EKSTRA
MENÜ

Frankfurt Kitap Fuarı

Frankfurt Kitap Fuarı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Frankfurt Kitap Fuarı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 699 Frankfurt Kitap Fuarı haberi bulunmuştur.

Frankfurt Kitap Fuarı Haberleri

İyi şiirin gizini keşfeden şair

İyi şiirin gizini keşfeden şair

“Bir savaşçı gibi değil de bütün hesaplarını bitirmiş eski bir uygarlık gibi konuşmaktadır.” Cemal Süreya, şair Ergin Günçe’yi bu sözlerle tarif ederdi... Bir uçak kazasıyla genç yaşta aramızdan ayrılan Ergin Günçe, iyi şiirin gizini keşfetmiş bir isimdi.

11.02.2021Kitap Sanat
Frankfurt’ta onur konuğu olmak

Frankfurt’ta onur konuğu olmak

2008 yılında, Kültür Bakanlığı’nın girişimiyle Türkiye, Frankfurt Kitap Fuarı’nın konuk ülkesi olmuştu. Türk edebiyatının önemli adları, sanatçılar, illüstratörler fuara katıldı. Türk yazarlar için hazırlanan bir sergi de açıldı.

26.11.2020Kitap Sanat
Başkonsolos Tunçer’den Hürriyet’e ziyaret

Başkonsolos Tunçer’den Hürriyet’e ziyaret

1947 yılından beri faaliyette olan T.C. Frankfurt Başkonsolosluğu’nda 15 Eylül 2020 tarihinde 25. Başkonsolos olarak göreve başlayan Erdem Tunçer, Hürriyet gazetesini ve baskı tesislerini ziyaret etti. Tunçer, gazete temsilcileriyle pandemi süreceğini değerlendirdi.

6.11.2020Avrupa
‘2020 Barış Ödülü’ Anne Weber’in

‘2020 Barış Ödülü’ Anne Weber’in

Alman Yayıncılar Birliği’nin verdiği ‘Barış Ödülü’nün bu yılki sahibi, ‘Heldinnenepos’ (Kadın Kahramanlar Destanı) adlı romanıyla yazar Anne Weber oldu. Salgın nedeniyle Frankfurt’taki ödül törenine davetli alınmazken, Weber, 25 bin euroluk para ödülünü de aldı. Ödüle aday olarak gösterilen diğer diğer beş finalist yazara da 2 bin 500’er euro para ödülü verildi.

13.10.2020Avrupa
Kanada bu yıl konuk ülke olmayacak

Kanada bu yıl konuk ülke olmayacak

Bu yıl 14-18 Ekim tarihleri arasından düzenlenmesi planlanan Frankfurt Kitap Fuarı’nda Kanada konuk ülke olacaktı. Ancak ülkede yaşanan koronavirüs vakaların artması ülkenin kararını ertelenmesine neden oldu.

8.07.2020Avrupa
Frankfurt Kitap Fuarı ne olacak

Frankfurt Kitap Fuarı ne olacak?

14-18 Ekim tarihleri arasından düzenlenmesi planlanan Frankfurt Kitap Fuarı’nın açılıp açılmayacağı konusunda cevap bekleyen birçok soru var. 100 gün gibi bir süre kalmasına rağmen fuarın açılması durumunda hangi kısıtlamaların uygulanacağı belirsizliğini koruyor.

5.07.2020Avrupa
Ajandasız yapamam

Ajandasız yapamam

Eskiden birçok kurum özel ajanda yapardı. Ben çeşitlilikten hoşlandığım için kullanmadığım ajandaları bile saklardım. Ajanda deyip de geçmeyin, İsmet İnönü’nün ajandasındaki notlar, siyaset tarihimize not düşecek önemdeydi...

23.01.2020Kitap Sanat
İstanbul Fellowship programı Frankfurtta tanıtıldı

İstanbul Fellowship programı Frankfurt'ta tanıtıldı

Bu yıl beşincisi düzenlenecek İstanbul Fellowship programı, Frankfurt Kitap Fuarı'nda tanıtıldı. TBYM koordinasyon kurulu üyeleri kitap fuarı için bulundukları Frankfurt'ta İstanbul Fellowship ile ilgili tanıtım çalışmalarında bulundular.

