Kasım ya da bahara doğru

Haberin Devamı

HDP dört, MHP de dört bakanlık alacak; eğer koalisyon kurulamaz ve erken seçim kararını Tayyip Erdoğan alırsa.
HDP’yi bu tür bir hükümetin dışında tutmak amacıyla, erken seçim kararını Erdoğan değil, Meclis alacak ve “AKP azınlık hükümeti tercihi” öne çıkacak. Azınlık ya da çoğunluk, hükümete güvenoyu için 276 şart değil, oylamaya katılanların çoğunluğunun hükümete olumlu oy vermesi güvenoyuna yetiyor. 276, hükümeti düşürmek için şart.
Örneğin, bazı muhalefet milletvekilleri güven oylamasına katılmaz, “AKP azınlık hükümeti” de, çoğunluk oylarıyla güvenoyu almış olur, seçime kadar işbaşında kalır.
Bunların dışında bugünkü fotoğraf: AKP-CHP zayıflıyor, erken seçim ağır basıyor. AKP kulislerindeki senaryolardan birine göre, erken seçim 22 Kasım’da.
Bir başka senaryoya göre, daha ileri bir tarihe, örneğin bahara sarkabilir. Teröre karşı siyasal mücadelede HDP’yi zayıflatma projesi çerçevesinde, AKP ile MHP işbirliğinde. Arapsaçına dönen kulis bilgileri ışığında, MHP şu anda teröre karşı silahlı mücadeleden, HDP’ye karşı yürütülen politikadan memnun. AKP azınlık hükümetine dışarıdan destek vermeye hazır. “Erken seçim bahara ertelenir” senaryosunun temeli bu. O tarihe kadar terörü bitirmek, HDP’yi baraj altına itmeye çalışmak.

Haberin Devamı


Erken seçim anketi

-KASIMA ya da bahara doğru erken seçimde ne değişebilir? A&G Danışmanlık yöneticisi Adil Gür’ün elinde geçen haftaya ait veriler var. IŞİD ve PKK’ya bombalar yağmadan, terör yeniden tırmanmadan önceki durumu yansıtıyor: AKP yüzde 43-44, CHP 26-27, ikisi az da olsa yükseliyor, MHP yüzde 12-13, HDP yüzde 12, ikisi az da olsa düşüyor. Bu sonuçlar erken seçimden tek başına iktidar çıkarır mı?
Adil Gür: “Erken seçimde yine dört partili Meclis çıkacak. Tek parti iktidarı şartlara bağlı. Yüzde 44 ile tek parti iktidarı çıkmayabilir, ama mesela yüzde 42.5 ile çıkabilir. Bu, illerde son milletvekilini hangi partinin kazanacağına bağlı.”
Yani? Adil Gür: “Erken seçimden yine koalisyon çıkabilir, ama bu sefer partilerin koalisyona girme çekinceleri, öne sürdükleri koşullar azalabilir, yani o zaman bir koalisyon kurulur.”
Gür altını ısrarla çiziyor: “Partilerin yukarıdaki oranları terörün tırmanması öncesine ait. Gelecek hafta yeniden ankete çıkacağız, ne değişmiş, o zaman göreceğiz.”
Mutlaka değişmiştir.

Haberin Devamı


Sanata mescitle veda


-YAKLAŞIK elli yıldır yaz aylarının vazgeçilmez sahnesi, Rumelihisarı. Hem oyunlar sergileniyor hem konserler düzenleniyor. Müze ve açık hava sahnesi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi cemaati ve mahallesi bulunmayan Rumelihisarı’na geçen yıl mescit yapılması kararı veriyor. Sanata ve kültüre sürekli vurulan darbelerin çok daha vahimi, İstanbul’da yeni bir cinayet. O mescit şimdi bitmiş bulunuyor, oyun sergilenen, konser verilen Rumelihisarı’nda bundan böyle sanat etkinliği çok güç. Çünkü, mescit bunu engelliyor.
Oysa, Rumelihisarı’nın hemen biraz ötesinde bir mescit zaten var. Sanat ve kültür AKP’den çektiği kadar hiçbir iktidardan çekmiyor. Hem de çağa aykırı ideolojik takıntıyla.

Yazarın Tüm Yazıları