MENÜ

Frankfurt Kitap Fuarı

Frankfurt Kitap Fuarı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Frankfurt Kitap Fuarı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Frankfurt Kitap Fuarı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 762 Frankfurt Kitap Fuarı haberi bulunmuştur.

Frankfurt Kitap Fuarı Haberleri

Göbeklitepe: Sadece 12 bin yıllık yer değil, medeniyetin başlangıç noktası

Göbeklitepe: Sadece 12 bin yıllık yer değil, medeniyetin başlangıç noktası!

71’inci Frankfurt Kitap Fuarı’ndaki Türkiye ulusal standında düzenlenen ‘edebiyat ve arkeoloji’ toplantısında, Göbeklitepe konuşuldu. İnsanlık tarihi ile ilgili bilinenlerin revize edilmesine neden olan Göbeklitepe’nin, sadece 12 bin yıl öncesine ait bir yerleşim yeri olmadığı, aynı zamanda bugünkü medeniyetin de başlangıç noktası olduğuna dikkat çekildi.

17.10.2019Avrupa
‘Türkiye’de kitap okunmuyor’ kuyruklu yalan: Türkiye kitap ülkesi

‘Türkiye’de kitap okunmuyor’ kuyruklu yalan: Türkiye kitap ülkesi

13 binden fazla eserle Frankfurt Kitap Fuarı’na katılan Türkiye, ülke edebiyatı ve yayıncılığını dünyaya Türkiye ulusal standında tanıtıyor. Kütüphane Yayınları Genel Müdür Yardımcısı Ali Odabaş, burada yaptığı konuşmada ‘Türkiye’de kitap okunmadığı’ ifadesinin kesinlikle doğru olmadığını, Türkiye’nin bir kitap ülkesi olduğunu söyledi.

16.10.2019Avrupa
Göbeklitepe Frankfurt Kitap Fuarında

Göbeklitepe Frankfurt Kitap Fuarı'nda

Türk yayıncılık sektörü, dünyanın önemli yayıncılık buluşmalarından olan Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı'na, Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinasyonunda zengin bir içerikle katılacak.

15.10.2019Keyif
Türk edebiyatı 72 ülkede okunacak

Türk edebiyatı 72 ülkede okunacak!

Tüm dünyadan yayımcıları İstanbul’da buluşturan İstanbul Fellowship (Uluslararası İstanbul Profesyonel Yayımcılık Buluşmaları) en yüksek katılımıyla dördüncü kez düzenlendi. 3 gün boyunca yayımcılık dünyasını İstanbul’a taşıyan program dünyanın önemli organizasyonları arasına girme yolunda ilerliyor.

1.03.2019Keyif
Yaşar Kemal ölüm yıl dönümünde anılıyor | İşte usta yazar Yaşar Kemalin hayatı ve eserleri

Yaşar Kemal ölüm yıl dönümünde anılıyor | İşte usta yazar Yaşar Kemal'in hayatı ve eserleri

Yaşar Kemal ölüm yıl dönümünde anılıyor. Türk edebiyatına 26 roman, 11 deneme, 9 röportaj, 2 öykü ve şiir alanında bir eseri miras bırakan Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015 tarihinde çoklu organ yetersizliği ve kalp ritm bozukluğu sebebiyle hayatını kaybetmişti. İşte, usta yazar Yaşar Kemal'in hayatı ve eserleri

27.02.2019Keyif
72 ülkeden, 191 katılımcı İstanbul’da; “İstanbul Fellowship” başladı

72 ülkeden, 191 katılımcı İstanbul’da; “İstanbul Fellowship” başladı

Tüm dünyadan yayımcıları her yıl İstanbul’a taşıyan İstanbul Fellowship (Uluslararası Telif Zirvesi) dördüncü kez düzenleniyor. Dünyanın dört bir yanından gelen yayınevleri temsilcileri, ajanslar ve editörler 3 gün boyunca telif ve çeviri görüşmeleri için İstanbul’da olacaklar.