21.10.2019Keyif
Türkiye, Frankfurt’un ilgi odağı oldu

Türkiye, Frankfurt’un ilgi odağı oldu

104 ülkeden 7 bin 450 yayınevinin katıldığı dünyanın en büyük kitap fuarı 71. Frankfurt Kitap Fuarı’na Göbeklitepe temasıyla katılan Türkiye, fuarın ilgi odağı oldu. Türkiye’yi bu yıl fuarda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Ticaret Odası (İTO) himayesinde 28, münferit katılımlarla 40’tan fazla yayınevi temsil ediyor.

18.10.2019Avrupa
Göbeklitepe: Sadece 12 bin yıllık yer değil, medeniyetin başlangıç noktası

Göbeklitepe: Sadece 12 bin yıllık yer değil, medeniyetin başlangıç noktası!

71’inci Frankfurt Kitap Fuarı’ndaki Türkiye ulusal standında düzenlenen ‘edebiyat ve arkeoloji’ toplantısında, Göbeklitepe konuşuldu. İnsanlık tarihi ile ilgili bilinenlerin revize edilmesine neden olan Göbeklitepe’nin, sadece 12 bin yıl öncesine ait bir yerleşim yeri olmadığı, aynı zamanda bugünkü medeniyetin de başlangıç noktası olduğuna dikkat çekildi.

17.10.2019Avrupa
‘Türkiye’de kitap okunmuyor’ kuyruklu yalan: Türkiye kitap ülkesi

‘Türkiye’de kitap okunmuyor’ kuyruklu yalan: Türkiye kitap ülkesi

13 binden fazla eserle Frankfurt Kitap Fuarı’na katılan Türkiye, ülke edebiyatı ve yayıncılığını dünyaya Türkiye ulusal standında tanıtıyor. Kütüphane Yayınları Genel Müdür Yardımcısı Ali Odabaş, burada yaptığı konuşmada ‘Türkiye’de kitap okunmadığı’ ifadesinin kesinlikle doğru olmadığını, Türkiye’nin bir kitap ülkesi olduğunu söyledi.

16.10.2019Avrupa
Göbeklitepe Frankfurt Kitap Fuarında

Göbeklitepe Frankfurt Kitap Fuarı'nda

Türk yayıncılık sektörü, dünyanın önemli yayıncılık buluşmalarından olan Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı'na, Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinasyonunda zengin bir içerikle katılacak.

15.10.2019Keyif
Türk edebiyatı 72 ülkede okunacak

Türk edebiyatı 72 ülkede okunacak!

Tüm dünyadan yayımcıları İstanbul’da buluşturan İstanbul Fellowship (Uluslararası İstanbul Profesyonel Yayımcılık Buluşmaları) en yüksek katılımıyla dördüncü kez düzenlendi. 3 gün boyunca yayımcılık dünyasını İstanbul’a taşıyan program dünyanın önemli organizasyonları arasına girme yolunda ilerliyor.

1.03.2019Keyif
Yaşar Kemal ölüm yıl dönümünde anılıyor | İşte usta yazar Yaşar Kemalin hayatı ve eserleri

Yaşar Kemal ölüm yıl dönümünde anılıyor | İşte usta yazar Yaşar Kemal'in hayatı ve eserleri

Yaşar Kemal ölüm yıl dönümünde anılıyor. Türk edebiyatına 26 roman, 11 deneme, 9 röportaj, 2 öykü ve şiir alanında bir eseri miras bırakan Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015 tarihinde çoklu organ yetersizliği ve kalp ritm bozukluğu sebebiyle hayatını kaybetmişti. İşte, usta yazar Yaşar Kemal'in hayatı ve eserleri

27.02.2019Keyif
72 ülkeden, 191 katılımcı İstanbul’da; “İstanbul Fellowship” başladı

72 ülkeden, 191 katılımcı İstanbul’da; “İstanbul Fellowship” başladı

Tüm dünyadan yayımcıları her yıl İstanbul’a taşıyan İstanbul Fellowship (Uluslararası Telif Zirvesi) dördüncü kez düzenleniyor. Dünyanın dört bir yanından gelen yayınevleri temsilcileri, ajanslar ve editörler 3 gün boyunca telif ve çeviri görüşmeleri için İstanbul’da olacaklar.

27.02.2019Keyif
Books at Berlinale’de ‘Misafir’ var

Books at Berlinale’de ‘Misafir’ var

Yazar Nermin Yıldırım’ın son romanı ‘Misafir’, Berlin Uluslararası Film Festivali kapsamında gerçekleşen ‘Books at Berlinale’ programına seçildi.

