MENÜ

Fosil

Fosil ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fosil haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.471 Fosil haberi bulunmuştur.

Fosil Haberleri

Trumpa sert cevap: Sen ne zaman öğreneceksin

Trump'a sert cevap: Sen ne zaman öğreneceksin?

ABD Kongresi'nin Müslüman üyesi İlhan Omar, anti-semitizm tartışmaları nedeniyle kendisine istifa çağrısı yapan ABD Başkanı Donald Trump'a cevap verdi.

13.02.2019Dünya
Trumptan flaş çağrı: İstifa et

Trump'tan flaş çağrı: İstifa et

ABD Başkanı Donald Trump, son günlerde anti-semitizm tartışmalarıyla gündeme gelen Müslüman Kongre üyesi Ilhan Omar'ın Kongre'den ya da görev yaptığı komiteden istifa etmesi gerektiğini bildirdi.

12.02.2019Dünya
Trumptan İlhan Omar açıklaması

Trump'tan İlhan Omar açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, Müslüman Kongre üyesi İlhan Omar'ın İsrail lobisinin ABD'de Kongre üzerindeki etkisi üzerine yaptığı yorumlara sert tepki gösterdi.

12.02.2019Dünya
Omardan anti-semitizm açıklaması

Omar'dan anti-semitizm açıklaması

ABD Kongresi'ne giren ilk başörtülü Müslüman kadın unvanını taşıyan İlhan Omar, kendisine yönelik anti-semitizm suçlamalarına yanıt verdi.

12.02.2019Dünya
ABDli kongre üyesinden çılgın teklif: Okyanus üzerinden hızlı tren yapılsın

ABD'li kongre üyesinden çılgın teklif: Okyanus üzerinden hızlı tren yapılsın

ABD'de kongre üyesi Alexandria Ocasio-Cortez, okyanusların üzerinden yapılacak hızlı trenle birlikte uçak yolculuklarından vazgeçilebileceğini söyledi.

8.02.2019Ekonomi
Samsung plastik ambalajlarını olduğu gibi değiştiriyor

Samsung plastik ambalajlarını olduğu gibi değiştiriyor

Samsung Electronics, bu yıl plastik ambalaj malzemelerini kâğıt ve doğal olarak sürdürülebilir diğer maddelerle değiştirmek için adımlar atmaya başlayacağını duyurdu.

29.01.2019Teknoloji
Doğa yürüyüşünde öyle bir şey buldu ki Tam 98 milyon yıllık...

Doğa yürüyüşünde öyle bir şey buldu ki! Tam 98 milyon yıllık...

Konya'nın Hadim ilçesindeki Geyik Dağları'nda yürüyüşe çıkan Hasan Hüseyin Kahrıman (44), döküntü halindeki kireç taşlarında fosil kabukları buldu.

25.01.2019Seyahat
Kazakistanın enerji tüketiminde fosil yakıtların payı yüzde 76

Kazakistan'ın enerji tüketiminde fosil yakıtların payı yüzde 76

Uluslararası Yeşil Teknolojiler ve Yatırım Projeleri Merkezi Başkanı Rapil Joşıbayev: "Fosil yakıt tüketimi, toplam enerji tüketiminin yüzde 76’sını oluşturuyor" açıklamasında bulundu.

24.01.2019Ekonomi
Nefesimiz tükeniyor

Nefesimiz tükeniyor

Hayat nefesle başlıyor... Nefesle bitiyor... Temiz hava solumak en temel insan haklarından. Ancak kirli havaya bağlı gelişen hastalık ve ölümlerle ilgili veriler, aldığımız her nefesle ciğerlerimize sigara içer gibi ‘zehir’ gönderdiğimize dair alarm veriyor. Dünya Sağlık Örgütü bu kirlilik için “Görünmez katil” diyor. Dünyada her yıl 8 milyon insan hava kirliliği kaynaklı hastalıklar sonucu yaşamını yitiriyor. Beş yaş altı çocuklarda görülen on ölümden birinin nedeni kirli hava. Türkiye için yapılan tahminler de çok vahim. Soluduğu kirli hava nedeniyle her yıl 34 binden fazla kişinin erken öldüğü tahmin ediliyor.

20.01.2019Gündem
Tarihi buluş Tam 460 milyon yıllık

Tarihi buluş! Tam 460 milyon yıllık

Bodrum Deniz Müzesi'nde sergilenen deniz kabukları üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, bir deniz kabuğunun 460 milyon yıl öncesine tarihlendiği bildirildi.

18.01.2019Gündem
300 milyon yaşındaki fosil, robot olarak dirildi

300 milyon yaşındaki fosil, robot olarak 'dirildi'

Arkeoloji çalışmaları neticesinde zaman zaman keşfedilen fosiller Dünya'nın geçmişiyle ilgili çok önemli ipuçları veriyor. Peki neredeyse 300 milyon yıllık bir fosilin tekrar hayata döndüğünü size söylesek? Elbette bilimsel olarak bu mümkün değil; ancak robotik çalışmaların meyvesi olarak eski bir fosil 'hayata' döndü.

18.01.2019Teknoloji
Deniz kabuğu koleksiyonunda 460 milyon yıllık fosil bulundu

Deniz kabuğu koleksiyonunda 460 milyon yıllık fosil bulundu

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, Bodrum Deniz Müzesi'nde sergilenmeye başlanan deniz kabuğu koleksiyonunda 460 milyon yıllık fosil bulundu.

18.01.2019Teknoloji
2050 yılında bizi nasıl bir dünya bekliyor

2050 yılında bizi nasıl bir dünya bekliyor?

Earth 2050, insanlığın karşılaşabileceği küresel sorunları tanımlamak ve bunların olası çözümlerini belirlemek amacıyla önümüzdeki 30 yıl içinde gerçekleşebilecek sosyal ve teknolojik gelişmeler hakkındaki tahminleri bir araya getiren, bir interaktif multimedya projesi. Kaspersky Lab’ın 20. kuruluş yıl dönümünde açılan web sitesinde birçok farklı konuyu ele alan çeşitli tahminler, gelecek senaryoları ve daha fazlası yer alıyor.

16.01.2019Teknoloji
Yeni dönem başlıyor Otonom yatlar geliyor

Yeni dönem başlıyor! Otonom yatlar geliyor

Turizm gelirlerinin yaklaşık yüzde 20’sinin deniz turizmi faaliyetlerinden elde edildiği Türkiye’de, deniz turizminin geleceğine dair öngörüler Yaşar Üniversitesi Denizcilik Topluluğu tarafından düzenlenen panelde ele alındı. Günümüzde paylaşım ekonomisinin en iyi örneklerinden biri olarak gösterilen tekne kiralama pazarının Türkiye ekonomisi için sağlayacağı avantajlara değinen sektör temsilcileri, kruvaziyer turizminde ise Akdeniz’e yönelen talebe dikkat çektiler.

4.01.2019Ekonomi
O ilde heyecanlandıran keşif 9 milyon yıl öncesine ait

O ilde heyecanlandıran keşif! 9 milyon yıl öncesine ait

Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinesinde yapılan yüzey araştırmalarında 2 milyon ila 9 milyon yıl öncesine ait; aralarında gergedan, zürafa, at ve tilkinin de bulunduğu farklı 14 tür hayvan fosili tespit edildi.

25.12.2018Gündem
Selçuk Üniversitesi GES ile elektriğini kendisi üretiyor

Selçuk Üniversitesi GES ile elektriğini kendisi üretiyor

Konya'da Selçuk Üniversitesi (SÜ) 20 bin metrekare alana kurduğu güneş enerji santralinden (GES) elde ettiği 5,5 milyon kilovatsaat elektrik ile yıllık ihtiyacının üçte birini karşılıyor.

21.12.2018Teknoloji
2019’da öne çıkacak teknolojiler

2019’da öne çıkacak teknolojiler

2019 yılını karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde, hayatımıza girecek yeni teknolojileri de merakla beklemeye başladık. İşte dünyaca ünlü araştırma şirketlerinin değerlendirmelerine göre, yeni yılda öne çıkacak teknolojiler…

21.12.2018Teknoloji
Türkiyede petrol ve gaz aramacılığı için iş insanlarına davet

Türkiye'de petrol ve gaz aramacılığı için iş insanlarına davet

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin petrol üretimini bugünkü rakamların en az iki katına çıkarması gerektiğini belirterek, "Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında denizlerimizdeki petrol ve gaz aramacılığında iki sondaj gemisiyle hızla yolumuza devam edeceğiz. Hep dediğimiz gibi varsa bulacağız. Bu vesileyle tüm iş insanlarını Türkiye’de petrol ve gaz aramacılığı sektörüne yatırım yapmaya davet ediyorum." ifadelerini kullandı.

20.12.2018Ekonomi
Dermorphis Donaldtrumpi: Başını kuma gömen canlı

Dermorphis Donaldtrumpi: Başını kuma gömen canlı

ABD'nin Panama eyaletinde keşfedilen bir amfibik (iki yaşamlı) canlıya, Başkan Donald Trump'ın ismi verildi: Dermorphis donaldtrumpi. Ancak Trump için bu çok da gurur verici bir gelişme olmayabilir.