27.02.2019Keyif
Books at Berlinale’de ‘Misafir’ var

Books at Berlinale’de ‘Misafir’ var

Yazar Nermin Yıldırım’ın son romanı ‘Misafir’, Berlin Uluslararası Film Festivali kapsamında gerçekleşen ‘Books at Berlinale’ programına seçildi.

28.01.2019Avrupa
Keçinin 10. sayısı yayında

Keçi'nin 10. sayısı yayında

Edebiyat e-dergisi Keçi’nin 10. sayısı yayında

26.12.2018Kitap Sanat
Truva, Osmanlı, Güllaç ve köfte Frankfurt Kitap Fuarı son erdi

Truva, Osmanlı, Güllaç ve köfte! Frankfurt Kitap Fuarı son erdi

Almanya’nın Frankfurt kentinde 70’ncisi düzenlenen dünyanın en önemli fuarlarından Frankfurt Kitap Fuarı, sona erdi. 280 bin kişinin gezdiği fuarda Türk yayıncılar kadar Truva söyleşisi, Osmanlı’nın Avrupa yansılamaları ve Türk mutfağı da büyük ilgi gördü.

15.10.2018Avrupa
Troya yılı asıl şimdi başladı

Troya yılı asıl şimdi başladı

2018’in Troya Yılı olması nedeniyle Frankfurt Kitap Fuarı‘nda Troya’nın dünü, bugünü ve geleceği hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Rüstem Aslan, Çanakkale‘de çarşamba günü açılan Troya Müzesi‘ni de anlattı. Bu ‘dünya müzesi’ ile Türkiye’den kaçırılan tüm eserlerin artık yurda dönebileceğini söyleyen Aslan “Troya Yılı asıl şimdi başladı” dedi.

14.10.2018Avrupa
Frankfurt Kitap Fuarında Türkiye ilgisi, yayıncıları yordu

Frankfurt Kitap Fuarı'nda Türkiye ilgisi, yayıncıları yordu!

Türk yayıncılar, bu yıl 70'incisi düzenlenen dünyanın en büyük kitap fuarı Frankfurt Kitap Fuarı'na yoğun bir katılım gösterdi. 14 Ekim'de sona erecek fuara Türkiye'nin sanki ikinci defa konuk ülke gibi katılım gösterdiğine dikkat çeken Türk yayıncılar, randevular ve programlar arası koşuşturmaktan otellerine yorgun döndü. Şef Refika Birgül'ün Türk mutfağı tanıtımı da büyük ilgi gördü.

13.10.2018Avrupa
Raif Badavi Ödülü, 500’den fazla önemli olayı ortaya çıkaran ARİJ’in

Raif Badavi Ödülü, 500’den fazla önemli olayı ortaya çıkaran ARİJ’in

Suudi Arabistan’da sisteme karşı geldiği gerekçesiyle 100 kırbaç cezasına çarptırıldıktan sonra altı yıldan beri tutuklu olan blog yazarı Raif Badavi adına her yıl cesur gazetecilere verilen ödüle, bu yıl bünyesinde 500 gazeteci barındıran gazeteciler ağı ARİJ layık görüldü.

12.10.2018Avrupa
Türkiye en büyük kitap fuarında

Türkiye en büyük kitap fuarında

Dünya yayıncılık endüstrisinin en büyük kitap pazarı olarak nitelendirilen Frankfurt Kitap Fuarı, “Dünyayı hareket ettiren fikirler” sloganıyla dün 70’inci kez kapılarını açtı.

10.10.2018Kitap Sanat
Frankfurt’ta kitaplı günler başladı

Frankfurt’ta kitaplı günler başladı

Dünyanın en büyük kitap pazarı kabul edilen Frankfurt Kitap Fuarı, 110 ülkeden 7 bin 500 yayıncı kuruluş ile 70’nci kez kapılarını açtı. 10 binden fazla gazetecinin 4 binden fazla etkinliği izleyeceği fuara Türkiye, 320 metrekarelik alana kurduğu iki ayrı stant ile katıldı. 12’nci kez fuarda yer alan İTO ise İstanbul ve Türkiye yayıncılık sektörünü tanıtıyor.

10.10.2018Avrupa
Frankfurt Kitap Fuarının açılışını Adichie yapacak

Frankfurt Kitap Fuarı'nın açılışını Adichie yapacak

10-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek Frankfurt Kitap Fuarı’nın açılışını feminist yazar Chimamanda Ngozi Adichie yapacak.

8.10.2018Kitap Sanat
Nobel’li Orhan Pamuk günleri

Nobel’li Orhan Pamuk günleri

Orhan Pamuk’un yurtdışındaki önemli ödüllerinde bulundum. Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldığında da Türkiye’den yazarlar ve gazeteciler olarak İsveç’in başkenti Stockholm’deydik...

14.06.2018Kitap Sanat
‘Öykünün şarap gibi olması gerekir’

‘Öykünün şarap gibi olması gerekir’

‘Kasırga/ The Hurricane’ adlı öyküsüyle Amerika’nın önde gelen edebiyat dergilerinden Glimmer Train’in açtığı yarışmada 1500 öykü arasından üçüncülük ödülünü kazanan Oğuz Dinç, “Öykünün bir kelime fazla ya da eksik olmaması gerekiyor. Bir öykü yıllarca dinlendikten sonra oturuyor” diyor.

16.03.2018Kitap Sanat
‘Her diktatörün arkasında otoriter bir baba figürü mutlaka vardır’

‘Her diktatörün arkasında otoriter bir baba figürü mutlaka vardır’

Gaye Boralıoğlu yeni romanı ‘Dünyadan Aşağı’da her gün yanımızdan geçip giden bir adamı anlatıyor. Hilmi Aydın’ın küçük hesaplarla dolu dünyasına, kadınlarla ve babasıyla ilişkisine dahil oluyoruz. Bir tür ‘baba-oğul’ hikâyesi bu ama esasen, Boralıoğlu’nun deyişiyle ‘toplumsal çöküşün müsebbibi’nin peşine düşüyoruz. Ağzınızda doyulmaz bir edebi tat bırakacağına şüphe yok. Romanın meselesi açısından aynı şeyi söylemekse güç. Nedenini hem romanda hem de Boralıoğlu’nun anlattıklarında bulacaksınız.

8.03.2018Kitap Sanat
Nadir Bey’in karınlı mandolini

Nadir Bey’in karınlı mandolini

Cumhuriyet’te çalıştığım yıllarda gazetenin sahibi Nadir Nadi ile gazetedeki odasında sık sık müzik konuşurduk. Cumhuriyet’ten ayrıldıktan sonra da ortak tutkumuz müzik bizi sık sık bir araya getirdi. Beraber klasik müzik konserlerine giderdik. Evlerinde de ziyaret ederdim.

15.02.2018Kitap Sanat
Güzin ve Abidin Dino’yla yediğim akşam yemeği

Güzin ve Abidin Dino’yla yediğim akşam yemeği

Güzin Dino’nun yıllar önce Tanzimat romanı üzerine yazdığı inceleme kitabını okumuş ve bir Frankfurt Kitap Fuarı sonrasında Paris’e geçerek kendisini aramıştım. Beni o akşam evlerine akşam yemeğine davet etti Güzin Hanım.

14.12.2017Kitap Sanat
Fantastik dostlarım

Fantastik dostlarım

Bizzat tanıştığım bütün yazar dostlarımla belki de ‘ayakkabısını bağlamayı geç öğrenenler kulübü’ üyesiyizdir diye düşünürüm. Alberto Manguel başta olmak üzere onlar benim ‘fantastik dostlarım’.