28.01.2019Avrupa
Keçinin 10. sayısı yayında

Keçi'nin 10. sayısı yayında

Edebiyat e-dergisi Keçi’nin 10. sayısı yayında

26.12.2018Kitap Sanat
Truva, Osmanlı, Güllaç ve köfte Frankfurt Kitap Fuarı son erdi

Truva, Osmanlı, Güllaç ve köfte! Frankfurt Kitap Fuarı son erdi

Almanya’nın Frankfurt kentinde 70’ncisi düzenlenen dünyanın en önemli fuarlarından Frankfurt Kitap Fuarı, sona erdi. 280 bin kişinin gezdiği fuarda Türk yayıncılar kadar Truva söyleşisi, Osmanlı’nın Avrupa yansılamaları ve Türk mutfağı da büyük ilgi gördü.

15.10.2018Avrupa
Troya yılı asıl şimdi başladı

Troya yılı asıl şimdi başladı

2018’in Troya Yılı olması nedeniyle Frankfurt Kitap Fuarı‘nda Troya’nın dünü, bugünü ve geleceği hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Rüstem Aslan, Çanakkale‘de çarşamba günü açılan Troya Müzesi‘ni de anlattı. Bu ‘dünya müzesi’ ile Türkiye’den kaçırılan tüm eserlerin artık yurda dönebileceğini söyleyen Aslan “Troya Yılı asıl şimdi başladı” dedi.

14.10.2018Avrupa
Frankfurt Kitap Fuarında Türkiye ilgisi, yayıncıları yordu

Frankfurt Kitap Fuarı'nda Türkiye ilgisi, yayıncıları yordu!

Türk yayıncılar, bu yıl 70'incisi düzenlenen dünyanın en büyük kitap fuarı Frankfurt Kitap Fuarı'na yoğun bir katılım gösterdi. 14 Ekim'de sona erecek fuara Türkiye'nin sanki ikinci defa konuk ülke gibi katılım gösterdiğine dikkat çeken Türk yayıncılar, randevular ve programlar arası koşuşturmaktan otellerine yorgun döndü. Şef Refika Birgül'ün Türk mutfağı tanıtımı da büyük ilgi gördü.

13.10.2018Avrupa
Raif Badavi Ödülü, 500’den fazla önemli olayı ortaya çıkaran ARİJ’in

Raif Badavi Ödülü, 500’den fazla önemli olayı ortaya çıkaran ARİJ’in

Suudi Arabistan’da sisteme karşı geldiği gerekçesiyle 100 kırbaç cezasına çarptırıldıktan sonra altı yıldan beri tutuklu olan blog yazarı Raif Badavi adına her yıl cesur gazetecilere verilen ödüle, bu yıl bünyesinde 500 gazeteci barındıran gazeteciler ağı ARİJ layık görüldü.

12.10.2018Avrupa
Türkiye en büyük kitap fuarında

Türkiye en büyük kitap fuarında

Dünya yayıncılık endüstrisinin en büyük kitap pazarı olarak nitelendirilen Frankfurt Kitap Fuarı, “Dünyayı hareket ettiren fikirler” sloganıyla dün 70’inci kez kapılarını açtı.

10.10.2018Kitap Sanat
Frankfurt’ta kitaplı günler başladı

Frankfurt’ta kitaplı günler başladı

Dünyanın en büyük kitap pazarı kabul edilen Frankfurt Kitap Fuarı, 110 ülkeden 7 bin 500 yayıncı kuruluş ile 70’nci kez kapılarını açtı. 10 binden fazla gazetecinin 4 binden fazla etkinliği izleyeceği fuara Türkiye, 320 metrekarelik alana kurduğu iki ayrı stant ile katıldı. 12’nci kez fuarda yer alan İTO ise İstanbul ve Türkiye yayıncılık sektörünü tanıtıyor.

10.10.2018Avrupa
Frankfurt Kitap Fuarının açılışını Adichie yapacak

Frankfurt Kitap Fuarı'nın açılışını Adichie yapacak

10-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek Frankfurt Kitap Fuarı’nın açılışını feminist yazar Chimamanda Ngozi Adichie yapacak.

8.10.2018Kitap Sanat
Nobel’li Orhan Pamuk günleri

Nobel’li Orhan Pamuk günleri

Orhan Pamuk’un yurtdışındaki önemli ödüllerinde bulundum. Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldığında da Türkiye’den yazarlar ve gazeteciler olarak İsveç’in başkenti Stockholm’deydik...