19.12.2018Teknoloji
Trumpın adı başını kuma gömen canlıya verildi

Trump'ın adı başını kuma gömen canlıya verildi

ABD'nin Panama eyaletinde keşfedilen bir amfibik (iki yaşamlı) canlıya, Başkan Donald Trump'ın ismi verildi: Dermorphis donaldtrumpi. Ancak Trump için bu çok da gurur verici bir gelişme olmayabilir.

19.12.2018Dünya
Zirvedeki yalnız ülke

Zirvedeki yalnız ülke!

Katowice’deki BM İklim Zirvesi’nde yazılı basından sadece Hürriyet Pazar vardı. Serkan Ocak, Al Gore’la ve zirvenin kahramanı Greta’yla buluştu.

16.12.2018Hürriyet Pazar
Guterresten küresel ısınmayla mücadelede siyasi ödün çağrısı

Guterres'ten küresel ısınmayla mücadelede siyasi ödün çağrısı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, küresel ısınmayla mücadele için siyasi ödün verilmesi çağrısında bulundu.

13.12.2018Dünya
Sürücüsüz araç kasırga gülleri

Sürücüsüz araç kasırga gülleri

Polonya’da devam eden İklim Zirvesi’ne katılan ülkeler birbiriyle yarışıyor. Ülkeler, temiz enerji konusunda teknolojiyi nasıl kullandıklarını anlatan sunumlar yapıyor. Japonya tayfunda bile çalışan rüzgar santralı tasarladı. İngiltere ise sadece bir aplikasyonla çalışan ve sürücüsü olmayan elektrikli taksi üretti.

12.12.2018Dünya
14 bin delege iklimi değişikliğini durdurmaya çalışıyor

14 bin delege iklimi değişikliğini durdurmaya çalışıyor

Polonya’nın Katowice kentinde geçen hafta başlayan ‘İklim Zirvesi’nde 198 ülke 13 bin delege yer alıyor. Toplam katılımcı sayısının 22 bini bulduğu dev zirveden çıkacak sonucu dünyanın da kaderini belirleyecek. Türkiye’nin ülkeler arasında çok farklı bir konumu var. Türk delegeler bu durumun değişmesi için 197 ülkeyi tek tek ikna etmeye çalışıyor

11.12.2018Hayat
Dünyayı kurtaracak son nesil biziz

Dünyayı kurtaracak son nesil biziz

“İklim değişikliğini tamamıyla anlayabilen ilk jenerasyonuz ve bu konuda bir şeyler yapabilecek sonuncusuyuz...” Böyle diyor Dünya Meteoroloji Örgütü Başkanı Petteri Taalas. Polonya’da devam eden BM İklim Değişikliği Konferansı dolayısıyla tüm dünyada gözler iklim değişikliğinde. Devletler, dünya medyası, sivil toplum kuruluşları, bilim dünyası ‘yaklaşan kıyameti’ konuşuyor. Zira sera gazı emisyonu 18 yılın zirvesine çıkmış durumda. Yani tüm dünyayı olduğu gibi bizi de susuzluk, açlık ve nefessizlik bekliyor.

9.12.2018Gündem
Karbondioksit emisyonu 2018de rekor seviyelere doğru ilerliyor

Karbondioksit emisyonu 2018'de rekor seviyelere doğru ilerliyor

Küresel otomobil pazarının giderek büyümesi ve kömür kullanımının da etkisiyle 2018'de karbondioksit emisyonunun tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşması bekleniyor.

7.12.2018Teknoloji
Karbondioksit emisyonu rekor seviyelere ilerliyor

Karbondioksit emisyonu rekor seviyelere ilerliyor

Küresel otomobil pazarının giderek büyümesi ve kömür kullanımının da etkisiyle 2018'de karbondioksit emisyonunun tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşması bekleniyor.

6.12.2018Dünya
3 misli çaba gerek

3 misli çaba gerek

Polonya’nın Katowice şehrinde dört gün önce çok önemli bir toplantı başladı. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP24) için yaklaşık 200 ülkeden 25 bin delege, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için bir araya geldi.

6.12.2018Dünya
Makam aracını bırakıp trenle gitti

Makam aracını bırakıp trenle gitti

Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, Polonya’nın Katowice kentinde düzenlenen BM İklim Konferansı’na trenle gitti.

3.12.2018Avrupa
Semender nedir

Semender nedir?

