Ye, Dua Et, Sev

Şahane bir teklif bu! Yeni bir yıla girmişken okunabilecek en güzel kitap "Ye, Dua Et, Sev"... Pegasus Yayınları tarafından Türkçe yayımlanan kitabın filminde Julia Roberts oynayacak.

Bir an önce okuyun, hayatınıza enerji ve mutluluk katın.

’lu yaşlarının başındaki Elizabeth Gilbert, modern bir kadının isteyebileceği her şeye sahipti: İyi bir eş, şehre uzak büyük bir ev, başarılı kariyer... Fakat tatmin olmak ve kendini mutlu hissetmek yerine o, panik ve şaşkınlıkla tükendiğini hissediyordu. Bu, bilgelik ve heyecanla yüklü kitap, onun sahip olduğu başarı göstergesi şeyleri arkasında bırakıp, bunların yerine koyduklarının hikayesidir.

Bir boşanma ve yıkıcı bir depresyondan sonra, Gilbert kendi doğasının gerektirdiği üç özelliği sorgulamak üzere ön plana çıkarır ve üç farklı kültür zemininde karşılaştırır: İtalya’da keyif, Hindistan’da ibadet, Bali’nin Endonezya Adaları’nda dünyevi hazlar ve ilahi yücelik arasındaki denge...

Şahane bir kitap ismi

En en özet haliyle böyle anlatılabilir "Ye, Dua Et, Sev"... Bir kere ismiyle çekiyor insanı. Hayatın en büyük zevklerini sıralıyor adeta kısaca... Seve seve uygulanacak bir komut bu! Ama kitabın yazarı Elizabeth Gilbert için de bu noktaya ulaşmak ve bu teklifi yapmak pek kolay olmamış. O da hayatı, dokunarak, yaşayarak, yani tecrübe ederek öğrenenlerden.

Daha 11 yaşındayken yazar olmaya karar vermiş, hep yazmış. Başka bir şey bilmiyor hayatta! (Bayılıyorum böyle tek odaklı insanlara!)

Bol bol seyahat ederek, insan tanıyarak çoğaltmış hayat tecrübesini ve bunları kitap yazarak insanlarla paylaşmış. Başından geçen zorlu ve gözü yaşlı bir boşanmanın ardından da özellikle Amerika’da olay yaratan "Ye, Dua Et, Sev" adlı kitabını yazmış. Bir yıl boyunca seyahat etmiş Elizabeth Gilbert... O en çok etkilendiği üç yeri, İtalya, Hindistan ve Endonezya’yı anlatırken, hem bir kadının duygularını hem kişisel gelişimini izliyor, anlattığı o yerleri geziyoruz.

Bu kitabı Çekirge’de yazmamın sebebi ise genel kişisel gelişim kitaplarından farklı oluşu. İddiası yok bir kere; mucize de sunmuyor. Çok samimi. Ama bir kere sizi yakaladıysa bırakmıyor da! Okudukça yakın bir kız arkadaşınızın başından geçenleri dinliyormuşsunuz hissine kapılıyorsunuz. Bir kadınsanız, bambaşka bir tat aldığınızı da eklemeliyim. Satır aralarında çok güzel cümleler var. Yakalayın, altını çizin derim.

Bu yetenekli Amerikalı yazarla bir röportaj yapacağım, sormak istediğiniz sorular olursa bana mail atın lütfen...

Özetle...

2007 yılında Amerika’da satış rekoru kıran ve 5 milyon adetten fazla satan, 50 haftadır New York Times’ın en çok satan kitaplar listesinde bir numara olan bir kitap "Ye, Dua Et, Sev" (Eat, Pray, Love)... Spiritüel zenginliği olan, zekice yazılmış, eğlenceli bir kitap bu. Bir kadının içsel yolculuğunu anlatıyor.

Amerika’da kadınlar bu kitaba özel partiler verip, kitabı kendi hayatlarına uyarlıyorlarmış! (Ben, yayınevinin elçisiyim efendim!) Yazarı Elizabeth Gilbert, Amerika’nın fenomen kadını Oprah Winfrey’in şovuna yoğun istek üzerine ikinci kez çıkmış. "Ye, Dua Et, Sev", 2008’in sonlarına dogru ise Julia Roberts’ın başrolünde olduğu film olarak karşımıza çıkacak. Bilginiz olsun...
Yazarın Tüm Yazıları