14.06.2018Kitap Sanat
‘Öykünün şarap gibi olması gerekir’

‘Öykünün şarap gibi olması gerekir’

‘Kasırga/ The Hurricane’ adlı öyküsüyle Amerika’nın önde gelen edebiyat dergilerinden Glimmer Train’in açtığı yarışmada 1500 öykü arasından üçüncülük ödülünü kazanan Oğuz Dinç, “Öykünün bir kelime fazla ya da eksik olmaması gerekiyor. Bir öykü yıllarca dinlendikten sonra oturuyor” diyor.

16.03.2018Kitap Sanat
‘Her diktatörün arkasında otoriter bir baba figürü mutlaka vardır’

‘Her diktatörün arkasında otoriter bir baba figürü mutlaka vardır’

Gaye Boralıoğlu yeni romanı ‘Dünyadan Aşağı’da her gün yanımızdan geçip giden bir adamı anlatıyor. Hilmi Aydın’ın küçük hesaplarla dolu dünyasına, kadınlarla ve babasıyla ilişkisine dahil oluyoruz. Bir tür ‘baba-oğul’ hikâyesi bu ama esasen, Boralıoğlu’nun deyişiyle ‘toplumsal çöküşün müsebbibi’nin peşine düşüyoruz. Ağzınızda doyulmaz bir edebi tat bırakacağına şüphe yok. Romanın meselesi açısından aynı şeyi söylemekse güç. Nedenini hem romanda hem de Boralıoğlu’nun anlattıklarında bulacaksınız.

8.03.2018Kitap Sanat
Nadir Bey’in karınlı mandolini

Nadir Bey’in karınlı mandolini

Cumhuriyet’te çalıştığım yıllarda gazetenin sahibi Nadir Nadi ile gazetedeki odasında sık sık müzik konuşurduk. Cumhuriyet’ten ayrıldıktan sonra da ortak tutkumuz müzik bizi sık sık bir araya getirdi. Beraber klasik müzik konserlerine giderdik. Evlerinde de ziyaret ederdim.

15.02.2018Kitap Sanat
Güzin ve Abidin Dino’yla yediğim akşam yemeği

Güzin ve Abidin Dino’yla yediğim akşam yemeği

Güzin Dino’nun yıllar önce Tanzimat romanı üzerine yazdığı inceleme kitabını okumuş ve bir Frankfurt Kitap Fuarı sonrasında Paris’e geçerek kendisini aramıştım. Beni o akşam evlerine akşam yemeğine davet etti Güzin Hanım.

14.12.2017Kitap Sanat

Fantastik dostlarım

Bizzat tanıştığım bütün yazar dostlarımla belki de ‘ayakkabısını bağlamayı geç öğrenenler kulübü’ üyesiyizdir diye düşünürüm. Alberto Manguel başta olmak üzere onlar benim ‘fantastik dostlarım’.

7.12.2017Kitap Sanat
Benim kitap fuarlarım

Benim kitap fuarlarım

Artık sadece İstanbul’da değil pek çok kentte kitap fuarları düzenleniyor. Bunun yolunu da yine farklı kentlerde fuar düzenleyen TÜYAP açtı. Ben de Anadolu’nun çeşitli kentlerini bu fuarlar sayesinde gördüm. Kitabın peşinde gidilen yol, yolların en kutsalıdır benim için.

26.10.2017Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Armağan haftası

Armağanların belli zaman dilimine sıkıştırılmasından yana değilim. Ama genel anlayışa uyarak gene de ara sıra hatırlatma yazılarını ihmal etmiyorum.

22.12.2020

‘Aman beyim niçin düşeceksiniz!’

Türk cumhuriyetleriyle ilgili siyasi haberleri gazetelerde okuyor, televizyonlarda seyrediyoruz. Birçok siyasetçimiz o ülkelere gidiyor, oralardan da siyasetçiler ülkemizi ziyaret ediyor. Peki onların kültür, edebiyat, bilim dünyası hakkında ne biliyoruz? Anlatılanlarla, görülenle yetiniyoruz. Oysa aramızda sağlam kültür bağları var. İnci Enginün, kitabında dünden bugüne bu tarihi inceliyor.

22.08.2020

‘Müzede Sahne’ bu yıl kadınların

Pandemi döneminde sanat etkinliklerine önlemler alınarak devam ediliyor. Açık havalarda parklarda düzenlenen film gösterileri, konserler yazın sanatsız geçmemesini sağlıyor. Birçok çalışma da sonbahara göre ayarlanıyor.