7.12.2017Kitap Sanat
Benim kitap fuarlarım

Benim kitap fuarlarım

Artık sadece İstanbul’da değil pek çok kentte kitap fuarları düzenleniyor. Bunun yolunu da yine farklı kentlerde fuar düzenleyen TÜYAP açtı. Ben de Anadolu’nun çeşitli kentlerini bu fuarlar sayesinde gördüm. Kitabın peşinde gidilen yol, yolların en kutsalıdır benim için.

26.10.2017Kitap Sanat
‘Bazen okumadan ödül veriyoruz’

‘Bazen okumadan ödül veriyoruz’

Pazar günü sona eren Frankfurt Kitap Fuarı kapsamında düzenlenen ‘Kapalı Kapılar Arkasında / Edebiyat Ödüllerinin Jürileri Nasıl Çalışıyor?’ konulu panelin konuşmacılarından Türkiye PEN Başkanı, gazeteci – yazar Zeynep Oral, yaptığı açıklamalarla dinleyicileri şaşırttı.

17.10.2017Dünya
Kitap Fuarı’nda şiddetli final

Kitap Fuarı’nda şiddetli final

Edebiyatın ve ifade özgürlüğünün kalbi Frankfurt Kitap Fuarı’na şiddet karıştı. Fuarı düzenleyen Alman Kitapçılar Birliği ve Borsa Kuruluşu, ifade özgürlüğü çerçevesinde aşırı sağcı yayınevlerinin fuarda stand açmasına izin verdi.

15.10.2017Kitap Sanat
Aşırı sağcılar, Kitap Fuarı’nı karıştırdı

Aşırı sağcılar, Kitap Fuarı’nı karıştırdı

Frankfurt Kitap Fuarı'nda aşırı sağcı yayınevleri ve yazarlarına ifade özgürlüğü gerekçesiyle izin verildi. Ancak bu yüzden olaylar çıktı.

15.10.2017Dünya
Kitap Fuarı’nın aşırı sağa açılması doğru mu

Kitap Fuarı’nın aşırı sağa açılması doğru mu?

Almanya’nın Frankfurt kentinde pazar günü sona erecek olan dünyanın en itibarlı Kitap Fuarı’nda aşırı sağ yayınevi ve yazarlarına izin verilmesi tepkilere yol açtı. Türkiye kökenli yazar Akif Pirinçci de, Avrupa’da milliyetçi yeni sağın yayınevi Antaios standında aşırı sağcılarla beraber.

14.10.2017Dünya
Keşkek bir aşk yemeği

Keşkek bir aşk yemeği

Hürriyet yemek yazarı Sahrap Soysal, bu yıl ‘30 Ülke 30 Mutfak’ konseptiyle açılan Frankfurt Kitap Fuarı’nda ziyaretçilere keşkek yapıp dağıttı.

13.10.2017Dünya
Dan Brown: Din şiddete bahane ediliyor

Dan Brown: Din şiddete bahane ediliyor

Dan Brown, geçen hafta Türkiye’yle birlikte 13 ülkede yayımlanan son romanı ‘Başlangıç’ın (Origin) uluslararası basın toplantısını dün Frankfurt Kitap Fuarı’nda yaptı. Brown, “Terörizmin dinle ilgisi olduğunu düşünmüyorum” diyor.

12.10.2017Kitap Sanat
Ön yargıya karşı en iyisi kitaptır

Ön yargıya karşı en iyisi kitaptır

Frankfurt Kitap Fuarı’nda oluşturulan Türkiye Ulusal Standı, Kültür Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı ile Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Hamdi Turşucu’nun katılımıyla açıldı. Açılışta yapılan konuşmalarda kitabın ve okumanın önemine değinildi.

12.10.2017Dünya
Katalonya krizine, AB’yi bulaştırmayın

Katalonya krizine, AB’yi bulaştırmayın

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Birliği’nin İspanya hükümeti ile Katalonya arasındaki krizde arabulucu olmaması gerektiğini söyledi.