Triturus grubuna giren semendergiller, dünyanın kuzey yarısında yaygın haldedirler. Türlerinin sekiz kadarı Avrupa’da, yedisi de Birleşik Amerika’da yaşar. Asya’daki türleri sayıca fazladır. İşte, semender ve türleri hakkında detaylı bilgi

3.12.2018Gündem
Ginkgo biloba nedir Ginkgo biloba bitkisinin faydaları neler

Ginkgo biloba nedir? Ginkgo biloba bitkisinin faydaları neler?

Ginkgo biloba bilinen adıyla mabet ağacı, Çin’de keşfedildikten sonra Avrupa, Almanya ve dünyanın diğer bölgelerine yayılarak popülaritesini arttırdı. Eczacılıkta yaygın olarak kullanılan ginkgo biloba, beyin ağacı olarak da bilinmektedir. Peki, ginkgo biloba bitkisinin faydaları neler?

3.12.2018Sağlık
Almanya’da on binler iklim için sokağa döküldü

Almanya’da on binler iklim için sokağa döküldü

Polonya’nın Katoviçe kentinde yapılacak Dünya İklim Konferansı öncesinde, Köln ve Berlin kentlerinde toplam 40 bine yakın gösterici Federal Hükümet’in iklim politikasını protesto etti.

2.12.2018Avrupa
Polonyada 200 milyon yıllık 10 ton ağırlığında fosil bulundu

Polonya'da 200 milyon yıllık 10 ton ağırlığında fosil bulundu

Polonya'da araştırma yapan bir grup arkeolog ve bilim insanı, bir fil boyutlarında olduğu belirtilen; ortalama 10 ton ağırlığında devasa bir dicynodont hayvanına ait fosil buldu. 200 milyon yıl öncesine ait olduğunu belirtilen fosiller ile Polonyalı araştırmacılar, o dönemdeki tek dev bitki yiyenlerin dinozorlar olduğu fikrini bozduğunu iddia ediyorlar.

27.11.2018Dünya
Trump kendi hükümetinin küresel ısınma raporuna inanmadı

Trump kendi hükümetinin küresel ısınma raporuna inanmadı

ABD Başkanı Donald Trump, kendi hükümeti tarafından hazırlanan ve iklim değişikliğinin ülkeye yıkıcı etkileri olacağını söyleyen rapora "inanmadığını" söyledi.

27.11.2018Dünya
NASAnın InSight uzay aracı Marsa resmen ayak bastı

NASA'nın InSight uzay aracı Mars'a resmen ayak bastı!

NASA, 6 yıllık uzun bir aranın ardından gönderdiği InSight uzay aracı az önce (TSİ 22.55 itibariyle) Mars'a iniş yaptı. NASA çalışanları iniş sonrası büyük heyecan yaşarken, bakın InSight Mars'ın yüzeyinde neler yapacak?

26.11.2018Teknoloji
NASA Insight uzay aracı hakkında merak edilenler

NASA Insight uzay aracı hakkında merak edilenler

Bugün her şey yolunda giderse ABD Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, yıllar sonra Mars'a geri dönecek.

26.11.2018Teknoloji
ABDye korkutan uyarı: Yüz milyarlarca dolar

ABD'ye korkutan uyarı: Yüz milyarlarca dolar

ABD'de, kontrol altına alınmayan iklim değişikliğinin, yaşam kalitesine ve insan sağlığına zarar vererek yüz milyarlarca dolara mal olacağı uyarısı yapıldı.

24.11.2018Dünya

Yazar Sonuçları

İklim değişikliği komplosu!

İklim değişikliği bir aldatma ya da bilimsel bir komplo mudur? Komplo diyenler vardır elbette ama onlar hiçbir ülkede ‘etkili mevkilerde’ olmamalılar!..

1.02.2019

Cranberries’in Son Albümü Geliyor: ‘In The End’

Dolores O’Riordan’ın vefatının üzerinden 1 sene geçti. 15 Ocak’ta bu ani ve beklenmedik gidişin üzerinden tam 1 yıl geçti.

16.01.2019

İki önemli konferans

ABD Başkanı Trump katıldığı her toplantıda dikkatleri üzerine topluyor. Katıldığı her uluslararası toplantıda basın-yayın organlarının dikkatleri Başkan Trump’ın üzerinde oluyor. Trump attığı “twitler”, toplantılardaki çoğu zaman geleneklere uymayan davranışları ile odak noktası haline geliyor.

13.12.2018

Yılların muz ithalatçısı Türkiye üretimde rekor kırıyor... En ucuzu muz!

GROWTECH Tarım Fuarı, tarım ürünleri fiyatlarının yüksekliğinin çok konuşulduğu bir süreçte açıldı. Fuarda yeni tarım teknolojileri, yeni ürünler, yeni çeşitler ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

29.11.2018