Suudi Arabistan’da yeni kimlik arayışı

SUUDİ Arabistan Krallığı, son yıllarda yeni bir kimlik inşası süreci başlattı.

Haberin Devamı

Merkezinde Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın olduğu bu dönüşüm, sadece toplumsal boyutla sınırlı değil; aynı zamanda iç/dış politika ve ekonomi ile de doğrudan alakalı. Bu anlamda çok boyutlu biçimde ilerleyen bu yeni kimlik arayışı süreci ve yaşanan değişimler, ülkede politik, ekonomik ve toplumsal alanlarda reformların gerçekleştirilmesini içermekte olup, Suudi toplumunu daha açık, dinamik ve çağdaş bir yöne taşımayı hedeflemektedir.

EKONOMİK BOYUT

Bu kimlik inşası sürecinin temelinde, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın 2016’da duyurduğu ‘2030 Vizyonu’ yer alıyor. Bu vizyon, zenginliğini ve gelirlerini petrol gibi doğal kaynaklardan elde eden rantiyer bir devlet olan Suudi Arabistan’ın geleneksel profilini modern bir hale dönüştürmeye odaklanmıştır. Bu anlamda krallığın petrole olan bağımlılığının azaltılması, ekonomik girdilerin petrol dışı kaynaklarla çeşitlendirilmesi, yeni şehirler inşa edilip turizmin teşvik edilmesi ve sosyal hayatın krallıktaki hâkim dini ve kültürel kodlara aykırı biçimde modernleştirilmesi amaçlanmaktadır.

Haberin Devamı

Suudi Arabistan’ın ekonomik alanda önemli dönüşümler geçirdiği ve bu dönüşümlerin yenilikçi adımlarla ilerlediği, ülkenin kimliğini yeniden şekillendirme çabalarıyla doğrudan ilişkili olduğu görülmektedir. Bu çabalar, “2030 Vizyonu” adı verilen kapsamlı bir reform programı çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Söz konusu vizyon, Suudi Arabistan’ın ekonomisini çeşitlendirme, özel sektörü güçlendirme, sürdürülebilirliğin sağlanması ve toplumsal değişimin/dönüşümün hayata geçirilmesi gibi hedeflere odaklanan geniş kapsamlı bir amacı içermektedir.

Mehmet RAKİPOĞLU - Kriter yazarı

GÜZEL MESAJLAR

- “İnsan şehrin, şehir de insanın aynasıdır. Hayatta pek çok şeyin telafisi olur ama sandığın telafisi olmaz. Pazar sabahı sandıklara koşacağız. Sandık 85 milyon olarak hepimizin namusuna emanettir.”

- “Siyasi görüşlerimiz, gönül verdiğimiz
partiler, kökenimiz, meşrebimiz, hayat tarzımız farklı olabilir ama Türkiye, bizlerin ortak yurdu, çatısı yuvasıdır.”

Haberin Devamı

 Recep Tayyip ERDOĞAN

SEÇİM VE DEMOKRASİ...

- CUMHURİYET ve demokrasi fazilettir; her kesime huzur ve refah getirir, ülkeyi yüceltir. Monarşi ve teokrasi fantezidir; sadece ayrıcalıklı azınlığa tahakküm imkânı verir, ülkeyi geri bıraktırır. Pazar yapılacak yerel seçimlerimizin memleketimiz için hayırlı ve başarılı olmasını diliyoruz.

CÜBBELİ’YE AFOROZ!

CÜBBELİ Ahmet Hoca’nın (Ahmet Mahmut Ünlü), İsmailağa Cemaati’nden ‘çıkarıldığı’ bildirildi. Karar tartışma yarattı. Kararı veren, cemaatin yeni önderi Hasan Efendi’nin (Hasan Kılıç), Cübbeli için “Rabıtaya gelmesin” dediği belirtiliyor. İsmailağa Cemaati’nden bir isim “Bizim rabıtamız namazdır, niyazdır. İslamiyet’te kimse aforoz edilemez. Çünkü İslamiyet Allah’ın dinidir. Kul ile Allah arasında herhangi bir kurum ve kişi yoktur. Yeryüzünde herkes Allah’ın kuludur. Nakşibendi Tarikatı Aliyesi’nde kapıya gelen kovulmaz. Böyle bir ‘aforoz’ Hıristiyan dininde vardır” dedi.