11.10.2017Dünya
Macron ve Merkel, kitapları ‘aklın dili’ ve ‘rüyaya davet’ olarak tanıttı

Macron ve Merkel, kitapları ‘aklın dili’ ve ‘rüyaya davet’ olarak tanıttı

Almanya Başbakanı Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron, beş gün sürecek Frankfurt Kitap Fuarı'nı dün akşam açtı. Fuarda ünlü yazarlar ve sanatçılar 4 bini aşkın etkinlikte okurları ve hayranlarıyla buluşacak.

10.10.2017Dünya
Frankfurt Gaye Boralıoğlu’nu seçti

Frankfurt Gaye Boralıoğlu’nu seçti

Yazar Gaye Boralıoğlu, alanında dünyanın en önemli etkinliği kabul edilen Frankfurt Kitap Fuarı’nda her yıl Barış Ödülleri dahilinde gerçekleştirilen ‘Satırlar Arasında - Bir Saatlik Güzellik’ programına seçildi.

10.10.2017Kitap Sanat
Frankfurt Kitap Fuarı bu akşam açılıyor

Frankfurt Kitap Fuarı bu akşam açılıyor

69’uncu kez düzenlenecek Frankfurt Kitap Fuarı, bugün açılıyor. Dünya edebiyatının buluşacağı fuarın bu yılki ‘konuk ülke’si Fransa. Bu nedenle Almanya Başbakanı Angela Merkel, fuarın açılışını, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile birlikte yapacak.

10.10.2017Dünya
Frankfurt Kitap Fuarı salı günü açılıyor

Frankfurt Kitap Fuarı salı günü açılıyor

69’uncu kez düzenlenecek Frankfurt Kitap Fuarı, salı günü açılıyor. Dünya edebiyatının buluşacağı fuarın bu yılki ‘konuk ülke’si Fransa. Bu nedenle Almanya Başbakanı Angela Merkel, fuarın açılışını Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile birlikte yapacak.

9.10.2017Dünya
Merkel, okumayı gıdaya benzetti

Merkel, okumayı gıdaya benzetti

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Frankfurt Kitap Fuarı’nın açılışı öncesi yayınladığı video mesajında, okumayı gıdaya benzetti. Fransa’nın onur konuğu olduğu fuara, Dan Brown gibi çok sayıda önemli yazar katılacak.

8.10.2017Dünya
Kitap fuarının bu yılki onur konuğu Fransa

Kitap fuarının bu yılki onur konuğu Fransa

Bu yıl 69’uncu kez düzenlenecek Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı, onur konuğu olan Fransa’nın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in katılacağı törenle 10 Ekim salı günü açılacak.

6.10.2017Dünya
Frankfurt’ta şiirli günler

Frankfurt’ta şiirli günler

Çağdaş Türkiye’nin tanınmış şairlerinden Ahmet Telli, önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek şiir dinletisi ve söyleşilere katılmak üzere Frankfurt’a geldi.

5.10.2017Dünya
‘İstanbul  İstanbul’un Almancası çıktı

‘İstanbul İstanbul’un Almancası çıktı

Romanları şimdiye kadar İngiltere’den Makedonya’ya 21 dilde yayınlanan Türk yazar Burhan Sönmez’in ‘İstanbul İstanbul’ adlı romanı Almancaya çevrildi. Kitap, Türkiye’den çok sayıda eseri Almancaya kazandıran Sabine Adatepe tarafından çevrildi.

5.10.2017Dünya
Shakespeare ayaktakımı arasında

Shakespeare ayaktakımı arasında!

