünya Barista Şampiyonası’nda birincilik alan James Chen, Michelin Yıldızı’yla başarılarını taçlandıran Kiko Moya, Luigi Taglienti, David Thompson, dünyanın en iyi pasta şeflerinden Gianluca Fusto, Andrea Dopico, başarılı çikolata şefi Stelios Parliaros, dünya gastronomisinin önemli şefleri Carlos Garcia, Diego Guerrero, Ezra Kedem ve Basque Culinary Center'ın Genel Müdürü Jose Mari Aizega ile 2016 yılında ‘Latin Amerika’nın En İyi Kadın Şefi’ seçilen Kamilla Seidler başta olmak üzere Kapadokya Üniversitesi yerleşkesinde ağırlanan gastronomi dünyasının önemli isimleri, kendileri için hazırlanan yemeklerden büyük keyif aldıklarını ve Kapadokya Üniversitesi’ni ziyaret ederek geleceğin şefleriyle tanışmış olmaktan oldukça memnun olduklarını dile getirdi.2 bin kişinin katılımıyla Haliç Kongre Merkezi’nde başlayan Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı’nda bu sene ‘ürün’ konuşulacak.

  Konferansta, dünyanın en iyi şefleri kendi bölgelerinin özel ürünlerini kullanarak sahnede canlı olarak yemek pişirecek ve çeşitli workshoplar düzenleyecek. Etkinliğin bir diğer ilgi çekici kısmı ise ChefChat. UNESCO Kreatif Şehirler Ağı’na dâhil edilen Gaziantep, damaklarda iz bırakan lezzetleriyle bu yılki konferansın konuk şehri. Ulusal ve uluslararası birçok marka ise stantlarda özel tadım etkinlikleri gerçekleştirerek konferansa renk katıyor.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı