‘Yerel seçimleri kadınlar kazandırır’

'Kuralsız arenada sıkıntılar başladı, CHP yine geç kaldı’ başlıklı, 7 Aralık 2018 tarihli yazınıza bir konuda açıklık getirmemiz zorunlu hale gelmiştir.

Haberin Devamı

Biz, Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) olarak; toplumu ve bireyleri ilgilendiren kararların alındığı, seçim ve atama ile tüm karar organlarında kadın-erkek eşitliğini demokrasinin bir gereği olarak kabul eden, Mart 1997’den beri bu amaç için mücadele ederek, kadınların karar organlarındaki temsil oranlarının yükseltilmesi için çalışan alanındaki en eski ve tek derneğiz.

Üye kadınların güçlendirilmesi, partilerinde görünür kılınması ve yerel ve genel seçimlerde aday olmaya teşvik edilmeleri amacıyla yürüttüğümüz lobi, savunu, kampanya, örgütlenme, dayanışma ve eğitim çalışmalarımız kapsamında, her seçim dönemi öncesi siyasi parti genel başkanlarını ziyaret ederek görüş, öneri ve düşüncelerimizi paylaşırız.

Lakin üzülerek belirtmek isteriz ki 31 Mart seçimleri için CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşme sağlayamadık. Şimdi sizin aracılığınızla kadın örgütleri ve STK’ların görüşlerine önem verdiğini söylediğiniz Kılıçdaroğlu’na sormak isteriz:

Haberin Devamı

Şu ana kadar hangi kadın örgütleri ile görüşmüştür? KA.DER’i bir kadın örgütü olarak tanımıyor mu? Yoksa kendisine randevu taleplerimiz mi iletilmiyor? Kadın-erkek eşitliğine ve kadının her alanda eşit temsiliyetine inancının olduğunu düşündüğümüz Kılıçdaroğlu ve nezdinde CHP’nin, yazıya başlık yaptığınız üzere, bizimle diyaloğa da ‘geç kalmasını’ istemeyiz.

Nuray KARAOĞLU KA.DER Genel Başkanı

 

‘YERLİ MALI YURDUN MALI’

ULUSAL Sanayici ve İşadamları Derneği (USİAD), 12-18 Aralık tarihlerinde kutlanan ‘Yerli Malı ve Tutum Haftası’ için “Güçlü ekonomi, büyüme ve kalkınma için, üreten ve kendi malını kullanan bir Türkiye diyoruz. Israrla ‘yerli malı yurdun malı’ diyoruz. Yerli malı kullanalım ki kendi ülkemizi zengin edelim, kimse işsiz kalmasın ve borcumuz azalsın. Mustafa Kemal’in de belirttiği gibi ‘Tam bağımsızlık, ancak ekonomik bağımsızlıkla mümkündür!’” açıklaması yaptı.

 

ARI ÖLÜMLERİ İÇİN MECLİS ARAŞTIRMASI

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, “Türkiye’de yüz binlerce arı kovanı yok olmuş, kayıplar her gün artarak devam etmektedir. Arıların yok olması sadece bir türün kaybedilmesi ve bal üretimi için bir tehdit değil, aynı zamanda gıda üretiminin 3’te 1’inin yok olması anlamına geliyor. Kimyasal tarım ilaçları kayıp için önemli bir etken” diyerek, arı ölümlerinin sebeplerinin tespit edilmesi, tarım alanları ve çevresindeki doğal ve yarı doğal arı yaşam alanlarının saptanması ve ekolojik tarım uygulamalarının araştırılması amacıyla TBMM’ye araştırması önergesi verdi.

(Gök’ün önergesiyle meslektaşımız, yazar-koşar-arısever Yonca Tokbaş’ın kulakları çınlamıştır.)

 

Haberin Devamı

BİLİYOR MUSUNUZ

MATEMATİK Köyü projesi ile uluslararası ödüller alan Prof. Dr. Ali Nesin’in şimdi de yatılı lise kurmak için harekete geçtiğini; Nesin’in 5-6 milyon lirayı bulacak lise için bağışçılardan destek beklediğini (www.nesinvakfi.org)...

‘4. Necip Hablemitoğlu Toplumsal Duyarlılık Ödülleri’nin 15 Aralık Cumartesi, İstanbul Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenecek tören ile verileceğini...

 

AKP, Avcılar’da ille de Trabzonlu aday istiyor

AKP Avcılar örgütü, CHP’li Belediye Başkanı Handan Toprak’ın karşısına 27 aday adayıyla çıktı. Daha önce Avcılar’da 2012-2014 arasında ilçe başkanlığı yapan, geçen mart ayından beri de İl Başkanlığında bulunan Trabzon’lu Bayram Şenocak, 2014’de Avcılar belediye başkanlığı seçiminde Handan Toprak’a karşı 8500 fark yemişti. AKP örgütünden arayan bir üye soruyor: “Bu kadar çalışkan olan Bayram Şenocak bu seçimi kazanamadıysa, bu kez Murat Kölük Devlet Hastanesi Başhekimliğinde 10 ay kaldıktan sonra aday gösterdiği hemşerisi Dr. İbrahim Ulusoy nasıl kazanacak?”

 

 

Haberin Devamı

‘Bir kentin kimliği yönetenleri ile şekillenir’

 İSTANBUL’un en önemli ilçelerinden birisi Bakırköy. Eğitim seviyesi en yüksek ilçeler arasında yer alıyor. Peki siyasiler bu gücün ne kadar farkında? Avrupa Diplomatlar Birliği Türkiye Kurucusu, CHP Bakırköy Belediye Başkan aday adayı Serdal Kılavuz soruyor bu soruyu. Kılavuz, 47 yaşında genç bir işadamı. Bakırköy Spor Kulübünde profesyonel olarak futbol oynamış. 2009-2014’de Bakırköy ve İBB Meclis Üyeliği, Encümen Başkanlığı ve Plan Bütçe Komisyon Başkanlığı görevlerinde bulunmuş. Dört dönemdir CHP’de Kurultay Delegeliği yapıyor. İlçenin tüm STK’ları ile yakın diyalog içerisinde. Yaklaşan yerel seçimler için de iddialı konuşuyor: “Aday olursam CHP’ye Bakırköy siyasi tarihinin en yüksek oyunu kazandıracağım.”

Haberin Devamı

Geçtiğimiz günlerde Kent Yaşam Gazetesi’ne verdiği bir röportajda “Bakırköy’ü Avrupa Birliği’nin pilot bölgesi ilan edeceğiz. Bunu gerçekleştirmek için tüm girişimlerimi, projelerimi tamamladım. Başkan olduğumuzda ilçemizi Avrupa standartlarında yeniden dizayn edecek ve mega bir kent haline dönüştüreceğim” diyor. Kılavuz, AB’nin ilgili birçok ismi ile görüşmeler yapmış, fonlar belirlemiş.  AB uzman kurullarını Kültür, Sanat, Eğitim ve Sağlık alanından insan odaklı projeler için Bakırköy üzerine çalıştırmış. Bu projelerde kullanılmak üzere şimdiden 100 milyon Euro hibe kredinin alt yapısını hazır etmiş.

 

Öztopaloğlu’nun ilginç projesi

BEŞİKTAŞ Belediye Başkan Aday Adayı Av. Merve Öztopaloğlu belediyeciliğin gizemli ve şaibeye en açık alanı olan imar ve ruhsat konuları hakkında ‘şeffaflık odaklı’  bir proje açıkladı.

Haberin Devamı

‘Sokak Sokak Anlaşılır İmar ve Ruhsat Kitapçıkları’ adını verdiği projede; ‘İmar ve Ruhsat konularında mahalle ve sokaklara özel resmi bilgilendirme kitapçıkları hazırlanacak. Daire, bina ve işyeri sahipleri imar ve ruhsat açısından haklarını krokilerin, açık-anlaşılır bilgilendirici görsellerin olduğu kitapçıklar sayesinde öğrenecekler, takip edebilecekler’ deniliyor.

Seçmen bakalım projeyi nasıl karşılayacak?

DÜZELTME

GEÇEN cuma günkü ‘CHP yine geç kaldı’ yazısında CHP’nin kamuoyu araştırması yaptığı şirketler arasında ‘Prof. Dr. Sencer Ayata’nın şirketi’ ibaresini yanlış yazmışız. Aslında bu isim Metropoll’ün sahibi ‘Özer Sencar’ olacaktı. Sayın Sencer Ayata’dan özür dileriz.

 

Yazarın Tüm Yazıları