30.07.2020

İyimser bakmak

Ünlü bir filozofun sözünü ilke edinmenin tam zamanı:

28.05.2020

Kitabı dinlemek

Benim gibi kitabı okuyanlar dışında dinleyenler de var.

5.05.2020

Kitap hediye günü bu yıl evlerde kutlanıyor

Bülent Senver, ‘Herkese Kitap Vakfı’ tarafından  başlatılan ‘Kitap Hediye Günü’ için mektubunda ne diyor:

19.04.2020

Sistematik okuma

HER gün bütün gazetelerde kitap tavsiye ediliyor.

3.04.2020

Yerel yönetimlere yazar derneklerine çağrımızdır

Reşat Nuri Güntekin’in Tekirdağ’da ‘Çalıkuşu’ romanını kaleme aldığı evi yandığı günden beri, edebiyatımıza yön veren diğer yazarlarımızın yaşadıkları evleri konuşuyoruz. Soru şu: Onları yeterince koruyor muyuz? Hürriyet olarak buradan yerel yönetimlere çağrımızdır: Gelin bu evleri birlikte koruyalım.

12.01.2020

‘Nutuk’un kıymetini bilmek

Atatürk’ün 15 Ekim 1927’de, yani 92 yıl önce dün, CHP’nin 2. büyük kongresinde 6 günde 36.5 saat süren konuşmasında okuduğu Nutuk’un kitaplaştırılması iki yıl içinde tamamlanır. İlk olarak Türk Tayyare Cemiyeti tarafından 2 cilt halinde basılır. 1. cilt metni, 2. cilt ise belgeleri içerir. O dönem henüz Harf Devrimi gerçekleştirilmediği için basım Arap harfleriyle yapılır.

17.10.2019

Türkiye- Almanya arasındaki gelgitler

ALMANYA’da yaşayan, orada yıllarca gazetecilik ve yazarlık yapan arkadaşımız Halit Çelikbudak’ın ‘Pazar Yazıları’* kitabını okumaya başladım, bitirinceye kadar elimden bırakamadım. Çünkü dünyada en çok gittiğim ülke Almanya’dır, hiç kuşkusuz bunun nedeni de Frankfurt Kitap Fuarı’dır. Fuarlarla ilgili birçok anım var, orada buluştuğum birçok dost bugün bizimle beraber değil, ebedi uykusundalar.

5.09.2019

Hediye sektörü sanat dünyasını keşfediyor

BİR sergiye gittiğimde oradan bir anı objesi, bir konsere gittiğimde o orkestranın ya da solistin bir CD’sini mutlaka alırım.

25.10.2018

Atatürk’ün iradesine saygısızlık

DSP PM üyesi Prof. Dr. Hikmet Sami Türk yazıyor: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hazine’ye devretmek istediği Türkiye İş Bankası AŞ pay senetleri, Atatürk’ün ölümünden önce kendi el yazısıyla kaleme aldığı 5-IX-1938 tarihli vasiyetname ile yakınlarına yapılacak belirli miktarlardaki ödemelerden sonra nemaları (faiz ve kâr payları) yarı yarıya Türk Tarih ve Türk Dil kurumlarına tahsis edilmek koşuluyla kurucusu olduğu CHP’ye bırakılmıştır.

16.10.2018

‘Erdal Öz Ödülü’ Adalet Ağaoğlu’nun

CAN Yayınları’nın kurucusu, iyi yazar Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü sonuçlandı.

17.09.2018

İnternet bilgilerini kitapla doğrulayın

HİKMET ALTINKAYNAK’ın “100 Temel Eser”* kitabını okurken seçmeler konusunda yaşadıklarımı, deneylerimi, önerilerimi sıralamak istedim.

16.07.2018

Aşk yemeği keşkek

Bu yıl 11-15 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Frankfurt Kitap Fuarı’na davet edildim. Fuarda hem Türk mutfağını tanıttım hem de geleneksel yemeğimiz olan ‘keşkek’i pişirdim. Merak edenler için keşkeğin aşk yemeği olmasının hikayesini de anlattım.

4.11.2017

Edebiyatımızın yurtdışına açılması

SABİTFİKİR dergisinin ekim sayısında kapak konusu ‘Edebiyatımızın Yurtdışı Yolculuğu’. Dosyayı Can Semercioğlu hazırlamış.

25.10.2017