Haberin Devamı

CHP’nin iftarından notlar

‘5 YILDIZ BEKLİYORUM’

‘İFTARDA Rumeli Balkan Buluşması’nda, Bakırköy Wow Istanbul Hotel’de ilginç sahneler vardı önceki akşam. Ekrem İmamoğlu neredeyse Özel’le geldi, daha doğrusu İmamoğlu, Özel’i otelin giriş kapısında karşıladı. Protokol nezaketi ciddiyetle sürdürülüyor, ‘kardeş’ gibiler... CHP’nin eski sözcüsü Faik Öztrak’ı yeni ekiple ilk kez gördük, çok moralliydi; “Tekirdağ Büyükşehir’i Dr. Candan Yüceer Hanım’ın almasını bekliyoruz” dedi. İstanbul milletvekilleri ve belediye başkan adayları kalabalık bir grup oluşturmuştu. CHP’nin ‘oruçlusu’su da epey çoktu. Eski Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil ve Kadir Gökmen Öğüt eski milletvekilleri olarak çok ilgi gördüler. Özellikle Tamaylıgil, Balkan örgütlerinin davetini organize eden olarak ‘ev sahibi’ konumundaydı. Eski İBB Başkanı Ali Müfit Gürtuna ile ANAP ve İYİ Parti kökenli baba-kız Av. Ece ve Engin Güner davetli olarak ‘başköşede’ yer aldılar. İki profesör hoca Celal Şengör ve İlter Turan da davetliler arasındaydı, hayli ilgi gördüler. Eski Milli Eğitim Bakanı Prof. Necdet Tekin, yazar Ayşe Kulin ve Trakya TV ekipleri dikkatimizi çekti. İftar sonrası kulislerinde, Özel konuşmasında, ‘öğretmen olarak gördüğü halkın’ seçimde Ekrem İmamoğlu’na tam not vereceğini söyledi. Salonda partililer birbirlerini kaç yıldız diye sorguladılar. Üyelerden çoğu “Beş yıldız, beş yıldız” diye alkışladılar.

Haberin Devamı

BİLİYOR MUSUNUZ

- TÜRK Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan’ın, Cumhurbaşkanı’nın mülakat konusundaki talimatından sonra yapılması gerekenin “hem atama bekleyen öğretmenlerin beklentilerinin karşılanması hem de kadrolu atama yapılmasını bekliyoruz” dediğini...

- SARIYER Belediye Başkanı ve bağımsız aday olan Şükrü Genç’in “Sevgili komşularım, demokrasi tarihimize altın harflerle yazılacak bir seçim yapacağız” açıklamasını yaptığını...

CHP Esenyurt Başkan adayı Prof. Dr. Ahmet Özer’in “Haydi vatandaşlarım pazar günü sandık başında olalım” dediğini...

- ALİ Koç’un “Ben hocamız gibi söylüyorum. Bize ceza veremezler. Verirlerse bunun vebaline katlanırlar” diye konuştuğunu...

Haberin Devamı

ÖZEL BANKALAR DA PROMOSYONU ARTIRIYOR

KAMU bankalarının ardından özel bankalar da emekliye üç yıl süre ile verdiği promosyon tutarını artırmaya başladı. İlk olarak Türkiye İş Bankası promosyonu aylıklara göre en az 5 bin TL, en çok 12 bin TL’ye yükseltti. Yetmez ama hiç yoktan iyidir deniliyor. Diğer özel bankaların da promosyon yarışına katılması bekleniyor.

Önceki gün köşemizdeki ‘Emeklinin gözü bankalarda’ başlıklı yazı milyonlarca gariban tarafından olumlu karşılandı.

Temmuza dek aylıklarına zam yapılmayacak emekli artırılan promosyonla yetinecek, 3 ay daha ‘sabırla’ bekleyecek.

Geçinme mücadelesi veren eli öpülesi büyüklere ne verilse azdır! SGK aralarında özel bankaların da bulunduğu 19 banka ile promosyon anlaşması yaptı.

MESAJ PANOSU

- BULGARİSTAN’da Başbakan Nikolay Denkov hükümetinin istifasının ardından üçüncü hükümet kurma girişimi de sonuçsuz kaldı. Bulgaristan’da yeniden erken seçime gidilmesi kesinleşti.

Yazarın Tüm Yazıları