Dizi uyarlaması bu yılki Emmy ödüllerini silip süpüren ‘Damızlık Kızın Öyküsü’yle gündeme damgasını vuran ve ekimde Frankfurt Kitap Fuarı’nda Barış Ödülü alacak Kanadalı büyük yazar Margaret Atwood, Shakespeare Yeniden dizisi kapsamında yeni romanı ‘Cadı Tohumu’yla aramızda. Atwood, Shakespeare’in ‘Fırtına’sını alıp Prospero’nun büyülü adasındaki cinlere şapka çıkartacak bir ustalıkla yeniden yazmış.

21.09.2017Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

‘Nutuk’un kıymetini bilmek

Atatürk’ün 15 Ekim 1927’de, yani 92 yıl önce dün, CHP’nin 2. büyük kongresinde 6 günde 36.5 saat süren konuşmasında okuduğu Nutuk’un kitaplaştırılması iki yıl içinde tamamlanır. İlk olarak Türk Tayyare Cemiyeti tarafından 2 cilt halinde basılır. 1. cilt metni, 2. cilt ise belgeleri içerir. O dönem henüz Harf Devrimi gerçekleştirilmediği için basım Arap harfleriyle yapılır.

17.10.2019

Türkiye- Almanya arasındaki gelgitler

ALMANYA’da yaşayan, orada yıllarca gazetecilik ve yazarlık yapan arkadaşımız Halit Çelikbudak’ın ‘Pazar Yazıları’* kitabını okumaya başladım, bitirinceye kadar elimden bırakamadım. Çünkü dünyada en çok gittiğim ülke Almanya’dır, hiç kuşkusuz bunun nedeni de Frankfurt Kitap Fuarı’dır. Fuarlarla ilgili birçok anım var, orada buluştuğum birçok dost bugün bizimle beraber değil, ebedi uykusundalar.

5.09.2019

Hediye sektörü sanat dünyasını keşfediyor

BİR sergiye gittiğimde oradan bir anı objesi, bir konsere gittiğimde o orkestranın ya da solistin bir CD’sini mutlaka alırım.

25.10.2018

Atatürk’ün iradesine saygısızlık

DSP PM üyesi Prof. Dr. Hikmet Sami Türk yazıyor: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hazine’ye devretmek istediği Türkiye İş Bankası AŞ pay senetleri, Atatürk’ün ölümünden önce kendi el yazısıyla kaleme aldığı 5-IX-1938 tarihli vasiyetname ile yakınlarına yapılacak belirli miktarlardaki ödemelerden sonra nemaları (faiz ve kâr payları) yarı yarıya Türk Tarih ve Türk Dil kurumlarına tahsis edilmek koşuluyla kurucusu olduğu CHP’ye bırakılmıştır.

16.10.2018

‘Erdal Öz Ödülü’ Adalet Ağaoğlu’nun

CAN Yayınları’nın kurucusu, iyi yazar Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü sonuçlandı.

17.09.2018

İnternet bilgilerini kitapla doğrulayın

HİKMET ALTINKAYNAK’ın “100 Temel Eser”* kitabını okurken seçmeler konusunda yaşadıklarımı, deneylerimi, önerilerimi sıralamak istedim.

16.07.2018

Aşk yemeği keşkek

Bu yıl 11-15 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Frankfurt Kitap Fuarı’na davet edildim. Fuarda hem Türk mutfağını tanıttım hem de geleneksel yemeğimiz olan ‘keşkek’i pişirdim. Merak edenler için keşkeğin aşk yemeği olmasının hikayesini de anlattım.

4.11.2017

Edebiyatımızın yurtdışına açılması

SABİTFİKİR dergisinin ekim sayısında kapak konusu ‘Edebiyatımızın Yurtdışı Yolculuğu’. Dosyayı Can Semercioğlu hazırlamış.

25.10.2017

80 günde devriâlem

İNSANLIK tarihi açısından bakarsanız çok kısa, benim kişisel tarihim açısından bakarsanız içine bir de ameliyat sıkıştırılmış dört haftalık bir süre için sizlerden ayrı kaldım.

3.10.2017